Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Sportu i Turystyki rok 2018 poz. 47
Wersja archiwalna od 2022-08-25 do 2024-09-26
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Sportu i Turystyki rok 2018 poz. 47
Wersja archiwalna od 2022-08-25 do 2024-09-26
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 13
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)

z dnia 29 maja 2018 r.

w sprawie powołania i trybu działania Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej

(ostatnia zmiana: DUMSiT. z 2022 r., poz. 33)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. 1. Powołuje się Radę do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej działającą przy Ministrze Sportu i Turystyki, zwaną dalej „Radą”.

2. Rada stanowi kolegialny organ pomocniczy Ministra Sportu i Turystyki, zwanego dalej „Ministrem”, o charakterze opiniodawczo-doradczym w obszarze kształcenia i doskonalenia kadr kultury fizycznej.

3. Do zadań Rady należy opiniowanie i formułowanie stanowisk w związku z wejściem w życie w dniu 15 lipca 2016 r. części przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U z 2017 r. poz. 986) i wynikających z niej obowiązków dla Ministra w zakresie rozpatrywania wniosków o ustanowienie kwalifikacji rynkowych w obszarze sportu oraz powoływania instytucji certyfikujących (egzaminujących).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. W skład Rady wchodzą:

1) Przewodniczący Rady,

2) [1] dwóch Wiceprzewodniczących Rady:

a) Wiceprzewodniczący Rady do spraw Sportu Wyczynowego,

b) Wiceprzewodniczący Rady do spraw Sportu Powszechnego,

3) Sekretarz Rady,

4) 10 do 15 członków

- powoływani i odwoływani przez Ministra spośród osób posiadających nieposzlakowaną opinię oraz reprezentujących środowisko związane z kulturą fizyczną.

2. Przewodniczący Rady, dwóch Wiceprzewodniczących Rady oraz Sekretarz tworzą Prezydium Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Tryb pracy Rady określa Regulamin Rady, stanowiący załącznik do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3a. 1. Tryb procedowania wniosków o ustanowienie kwalifikacji określa Regulamin procedowania Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministrze Sportu i Turystyki w zakresie oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wraz z rekomendacją, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.

2. Tryb procedowania wniosków o ustanowienie instytucji certyfikującej dla kwalifikacji rynkowej określa Regulamin procedowania Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministrze Sportu i Turystyki w zakresie oceny wniosku o ustanowienie Instytucji Certyfikującej dla kwalifikacji rynkowej włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. Obsługę pracy Rady zapewnia Departament Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. Traci moc zarządzenie nr 15 Ministra Sportu z dnia 16 listopada 2006 r. w sprawie powołania i trybu działania Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej, zmienione zarządzeniem Ministra Sportu nr 3 z dnia 12 kwietnia 2007 r., zarządzeniem Ministra Sportu i Turystyki nr 27 z dnia 22 września 2008 r. oraz zarządzeniem Ministra Sportu i Turystyki nr 32 z dnia 15 października 2008 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.



1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2318).

Załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 13 Ministra Sportu i Turystyki
z dnia 29 maja 2018 r.

REGULAMIN RADY DO SPRAW KSZTAŁCENIA I DOSKONALENIA KADR KULTURY FIZYCZNEJ PRZY MINISTRZE SPORTU I TURYSTYKI

§ 1. 1. Działalność Rady jest kadencyjna.

2. Kadencja Rady trwa 2 lata.

§ 2. 1. Przewodniczący organizuje i kieruje pracą Rady oraz reprezentuje ją na zewnątrz przy współpracy dwóch Wiceprzewodniczących i Sekretarza.

2. Do udziału w posiedzeniach Rady mogą być zapraszane przez Przewodniczącego Rady lub Ministra inne osoby z głosem doradczym.

§ 3. 1. Członkowie Rady wykonują swoje funkcje społecznie nie otrzymując wynagrodzenia.

