Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komisji Nadzoru Finansowego rok 2007 nr 2 poz. 4
Wersja aktualna od 2006-12-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komisji Nadzoru Finansowego rok 2007 nr 2 poz. 4
Wersja aktualna od 2006-12-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

UCHWAŁA Nr 111/2006
Komisji Nadzoru Finansowego

z dnia 5 grudnia 2006 r.

w sprawie określenia zasad postępowania osób wchodzących w skład Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz.U. Nr 157, poz. 1119) uchwala się, co następuje:

§ 1.

Określa się zasady postępowania osób wchodzących w skład Komisji Nadzoru Finansowego, stanowiące załącznik do uchwały.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

PRZEWODNICZĄCY

Komisji Nadzoru Finansowego

Stanisław Kluza

Załącznik do uchwały Nr 111/2006 Komisji Nadzoru Finansowego
z dnia 5 grudnia 2006 r.

Zasady postępowania członków Komisji Nadzoru Finansowego

§ 1.

1. Zasady postępowania osób wchodzących w skład Komisji Nadzoru Finansowego, zwane dalej „Zasadami”, normują postępowanie:

1) Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, zwanego dalej „Przewodniczącym Komisji”,

2) zastępców Przewodniczącego Komisji,

3) członków Komisji Nadzoru Finansowego - zwanych dalej „członkami Komisji”.

2. Przepisy zawarte w Zasadach nie naruszają norm wynikających z obowiązujących przepisów prawa, w szczególności związanych z obowiązkiem zachowania tajemnicy państwowej, służbowej i zawodowej oraz informacji poufnej, a także dotyczących wyłączenia członka Komisji z udziału w sprawie.

§ 2.

Członek Komisji w sytuacji, gdy istnieją znane mu okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do jego bezstronności, powinien o tym niezwłocznie poinformować Komisję Nadzoru Finansowego, zwaną dalej „Komisją” W takim przypadku członek Komisji może się wyłączyć z tej części posiedzenia Komisji, która dotyczy danej sprawy.

§ 3.

Członkowie Komisji nie mogą być członkami organów podmiotów podlegających nadzorowi Komisji, ani podejmować w nich zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej albo na podstawie innej umowy o podobnych charakterze, ani wykonywać innych czynności, które pozostawałyby w sprzeczności z ich obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.

§ 4.

1. Członek Komisji, prowadząc działalność edukacyjną lub publicystyczną, powinien powstrzymać się od komentarzy na temat aktualnie prowadzonych przed Komisją postępowań.

2. Członek Komisji wypowiadający się na forum publicznym nie powinien wypowiadać opinii i poglądów sprzecznych ze stanowiskiem Komisji.

3. W przypadku gdy publikacja dotyczy tematyki nadzoru nad rynkiem finansowym sprawowanego przez Komisję, powinna ona zawierać informację, że autor jest członkiem Komisji, oraz klauzulę: „Tekst prezentuje poglądy autora i nie wyraża stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego”.

§ 5.

Członek Komisji w związku z pełnieniem funkcji nie może:

1) prowadzić w sposób bezpośredni lub pośredni jakichkolwiek spraw osobistych lub działalności gospodarczej, które mogłyby kolidować lub wskazywać na konflikt z wypełnianiem jego obowiązków jako członka Komisji,

2) podejmować działań, które mogłyby narazić Komisję na utratę zaufania publicznego,

3) przyjmować korzyści majątkowych, korzystać z usług świadczonych na warunkach korzystniejszych od ogólnie stosowanych, przyjmować pożyczek od osób fizycznych, które osobiście bądź jako reprezentanci osób prawnych:

a) ubiegają się o zezwolenie lub zgodę Komisji,

b) otrzymały zezwolenie lub zgodę Komisji.

§ 6.

1. Członek Komisji nie może nabywać, na własny lub cudzy rachunek, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych dopuszczonych lub wprowadzonych do obrotu zorganizowanego, z zastrzeżeniem ust. 3-5.

2. Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych, które są przedmiotem:

1) oferty publicznej przeprowadzonej na podstawie prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez Komisję lub innego dokumentu ofertowego, w stosunku do którego Komisja nie zgłosiła sprzeciwu, lub który był złożony do Komisji,

2) wprowadzenia do obrotu zorganizowanego.

3. Ograniczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do nabywania:

1) obligacji skarbowych wyemitowanych na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

2) jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz notyfikowanych w Komisji tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych.

4. Inwestycje, o których mowa w ust. 3, nie mogą mieć charakteru spekulacyjnego. Za spekulacyjne należy uznać inwestycje, w których pomiędzy transakcją kupna a transakcją sprzedaży, względnie pomiędzy transakcją sprzedaży a transakcją kupna danego instrumentu finansowego upłynął okres krótszy niż sześć miesięcy.

5. W szczególnie ważnych sytuacjach życiowych możliwe jest spieniężenie obligacji lub jednostek uczestnictwa w terminie krótszym niż sześć miesięcy od nabycia danego papieru wartościowego lub instrumentu finansowego. Spieniężenie takie wymaga wyjaśnienia, przedstawianego Przewodniczącemu Komisji.

6. Członek Komisji nie może rekomendować osobom trzecim kupna lub sprzedaży usług finansowych, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych.

§ 7.

1. Członek Komisji posiadający w dniu wejścia Zasad w życie lub w dniu rozpoczęcia pełnienia funkcji członka Komisji papiery wartościowe lub inne instrumenty finansowe, o których mowa w § 6 ust. 1, jest zobowiązany do niedokonywania żadnych transakcji związanych z tymi papierami wartościowymi lub instrumentami finansowymi w trakcie pełnienia funkcji członka Komisji, a także w ciągu trzech miesięcy od dnia ustania pełnienia tej funkcji.

2. W szczególnie ważnych sytuacjach życiowych możliwe jest spieniężenie papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Spieniężenie takie wymaga wyjaśnienia, przedstawianego Przewodniczącemu Komisji.

§ 8.

1. Członek Komisji w terminie siedmiu dni od dnia wejścia w życie Zasad lub w chwili rozpoczęcia pełnienia funkcji członka Komisji składa Przewodniczącemu Komisji oświadczenie o:

1) posiadanych rachunkach papierów wartościowych oraz posiadanych pełnomocnictwach na rachunkach papierów wartościowych osób trzecich,

2) liczbie i rodzaju papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych, o których mowa w § 7, na rachunkach, o których mowa w pkt 1,

3) nazwie i rodzaju funduszu inwestycyjnego, w którym posiada jednostki uczestnictwa, oraz o liczbie tych jednostek,

4) pełnionych przez współmałżonka funkcjach w organach instytucji (spółek) podlegających nadzorowi Komisji,

5) dokonanych transakcjach papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi na rachunkach, o których mowa w pkt 1, za okres, o którym mowa w ust. 2.

2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, członek Komisji składa corocznie w terminie do dnia 10 stycznia roku następnego za rok ubiegły według stanu na dzień 31 grudnia, a w szczególnych przypadkach, na żądanie Przewodniczącego Komisji - w terminie przez niego określonym.

3. Oświadczenia Przewodniczącego Komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, przedkładane są członkom Komisji.

4. W przypadku zmian danych zawartych w złożonym oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, członek Komisji obowiązany jest do przekazania informacji o zmianach w terminie siedmiu dni od dnia powzięcia informacji o ich zaistnieniu.

5. W przypadku dokonywania systematycznych inwestycji wymóg, o którym mowa w ust. 4, uważa się za spełniony, jeżeli członek Komisji poinformuje o zasadach dokonywania takich inwestycji. Zmiana zasad dokonywania takich inwestycji wymaga złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1.

§ 9.

Członek Komisji nie powinien występować przed Komisją w sprawach, w których osobiście brat udział w postępowaniu administracyjnym będąc członkiem Komisji, przez okres dwunastu miesięcy od dnia zakończenia pełnienia funkcji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00