ZARZĄDZENIE NR 31
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ1)
z dnia 21 grudnia 2017 r.
w sprawie rodzajów świadczeń na pomoc zdrowotną oraz warunków i sposobu ich przyznawania dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej i ministra właściwego do spraw rybołówstwa
Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 oraz z 2017 r. poz. 60 i 2203) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Zarządzenie określa rodzaje świadczeń na pomoc zdrowotną, zwanych dalej „świadczeniami pomocy zdrowotnej”, oraz warunki i sposoby ich przyznawania dla nauczycieli szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej i ministra właściwego do spraw rybołówstwa, korzystających z opieki zdrowotnej.
2. Środki finansowe przeznaczone na świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli wyodrębnia się w planach finansowych szkół.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) nauczycielach - należy przez to rozumieć nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zatrudnionych w szkołach;
2) prowadzonych przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej i ministra właściwego do spraw rybołówstwa;
3) emerytowanych nauczycielach lub nauczycielach na rencie - należy przez to rozumieć nauczycieli, którzy przed przejściem na emeryturę lub rentę byli zatrudnieni w szkołach, które w całości lub w części zostały przejęte do prowadzenia przez ministra właściwego do spraw do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, ministra właściwego do spraw rybołówstwa;
4) szkołach - należy przez to rozumieć szkoły prowadzone przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, ministra właściwego do spraw rybołówstwa;
5) dyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 3.
§ 3. 1. Ze środków przeznaczonych na świadczenia pomocy zdrowotnej mogą korzystać:
1) nauczyciele zatrudnieni co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć,
2) nauczyciele po przejściu na emeryturę lub rentę, bez względu na datę przejścia na emeryturę lub rentę, korzystający z funduszu świadczeń socjalnych w szkole.
2. Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach w wymiarze mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w każdej, warunek dotyczący zatrudnienia uważa się za spełniony, gdy łącznie zatrudniony jest w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
3. Emerytowany nauczyciel, jeśli jest zatrudniony w innej szkole niż ta, z której przeszedł na emeryturę, może korzystać ze świadczeń pieniężnych na pomoc zdrowotną tylko z funduszu jednej szkoły.
§ 4. 1. Pomoc zdrowotna udzielana jest raz w roku budżetowym w formie bezzwrotnego świadczenia pieniężnego.
2. Wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego nie może być niższa niż 100 zł i wyższa niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach świadczenie może być przyznane częściej niż raz w roku budżetowym, a górna granica kwoty świadczenia, wymienionego w ust. 2, może być zwiększona o 50 %.
4. Świadczenia pieniężne udzielane ze środków na pomoc zdrowotną nie mają charakteru roszczeniowego.
§ 5. 1. Świadczenie pieniężne przyznawane jest w związku z:
1) przewlekłą chorobą nauczyciela,
2) długotrwałym leczeniem szpitalnym, z koniecznością dalszego leczenia w domu,
3) długotrwałym leczeniem specjalistycznym,
4) koniecznością zakupu szkieł korekcyjnych,
5) koniecznością skorzystania z usługi z zakresu protetyki dentystycznej - ze względów estetycznych i zdrowotnych,
6) stosowaniem profilaktyki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych,
7) zaistnieniem innych szczególnych okoliczności uzasadniających jej przyznanie.
2. Wysokość przyznanego świadczenia pieniężnego uzależniona jest od:
1) przebiegu choroby oraz od okoliczności z tym związanych, mających wpływ na sytuację materialną nauczyciela (konieczność stosowania specjalnej diety, zapewnienia dodatkowej opieki choremu, itp.)
2) wysokości udokumentowanych, poniesionych przez nauczyciela kosztów leczenia (wydatki na: lekarstwa, pobyt w szpitalu, sanatorium, ośrodku rehabilitacyjnym, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, protez, środków opatrunkowych, koszty przejazdu do innej miejscowości ze względu na brak specjalistów w miejscu zamieszkania, itp.),
3) sytuacji materialnej rodziny nauczyciela po odliczeniu udokumentowanych poniesionych przez nauczyciela kosztów,
4) wysokości środków finansowych zaplanowanych na pomoc zdrowotną.
3. Warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest złożenie przez nauczyciela wniosku do dyrektora szkoły.
4. Do wniosku należy dołączyć:
1) aktualne zaświadczenie lekarskie o chorobie nauczyciela,
2) dokumenty potwierdzające poniesione koszty na leczenie,
3) oświadczenie o przeciętnych miesięcznych dochodach netto przypadających na jednego członka rodziny ze wszystkich źródeł przychodu osiągniętych przez wszystkich członków rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe - w ciągu 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
5. Wniosek o przyznanie nauczycielowi świadczenia pieniężnego może złożyć również przełożony nauczyciela, przedstawiciel związków zawodowych, rada pedagogiczna lub opiekun, jeżeli nauczyciel nie jest zdolny do osobistego podejmowania czynności w tym zakresie.
6. Wnioski, do których nie zostały dołączone wszystkie wymagane dokumenty oraz zawierające błędy formalne nie będę rozpatrywane.
§ 6. 1. Decyzję o przyznaniu świadczenia pieniężnego podejmuje dyrektor szkoły w granicach naliczonego funduszu zdrowotnego danej szkoły.
2. Wnioski i decyzje dyrektora są ewidencjonowane.
3. Wypłaty zasiłku dokonuje szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony lub objęty opieką socjalną.
4. W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 2, wypłata następuje we wskazanej przez nauczyciela szkole.
§ 7. 1. W celu racjonalnego i jawnego gospodarowania środkami przeznaczonymi na pomoc zdrowotną dyrektor szkoły powołuje Komisję do weryfikowania i opiniowania wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego ze środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną, zwaną w dalszej części Komisją.
2. W skład Komisji wchodzą:
1) wyznaczony przez dyrektora szkoły przedstawiciel rady pedagogicznej jako jej przewodniczący,
2) przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych działających na terenie szkoły,
3) wybrani przez radę pedagogiczną przedstawiciele - w liczbie do 3 osób.
3. Do zadań Komisji należy weryfikowanie i opiniowanie wniosków o przyznanie pomocy zdrowotnej. Posiedzenia Komisji winny odbywać się w miarę potrzeb, co najmniej raz na kwartał.
4. Członkowie Komisji zobowiązani są do zachowania w tajemnicy informacji, które pozyskali w związku z uczestniczeniem w pracach Komisji.
5. Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który wraz z zaopiniowanymi wnioskami przewodniczący niezwłocznie przekazuje dyrektorowi.
6. W terminie 7 dni od dnia posiedzenia Komisji, dyrektor szkoły przekazuje głównemu księgowemu listę osób, którym zostało przyznano świadczenia pieniężne oraz informuje na piśmie zainteresowane osoby o wysokości przyznanego świadczenia, bądź o odmowie jego przyznania - wraz z uzasadnieniem.
§ 8. Środki finansowe przeznaczone na pomoc zdrowotną niewykorzystane do 30 listopada mogą być przeznaczone na sfinansowanie innych zadań oświatowych szkoły.
§ 9. Po zakończeniu roku budżetowego i zweryfikowaniu sprawozdania finansowego, dyrektor szkoły w terminie do 15 lutego każdego roku, przekaże radzie pedagogicznej oraz organowi prowadzącemu szkołę informację o gospodarowaniu środkami finansowymi z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną.
§ 10 .Obsługę finansową świadczeń przyznanych w ramach pomocy zdrowotnej prowadzi główny księgowy szkoły.
§ 11. Do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a jeszcze nie rozpatrzonych, mają zastosowanie zasady określone w przepisach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2017 r.
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
MINISTER |
|
1) Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działami administracji rządowej - gospodarka morska, rybołówstwo i żegluga śródlądowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1-3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00