Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2018-04-27 do 2020-03-16
Wersja archiwalna od 2018-04-27 do 2020-03-16
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 25
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ1)
z dnia 28 listopada 2016 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw Zarybiania
(ostatnia zmiana: DUMGMiŻŚ. z 2018 r., poz. 17) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.Powołuje się Zespół do spraw Zarybiania, zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawach związanych z zarybianiem polskich obszarów morskich oraz utrzymaniem i ochroną zasobów ryb dwuśrodowiskowych w powierzchniowych wodach śródlądowych.
§ 2.[1] W skład Zespołu wchodzą następujący członkowie:
1) przewodniczący Zespołu – Ryszard Bartel, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, profesor emerytowany;
2) zastępca przewodniczącego – Marcin Biernaczyk, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa;
3) sekretarz – pracownik Wydziału Rybactwa Śródlądowego, Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zwanym dalej „Ministerstwem”, wskazany przez dyrektora tego Departamentu;
4) Rafał Bernaś, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, Zakład Ryb Wędrownych;
5) Tomasz Czerwiński, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, Zakład Bioekonomiki Rybactwa;
6) Piotr Dębowski, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, Zakład Ryb Wędrownych;
7) Piotr Gabriel, przedstawiciel hodowców materiału zarybieniowego;
8) Krzysztof Goryczko, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, profesor emerytowany;
9) Joanna Grudniewska, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, Zakład Hodowli ryb Łososiowatych;
10) Wojciech Pelczarski, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni;
11) Iwona Psuty, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni;
12) Mirosław Purzycki, Polski Związek Wędkarski Okręg w Toruniu;
13) Michał Skóra, Uniwersytet Gdański, Instytut Oceanografii;
14) Anna Stróżyk-Kowalska, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
§ 3.Do zadań Zespołu należy:
1) przygotowanie projektów planów dotyczących polskich obszarów morskich w zakresie:
a) pozyskiwania materiału zarybieniowego,
b) zarybiania,
c) znakowania materiału zarybieniowego,
d) podziału środków finansowych na realizację zadań przewidzianych w planach, z uwzględnieniem maksymalnych proponowanych cen zakupu materiału zarybieniowego
– w ramach zadania zarybiania polskich obszarów morskich;
2) wyrażanie opinii w sprawach:
a) wieloletnich założeń związanych z pozyskaniem materiału zarybieniowego oraz zarybianiem wód rybami dwuśrodowiskowymi,
b) realizacji przepisów dotyczących warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej pochodzącej z funduszy Unii Europejskiej mających na celu zarybianie oraz utrzymanie i ochronę zasobów ryb dwuśrodowiskowych w powierzchniowych wodach śródlądowych i morskich,
c) powierzonych Zespołowi do rozpatrzenia przez Departament Rybołówstwa w Ministerstwie, dotyczących zarybiania polskich obszarów morskich lub utrzymania oraz ochrony zasobów ryb dwuśrodowiskowych.
§ 4.1. Do zadań przewodniczącego Zespołu należy:
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu i przewodniczenie im;
2) wydawanie opinii dotyczących:
a) zgodności sposobu i warunków realizacji działań związanych z zarybianiem oraz pozyskiwaniem i znakowaniem materiału zarybieniowego z złożeniami planów, o których mowa w § 3 pkt 1,
b) zgodności zasad prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej określonych w operacie z założeniami dotyczącymi pozyskania materiału zarybieniowego i zarybiania wód rybami dwuśrodowiskowymi, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. a;
3) sporządzanie corocznego sprawozdania z działalności Zespołu;
4) podpisywanie protokołów z posiedzeń Zespołu.
2. [2] Podczas nieobecności przewodniczącego Zespołu jego obowiązki wykonuje zastępca wskazany w § 2 pkt 2.
§ 5.1. Opinie, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2:
a) lit. a, przewodniczący Zespołu wydaje na wniosek Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie,
b) lit. b, przewodniczący Zespołu może wydać na wniosek odpowiednio marszałka województwa albo jednostki uprawnionej do opiniowania operatów rybackich, jeżeli opinia ta jest niezbędna do realizacji zadań, o których mowa w art. 6 ust. 2a albo art. 6a ust. 5 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 652).
2. Opinie, o których mowa w ust. 1 lit. b, przewodniczący Zespołu przekazuje do wiadomości Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie.
§ 6.1. Posiedzenia Zespołu odbywają się co najmniej raz w roku.
2. Przewodniczący Zespołu powiadamia członków Zespołu o miejscu i terminie posiedzenia nie później niż 3 dni przed wyznaczoną datą posiedzenia.
3. Zespół obraduje w obecności co najmniej 7 członków Zespołu.
4. Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
5. Z posiedzenia Zespołu sekretarz sporządza protokół, który przedkłada do podpisu przewodniczącemu Zespołu.
§ 7.1. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Zespołu może zarządzić rozstrzygnięcie sprawy w drodze korespondencyjnej.
2. Sposób uzgodnienia stanowisk w trybie, o którym mowa w ust. 1, określa przewodniczący Zespołu.
§ 8.1. Przewodniczący Zespołu przedstawia Ministrowi Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej roczne sprawozdanie z działalności Zespołu.
2. Sprawozdanie roczne, o którym mowa w ust. 1, przedkłada się nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia roku kalendarzowego.
3. Sprawozdanie roczne, o którym mowa w ust. 1, oraz protokół z posiedzenia Zespołu, o którym mowa w § 6 ust. 5, Departament Rybołówstwa w Ministerstwie zamieszcza na stronie internetowej Ministerstwa.
§ 9.Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia Departament Rybołówstwa w Ministerstwie.
§ 10.1. Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie ani zwrot kosztów podróży, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Sekretarzowi Zespołu przysługuje zwrot kosztów podróży, jeżeli udział w pracach Zespołu wymagał wyjazdu poza siedzibę Ministerstwa.
§ 11.Traci moc zarządzenie nr 31 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 września 2010 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw Zarybiania2).
§ 12.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|
1) Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).
2) Uchylane zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 10 Ministra Gospodarki Morskiej z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw Zarybiania (Dz. Urz. MGM Nr 2, poz. 3).
[1] § 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 17 Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw Zarybiania (Dz.U.MGMiŻŚ. poz. 17). Zmiana weszła w życie 27 kwietnia 2018 r.
[2] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 17 Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw Zarybiania (Dz.U.MGMiŻŚ. poz. 17). Zmiana weszła w życie 27 kwietnia 2018 r.