Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2017 poz. 135
Wersja aktualna od 2017-02-10
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2017 poz. 135
Wersja aktualna od 2017-02-10
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMUNIKAT NR 131
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 10 lutego 2017 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego nr 1911/2016

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 30 lipca 2016 r. na paralotni Dudek Hadron 34 z napędem PPG, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grypie przyczynowej: „H1 – Postępowanie umyślne”
oraz
”Czynnik środowiskowy”
w grupie przyczynowej: „E1 – Meteorologiczne (MET)”.

2. Opis okoliczności wypadku lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych, zwaną dalej „PKBWL”, do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zawody motoparalotniowe organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe oraz miasto Bartoszyce. Warunki atmosferyczne to zachmurzenie SCT, wiatr przyziemny ok 2 m/s, bez opadu. Około godziny 17:10 załoga w składzie pilot oraz nawigator (tandem) przygotowywała się do startu. Ułożenie skrzydła było prawidłowe (pod wiatr). W pierwszej fazie rozbiegu skrzydło wstając ustawiło się pod wiatr, chwilę później (3-4 s) kierunek wiatru zmienił się o około 45°, powodując zmianę kierunku ruchu skrzydła oraz wymuszając tym samym reakcję pilota, który zdecydował się na kontynuowanie rozbiegu mimo braku stabilizacji skrzydła. Następnie nastąpiło pierwsze oderwanie załogi od ziemi, a zaraz potem pierwsze przyziemienie i uderzenie osłoną kosza o ziemię. Załoga kontynuowała rozbieg w kierunku zgromadzonej widowni oraz zaparkowanych pojazdów. Po kolejnym oderwaniu się od ziemi w odległości około 10 m od widowni pilot wykonał skręt w prawo (pod wiatr) ze wznoszeniem. Pilot w obawie przed zderzeniem z przeszkodami (drzewa oraz linia wysokiego napięcia) wykonał prawy zakręt, doprowadzając do przeciągnięcia paralotni i upadku z wysokości około 10 metrów. Niesprawność sprzętu została wykluczona. W dniu zdarzenia pilot nie posiadał aktualnych badań lotniczo-lekarskich, a tym samym uprawnień do wykonywania lotów na paralotni z napędem PPG. Orzeczenie lotniczo-lekarskie zostało wydane przez lekarza orzecznika 9 dni po zdarzeniu (09.08.2016 r.) pomimo licznych urazów doznanych w czasie wypadku.

3. Przyczyna wypadku lotniczego:

Kontynuowanie startu pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz braku stabilizacji skrzydła.

Komentarz PKBWL:

Komisja zwraca uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas startów i lądowań odbywających się w pobliżu zgromadzeń ludzkich oraz wysokich przeszkód terenowych mogących przy odpowiednim wietrze generować turbulencje.

4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:

PKBWL po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Piotr Samson

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00