Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rok 2021 poz. 2
Wersja aktualna od 2022-04-15
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rok 2021 poz. 2
Wersja aktualna od 2022-04-15
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 2
GENERALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA

z dnia 21 maja 2021 r.

w sprawie sposobu postępowania i informowania o sytuacji kryzysowej lub zagrożeniu jej wystąpienia w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska

(ostatnia zmiana: DUGDOŚ. z 2022 r., poz. 2)  

Na podstawie § 2 ust. 1 i 2 załącznika do zarządzenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (Dz. Urz. GDOŚ poz. 2 i 6 oraz z 2020 r. poz. 1) w związku z art. 21 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 i z 2021 r. poz. 159) i § 8 ust. 1 zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie utworzenia Centrum Zarządzenia Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. Urz. MKiŚ poz. 10) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Zarządzenie określa:

1) sposób postępowania osób zatrudnionych w GDOŚ w sytuacji wystąpienia w GDOŚ lub w rdoś sytuacji kryzysowej lub zagrożenia jej wystąpienia;

2) tryb przekazywania do Centrum Zarządzenia Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, zwanego dalej "CZK MKiŚ" przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, zwaną dalej: "GDOŚ", w sytuacji wystąpienia, w zakresie działania GDOŚ lub regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, zwanych dalej: "rdoś", informacji o sytuacji kryzysowej lub zagrożeniu jej wystąpienia;

3) tryb wymiany informacji pomiędzy GDOŚ a rdoś o sytuacji kryzysowej lub zagrożeniu jej wystąpienia;

4) zasady udziału GDOŚ i rdoś w systemie komunikacji kryzysowej Ministra Klimatu i Środowiska.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) Dyrektorze Generalnym - należy przez to rozumieć Dyrektora Generalnego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;

2) Generalnym Dyrektorze - należy przez to rozumieć Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska;

3) komórkach organizacyjnych GDOŚ - należy przez to rozumieć departamenty, biura oraz Zespół do spraw Budżetu i Finansów, funkcjonujące w GDOŚ;

4) osobach zatrudnionych w GDOŚ - należy przez to rozumieć pracowników GDOŚ oraz osoby współpracujące z GDOŚ na podstawie umowy cywilnoprawnej;

5) pracowniku do spraw zarządzania kryzysowego - należy przez to rozumieć pracownika wyznaczonego do spraw zarządzania kryzysowego Stanowiska do spraw Ochrony Informacji Niejawnych GDOŚ;

6) sytuacji kryzysowej - należy przez to rozumieć sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. Osoba zatrudniona w GDOŚ, która w związku z realizacją obowiązków służbowych:

1) stwierdzi wystąpienie w GDOŚ lub w rdoś sytuacji kryzysowej lub

2) stwierdzi wystąpienie w GDOŚ lub w rdoś zagrożenia wystąpienia sytuacji kryzysowej, lub

3) otrzyma informację o wystąpieniu w GDOŚ lub w rdoś sytuacji kryzysowej lub zagrożenia jej wystąpienia

- jest zobowiązana niezwłocznie przekazać kierującemu komórką organizacyjną GDOŚ, w której jest zatrudniona, oraz pracownikowi do spraw zarządzania kryzysowego informację o tym fakcie, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Osoba zatrudniona w GDOŚ jest zobowiązana, o ile jest to możliwe, przystąpić do ograniczenia skutków wywołanych sytuacją kryzysową.

3. Kierujący komórkami organizacyjnymi GDOŚ, Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych i Audytor Wewnętrzny zobowiązani są do przekazywania dla Generalnego Dyrektora, Zastępcy Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Dyrektora Generalnego oraz dla pracownika do spraw zarządzania kryzysowego informacji o sytuacjach kryzysowych, zagrożeniach ich wystąpienia w GDOŚ i w rdoś oraz o podjętych ewentualnie działaniach, mających na celu ograniczenie skutków wywołanych sytuacją kryzysową.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Generalny Dyrektor, po powzięciu informacji o wystąpieniu sytuacji kryzysowej lub o zagrożeniu wystąpienia sytuacji kryzysowej w GDOŚ lub w rdoś, przekazuje niezwłocznie do CZK MKiŚ informację o powyższym fakcie.

2. Przekazanie informacji następuje w trybie i na zasadach określonych w załączniku do zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie utworzenia Centrum Zarządzenia Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska.

3. Przekazanie do CZK MKiŚ informacji powierza się pracownikowi do spraw zarządzania kryzysowego. W przypadku braku możliwości przekazania informacji przez pracownika do spraw zarządzania kryzysowego, zadanie to realizuje pracownik wskazany przez Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Generalny Dyrektor, po powzięciu informacji o wystąpieniu sytuacji kryzysowej lub o zagrożeniu wystąpienia sytuacji kryzysowej w GDOŚ lub w rdoś, może w szczególności:

1) poinformować właściwe organy lub służby o powyższym fakcie;

2) wdrożyć w GDOŚ działania, adekwatne do sytuacji kryzysowej, przewidziane w "Planie zarządzania kryzysowego Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska";

3) polecić wdrożenie w GDOŚ lub w rdoś działań przewidzianych do realizacji w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796 i z 2021 r. poz. 464 i 815);

4) polecić zwołanie posiedzenia "Zespołu zarządzania kryzysowego" GDOŚ;

5) poinformować Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska w zakresie ich dotyczącym i nakazać podjęcie adekwatnych działań w zakresie zarządzania kryzysowego.

