Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komisji Nadzoru Finansowego rok 2008 nr 6 poz. 23
Wersja aktualna od 2008-08-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komisji Nadzoru Finansowego rok 2008 nr 6 poz. 23
Wersja aktualna od 2008-08-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Uchwała Nr 254/2008
Komisji Nadzoru Finansowego

z dnia 4 sierpnia 2008 r.

w sprawie wytycznych i okoliczności istotnych dla oceny rękojmi kandydatów na członków organów podmiotów nadzorowanych

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz.U. Nr 157, poz. 1119) uchwala się, co następuje:

§ 1. W toku postępowania w przedmiocie wyrażenia zgody na powołanie członka organu podmiotu nadzorowanego szczególnej ocenie podlega rękojmia należytego wykonywania obejmowanej funkcji, niezależnie od wcześniej ocenianych wymogów ustawowych, w tym doświadczenia zawodowego i wymaganego wykształcenia.

§ 2. W ramach oceny przesłanki rękojmi okolicznościami, które podlegają ustaleniu w toku postępowania w przedmiocie udzielenia zgody na powołanie są w szczególności:

- prowadzenie postępowania karnego,

- stwierdzenie naruszenia prawa lub innych nieprawidłowości w toku postępowania administracyjnego w związku z działalnością podmiotu, w którym kandydat pełnił funkcję,

- uzyskanie absolutorium (skwitowania) z pełnionych funkcji,

- poniesienie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

§ 3.1. Jako okoliczność mającą znaczenie dla oceny rękojmi kandydata należy traktować postępowanie karne toczące się przeciwko kandydatowi (tj. w którym co najmniej wydano postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów). W przypadku ustalenia, że przeciwko kandydatowi toczy się postępowanie karne należy ustalić, czy postępowanie to toczy się o przestępstwo umyślne czy nieumyślne i kwalifikację prawną zarzucanych mu przestępstw.

2. W przypadku jeżeli postępowanie karne toczy się w związku z działalnością podmiotu, w którym kandydat pełnił funkcję i w postępowaniu tym nie przedstawiono nikomu zarzutów, należy dążyć do ustalenia stanu tego postępowania i w przypadku możliwości przedstawienia zarzutów w najbliższym czasie (3 miesięcy) rozważyć zawieszenie postępowania w przedmiocie wyrażenia zgody na powołanie członka organu podmiotu nadzorowanego.

3. W odniesieniu do postępowań administracyjnych, w których stwierdzono nieprawidłowości lub naruszenie prawa w związku z działalnością podmiotów, gdzie uprzednio zatrudniony był kandydat znaczenie dla oceny rękojmi mają postępowania, co do których można przypisać danemu kandydatowi odpowiedzialność za owe nieprawidłowości albo naruszenia.

§ 4. W odniesieniu do kwestii udzielenia absolutorium jako okoliczność mającą znaczenie dla oceny rękojmi kandydata należy traktować odmowę jego udzielenia.

§ 5. Poniesienie odpowiedzialności dyscyplinarnej podlega badaniu w odniesieniu do kandydatów wykonujących zawód lub pełniących funkcje podlegające takiej odpowiedzialności.

§ 6. Niniejsza uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego.

§ 7. Uchwała wchodzi wżycie z dniem podjęcia.

PRZEWODNICZĄCY

Komisji Nadzoru Finansowego

Stanisław Kluza

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00