Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-03-25 do 2020-07-30
Wersja archiwalna od 2017-03-25 do 2020-07-30
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 14
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1)
z dnia 24 marca 2017 r.
w sprawie planów operacyjnych funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny
Na podstawie art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064), w związku z art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1534 i 2138 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz w związku z § 5 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1599 oraz z 2007 r. poz. 1426) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa tryb i sposób opracowania, uzgadniania, zatwierdzania i aktualizacji:
1) planów operacyjnych funkcjonowania działów administracji rządowej budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, łączność a także transport, w tym kart realizacji zadań operacyjnych;
2) planów operacyjnych funkcjonowania urzędów obsługujących centralne organy administracji rządowej, zwanych dalej „organami”, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, zwanego dalej „Ministrem”;
3) planów funkcjonowania przedsiębiorców, na których Minister nałożył obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności państwa w drodze decyzji.
§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) plan operacyjny funkcjonowania – dokument planistyczny do realizacji w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny wykonywany przez Ministra oraz organy w ramach planowania operacyjnego;
2) plan funkcjonowania przedsiębiorcy – dokument planistyczny do realizacji w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny wykonywany przez przedsiębiorcę w ramach planowania operacyjnego;
3) ustawa – ustawa z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców (Dz. U. poz. 1320 oraz z 2002 r. poz. 1571);
4) rozporządzenie – rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1599 oraz z 2007 r. poz. 1426);
5) przedsiębiorca – przedsiębiorcę o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, ujętym w wykazie wydanym na podstawie art. 6 ustawy, na którego Minister nałożył obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności państwa, w trybie decyzji;
6) załącznik – załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo – obronnym (Dz. U. poz. 1871 oraz z 2016 r. poz. 1325);
7) decyzja – decyzja administracyjna wydana przez Ministra na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy nakładająca na przedsiębiorcę zadania na rzecz obronności państwa.
§ 3. 1. Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, zwany dalej „Dyrektorem BZK”, sporządza:
1) plan operacyjny funkcjonowania działu administracji rządowej budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
2) plan operacyjny funkcjonowania działu administracji rządowej łączność w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
3) plan operacyjny funkcjonowania działu administracji rządowej transport w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. W opracowaniu planów, o których mowa w ust. 1, w tym kart realizacji zadań operacyjnych, uczestniczą dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, zgodnie z ich właściwością.
§ 4. 1. Plany operacyjne funkcjonowania, zgodnie z właściwością, sporządzają na podstawie otrzymanych wypisów z Planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej:
1) Główny Geodeta Kraju;
2) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego;
3) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
4) Główny Inspektor Transportu Drogowego;
5) Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
2. Plany funkcjonowania w zakresie swoich właściwości sporządzają przedsiębiorcy na podstawie otrzymanych wypisów z Planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej lub Planu funkcjonowania przedsiębiorcy.
§ 5. Dyrektor BZK przesyła wypisy z:
1) planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo – organom, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej łączność – Prezesowi Zarządu Poczty Polskiej S.A.;
3) planu operacyjnego funkcjonowania działu administracji rządowej transport – organom, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3–5 oraz Prezesowi Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
§ 6. 1. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad po zatwierdzeniu przez Ministra Planu operacyjnego funkcjonowania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przesyła wypisy do przedsiębiorców z obszaru drogownictwa, o których mowa w pkt IV załącznika.
2. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zatwierdzeniu przez Ministra Planu operacyjnego funkcjonowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego przesyła wypisy do przedsiębiorców z obszaru infrastruktury i transportu lotniczego, o których mowa w pkt IV załącznika.
3. Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. po zatwierdzeniu przez Ministra Planu funkcjonowania Polskich Kolei Państwowych S.A. przesyła wypisy przedsiębiorcom z obszaru infrastruktury i transportu kolejowego, o których mowa w pkt IV załącznika.
4. Nadzór nad sporządzaniem, uzgadnianiem, zatwierdzaniem oraz aktualizacją planów funkcjonowania sporządzanych przez przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1–3, powierza się odpowiednio: Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Prezesowi Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
5. Przedsiębiorcy przy sporządzaniu, uzgadnianiu, zatwierdzaniu, aktualizacji oraz oznaczaniu planów funkcjonowania korzystają z Metodyki opracowania planu funkcjonowania przedsiębiorcy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny2). Liczba egzemplarzy sporządzanych planów funkcjonowania powinna uwzględniać przekazanie jednego egzemplarza planu do:
1) Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Prezesa Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.;
2) Ministra.
§ 7. 1. Organy, o których mowa w § 4 ust. 1, sporządzają, zatwierdzają i aktualizują plany operacyjne funkcjonowania zgodnie z rozporządzeniem. Plany operacyjne funkcjonowania sporządzane są w dwóch egzemplarzach, w tym jeden dla Ministra.
2. Do oznaczania planów operacyjnych funkcjonowania ma zastosowanie Norma Obronna N0-02-A060:2008 System obronny państwa. Plany obronne. Klasyfikacja.
3. Dyrektor BZK koordynuje sporządzanie, zatwierdzanie oraz aktualizację planów operacyjnych funkcjonowania i planów funkcjonowania przedsiębiorców, a także zapewnia wymianę informacji niezbędnych dla potrzeb ich wykonania.
§ 8. Plany operacyjne funkcjonowania oraz plany funkcjonowania sporządza się, jako dokumenty niejawne zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167 i 1948).
§ 9. Traci moc zarządzenie nr 21 Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie planów operacyjnych funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Infrastruktury i Budownictwa: A. Adamczyk
|
1) Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, łączność oraz transport – na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz.1907 i 2094).
2) Dokument określający sposób opracowania planu funkcjonowania przedsiębiorcy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na podstawie Podręcznika Normalizacji Obronnej PDN0-02-A075:2008 Planowanie obronne – Struktura i redagowanie planu operacyjnego przez organy administracji publicznej.