Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-07-01 do 2023-10-24
Wersja archiwalna od 2016-07-01 do 2023-10-24
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 20
MINISTRA CYFRYZACJI1)
z dnia 15 czerwca 2016 r.
w sprawie systemu stałego dyżuru
Na podstawie art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.2)) w związku z § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) oraz art. 4 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców (Dz. U. poz. 1320 oraz z 2002 r. poz. 1571) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa:
1) zasady przygotowania, organizacji, uruchomienia i funkcjonowania systemu stałego dyżuru w Ministerstwie Cyfryzacji, w urzędzie obsługującym organ nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji, jednostkach podległych Ministrowi Cyfryzacji lub przez niego nadzorowanych oraz u przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, na których Minister Cyfryzacji w drodze decyzji administracyjnej nałożył obowiązek realizacji zadań obronnych, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców;
2) wzór instrukcji stałego dyżuru, określony w załączniku do zarządzenia.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) Ministrze - rozumie się przez to Ministra Cyfryzacji;
2) Ministerstwie - rozumie się przez to Ministerstwo Cyfryzacji;
3) jednostkach - rozumie się przez to urząd obsługujący organ nadzorowany przez Ministra, jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane, na które nałożone zostały zadania operacyjne, oraz przedsiębiorców, o których mowa w § 1 pkt 1.
§ 3. Celem organizacji stałego dyżuru jest zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji organów upoważnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w:
1) "Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej", o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1599 oraz z 2007 r. poz. 1426);
2) Planie operacyjnym funkcjonowania działu administracji rządowej informatyzacja, sporządzonym na podstawie § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego;
3) w wykazie przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1166, z 2015 r. poz. 1485 oraz z 2016 r. poz. 266).
§ 4. Funkcjonowanie stałego dyżuru w jednostkach podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, na które nie zostały nałożone zadania operacyjne, ogranicza się do funkcjonowania w każdej z nich punktu kontaktowego, przez który należy rozumieć osobę pośredniczącą w niezwłocznym przekazywaniu informacji pomiędzy stałym dyżurem w Ministerstwie, a kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi lub przez niego nadzorowanej, wyznaczonej lub upoważnionej przez tego kierownika.
§ 5. 1. Za przygotowanie i organizację stałego dyżuru odpowiada:
1) w Ministerstwie - kierownik komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej do zapewnienia realizacji zadań Ministra w zakresie obronności państwa, realizowania przedsięwzięć z zakresu pozamilitarnych przygotowań obronnych Ministerstwa oraz planowania i koordynowania realizacji zadań obronnych w Ministerstwie, w urzędach obsługujących organy podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane i w jednostkach podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, zwanej dalej "komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych";
2) w jednostce - kierownik tej jednostki.
2. Ministerstwo oraz urząd, o którym mowa w § 1 pkt 1, organizujące główne stanowiska kierowania, są obowiązane przygotować system stałego dyżuru w swoich stałych siedzibach oraz w zapasowych miejscach pracy.
3. Przygotowanie systemu stałego dyżuru polega na:
1) wyznaczeniu składu osobowego stałego dyżuru;
2) wydzieleniu pomieszczenia pełnienia stałego dyżuru i wyposażeniu go w szczególności w środki łączności, sprzęt RTV oraz sprzęt komputerowy z dostępem do poczty elektronicznej;
3) wydzieleniu pomieszczenia dla zapewnienia warunków zmianowości pełnienia stałego dyżuru i wyposażeniu go w niezbędny sprzęt socjalno-bytowy;
4) ustaleniu zasad i trybu obiegu informacji i decyzji oraz zorganizowanie systemu powiadamiania i alarmowania w ramach stałego dyżuru;
5) opracowaniu dokumentacji związanej z funkcjonowaniem systemu stałego dyżuru stanowiącej instrukcję stałego dyżuru, której wzór określa załącznik do zarządzenia;
6) wyznaczeniu dyżurnych środków transportowych dla potrzeb systemu stałego dyżuru;
7) organizowaniu, nie rzadziej niż raz w roku, w ramach szkolenia obronnego, szkolenia teoretycznego dla osób wchodzących w skład systemu stałego dyżuru;
8) sprawdzaniu i kontrolowaniu gotowości stałego dyżuru do działania w ramach kontroli realizacji zadań obronnych.
