ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 15 września 2020 r.
w sprawie nadania regulaminu Komitetowi Audytu dla działu administracji rządowej - środowisko
Na podstawie art. 290 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z poźn. zm.2) ) zarządza się, co następuje:
§ 1. Komitetowi Audytu dla działu administracji rządowej - środowisko nadaje się regulamin, który stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 2. Traci moc zarządzenie Nr 42 Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2010 r. w sprawie ustalenia Regulaminu Komitetu Audytu dla działów administracji rządowej - gospodarka wodna i środowisko (Dz. Urz. Min. Środ. i GIOŚ poz. 48).
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER ŚRODOWISKA
Michał Woś
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 494).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. poz. 2245, z 2019 r. poz. 1649 oraz z 2020 r. poz. 284, 374, 568 i 695.
Załącznik do zarządzenia Ministra Środowiska
z dnia 15 września 2020 r.
REGULAMIN KOMITETU AUDYTU DLA DZIAŁU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - ŚRODOWISKO
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Regulamin Komitetu Audytu, zwany dalej "Regulaminem", określa organizację i tryb pracy Komitetu Audytu dla działu administracji rządowej - środowisko, zwanego dalej "Komitetem Audytu" lub "Komitetem".
§ 2. Celem Komitetu Audytu jest doradztwo świadczone na rzecz Ministra Środowiska, zwanego dalej "Ministrem", kierującego działem administracji rządowej środowisko, w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego.
Rozdział 2
Szczegółowy zakres zadań Komitetu
§ 3. Do zadań Komitetu Audytu należy w szczególności:
1) sygnalizowanie istotnych ryzyk;
2) sygnalizowanie istotnych słabości kontroli zarządczej oraz proponowanie jej usprawnień;
3) wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego;
4) przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego oraz monitorowanie ich wdrożenia;
5) przegląd sprawozdań z wykonania planów audytu oraz oceny kontroli zarządczej;
6) monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;
7) wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego.
§ 4. Komitet rozpatruje pisemne wnioski kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie Środowiska, zwanego dalej "Ministerstwem" oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko dotyczące bieżących i istotnych problemów w prowadzeniu audytu wewnętrznego, jak również proponuje rozwiązania oraz promuje dobre praktyki przyczyniające się do usprawnienia funkcjonowania kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko.
Rozdział 3
Sposób działania Komitetu
§ 5. 1. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący.
2. Przewodniczący Komitetu wyznacza zastępcę Przewodniczącego Komitetu, zwanego dalej "Wiceprzewodniczącym", spośród członków Komitetu. W przypadku nieobecności Przewodniczącego pracami Komitetu kieruje Wiceprzewodniczący.
3. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) zwoływanie posiedzeń Komitetu;
2) wyznaczanie terminów posiedzeń i ustalanie porządku poszczególnych posiedzeń Komitetu;
3) prowadzenie posiedzeń Komitetu;
4) planowanie, organizowanie i koordynacja prac Komitetu;
5) dbanie o sprawny przebieg posiedzeń, udzielanie i odbieranie głosu na posiedzeniach;
6) nadzór nad przygotowaniem dokumentów będących przedmiotem posiedzeń Komitetu;
7) odbieranie oświadczeń kierowanych do Komitetu pomiędzy posiedzeniami;
8) reprezentowanie Komitetu;
9) zatwierdzanie protokołów z posiedzeń Komitetu oraz sprawozdania z realizacji zadań Komitetu;
10) informowanie Ministra o zadaniach realizowanych przez Komitet.
4. Do obowiązków członków Komitetu należy w szczególności:
1) czynny udział w pracach Komitetu;
2) współpraca z komórką audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz komórkami audytu w jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko.
5. Minister powołuje i odwołuje członków Komitetu.
§ 6. 1. Komitet obraduje na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Komitetu Audytu odbywają się w siedzibie Ministerstwa stosownie do potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku.
3. Posiedzenia są zwoływane przez Przewodniczącego Komitetu z własnej inicjatywy lub na wniosek każdego z członków Komitetu, po uzyskaniu akceptacji Przewodniczącego.
4. Zawiadomienie o terminie i miejscu posiedzenia Komitetu wraz z ustalonym przez Przewodniczącego porządkiem posiedzenia oraz materiałami dotyczącymi spraw objętych porządkiem obrad przekazywane jest członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym do udziału w posiedzeniu, pocztą kurierską lub listem poleconym, środkami łączności elektronicznej, w tym pocztą elektroniczną na adres poczty elektronicznej członków Komitetu i osób zaproszonych. Zawiadomienie przekazywane jest członkom Komitetu nie później niż na 5 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia, a w uzasadnionych przypadkach - co najmniej na 2 dni przed planowanym posiedzeniem Komitetu.
