ZARZĄDZENIE NR 14 MINISTRA ROZWOJU
z dnia 7 sierpnia 2020 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków
(ostatnia zmiana: DUMRPiT. z 2020 r., poz. 3)
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków, zwany dalej „Zespołem".
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Rozwoju, zwanego dalej „Ministrem".
§ 2. Do zadań Zespołu należy:
1) przedstawianie Ministrowi inicjatyw mających na celu osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej i niskoemisyjności budynków;
2) rekomendowanie Ministrowi rozwiązań dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków w procesie rozwoju polityki gospodarczej kraju;
3) proponowanie, w sposób optymalny ekonomicznie, społecznie i środowiskowo, kierunków rozwoju w obszarze efektywności energetycznej budynków z uwzględnieniem ograniczania i przeciwdziałania zjawisku ubóstwa energetycznego;
4) analiza i rekomendowanie zmian prawa w zakresie charakterystyki energetycznej budynków, w tym:
a) szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego pod względem możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło,
b) warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej;
5) dokonywanie analiz i ocen kierunków rozwoju raportów w obszarze efektywności energetycznej budynków oraz przykładów dobrych praktyk, w szczególności w zakresie:
a) sposobu sporządzania oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej budynków, protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji oraz weryfikacji tych dokumentów,
b) krajowego planu działań mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii,
c) metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
d) prowadzenia kampanii informacyjnych w zakresie poprawy charakterystyki energetycznej budynków;
6) promowanie i wspieranie rozwoju współpracy przedsiębiorstw działających w obszarze efektywności energetycznej budynków z uczelniami oraz instytucjami i instytutami naukowymi lub badawczymi.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący Zespołu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju nadzorujący merytorycznie Departament Gospodarki Niskoemisyjnej;
2) zastępca przewodniczącego Zespołu - dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju;
3) pozostali członkowie Zespołu:
a) [1] Christian Schnell - ekspert Instytutu Jagiellońskiego,
b) Paweł Lachman - Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej,
c) Dorota Bartosz - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego,
d) Piotr Bartkiewicz - Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego,
e) Piotr Kacejko - Politechnika Lubelska,
f) Grzegorz Maśloch - Szkoła Główna Handlowa,
g) Dariusz Koc - Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.,
h) Ludomir Duda - doradca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
i) Jan Rączka - Alternator Sp. z o. o.,
j) Marek Miara - Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła,
k) Andrzej Guła - Polski Alarm Smogowy,
l) Grzegorz Burek - Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV,
m) Wojciech Ratajczak - Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych,
n) Piotr Woźny - społeczny doradca Ministra Klimatu do spraw wdrażania programu „Czyste Powietrze",
o) Paweł Wróbel - Gate Brussels,
p) Jarosław Guzal - miesięcznik „IZOLACJE";
4) sekretarz Zespołu - pracownik Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju.
2. Przed powołaniem w skład Zespołu osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3, wyrażają zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, powinni uczestniczyć w pracach Zespołu, a w przypadku ich nieobecności mogą być zastępowani przez upoważnionych przedstawicieli.
4. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, na prawach członka Zespołu, przedstawicieli innych podmiotów niż wymienione w ust. 1 pkt 3, w szczególności przedstawicieli:
1) organów administracji rządowej;
2) organów samorządu gospodarczego i zawodowego oraz związków zawodowych, organizacji pracodawców i innych organizacji pozarządowych;
3) uczelni;
4) instytucji i instytutów naukowych lub badawczych.
5. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.
§ 4. 1. Przewodniczący Zespołu, w szczególności:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu;
2) kieruje posiedzeniami Zespołu;
3) ustala harmonogram prac Zespołu, w tym terminy i programy kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu.
2. W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu, posiedzenia Zespołu zwołuje oraz nimi kieruje zastępca przewodniczącego Zespołu.
3. W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze z udziałem członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
§ 5. 1. Zespół realizuje swoje zadania na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w zależności od zaistniałych potrzeb.
3. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju albo zdalnie za pomocą środków komunikacji na odległość.
4. Sekretarz Zespołu zawiadamia o terminie, programie i miejscu posiedzenia Zespołu albo wykorzystaniu środków komunikacji na odległość do posiedzenia Zespołu.
5. Z posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół, który podpisuje osoba kierująca posiedzeniem Zespołu oraz sekretarz Zespołu.
6. W celu realizacji zadań, o których mowa w § 2, Zespół może korzystać z opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz wykonanych na zlecenie instytucji publicznych i przez nie udostępnionych, z poszanowaniem praw autorskich.
§ 6. Udział w posiedzeniach i pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§ 7. 1. Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju.
2. Wydatki związane z obsługą, o której mowa w ust. 1, są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1) Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 2261).
[1] § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a) w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 2 Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków (Dz.Urz.MRPiT. poz. 3). Zmiana weszła w życie 20 listopada 2020 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00