4. Od chwili uruchomienia stały dyżur jest pełniony całodobowo w systemie dwuzmianowym albo trzyzmianowym.
5. Za funkcjonowanie systemu stałego dyżuru w jednostkach są odpowiedzialni kierownicy tych jednostek.
6. Dokumentację, o której mowa ust. 3 pkt 5, jednostki uzgadniają z kierownikiem komórki organizacyjnej właściwej do spraw obronnych. Aktualizacja załączników do dokumentacji nie podlega uzgodnieniu.
§ 6. 1. W przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, system stałego dyżuru uruchamiany jest obligatoryjnie.
2. W stanie stałej gotowości obronnej państwa stały dyżur może zostać uruchomiony i odwołany w celach szkoleniowych i kontrolnych:
1) w Ministerstwie - na polecenie Ministra;
2) w jednostkach - na polecenie kierowników tych jednostek lub Ministra.
3. O uruchomieniu systemu stałego dyżuru kierownik jednostki informuje Ministra przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw obronnych.
4. Decyzję o odwołaniu stałego dyżuru podejmuje odpowiednio Minister lub kierownik jednostki, który podjął decyzję o jego uruchomieniu.
§ 7. Stały dyżur mogą kontrolować:
1) Minister lub osoby upoważnione przez Ministra - w Ministerstwie;
2) kierownik jednostki lub osoby upoważnione przez Ministra albo kierownika jednostki - w jednostce.
§ 8. Realizacja przez przedsiębiorców zadań stałego dyżuru, w szczególności przygotowanie, organizacja i uruchomienie stałego dyżuru, jest realizowana w trybie art. 7 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców.
§ 9. 1. Do zadań kierownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw obronnych należy:
1) opracowanie dokumentacji, o której mowa w § 5 ust. 3 pkt 5, zatwierdzanej przez Ministra;
2) ustalenie sposobu funkcjonowania systemu stałego dyżuru;
3) wyznaczenie składu stałego dyżuru oraz zapewnienie jego przeszkolenia;
4) ustalenie sposobu powiadamiania osób wchodzących w skład stałego dyżuru;
5) sprawowanie nadzoru i koordynacja prac związanych z przygotowaniem, uruchamianiem i sprawnym funkcjonowaniem systemu stałego dyżuru;
6) zapewnienie, we współpracy z Pełnomocnikiem do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie, obsługi całodobowej pracy stałego dyżuru w zakresie dostępu do informacji niejawnych.
2. Kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa wyznaczają do realizacji zadań stałego dyżuru co najmniej dwóch pracowników z każdej komórki organizacyjnej Ministerstwa.
3. Pracownicy wyznaczeni do realizacji zadań stałego dyżuru są obowiązani posiadać poświadczenia bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych albo, w przypadku dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone", pisemne upoważnienie Ministra.
4. Do zadań Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego Ministerstwa należy zapewnienie pod względem logistycznym, w uzgodnieniu z kierownikiem komórki właściwej do spraw obronnych, możliwości całodobowej pracy stałego dyżuru.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia3).
- Anna Streżyńska |
MINISTER CYFRYZACJI |
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1220, 1224, 1830, 2183 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 178.
2) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej informatyzacja - na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1910 i 2090).
3) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 15 Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie systemu stałego dyżuru (Dz. Urz. Min. Ad. i Cyf. poz. 27 oraz z 2015 r. poz. 67).
Załącznik
do zarządzenia Nr 20
Ministra Cyfryzacji
z dnia 15 czerwca 2016 r.
WZÓR - MINISTERSTWO/NAZWA JEDNOSTKI