5. W przypadku braku możliwości udziału w posiedzeniu członek Komitetu zawiadamia o tym Przewodniczącego podając przyczyny swojej nieobecności najpóźniej przed rozpoczęciem posiedzenia Komitetu.
6. Uczestnicy posiedzenia Komitetu potwierdzają swoją obecność podpisem na liście obecności.
7. Członek Komitetu, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu, może nadesłać pisemne oceny lub opinie w zakresie objętym porządkiem obrad.
8. We wszystkich posiedzeniach Komitetu uczestniczy kierownik komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie lub osoba przez niego upoważniona.
§ 7. 1. Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał, zapadających zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej połowy składu Komitetu.
2. Uchwały Komitetu Audytu przyjmowane są na posiedzeniach lub w trybie pisemnym, bez zwoływania posiedzenia, lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, a w szczególności przy użyciu środków łączności telefonicznej, audiowizualnej i elektronicznej.
3. Członkowie Komitetu mogą głosować nad podjęciem uchwały wyłącznie osobiście.
4. W przypadku równej liczby głosów podczas głosowania, decyduje głos Przewodniczącego Komitetu, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczącego.
5. W przypadku podejmowania uchwały w trybie pisemnym członkowie Komitetu głosujący za podjęciem uchwały albo przeciwko podjęciu uchwały albo wstrzymujący się od głosu głosują przez złożenie podpisów na oddzielnych jednobrzmiących egzemplarzach w miejscu oznaczonym w projekcie uchwały jako "za", "przeciw" albo "wstrzymano się" i odsyłają podpisaną uchwałę w sposób i terminie wskazanym przez Przewodniczącego.
6. Uchwały przyjęte w trybie obiegowym dołączane są do protokołu z najbliższego posiedzenia Komitetu.
7. Członek Komitetu wstrzymuje się od głosu, w przypadku wystąpienia okoliczności mogących budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
8. W sprawach niewymagających podjęcia uchwały, w przypadku różnicy stanowisk członków Komitetu dotyczących zgłoszonego wniosku lub opinii, decyzje podejmuje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący.
9. Uchwałę podejmowaną na posiedzeniu Komitetu podpisuje Przewodniczący.
10. Członek Komitetu, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić zdanie odrębne ustnie do protokołu w trakcie posiedzenia lub w postaci papierowej albo elektronicznej w terminie 3 dni od dnia podjęcia uchwały.
§ 8. 1. Z każdego posiedzenia Komitetu sporządzany jest protokół zatwierdzany przez Przewodniczącego.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1 zawiera następujące informacje:
1) kolejny numer, miejsce i datę posiedzenia;
2) listę uczestników posiedzenia;
3) porządek obrad;
4) uwagi do porządku obrad posiedzenia;
5) treść podjętych uchwał;
6) wyniki głosowania;
7) ustalenia poczynione w trakcie posiedzenia niewymagające uchwały;
8) zdanie odrębne;
9) podpis osoby sporządzającej protokół z posiedzenia oraz podpis Przewodniczącego.
3. Załącznik do protokołu stanowi lista obecności uczestników posiedzenia.
4. Kopia protokołu z posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, jest przesyłana członkom Komitetu za pośrednictwem poczty elektronicznej.
5. Protokoły z posiedzeń Komitetu oraz dokumenty związane z funkcjonowaniem Komitetu przechowuje komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
§ 9. 1. Obsługę organizacyjną Komitetu zapewnia komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
2. Protokolantem jest wyznaczony przez kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie pracownik tej komórki.
3. Do zadań protokolanta należy w szczególności:
1) dokumentowanie czynności i uchwał podejmowanych przez Komitet,
2) organizowanie, w uzgodnieniu z Przewodniczącym, posiedzeń Komitetu i przekazywanie zawiadomień członkom Komitetu oraz osobom zaproszonym.
Rozdział 4
Sposób i tryb dostępu członków Komitetu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego
§ 10. 1. Członkowie Komitetu oraz Przewodniczący w związku z realizacją zadań Komitetu są upoważnieni do dostępu do wszelkich dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w Ministerstwie i jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko, jak również mają prawo do sporządzania kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
2. Dostęp do dokumentów, informacji i innych materiałów, o których mowa w ust. 1, odbywa się na wniosek Przewodniczącego lub członków Komitetu po akceptacji Przewodniczącego.
