Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2017-05-17
Wersja aktualna od 2017-05-17
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 17 maja 2017 r.
w sprawie postępowania z wekslem in blanco przyjmowanym w Ministerstwie Finansów jako zabezpieczenie roszczeń Skarbu Państwa
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.Zarządzenie określa tryb przyjmowania, przechowywania, zwrotu oraz zniszczenia weksla in blanco w Ministerstwie Finansów, stanowiącego zabezpieczenie roszczeń Skarbu Państwa z tytułu zawartej umowy, zwanego dalej „wekslem”.
§ 2.1. Wystawiony w Ministerstwie Finansów weksel jest przyjmowany przez upoważnionego pracownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawie umowy zabezpieczonej wekslem, zwanego dalej „upoważnionym pracownikiem”, w obecności innego pracownika tej komórki.
2. Upoważniony pracownik sprawdza weksel pod względem formalno-prawnym, dokonuje identyfikacji wystawcy weksla oraz sprawdza pod względem formalno-prawnym oryginał albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
§ 3.1. Wraz z wekslem upoważniony pracownik przyjmuje deklarację wystawcy weksla, zwaną dalej „deklaracją wekslową”.
2. Upoważniony pracownik sprawdza, czy deklaracja wekslowa:
1) określa miejsce i datę podpisania deklaracji wekslowej;
2) określa dane wystawcy weksla oraz osoby upoważnionej, która podpisała się na wekslu;
3) określa zobowiązanie zabezpieczone wekslem;
4) określa sumę wekslową, do której może zostać wypełniony weksel, lub sposób określenia tej sumy;
5) zawiera upoważnienie do opatrzenia weksla klauzulą „bez protestu”;
6) określa warunki uprawniające ministra właściwego do spraw budżetu, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw instytucji finansowych albo dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów do wypełnienia weksla;
7) określa nazwę banku, w którym weksel będzie płatny oraz numer rachunku bankowego;
8) zawiera podpis wystawcy weksla.
3. Upoważniony pracownik potwierdza w formie adnotacji na deklaracji wekslowej przyjęcie weksla.
§ 4.1. Weksel wraz z deklaracją wekslową umieszcza się, odrębnie dla każdego zobowiązania zabezpieczonego wekslem, w opisanej kopercie, zwanej dalej „kopertą”, którą upoważniony pracownik przekazuje w depozyt Głównemu Księgowemu części 19 budżetu państwa, zwanego dalej „Głównym Księgowym”.
2. Opis koperty zawiera:
1) numer ewidencyjny nadany przez komórkę organizacyjną, o której mowa w § 2 ust. 1;
2) dane wystawcy weksla;
3) określenie zobowiązania zabezpieczonego wekslem;
4) datę wystawienia weksla;
5) informację o liczbie weksli i deklaracji wekslowych umieszczonych w kopercie;
6) informację o treści: „do odbioru koperty z miejsca przechowywania upoważniony jest Główny Księgowy części 19 budżetu państwa”.
3. Główny Księgowy przyjmuje w depozyt weksel wraz z deklaracją wekslową w opisanej kopercie po uprzednim sprawdzeniu zgodności zawartości dokumentów umieszczonych w kopercie z jej opisem, zamyka kopertę w obecności upoważnionego pracownika i opieczętowuje ją imienną pieczęcią służbową.
4. Główny Księgowy potwierdza przyjęcie w depozyt weksla wraz z deklaracją wekslową wydając upoważnionemu pracownikowi pokwitowanie, które zawiera:
1) datę przyjęcia weksla wraz z deklaracją wekslową;
2) dane i informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1-5.
5. Główny Księgowy wydaje upoważnionemu pracownikowi z depozytu weksel wraz z deklaracją wekslową w kopercie na jego żądanie, za pokwitowaniem odbioru weksla wraz z deklaracją wekslową w kopercie.
§ 5.1. Po wygaśnięciu zobowiązania zabezpieczonego wekslem, weksel wraz z deklaracją wekslową są zwracane wystawcy weksla albo podlegają zniszczeniu.
2. Zwrotu albo zniszczenia weksla wraz z deklaracją wekslową dokonuje w Ministerstwie Finansów upoważniony pracownik w obecności Głównego Księgowego oraz wystawcy weksla.
3. Zniszczenie weksla i deklaracji wekslowej nie wymaga obecności wystawcy weksla, jeżeli wystawca weksla został powiadomiony o planowanym zniszczeniu weksla i nie przybył we wskazanym terminie albo powiadomienie wystawcy weksla nie było możliwe.
§ 6.1. W celu potwierdzenia zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej upoważniony pracownik sporządza protokół zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej.
2. Protokół zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej zawiera:
1) numer ewidencyjny nadany przez komórkę organizacyjną, o której mowa w § 2 ust. 1;
2) miejsce oraz datę wydania albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej;
3) dane wystawcy weksla;
4) określenie zobowiązania zabezpieczonego wekslem;
5) określenie podstawy zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej;
6) informację o liczbie wydanych albo zniszczonych weksli i deklaracji wekslowych;
7) podpisy:
a) upoważnionego pracownika,
b) Głównego Księgowego,
c) wystawcy weksla, z wyjątkiem przypadku, gdy wystawca weksla nie uczestniczy w procedurze zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej.
3. Protokół zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, w tym jeden dla wystawcy weksla.
§ 7.1. Komórka organizacyjna, o której mowa w § 2 ust. 1, prowadzi ewidencję przyjętych weksli, deklaracji wekslowych oraz protokołów zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) dane wystawcy weksla;
2) określenie zobowiązania zabezpieczonego wekslem;
3) informację o liczbie przyjętych weksli;
4) numer koperty;
5) datę wydania albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej;
6) informację o liczbie wydanych albo zniszczonych weksli i deklaracji wekslowych;
7) numer protokołu zwrotu albo zniszczenia weksla i deklaracji wekslowej.
§ 8.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.2)
Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk
|
1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej – budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone instrukcją Nr 3/PF z dnia 26 lipca 1993 r. w sprawie trybu przyjmowania w Ministerstwie Finansów weksli od dłużników z tytułu udzielonego poręczenia.