Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-07-01 do 2022-07-13
Wersja archiwalna od 2013-07-01 do 2022-07-13
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 9
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO
z dnia 22 maja 2013 r.
w sprawie powołania Krajowego Obserwatorium Terytorialnego
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt. 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) w związku z art. 3a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, z późn. zm.1) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Krajowe Obserwatorium Terytorialne, zwane dalej „Obserwatorium”.
2. Obserwatorium pełni funkcję opiniodawczo–doradczą dla Ministra Rozwoju Regionalnego.
§ 2. 1. W skład Obserwatorium wchodzą:
1) Przewodniczący – sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, zwanym dalej „MRR”, wyznaczony przez Ministra Rozwoju Regionalnego;
2) Zastępca Przewodniczącego – dyrektor departamentu obsługującego prace Obserwatorium w MRR;
3) członkowie:
a) ze strony rządowej – po jednym przedstawicielu, z prawem głosu:
– Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
– Ministra Gospodarki,
– Ministra Spraw Wewnętrznych,
– Ministra Sportu i Turystyki,
– Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
– Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,
– Ministra Skarbu Państwa,
– Ministra Edukacji Narodowej,
– Ministra Obrony Narodowej,
– Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
– Ministra Administracji i Cyfryzacji,
– Ministra Zdrowia,
– Ministra Środowiska,
– Ministra Finansów,
– Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
– Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
b) ze strony samorządowej, stale zapraszani, z prawem głosu:
– po jednym przedstawicielu samorządów województw,
– po jednym przedstawicielu:
– Związku Powiatów Polskich,
– Związku Gmin Wiejskich RP,
– Związku Miast Polskich.
2. Jeśli zakres omawianych spraw tego wymaga, w posiedzeniach Obserwatorium, na zaproszenie Przewodniczącego, mogą uczestniczyć – z głosem doradczym – pracownicy naukowi, eksperci, praktycy oraz partnerzy społeczno-gospodarczy.
3. W spotkaniach Obserwatorium, na zaproszenie Przewodniczącego, mogą uczestniczyć w charakterze obserwatorów przedstawiciele Komisji Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Banku Światowego oraz przedstawiciele innych instytucji międzynarodowych.
§ 3. 1. Do zadań Obserwatorium należy w szczególności:
1) analiza i ocena sytuacji społeczno-gospodarczej regionów na tle sytuacji kraju, wraz z prognozami rozwojowymi;
2) analiza i ocena realizacji zamierzeń zapisanych w kluczowych dokumentach strategicznych, w tym zwłaszcza w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, Strategii Rozwoju Kraju 2020, Narodowych Strategicznych Ramach Odniesienia i umowie partnerstwa z UE, Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz w strategiach rozwoju województw;
3) wypracowywanie standardów monitorowania polityki rozwoju, zwłaszcza w ujęciu regionalnym i przestrzennym oraz przedstawianie wniosków w sprawach rozwoju badań statystycznych statystyki publicznej;
4) analizowanie procesów rozwojowych oraz skutków podejmowanych interwencji, w szczególności z udziałem środków unijnych, z uwzględnieniem ujęcia terytorialnego;
5) współpraca z regionalnymi obserwatoriami terytorialnymi działającymi w ramach struktur urzędów marszałkowskich, zwanymi dalej „ROT”;
6) przedkładanie Ministrowi Rozwoju Regionalnego oraz Komitetowi Koordynacyjnemu do spraw Polityki Rozwoju wniosków, opinii i rekomendacji służących programowaniu oraz poprawie efektywności i skuteczności realizacji polityki rozwoju, w szczególności w odniesieniu do regionów;
7) zasilanie Krajowego Forum Terytorialnego rezultatami prac osiągniętymi przez Obserwatorium i ROT;
8) prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych związanych z zakresem działania Obserwatorium.
2. Obserwatorium może realizować inne niż wymienione w ust. 1 zadania wskazane przez Ministra Rozwoju Regionalnego, niezbędne do prawidłowej realizacji polityki regionalnej oraz polityki rozwoju, w zakresie nienaruszającym kompetencji Komitetu Koordynacyjnego do spraw Polityki Rozwoju, powołanego na podstawie art. 35a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzania polityki rozwoju, z którym prowadzi bieżącą współpracę w zakresie wymiaru terytorialnego polityk krajowych i Unii Europejskiej.
3. Przewodniczący Obserwatorium lub jego zastępca mogą zlecać opracowanie ekspertyz, raportów, przeprowadzenie badań niezbędnych do realizacji zadań Obserwatorium.
4. Przewodniczący Obserwatorium może tworzyć tematyczne grupy robocze w celu opracowania bądź zaopiniowania wybranego zagadnienia lub dokumentu.
§ 4. 1. Pracami Obserwatorium kieruje jego Przewodniczący, a w razie nieobecności Przewodniczącego – zastępca przewodniczącego.
2. Posiedzenia Obserwatorium zwołuje Przewodniczący Obserwatorium, nie rzadziej niż trzy razy w roku, zapraszając każdorazowo przedstawicieli wymienionych w § 2 ust.1 pkt 3.
3. Obserwatorium przyjmuje opinie, wnioski i rekomendacje zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 51% jego członków.
4. Finansowanie prac KOT odbywa się w ramach dostępnych środków MRR, w tym pochodzących z funduszy europejskich.
5. Zastępca Przewodniczącego opracowuje, do końca I kwartału, ramowy plan pracy Obserwatorium z uwzględnieniem współdziałania z ROT, na dany rok kalendarzowy, który zatwierdza przewodniczący Obserwatorium.
§ 5. Obsługę Obserwatorium zapewnia Sekretariat Obserwatorium, którego funkcję pełni komórka organizacyjna w departamencie MRR, wyznaczonym przez przewodniczącego Obserwatorium.
§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Rozwoju Regionalnego: E. Bieńkowska
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241, z 2011 r. nr 279, poz. 1644 oraz z 2012 r. poz. 1237.