Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-09-15
Wersja aktualna od 2023-09-15
obowiązujący
UCHWAŁA NR 322/2023
KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO
z dnia 25 sierpnia 2023 r.
w sprawie wyróżnień „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" i „Ambasador mediacji na rynku finansowym"
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2, 4 i 6, art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 753 i 825) oraz art. 12 ust. 1b ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) uchwala się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Uchwała określa zasady przyznawania wyróżnień:
1) „Instytucja finansowa przyjazna mediacji",
2) „Ambasador mediacji na rynku finansowym"
- zwanych dalej „wyróżnieniami".
§ 2. Celem przyznawania wyróżnień jest przyczynianie się do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego i ochrony uczestników tego rynku oraz upowszechnianie polubownego rozwiązywania sporów pomiędzy instytucjami finansowymi a odbiorcami świadczonych przez nie usług poprzez nagradzanie:
1) instytucji finansowych, które kontakty ze swoimi klientami opierają na dialogu, dążeniu do porozumienia i otwartości na rozstrzyganie sporów w drodze mediacji;
2) osób fizycznych, osób prawnych, a także innych podmiotów podejmujących działania w sposób istotny przyczyniające się do promowania idei mediacji jako efektywnego sposobu rozstrzygania sporów na rynku finansowym.
§ 3. 1. Wyróżnienia w danym roku kalendarzowym są przyznawane za działania prowadzone w poprzednim roku kalendarzowym.
2. Przyznanie wyróżnień potwierdzane jest certyfikatem.
§ 4. Podmiot, o którym mowa w § 2, upubliczniając fakt otrzymania wyróżnienia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 2, powinien każdorazowo wskazywać rok, w którym otrzymał dane wyróżnienie.
§ 5. Nazwa wyróżnień oraz znak, o którym mowa w § 10 ust. 1, podlegają ochronie prawnej.
Rozdział 2
Kapituła
§ 6. 1. Wyróżnienia przyznaje Kapituła.
2. Kapituła działa w składzie:
1) Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zwanej dalej „KNF", lub upoważniony przez niego Zastępca Przewodniczącego KNF - Przewodniczący Kapituły;
2) Prezes Sądu Polubownego przy KNF;
3) trzech członków Zgromadzenia Ogólnego Sądu Polubownego przy KNF, powoływanych i odwoływanych przez Przewodniczącego Kapituły na wniosek Prezesa Sądu Polubownego przy KNF.
3. Kapituła obraduje na posiedzeniach, z zastrzeżeniem § 7 ust. 3. Posiedzenia zwołuje Przewodniczący Kapituły.
4. Udział w posiedzeniach Kapituły może odbywać się także zdalnie, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniających komunikację w czasie rzeczywistym.
5. Kapituła może uchwalić swój regulamin pracy.
§ 7. 1. W zakresie swojej właściwości Kapituła podejmuje uchwały. Uchwały podpisuje Przewodniczący Kapituły.
2. Kapituła podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności Przewodniczącego Kapituły i co najmniej trzech innych osób wchodzących w skład Kapituły. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Kapituły.
3. Kapituła może podejmować uchwały również w trybie obiegowym, w tym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Decyzje o głosowaniu w trybie obiegowym podejmuje Przewodniczący Kapituły. Do uchwał podejmowanych w trybie obiegowym przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 3
Wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji"
§ 8. 1. Wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" przyznawane jest instytucjom finansowym podlegającym nadzorowi KNF.
2. W uzasadnionych przypadkach wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" może być także przyznane instytucji finansowej nie podlegającej nadzorowi KNF.
§ 9. 1. Wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" może zostać przyznane instytucji finansowej, która publicznie deklaruje wolę polubownego rozwiązywania sporów ze swoimi klientami w drodze mediacji i jednocześnie w danym roku kalendarzowym:
1) wyraziła zgodę na mediację w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF lub doprowadziła do polubownego zakończenia sporu przed rozpoczęciem właściwego postępowania mediacyjnego, w przypadku co najmniej 45% wniosków o mediacje skierowanych przez klientów tej instytucji, lub
2) skierowała do mediacji w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF co najmniej 20 wniosków i jednocześnie wyrażała zgodę na mediację w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF.
2. Wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" przyznawane jest na podstawie danych z baz danych Sądu Polubownego przy KNF z roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym przyznawane jest wyróżnienie oraz informacji publikowanych przez instytucje finansowe, dotyczących deklarowanej przez te instytucje woli polubownego rozwiązywania potencjalnych sporów z ich klientami w drodze mediacji.
3. Liczba wyróżnień „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" przyznawanych w danym roku kalendarzowym nie jest ograniczona.
4. W przypadku gdy w danym roku żadna z instytucji finansowych nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 1, wyróżnienia „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" nie przyznaje się.
5. Kapituła może zdecydować o nieprzyznawaniu wyróżnienia „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" w danym roku.
§ 10. 1. Wyróżnieniu „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" towarzyszy znak graficzny (logotyp), zwany dalej „znakiem", którego wzór określa załącznik do uchwały.
2. Instytucji finansowej, której przyznano wyróżnienie przysługuje prawo do nieodpłatnego używania znaku w ramach prowadzonej przez nią działalności przez 12 miesięcy od dnia przyznania wyróżnienia.
