Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2019-09-13 do 2021-10-13
Wersja archiwalna od 2019-09-13 do 2021-10-13
archiwalny
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 8 sierpnia 2014 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw Ocen Skutków Regulacji
(ostatnia zmiana: DUMŚ. z 2019 r., poz. 50) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1. [1] W celu zapewnienia wysokiej jakości merytorycznej Ocen Skutków Regulacji do projektów założeń projektu ustawy, projektów ustaw i aktów wykonawczych, zwanych dalej „OSR”, opracowywanych w Ministerstwie Środowiska powołuje się Zespół do spraw Ocen Skutków Regulacji, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2. Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1) wsparcie merytoryczne i analityczne komórek organizacyjnych Ministerstwa Środowiska właściwych merytorycznie dla danego projektu założeń projektu ustawy lub projektu aktu normatywnego, zwanych dalej „właściwymi komórkami”, w zakresie opracowywania OSR;
2) zapewnienie poprawności merytorycznej i metodycznej OSR.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) [2] Przewodniczący Zespołu – Sekretarz Stanu albo Podsekretarz Stanu nadzorujący komórkę organizacyjną Ministerstwa Środowiska, która jest właściwa w zakresie obsługi i wsparcia Zespołu;
2) Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Zespołu – dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska, która jest właściwa w zakresie obsługi i wsparcia Zespołu, zwany dalej „Pierwszym Zastępcą”;
3) Drugi Zastępca Przewodniczącego Zespołu – naczelnik wydziału właściwego w zakresie obsługi i wsparcia Zespołu w komórce organizacyjnej, o której mowa w pkt 2, zwany dalej „Drugim Zastępcą”;
4) Członkowie Zespołu.
2. Członkami Zespołu są:
1) wskazani przez dyrektorów przedstawiciele wszystkich departamentów w Ministerstwie Środowiska;
2) członek Gabinetu Politycznego Ministra wskazany przez Szefa Gabinetu Politycznego Ministra;
3) przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazany przez Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3. W pracach Zespołu, w zależności od zaistniałej potrzeby, mogą – na zaproszenie Przewodniczącego Zespołu lub Pierwszego Zastępcy – brać udział inne osoby, w szczególności przedstawiciele innych komórek organizacyjnych Ministerstwa Środowiska, przedstawiciele jednostek podległych Ministrowi Środowiska bądź przez niego nadzorowanych.
§ 4. 1. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy kierowanie pracami Zespołu, w szczególności akceptowanie OSR zaopiniowanych przez Zespół.
2. W czasie nieobecności Przewodniczącego Zespołu OSR zaopiniowane przez Zespół akceptuje członek Kierownictwa Ministerstwa Środowiska nadzorujący komórkę organizacyjną merytorycznie właściwą dla danego projektu OSR.
3. W przypadku jednoczesnej nieobecności Przewodniczącego Zespołu i członka Kierownictwa Ministerstwa Środowiska nadzorującego komórkę organizacyjną merytorycznie właściwą dla danego projektu OSR zaopiniowane przez Zespół akceptuje członek Kierownictwa Ministerstwa Środowiska zastępujący Sekretarza Stanu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Ministra Środowiska w sprawie podziału kompetencji w Kierownictwie Ministerstwa Środowiska.
4. W przypadku nieobecności osób, o których mowa w ust 3, OSR zaopiniowane przez Zespół akceptuje członek Kierownictwa Ministerstwa Środowiska zastępujący członka Kierownictwa Ministerstwa Środowiska nadzorującego komórkę organizacyjną merytorycznie właściwą dla danego projektu OSR, zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Ministra Środowiska w sprawie podziału kompetencji w Kierownictwie Ministerstwa Środowiska.
§ 5. 1. Do zadań Pierwszego Zastępcy należy w szczególności:
1) weryfikacja projektów OSR pod względem formalnym;
2) określanie trybu pracy nad projektem OSR;
3) wyznaczanie dodatkowych zadań do wykonania przez poszczególnych Członków Zespołu;
4) opracowywanie stanowiska Zespołu do projektu OSR, przy czym w przypadku:
a) braku uwag Zespołu do projektu OSR – przedkładanie stanowiska Zespołu i OSR do akceptacji Przewodniczącego Zespołu,
b) uwag Zespołu do projektu OSR – przekazywanie stanowiska Zespołu do właściwej komórki.
2. W czasie nieobecności Pierwszego Zastępcy zastępuje go Drugi Zastępca.
§ 6. Do zadań Członków Zespołu należy:
1) dokonywanie analizy i sporządzanie pisemnych opinii do przekazanych im projektów OSR pod względem kompletności i prawidłowości zastosowanej metodyki;
2) doradzanie właściwym komórkom organizacyjnym Ministerstwa Środowiska w zakresie metodyki opracowywania OSR, przy czym członkowie Zespołu zatrudnieni w komórce właściwej w zakresie obsługi i wsparcia Zespołu doradzają wszystkim komórkom, zaś członkowie Zespołu zatrudnieni w innych komórkach – komórkom, w których są zatrudnieni;
3) terminowa realizacja zadań;
4) uczestnictwo w wypracowaniu wspólnego stanowiska Zespołu, w tym również poprzez udział w spotkaniach Zespołu;
5) wykonywanie innych zadań zleconych przez Przewodniczącego Zespołu lub jego Zastępców.
§ 7. W celu zapewnienia bezstronności i terminowości prac Zespół uchwala regulamin pracy, który zawiera szczegółowy opis trybu pracy Zespołu.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] Tytuł zarządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 sierpnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw testów regulacyjnych i Ocen Skutków Regulacji (Dz.U.M.Ś. poz. 53). Zmiana weszła w życie 11 sierpnia 2016 r.
[2] § 3 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2019 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw testów regulacyjnych i Ocen Skutków Regulacji (Dz.U.M.Ś. poz. 50). Zmiana weszła w życie 13 września 2019 r.