2. Członkowi Rady nie przysługuje zwrot za poniesione koszty i utracone korzyści związane z wykonywaniem obowiązków w ramach działania w Radzie za wyjątkiem zwrotu udokumentowanych kosztów dojazdu na terenie kraju z miejsca zamieszkania, w związku z udziałem w posiedzeniach Rady, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167). Zwrot kosztów dojazdu następuje na podstawie przedłożonych rachunków, faktur i biletów zatwierdzonych pod względem merytorycznym przez Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego, nie podlegają zwrotowi koszty podróży samolotem.

3. Wydatki związane z działalnością Rady, w tym ewentualne koszty wynajmu sali, wyżywienia i obsługi administracyjno-technicznej pokrywane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z budżetu państwa z części 25-Kultura Fizyczna.

§ 4. 1. Rada obraduje na posiedzeniach.

2. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady lub jeden z Wiceprzewodniczących na wniosek Departamentu Sportu Wyczynowego.

§ 5. 1. Posiedzenia Rady odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki lub w uzasadnionych przypadkach w innym miejscu wyznaczonym przez Ministra.

2. W przypadku organizacji posiedzenia Rady poza siedzibą Ministerstwa Sportu i Turystyki, koszty noclegu pokrywane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

§ 6. 1. Zaproszenie informujące o zwołaniu posiedzenia Rady doręcza się członkom Rady na co najmniej 10 dni przed terminem posiedzenia w formie pisemnej lub elektronicznej.

2. W sytuacjach pilnych zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia Rady może być dokonane także telefonicznie, za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej w terminie krótszym niż 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.

3. W zawiadomieniu podaje się termin, miejsce oraz proponowany porządek obrad, jak również przedkłada dokumenty niezbędne dla odbycia posiedzenia.

§ 7. 1. Posiedzenia Rady są protokołowane przez pracownika Departamentu Sportu Wyczynowego. Obligatoryjnym załącznikiem protokołu jest lista obecności.

2. Sekretarz Rady każdorazowo po odbyciu posiedzenia i przyjęciu protokołu otrzymuje jeden odpis protokołu wraz z materiałami źródłowymi, listą obecności oraz wszelkimi innymi dokumentami, z których korzystała Rada.

§ 8. 1. Członek Rady może być zawieszony w czynności lub odwołany ze składu Rady, jeżeli:

1) nie wykonuje przyjętych obowiązków;

2) działa niezgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności dotyczącymi kultury fizycznej oraz niniejszym Regulaminem;

3) godzi w dobre imię Ministra lub Rady;

4) w inny sposób zawiódł zaufanie członków Rady lub Ministra.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 2 do zarządzenia Nr 13 Ministra Sportu i Turystyki
z dnia 29 maja 2018 r.

REGULAMIN PROCEDOWANIA RADY DO SPRAW KSZTAŁCENIA I DOSKONALENIA KADR KULTURY FIZYCZNEJ W ZAKRESIE OCENY WNIOSKU O WŁĄCZENIE KWALIFIKACJI RYNKOWEJ DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI [2]

1. Wnioski o ustanowienie kwalifikacji kierowane do Ministerstwa Sportu i Turystyki (zwanego dalej MSiT), przekazywane są przez Departament Sportu Wyczynowego drogą mailową do członków Rady celem ich przeanalizowania przed najbliższym posiedzeniem oraz zebrania informacji o potencjalnych podmiotach do konsultacji społecznych oraz specjalistach przygotowujących opinię nt. społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia danej kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu kwalifikacji (zwanego dalej ZSK).

§ 2. 1. Na pierwszym posiedzeniu Rady (licząc od daty wpłynięcia wniosku) wniosek jest dyskutowany. Rada przedstawia Ministrowi Sportu i Turystyki (zwanego dalej Ministrem) propozycje podmiotów reprezentatywnych dla kwalifikacji celem przeprowadzenia konsultacji środowiskowych (rekomendowane jest wskazanie minimum dwóch podmiotów) oraz proponuje kandydatury na specjalistów do wykonania oceny społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia danej kwalifikacji do ZSK (rekomendowane jest przedstawienie minimum dwóch osób). Proponowani specjaliści muszą spełniać wymogi określone w art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 986).