3. Znak może być wykorzystywany na następujących polach eksploatacji:
1) utrwalanie i zwielokrotnianie znaku wszelkimi technikami graficznymi;
2) obrót egzemplarzami, na których znak utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczanie lub najem egzemplarzy);
3) rozpowszechnianie znaku poprzez publiczne wystawianie, wyświetlanie, odtwarzanie oraz nadawanie i reemitowanie;
4) publiczne udostępnianie znaku w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
5) rozpowszechnianie znaku w nieograniczonym nakładzie i zasięgu terytorialnym;
6) wprowadzanie znaku do pamięci komputera i umieszczania w sieci Internet.
4. Po uzyskaniu pisemnej zgody Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego znak może być wykorzystywany także na polach eksploatacji innych niż wskazane w ust. 3.
5. Znak może być wykorzystywany w dowolnej wielkości dostosowanej do potrzeb, z zastrzeżeniem niedopuszczalności jakichkolwiek odstępstw od wzoru znaku, w tym w szczególności zmiany w jego układzie graficznym lub kolorystce.
Rozdział 4
Wyróżnienie „Ambasador mediacji na rynku finansowym"
§ 11. 1. Wyróżnienie „Ambasador mediacji na rynku finansowym" może być przyznane:
1) osobom fizycznym, osobom prawnym, a także innym podmiotom, które podejmują wyróżniające się wagą, zakresem lub skutecznością działania na rzecz upowszechnienia idei mediacji jako efektywnego sposobu rozstrzygania sporów na rynku finansowym polubownego rozwiązywania sporów na rynku finansowym;
2) pełnomocnikom stron w postępowaniach mediacyjnych prowadzonych w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF, którzy swoją postawą i zaangażowaniem w sposób istotny przyczyniają się do polubownego rozwiązywania sporów w drodze mediacji.
2. Wyróżnienie nie jest przyznawane instytucjom finansowym.
3. W danym roku przyznaje się nie więcej niż trzy wyróżnienia „Ambasador mediacji na rynku finansowym".
§ 12. 1. Wyróżnienie „Ambasador mediacji na rynku finansowym" przyznawane jest na wniosek złożony przez co najmniej trzech mediatorów wpisanych na Listę mediatorów Sądu Polubownego przy KNF. Wniosek wymaga uzasadnienia. Wniosek nie jest wiążący dla Kapituły.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, dotyczący przyznania w wyróżnienia „Ambasador mediacji na rynku finansowym" w danym roku kalendarzowym może być złożony nie wcześniej niż 1 stycznia danego roku kalendarzowego.
3. Kapituła może przyznać wyróżnienie „Ambasador mediacji na rynku finansowym" także z inicjatywy własnej.
4. Kapituła może zdecydować o nieprzyznawaniu wyróżnienia „Ambasador mediacji na rynku finansowym" w danym roku.
Rozdział 5
Cofnięcie wyróżnienia
§ 13. 1. W przypadku gdy podmiot, o którym mowa w § 2, dopuści się rażącego uchybienia wartościom leżących u podstaw ustanowienia danego wyróżnienia lub podejmuje działania rażąco sprzeczne z celami jego przyznawania, przyznane wyróżnienie może zostać przez Kapitułę cofnięte.
2. W przypadku cofnięcia wyróżnienia podmiot, o którym mowa w § 2, który otrzymał wyróżnienie traci uprawnienie do informowania o fakcie otrzymania danego wyróżnienia, a w przypadku wyróżnienia, o którym mowa w § 1 pkt 1, traci również prawo do posługiwania się znakiem, o którym mowa w § 10 ust. 1. W takim przypadku ważność traci także certyfikat, o którym mowa w § 3 ust. 2.
3. Nie cofa się wyróżnienia w przypadku gdy do uchybienia lub działania, o których mowa w ust. 1, doszło po upływie 12 miesięcy od dnia przyznania tego wyróżnienia.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
§ 14. Przepisy uchwały stosuje się po raz pierwszy do wyróżnień przyznawanych w 2024 r.
§ 15. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego.
§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
W imieniu
Komisji Nadzoru Finansowego
Rafał Mikusiński
Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
/podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/
1) Niniejsza uchwała była poprzedzona uchwałą nr 288/2014 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 8 września 2014 r. w sprawie ustanowienia wyróżnienia pod nazwą „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" i zasad jego przyznawania (Dz. Urz. KNF poz. 23), zmienionej uchwałą nr 704/2016 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 27 września 2016 r. zmieniająca uchwałę Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie ustanowienia wyróżnienia pod nazwą „Instytucja finansowa przyjazna mediacji" i zasad jego przyznawania (Dz. Urz. KNF poz. 34), oraz uchwałą nr 703/2016 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 27 września 2016 r. w sprawie ustanowienia wyróżnienia pod nazwą „Ambasador mediacji na rynku finansowym" i zasad jego przyznawania (Dz. Urz. KNF poz. 33), które stosowane są po raz ostatni do wyróżnień przyznawanych w 2023 r.
Załącznik do uchwały nr 322/2023
Komisji Nadzoru Finansowego
z dnia 25 sierpnia 2023 r. (poz. 20)
WZÓR ZNAKU GRAFICZNEGO (LOGOTYPU) WYRÓŻNIENIA „INSTYTUCJA FINANSOWA PRZYJAZNA MEDIACJI"