Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-07-29 do 2022-11-03
Wersja archiwalna od 2021-07-29 do 2022-11-03
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 3
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 14 stycznia 2013 r.
w sprawie kierowania pracowników na niektóre badania okulistyczne przeprowadzane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz zwrotu kosztów zakupów okularów korygujących wzrok
(ostatnia zmiana: DUWUG. z 2021 r., poz. 91)
Na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1889 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 106) oraz art. 167 ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 2126 oraz z 2018 r. poz. 650 i 723) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Zarządzenie określa:
1) tryb kierowania pracowników okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego, zwanych dalej "pracownikami", obsługujących stanowiska wyposażone w monitory ekranowe w rozumieniu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 973), na badania okulistyczne przeprowadzane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zwane dalej "profilaktycznymi badaniami okulistycznymi", poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekania o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy, zgodnie z przepisami w sprawie służby medycyny pracy;
2) przesłanki oraz tryb zwrotu kosztów zakupów okularów korygujących wzrok, zwanego dalej "refundacją", pracownikom obsługującym stanowiska wyposażone w monitory ekranowe w rozumieniu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe;
3) maksymalną kwotę refundacji.
2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "okularach korygujących wzrok", rozumie się przez to również szkła kontaktowe korygujące wzrok.
§ 2. 1. Refundacja przysługuje pracownikom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1) użytkują w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy w przyjętym w danym urzędzie górniczym okresie rozliczeniowym;
2) w wyniku profilaktycznych badań okulistycznych otrzymali zalecenie lekarza, dotyczące stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego;
3) dokonali zakupu okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, o którym mowa w pkt 2.
2. W przypadku wystąpienia zaburzeń wzroku poza terminem wynikającym z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekania o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy - u pracownika, który nie otrzymał zalecenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 - skierowanie na profilaktyczne badania okulistyczne następuje pod warunkiem złożenia przez pracownika wniosku o takie skierowanie, zawierającego oświadczenie o niemożności wykonywania pracy ze względu na zaburzenia wzroku.
3. Wzór wniosku o skierowanie na profilaktyczne badania okulistyczne, zwanego dalej w ust. 4-6 "wnioskiem", jest opracowywany przez służbę bezpieczeństwa i higieny pracy w urzędach górniczych, zwaną dalej "służbą BHP", akceptowany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, umieszczany w extranecie urzędów górniczych i podlega obowiązkowemu stosowaniu.
4. Do wniosku załącza się zaświadczenie lekarza okulisty potwierdzające zaburzenia wzroku.
5. Wniosek oraz załącznik składa się do służby BHP.
6. Służba BHP wyraża opinię dotyczącą zasadności wniosku, a w przypadku:
1) uznania niezasadności wniosku informuje o tym wnioskodawcę i zwraca mu wniosek oraz załącznik;
2) uznania zasadności wniosku przekazuje go do dyrektora urzędu górniczego, w którym jest zatrudniony pracownik, w celu skierowania wnioskodawcy na profilaktyczne badania okulistyczne.
§ 3. Maksymalna kwota refundacji wynosi 16% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650).
§ 4. 1. Refundację przyznaje się na wniosek pracownika, nie częściej niż co 2 lata.
2. Do wniosku o przyznanie refundacji, zwanego dalej "wnioskiem", załącza się następujące dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w § 2 ust. 1:
1) zalecenie lekarza przeprowadzającego profilaktyczne badania okulistyczne pracownika, dotyczące stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, a jeżeli w wyniku badań profilaktycznych pracownik uzyskał zdolność do pracy na okres dłuższy niż 2 lata - kopię tego zalecenia;
2) imienną fakturę VAT lub rachunek, potwierdzające zakup okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem, o którym mowa w pkt 1.
3. Wzór wniosku jest opracowywany przez Biuro Budżetowo-Finansowe, Kadr i Szkolenia [1] w Wyższym Urzędzie Górniczym, zwane dalej "BBF", akceptowany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, umieszczany w extranecie urzędów górniczych i podlega obowiązkowemu stosowaniu.
§ 5. 1. Wniosek oraz załączniki składa się do BBF.
2. BBF przekazuje wniosek oraz załączniki służbie BHP.
3. Służba BHP sprawdza zgodność wniosku z przepisami zarządzenia, w szczególności aktualność badań profilaktycznych.
4. W przypadku stwierdzenia:
1) niezgodności wniosku z przepisami zarządzenia służba BHP informuje o tym wnioskodawcę i zwraca mu wniosek oraz załączniki;
2) zgodności wniosku z przepisami zarządzenia służba BHP wprowadza wniosek do ewidencji refundacji i przekazuje go do BBF.
5. BBF dokonuje refundacji w sposób wskazany we wniosku.
§ 6. 1. Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie zarządzenia i nierozpatrzone przed tym terminem podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów zarządzenia.
2. Jeżeli wnioski zostały złożone przez pracowników, którzy nie otrzymali zalecenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, pracownicy ci dołączą, w terminie 2 tygodni od dnia wejścia w życie zarządzenia, do tych wniosków wniosek z załącznikiem, o których mowa w § 2 ust. 2 i 4.
§ 7. Traci moc zarządzenie nr 22 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 13 lutego 2012 r. w sprawie zasad zwrotu kosztów zakupów okularów korygujących wzrok (Dz. Urz. WUG poz. 50).
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2013 r.
Załączniki do zarządzenia nr 3 Prezesa Wyższego Urzędu
Górniczego z dnia 14 stycznia 2013 r. (uchylone)
[1] § 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 40 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 29 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie kierowania pracowników na niektóre badania okulistyczne przeprowadzane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz zwrotu kosztów zakupów okularów korygujących wzrok (Dz.Urz.WUG. poz. 91). Zmiana weszła w życie 29 lipca 2021 r.