2. Jeden z proponowanych specjalistów jest wyłaniany spośród członków Rady oraz pełni funkcję koordynatora merytorycznego wniosku. Koordynator sporządza opinię do danego wniosku oraz dokonuje analizy opinii innych specjalistów oraz uwag z konsultacji środowiskowych.

3. Ze względu na potencjalny konflikt interesów w procesie oceny wniosku, Rada, przy wyborze podmiotów do przeprowadzenia konsultacji środowiskowych oraz specjalistów do oceny społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia danej kwalifikacji, powinna unikać proponowania podmiotów i osób, które z wnioskodawcą mogą łączyć bliskie relacje zawodowe lub osobiste.

§ 3. 1. Po zebraniu przez MSiT kompletu opinii z konsultacji środowiskowych oraz opinii specjalistów, przekazywane są one drogą mailową do członków Rady, celem przeanalizowania przed kolejnym posiedzeniem.

2. Na najbliższym posiedzeniu Rady opinie z konsultacji społecznych i opinie specjalistów są referowane przez koordynatora merytorycznego dla danej kwalifikacji. Koordynator przedstawia też swoje stanowisko co do oceny danego wniosku. Następnie dany wniosek jest poddawany dyskusji na forum Rady i podejmowana jest decyzja co do rekomendacji dla Ministra o włączeniu kwalifikacji do ZSK, skierowaniu wniosku do poprawy lub o jego odrzuceniu. Decyzja podejmowana jest większością głosów. W przypadku równej liczby głosów o wyniku głosowania decyduje decyduje koordynator merytoryczny wniosku. W imieniu Rady rekomendację podpisuje Przewodniczący lub jeden z Wiceprzewodniczących Rady oraz Sekretarz Rady.

§ 4. 1. Rada może wydać rekomendację dla Ministra co do przyjęcia/odrzucenia wniosku lub skierowania wniosku do poprawy. W przypadku rekomendacji skierowania wniosku do poprawy, Rada, za pośrednictwem MSiT, wskazuje wnioskodawcy elementy wniosku wymagające zmian i/lub uzupełnienia.

2. Wzór rekomendacji stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu procedowania Rady w zakresie oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

3. W przypadku uwag wnioskodawcy do rekomendacji Rady, koordynator merytoryczny uczestniczy w negocjacjach MSiT z wnioskodawcą nad ostateczną decyzją co do danego wniosku.

4. Jeżeli w toku negocjacji z wnioskodawcą doszło do istotnych zmian w stosunku do rekomendacji Rady, na wniosek koordynatora, uwagi do wniosku są omawiane na kolejnym posiedzeniu Rady.

5. W przypadku gdy rekomendacje Rady podlegają negocjacjom z wnioskodawcą, po ich zakończeniu Rada przedstawia Ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej końcową opinię co do przyjęcia lub odrzucenia wniosku.

6. Wzór końcowej opinii Rady stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu procedowania Rady w zakresie oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

§ 5. 1. Na posiedzeniu, na którym Rada rekomenduje Ministrowi włączenie kwalifikacji do ZSK, proponowany jest skład osobowy zespołu ekspertów do przygotowania rekomendacji dla przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji (zwanej dalej PRK) do danej kwalifikacji (3 lub 5 osób). Proponowani eksperci muszą spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 19 sierpnia 2016 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać eksperci powoływani do zespołu ekspertów, trybu powoływania ekspertów oraz procedury porównywania efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji.

2. Ekspertami pracującymi nad rekomendacją dla Ministra co do przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do kwalifikacji, powinny być w pierwszej kolejności osoby uczestniczące nad opracowaniem Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Sporcie oraz członkowie Rady, celem utrzymania spójnych kryteriów w tym procesie. Wskazana jest merytoryczna i praktyczna znajomość formy sportu, z którą związana jest dana kwalifikacja. Jednakże Rada może również wskazać ekspertów zewnętrznych do przypisania poziomu PRK dla danej kwalifikacji.

§ 6. 1. Celem zwiększenia efektywności prac, pomiędzy posiedzeniami Rady członkowie mogą wymieniać swoje uwagi co do procedowania nad wnioskiem. Wskazany jest kontakt mailowy podawany do wiadomości wszystkich członków Rady.