Rozdział 5
Współpraca członków Komitetu oraz Przewodniczącego z kierownikami komórek audytu wewnętrznego oraz pracownikami Ministerstwa i jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko
§ 11. 1 Członkowie Komitetu współpracują z komórką audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
2. Kierownicy komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko, dla których Komitet został powołany mają prawo swobodnego kontaktu z członkami Komitetu, w sprawach dotyczących zakresu ich działalności.
3. Członkowie Komitetu są upoważnieni do dostępu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego, dla których Komitet został powołany, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
4. Kierownicy komórek audytu wewnętrznego Ministerstwa i jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko oraz pracownicy Ministerstwa oraz jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko są zobowiązani do podjęcia współpracy z Komitetem w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań, w szczególności poprzez udostępnianie dokumentów, informacji i innych materiałów o których mowa w ust. 3.
5. Członkowie Komitetu w związku z realizacją zadań, o których mowa w ust. 3, są uprawnieni do:
1) odbywania spotkań z pracownikami Ministerstwa oraz z pracownikami jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko w zakresie działania Komitetu;
2) występowania do dyrektorów komórek organizacyjnych w Ministerstwie oraz kierowników jednostek w dziale o przedłożenie określonych dokumentów, informacji, planów, sprawozdań i innych materiałów - związanych z funkcjonowaniem danej komórki organizacyjnej w Ministerstwie oraz jednostki w dziale administracji rządowej - środowisko, w szczególności dotyczących kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego.
6. Członkowie Komitetu podejmują działania, o których mowa w ust. 1, 3 i 5 po uprzednim poinformowaniu Przewodniczącego Komitetu i dyrektora właściwej komórki organizacyjnej w Ministerstwie oraz kierowników jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko.
Rozdział 6
Tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie i jednostkach w dziale administracji rządowej - środowisko
§ 12. 1. W sprawach dotyczących wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego Komitet działa z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek Dyrektora Generalnego Ministerstwa, kierowników jednostek w dziale lub kierownika komórki audytu wewnętrznego, którego sprawa dotyczy.
2. Przewodniczący może wezwać do uzupełnienia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego w przypadku, gdy wniosek nie zawiera wskazania wszystkich istotnych przyczyn planowanego rozwiązania stosunku pracy albo zmiany warunków pracy i płacy, lub dowodów na poparcie argumentacji przytoczonej przez wnioskodawcę.
3. Komitet może żądać dodatkowych informacji w przypadku, gdy informacje zawarte we wniosku, o którym mowa w ust. 1, są niewystarczające do podjęcia uchwały.
4. W sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego:
1) w postępowaniu ma prawo wziąć udział kierownik komórki audytu wewnętrznego, którego postępowanie dotyczy;
2) w postępowaniu ma prawo wziąć udział przedstawiciel pracodawcy;
3) Przewodniczący zawiadamia strony o terminie i miejscu posiedzenia Komitetu, na którym będzie toczyło się postępowanie co najmniej 7 dni przed tym terminem;
4) wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego następuje w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów;
5) wynik postępowania wraz z uzasadnieniem Przewodniczący przekazuje stronom najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zakończenia posiedzenia, na którym toczyło się i zakończyło postępowanie.
5. Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się z udziałem zainteresowanego kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego jednostek w dziale i odpowiednio Dyrektora Generalnego Ministerstwa oraz właściwych kierowników jednostek w dziale administracji rządowej - środowisko, zapewniając tym osobom możliwość swobodnego wyrażania opinii lub przedstawiania stanowiska w sprawie.
6. Decyzja Komitetu powinna być oparta w szczególności na ocenie przebiegu oraz wyników pracy audytora wewnętrznego, dokonywaną na podstawie analizy otrzymanych informacji i materiałów źródłowych.
Rozdział 7
Sprawozdawczość z realizacji zadań Komitetu
§ 13. 1. Do końca lutego każdego roku Komitet składa Ministrowi Środowiska oraz Ministrowi Finansów sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu w roku poprzednim.
2. Projekt sprawozdania Komitetu z realizacji zadań w roku poprzednim jest uzgadniany ze wszystkimi członkami Komitetu.
3. Sprawozdanie podpisuje Przewodniczący.
4. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa.
5. Komórka audytu wewnętrznego przekazuje do publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00