ZARZĄDZENIE NR 7
MINISTRA SPORTU i TURYSTYKI1)
z dnia 21 stycznia 2022 r.
w sprawie organizacji systemu stałych dyżurów
Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 oraz 1728), w związku z § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) zarządza się, co następuje:
§ 1. W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w stanie stałej gotowości obronnej państwa tworzy się w Ministerstwie Sportu i Turystyki - zwanym dalej „Ministerstwem” oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sportu i Turystyki, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”, system stałych dyżurów.
§ 2. Do zadań wykonywanych w ramach systemu stałych dyżurów należy:
1) uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem stanu gotowości obronnej państwa;
2) przekazywanie decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz przekazywanie właściwym organom informacji o stopniu realizacji zadań podczas podwyższania stanu gotowości obronnej państwa.
§ 3. System stałych dyżurów w stanie stałej gotowości obronnej państwa obejmuje:
1) stały dyżur w Ministerstwie Sportu i Turystyki;
2) stały dyżur w Centralnym Ośrodku Sportu (COS);
3) stały dyżur w Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym (IS-PIB);
4) stały dyżur w Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA);
5) stały dyżur w Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
§ 4. W jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3 pkt 2 - 5 stałe dyżury organizuje się w formie punktu kontaktowego (sekretariat, recepcja lub dyżur telefoniczny wyznaczonego pracownika).
§ 5. 1. Stały dyżur pełniony jest w sposób ciągły - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, od momentu uruchomienia.
2. Skład jednej zmiany stałego dyżuru stanowią co najmniej dwie osoby, w tym kierownik zmiany i dyżurny zmiany.
3. Czas pełnienia stałego dyżuru:
1) I zmiana od godz. 08.00 do godz. 20.00;
2) II zmiana od godz. 20.00 do godz. 08.00.
§ 6. 1. W Ministerstwie zadania stałego dyżuru realizowane są przez Zespół Stałego Dyżuru, zwany dalej „Zespołem”, pracujący pod kierownictwem Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego.
2. W skład Zespołu wchodzi co najmniej po dwóch pracowników w jednej zmianie dyżurnej, wyznaczonych przez kierowników komórek organizacyjnych Ministerstwa.
3. Do zadań Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego należy:
1) opracowanie „Instrukcji Stałego Dyżuru Ministerstwa Sportu i Turystyki”;
2) ustalenie sposobu funkcjonowania i wyznaczenie składu Zespołu oraz zapewnienie jego przeszkolenia;
3) ustalenie sposobu powiadamiania osób wchodzących w skład Zespołu;
4) sprawowanie nadzoru i koordynacja prac związanych z przygotowaniem, uruchamianiem i funkcjonowaniem Stałego Dyżuru;
5) zapewnienie możliwości całodobowej pracy Zespołu;
6) zapewnienie ochrony pomieszczeń i dokumentów w czasie funkcjonowania Stałego Dyżuru;
7) zapewnienie całodobowej obsługi pracy Stałego Dyżuru przez Kancelarię Tajną.
§ 7. 1. Stały dyżur w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3 pkt 2 - 5, przygotowuje kierownik jednostki w jej siedzibie.
2. Przygotowanie stałego dyżuru w jednostce organizacyjnej polega na:
1) wyznaczeniu składu osobowego stałego dyżuru;
2) wskazaniu pomieszczenia wyposażonego w środki łączności, sprzęt komputerowy, materiały biurowe i zapasowe źródło energii elektrycznej, w którym stały dyżur będzie pełniony;
3) opracowaniu i uzgodnieniu z Ministrem Sportu i Turystyki dokumentacji związanej z zapewnieniem warunków do funkcjonowania stałego dyżuru;
4) wyznaczeniu osób upoważnionych do uruchomienia stałego dyżuru oraz opracowaniu wykazu tych osób, zawierającego ich dane teleadresowe;
5) wyznaczeniu dyżurnych środków transportowych dla potrzeb stałego dyżuru;
6) zapewnieniu systemów łączności oraz ochrony w miejscach funkcjonowania stałego dyżuru;
7) zorganizowaniu, nie rzadziej niż raz w roku, w ramach szkolenia obronnego, szkolenia teoretycznego i praktycznego dla osób wchodzących w skład stałego dyżuru.
3. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć inne godziny pełnienia stałego dyżuru, niż określone w § 5 ust. 3, jeśli uzasadnione jest to specyfiką jednostki organizacyjnej i zapewnia pełnienie dyżuru całodobowo.
§ 8. 1. Stały dyżur może być uruchamiany w pełnym lub ograniczonym zakresie przez Ministra Sportu i Turystyki lub Dyrektora Generalnego Ministerstwa.
2. System stałego dyżuru może być uruchomiony w stanie stałej gotowości obronnej państwa, w celu:
1) reagowania na zaistniałą sytuację kryzysową, w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159);
2) szkolenia lub kontroli.
3. Decyzję o zakończeniu działania stałego dyżuru wydaje podmiot, który wydał decyzję o jego uruchomieniu.
§ 9. Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa, w terminie 15 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, w uzgodnieniu z Biurem Dyrektora Generalnego, wyznaczą osoby, o których mowa w § 6 ust. 2.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Sportu i Turystyki
Kamil Bortniczuk
1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działami administracji rządowej - kultura fizyczna oraz turystyka na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. z 2021 r. poz. 1946).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00