2. Rekomendowany jest termin przekazania dokumentów dotyczących wniosków o ustanowienie kwalifikacji rynkowej do członków Rady nie później niż 10 dni przed jej posiedzeniem.

§ 7. Ze względu na potencjalny konflikt interesów w procesie oceny wniosku, członkowie Rady włączeni w przygotowanie danego wniosku, powinni być wyłączeni z wykonania opinii na jego temat, zarówno w formie konsultacji społecznych, jak i formie w opinii nt. przydatności społeczno-gospodarczej kwalifikacji. Mogą natomiast uczestniczyć w dyskusjach Rady i w głosowaniu.

§ 8. W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Rady mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na odległość.

Załącznik nr 1

do Regulaminu Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej w zakresie oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik nr 2

do Regulaminu Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej w zakresie oceny wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Załącznik nr 3 do zarządzenia Nr 13 Ministra Sportu i Turystyki
z dnia 29 maja 2018 r.

REGULAMIN PROCEDOWANIA RADY DO SPRAW KSZTAŁCENIA I DOSKONALENIA KADR KULTURY FIZYCZNEJ W ZAKRESIE OCENY WNIOSKU O USTANOWIENIE INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCEJ DLA KWALIFIKACJI RYNKOWEJ WŁĄCZONEJ DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI

§ 1. 1. Wnioski o ustanowienie Instytucji Certyfikującej (IC) dla danej kwalifikacji rynkowej włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) kierowane do MSiT, przekazywane są przez Departament Sportu Wyczynowego (DSW) drogą mailową do członków Rady celem ich przeanalizowania przed najbliższym posiedzeniem.

2. Decyzję o wystąpieniu o opinię Rady w zakresie wniosku o ustanowienie IC podejmuje po indywidualnej wstępnej ocenie DSW.

§ 2. 1. Na pierwszym posiedzeniu Rady (licząc od daty wpłynięcia wniosku) wniosek wymagający w opinii DSW opinii Rady, jest dyskutowany i podejmowana jest decyzja co do rekomendacji dla Ministra Sportu i Turystki (zwanego dalej Ministrem) o ustanowienie IC, skierowaniu wniosku do poprawy lub o jego odrzuceniu. Decyzja podejmowana jest większością głosów. W przypadku równej liczby głosów o wyniku głosowania decyduje Przewodniczący lub prowadzący posiedzenie jeden z Wiceprzewodniczących Rady.

2. Rada wydaje rekomendację co do przesłanych wniosków o ustanowienie IC w odniesieniu do treści wniosku opisanej w art. 25 ust. 2 pkt. 5 i 7 oraz art. 42 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

3. Wzór rekomendacji stanowi załącznik do Regulaminu Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej w zakresie oceny wniosku o ustanowienie Instytucji Certyfikującej dla kwalifikacji rynkowej włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

§ 3. 1. Celem zwiększenia efektywności prac, pomiędzy posiedzeniami Rady członkowie mogą wymieniać swoje uwagi co do procedowania nad wnioskiem. Wskazany jest kontakt mailowy podawany do wiadomości wszystkich członków Rady.

2. Rekomendowany jest termin przekazania dokumentów dotyczących wniosków o ustanowienie Instytucji Certyfikującej do członków Rady nie później niż 5 dni roboczych przed jej posiedzeniem.

§ 4. W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Rady mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na odległość.

Załącznik

do Regulaminu procedowania Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej w zakresie oceny wniosku o ustanowienie Instytucji Certyfikującej dla kwalifikacji rynkowej włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

[1] § 2 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 31 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 23 sierpnia 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania i trybu działania Rady do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej (Dz.Urz.MSiT. poz. 33). Zmiana weszła w życie 25 sierpnia 2022 r.

[2] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 31 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 23 sierpnia 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania i trybu działania Rady do spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej (Dz.Urz.MSiT. poz. 33). Zmiana weszła w życie 25 sierpnia 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00