2. Sposób realizacji zadań przewidzianych do wykonania w GDOŚ w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP, określa odrębne zarządzenie.

3. Zadania "Zespołu zarządzania kryzysowego" GDOŚ określa odrębne zarządzenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po powzięciu informacji o wystąpieniu sytuacji kryzysowej lub o zagrożeniu wystąpienia sytuacji kryzysowej w rdoś, jest zobowiązany do:

1) podjęcia działań w zakresie zarządzania kryzysowego;

2) poinformowania o zaistniałym zdarzeniu Generalnego Dyrektora i przedstawienia jednocześnie swojej oceny sytuacji oraz informacji o zamierzonych działaniach.

2. Informacja o zaistniałym zdarzeniu jest przekazywana za pomocą dostępnych środków łączności, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, telefonii komórkowej, telefonii stacjonarnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. GDOŚ i rdoś biorą udział w systemie komunikacji kryzysowej Ministra Klimatu i Środowiska polegającej na dwustronnej wymianie informacji pomiędzy CZK MKiŚ, GDOŚ i rdoś.

2. W ramach systemu komunikacji kryzysowej Ministra Klimatu i Środowiska:

1) [1] GDOŚ zobowiązana jest do przesyłania następujących meldunków do CZK MKiŚ na adres e-mail: zrk@klimat.gov.pl lub na inny, wskazany adres:

a) dziennego - raz na dobę, w dniach pracy ustalonych dla GDOŚ, do godz. 11:00,

b) doraźnego - stosownie do potrzeb;

2) rdoś zobowiązane są do przesyłania do GDOŚ na adres e-mail staly.dyzur@gdos.gov.pl lub na inny, wskazany adres, następujących meldunków:

a) dziennego - raz w tygodniu, w poniedziałki do godz. 1000, z zastrzeżeniem ust. 5,

b) doraźnego - stosownie do potrzeb.

3. W meldunku dziennym należy opisać zdarzenia kryzysowe, zaistniałe od ostatnio przesłanego meldunku oraz ewentualną prognozę wystąpienia zdarzeń potencjalnie kryzysowych według oceny na dzień wysyłania meldunku.

4. Meldunek doraźny należy przesłać niezwłocznie w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego, niebezpiecznego lub mającego wpływ na funkcjonowanie GDOŚ lub rdoś, a zdarzenie nastąpiło po wysłaniu meldunku dziennego, z zastrzeżeniem ust. 6.

5. Jeżeli dzień wysłania meldunku dziennego przypada w dzień wolny od pracy, meldunek należy przesłać w pierwszy dzień roboczy, następujący po dniu wolnym.

6. Generalny Dyrektor może, do czasu zakończenia działań związanych z zaistniałą sytuacją kryzysową, nakazać przesyłanie meldunków doraźnych w określonym terminie i czasie. Meldunki doraźne powinny one zawierać wyłącznie informacje dotyczące rozwoju sytuacji, odnotowywanych skutków, podejmowanych kolejno działaniach oraz zażegnaniu sytuacji kryzysowej.

7. Wzór meldunku dziennego i meldunku doraźnego zawiera załącznik do zarządzenia.

8. W przypadku braku możliwości sporządzenia meldunku doraźnego według określonego wzoru, meldunek należy sporządzić w formie notatki zawierającej następujące dane:

1) GDOŚ lub nazwę rdoś;

2) datę i godzinę wystąpienia zdarzenia lub zagrożenia kryzysowego;

3) rodzaj zagrożenia;

4) informację o wystąpieniu zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników i/lub interesantów, w tym o przypadkach śmiertelnych;

5) opis zaistniałej sytuacji;

6) opis podjętych działań

i przesłać dostępnymi środkami komunikacji, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. 1. W czasie obowiązywania stopnia alarmowego i/lub stopnia alarmowego CRP ogólne zasady składania meldunków w ramach systemu komunikacji kryzysowej Ministra Klimatu i Środowiska pozostają niezmienne. Zmianie może ulec częstotliwość składania meldunków dziennych i/lub doraźnych, adresaci meldunków oraz wykaz rdoś, zobowiązanych do ich składania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik

MELDUNEK DZIENNY/DORAŹNY [2]

[1] § 7 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 2 Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 11 kwietnia 2022 r. zmieniającego zarządzenie Nr 2 z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie sposobu postępowania i informowania o sytuacji kryzysowej lub zagrożeniu jej wystąpienia w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska (Dz.Urz.GDOŚ. poz. 2). Zmiana weszła w życie 15 kwietnia 2022 r.

[2] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 2 Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 11 kwietnia 2022 r. zmieniającego zarządzenie Nr 2 z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie sposobu postępowania i informowania o sytuacji kryzysowej lub zagrożeniu jej wystąpienia w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska (Dz.Urz.GDOŚ. poz. 2). Zmiana weszła w życie 15 kwietnia 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00