ZARZĄDZENIE NR 17
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)
z dnia 25 września 2024 r.
w sprawie Rady do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Tworzy się Radę do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej działającą przy Ministrze Sportu i Turystyki, zwaną dalej „Radą”.
2. Rada stanowi kolegialny organ pomocniczy Ministra Sportu i Turystyki, zwanego dalej „Ministrem”, o charakterze opiniodawczo-doradczym, w obszarze kształcenia i doskonalenia kadr kultury fizycznej. Rada wykonuje zadania zlecone przez Ministra lub podejmowane z własnej inicjatywy.
3. Do zadań Rady należy wsparcie Ministra w zakresie jego zadań wynikających z ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226 oraz z 2023 r. poz. 2005), zwanej dalej „ustawą o ZSK”, w zakresie kwalifikacji w obszarze sportu, w szczególności:
1) opiniowanie wniosków o nadanie uprawnień do certyfikowania i uznawania kwalifikacji za kwalifikacje sektorowe;
2) rekomendowanie stanowiska w zakresie:
a) przeglądu kwalifikacji zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o ZSK;
b) włączenia kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, zwanego dalej „ZSK”, w tym realizowanie czynności, o których mowa w art. 18a, 19 ust. 2 i art. 21b ust. 1 ustawy o ZSK;
3) przedstawianie rekomendacji w zakresie składu zespołu ekspertów, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o ZSK.
4. Członkowie Rady, którzy wchodzą w skład zespołu ekspertów danej kwalifikacji nie biorą udziału w przygotowaniu końcowej oceny celowości włączenia tej kwalifikacji do ZSK, kierowanej do decyzji Ministra zgodnie z art. 21b ust.1 ustawy o ZSK.
§ 2 . 1. W skład Rady wchodzą:
1) przewodniczący;
2) wiceprzewodniczący do spraw sportu wyczynowego;
3) wiceprzewodniczący do spraw sportu powszechnego;
4) sekretarz;
5) pozostali członkowie, w liczbie do 30.
2. Skład Rady powołuje i odwołuje Minister spośród osób posiadających nieposzlakowaną opinię, które spełniają co najmniej jedno kryterium:
1) reprezentują środowisko związane z:
a) kulturą fizyczną, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli:
- uczelni wyższych kształcących kadry sportowe,
- polskich związków sportowych,
- innych uznanych organizacji,
b) obszarem badań nad edukacją lub rynkiem pracy w obszarze sportu;
2) posiadają doświadczenie związane z wdrażaniem ZSK.
3. Przewodniczący Rady, wiceprzewodniczący Rady i sekretarz Rady tworzą Prezydium Rady.
4. Prezydium Rady wyznacza Minister.
5. Przewodniczący Rady organizuje i kieruje pracą Rady oraz reprezentuje ją na zewnątrz przy współpracy z wiceprzewodniczącymi Rady i sekretarzem Rady.
6. Przewodniczącego Rady podczas jego nieobecności zastępuje wiceprzewodniczący Rady wskazany przez przewodniczącego Rady.
7. Sekretarz weryfikuje kompletność dokumentacji analizowanej przez Radę.
8. Wiceprzewodniczący Rady są w szczególności odpowiedzialni za koordynację oceny:
1) znacznych podobieństw wnioskowanej kwalifikacji, odpowiednio w sporcie wyczynowym lub powszechnym, do kwalifikacji już funkcjonujących w ZSK, zgodnie z art. 18a ustawy o ZSK,
2) potrzeb społeczno-gospodarczych lub innych, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o ZSK, umożliwiających dokonanie przeglądu kwalifikacji włączonych do ZSK.
§ 3. 1. Rada podejmuje decyzje związane z wykonywaniem zadań w drodze głosowania większością głosów.
2. W przypadku równej liczby głosów o wyniku głosowania decyduje przewodniczący Rady.
3. Rada poddaje analizie wniosek o włączenie kwalifikacji do ZSK wraz z dokumentacją związaną z przeprowadzoną oceną wniosku, w tym z opinią i rekomendacją opracowaną przez zespół ekspertów.
