Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2016 poz. 103
Wersja aktualna od 2016-10-24
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2016 poz. 103
Wersja aktualna od 2016-10-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMUNIKAT NR 48
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 24 października 2016 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego nr 1480/2015

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 24 lipca 2015 r. na szybowcu SZD-9 bis 1E Bocian, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: „H2 – Brak kwalifikacji”
„H3 – Błędy w komunikowaniu”
„H4 – Błędy proceduralne”
oraz
„Czynnik organizacyjny”
w grupie przyczynowej: „O2 – System szkolenia”
„O3 – Standardy, kontrole i audyty”.

2. Opis okoliczności wypadku lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 12 września 2016 r.

Lotnisko EPGI. Na lotnisku EPGI (Lisie Kąty) odbywały się loty szkolne na szybowcu SZD-9 bis Bocian ze startem za wyciągarką. O godzinie 20.11 LT (zachód słońca 20.56), po wykonaniu 3 lotów sprawdzających (według zadania SPL/I ćw. 7 – loty sprawdzające przed lotem samodzielnym), uczeń-pilot została dopuszczona do pierwszego lotu samodzielnego. Start, lot po kręgu i podejście do momentu wyrównania przebiegały poprawnie. Podczas wyrównania szybowiec miał tendencje do utraty kierunku w lewą stronę. Po radiowym poleceniu instruktora nadzorującego kierunek został skorygowany. Na wytrzymaniu szybowiec ponownie zaczął tracić kierunek w stronę litery „T”. Pomimo poleceń skorygowania kierunku w prawo podawanych przez instruktora przez radio, uczeń-pilot nie skorygowała kierunku, szybowiec zjechał z pasa i uderzył w stojący poza pasem szybowiec SZD-50-3 Puchacz SP-3154. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy dwa szybowce. Uczeń-pilot opuściła szybowiec o własnych siłach bez obrażeń. Uszkodzeniu uległo prawe skrzydło Bociana, oraz kadłub Puchacza. Po locie uczeń-pilot nie była w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego działania.

3. Przyczyna wypadku lotniczego:

Utrata kierunku podczas wyrównania i dobiegu oraz brak reakcji ucznia-pilota na polecenia instruktora nadzorującego lot. Okolicznością sprzyjającą mógł być stres związany z wykonaniem pierwszego samodzielnego lotu.

4. Zalecenia profilaktyczne Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące bezpieczeństwa:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Piotr Samson

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00