ZARZĄDZENIE NR 30
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 września 2019 r.
w sprawie powołania Zespołu do weryfikacji wniosków i list rekomendowanych wniosków przekazywanych przez wojewodów w ramach realizacji Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne"
Na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 2192 oraz z 2019 r. poz. 1622) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Powołuje się Zespół do weryfikacji wniosków i list rekomendowanych wniosków przekazywanych przez wojewodów w ramach realizacji Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne", zwany dalej "Zespołem", finansowanego ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej "Funduszem".
§ 2.
Do zadań Zespołu należy:
1) weryfikowanie wniosków i list rekomendowanych wniosków przekazywanych przez wojewodów w ramach realizacji Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne";
2) przedkładanie Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwanemu dalej "Ministrem", listy zweryfikowanych wniosków wraz z rekomendacją ich zatwierdzenia, a także proponowaną kwotą przyznania środków z Funduszu.
§ 3.
1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący Zespołu - Pani Elżbieta Gimlewicz, Naczelnik Wydziału do Spraw Obsługi Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej "BON";
2) wiceprzewodniczący Zespołu - Pani Małgorzata Paprota, Zastępca Dyrektora BON;
3) członek Zespołu - Pani Elżbieta Cieślak, starszy specjalista w BON;
4) członek Zespołu - Pani Anna Iwańczyk, Naczelnik Wydziału Analiz i Współpracy Międzynarodowej w BON;
5) członek Zespołu pełniący jednocześnie funkcję sekretarza - Pani Anna Kuczyńska, główny specjalista w BON.
2. W posiedzeniach Zespołu mogą dodatkowo uczestniczyć, na zaproszenie przewodniczącego Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, w szczególności eksperci i przedstawiciele pozostałych komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz organów opiniodawczo-doradczych Ministra lub Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
§ 4.
1. Weryfikacji wniosków lub list rekomendowanych wniosków przekazywanych przez wojewodów nie może dokonywać członek Zespołu albo osoba, o której mowa w § 3 ust. 2, w sytuacji, gdy:
1) występuje w imieniu podmiotu składającego wniosek albo pozostaje z nim w takim stosunku prawnym, że wynik weryfikacji może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki;
2) pozostaje w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia, albo jest związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z pełnomocnikiem lub członkami władz podmiotu składającego wniosek, albo pozostaje w podległości służbowej z pełnomocnikiem lub członkami władz podmiotów składających wniosek;
3) w okresie trzech lat przed dniem ogłoszenia naboru wniosków w ramach Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" pozostawał w stosunku pracy lub zlecenia z podmiotem składającym wniosek albo był członkiem jego władz;
4) istnieją inne okoliczności mogące wywoływać wątpliwość co do jego bezstronności.
2. Członek Zespołu oraz osoba, o której mowa w § 3 ust. 2, przed każdym posiedzeniem Zespołu, składa przewodniczącemu Zespołu pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do zachowania bezstronności i poufności oraz do wyłączenia się z weryfikacji wniosku w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, i niezwłocznego poinformowania o tym przewodniczącego Zespołu. Wzór oświadczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 5.
Zespół weryfikuje wnioski, biorąc pod uwagę kryteria, o których mowa w art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
§ 6.
1. Zespół obraduje w składzie co najmniej trzyosobowym na posiedzeniach zwoływanych w zależności od potrzeb, tj. w przypadku przekazania wniosków lub list rekomendowanych wniosków przez wojewodę.
2. Zespół obraduje w godzinach pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Warszawie przy ul. Żurawiej 4a.
3. Członek Zespołu ma dostęp do pełnej dokumentacji dotyczącej weryfikowanego wniosku.
4. Decyzje podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Każdy członek Zespołu posiada jeden głos. W przypadku równej liczby głosów decydujący jest głos przewodniczącego Zespołu, a w przypadku jego nieobecności głos wiceprzewodniczącego Zespołu.
5. Z każdego posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który przekazywany jest wszystkim członkom Zespołu.
6. Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
7. Obsługę administracyjną Zespołu zapewnia BON.
§ 7.
1. Do obowiązków przewodniczącego Zespołu należy:
1) kierowanie pracami Zespołu;
2) zwoływanie, w zależności od potrzeb, posiedzeń Zespołu i ustalanie porządku obrad;
3) rozstrzyganie kwestii spornych powstałych w toku prac Zespołu;
4) akceptowanie i podpisywanie protokołów z posiedzeń Zespołu.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wiceprzewodniczący Zespołu albo inny członek Zespołu upoważniony pisemnie przez przewodniczącego Zespołu albo wiceprzewodniczącego Zespołu.
§ 8.
1. Do obowiązków sekretarza należy:
1) powiadamianie członków Zespołu o terminie i miejscu jego posiedzenia;
2) dokumentowanie obecności członków Zespołu na posiedzeniach;
3) sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu;
4) przechowywanie dokumentacji dotyczącej prac Zespołu.
2. W przypadku nieobecności sekretarza, funkcję tę pełni wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu inny członek Zespołu.
§ 9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER RODZINY, |
wz. Stanisław Szwed |
Załączniki do zarządzenia nr 30 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 24 września 2019 r. (poz. 34)
WZÓR - OŚWIADCZENIE
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00