4. W wyniku analizy, o której mowa w ust. 3, Rada przedstawia:
1) końcową ocenę z podsumowaniem wniosku dotyczącym wszystkich jego istotnych elementów z punktu widzenia celowości, kompletności i czytelności zawartych informacji;
2) rekomendację dla Ministra w zakresie propozycji rozpatrzenia wniosku zgodnie z art. 21b ust. 1 ustawy o ZSK.
5. Rada tworzy kryteria oceny merytorycznej i opracowuje wystandaryzowane wzory ocen poszczególnych wniosków: o włączenie kwalifikacji do ZSK, uznanie kwalifikacji za sektorową lub o nadanie uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji.
§ 4 . 1. Działalność Rady jest kadencyjna.
2. Kadencja Rady trwa 2 lata.
§ 5. 1. Rada obraduje na posiedzeniach, które zwołuje przewodniczący Rady na wniosek przedstawiciela Departamentu Sportu Wyczynowego.
2. Posiedzenia odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zwanego dalej „MSiT”, lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
3. Minister może wyznaczyć posiedzenie Rady w innym miejscu poza siedzibą MSiT.
4. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby niewchodzące w skład Rady, zapraszane przez przewodniczącego Rady lub Ministra.
§ 6. 1. Posiedzenia Rady dokumentuje członek Rady wskazywany każdorazowo przez przewodniczącego Rady.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, przekazuje sekretarzowi Rady, w formie elektronicznej, sporządzoną dokumentację, która zawiera w szczególności podsumowanie obrad i wykaz uczestników posiedzenia.
§ 7. 1. Członkowie Rady wykonują swoje funkcje społecznie nie otrzymując wynagrodzenia.
2. Członkowi nie przysługuje zwrot za poniesione koszty i utracone korzyści związane z wykonywaniem obowiązków w ramach działania w Radzie za wyjątkiem zwrotu udokumentowanych kosztów podróży na terenie kraju z miejsca zamieszkania, w związku z udziałem w posiedzeniach Rady, na zasadach określonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podroży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
3. Zwrot kosztów dojazdu następuje na podstawie przedłożonych rachunków, faktur i biletów, zatwierdzonych pod względem merytorycznym przez dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego.
4. Koszty dojazdu samolotem nie podlegają zwrotowi.
5. W przypadku organizacji posiedzenia Rady poza siedzibą MSiT, koszty noclegu członków Rady są pokrywane przez MSiT.
§ 8. 1. Obsługę prac Rady zapewnia Departament Sportu Wyczynowego.
2. Wydatki związane z działalnością Rady, w tym koszty wynajmu sali, wyżywienia i obsługi administracyjno-technicznej pokrywane są przez MSiT.
§ 9. 1. Członkowie Rady na pierwszym posiedzeniu składają oświadczenie o bezstronności i poufności, którego wzór określa załącznik do zarządzenia.
2. Członek Rady może być zawieszony w czynnościach lub odwołany ze składu Rady jeżeli:
1) nie wykonuje przyjętych obowiązków;
2) działa niezgodnie z przepisami prawa, w szczególności dotyczącymi kultury fizycznej;
3) godzi w dobre imię Rady lub Ministra;
4) w inny sposób zawiódł zaufanie członków Rady lub Ministra.
3. Odwołanie lub zawieszenie następuje z inicjatywy Ministra lub może być przedmiotem głosowania Rady, w którym decyduje większość głosów w obecności co najmniej połowy powołanego składu Rady.
§ 10 . Traci moc zarządzenie nr 13 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie powołania i trybu działania Rady do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej (Dz. Urz. Min. Spor. i Tur. poz. 47, z 2019 r. poz. 46 oraz z 2022 r. poz. 33).
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Sportu i Turystyki
Sławomir Nitras
1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna oraz turystyka na podstawie §1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2722).
Załącznik do zarządzenia Nr 17
Ministra Sportu i Turystyki
z dnia 25 września 2024 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00