Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2016 poz. 25
Wersja aktualna od 2016-04-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2016 poz. 25
Wersja aktualna od 2016-04-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMUNIKAT NR 7
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 1 kwietnia 2016 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 1371/2014

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. U. z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy zaistniały w dniu 12 sierpnia 2014 r. na lotnisku Radawiec k. Lublina na szybowcu klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik organizacyjny”
w grupie przyczynowej:”O5 – Działanie obsługi naziemnej”.

2. Opis okoliczności wypadku lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych, zwaną dalej „PKBWL”, do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 2 lipca 2015 r.

W dniu 12 sierpnia 2014 r. uczeń-pilot wykonywał loty samodzielne, starty za wyciągarką. W feralnym locie uczeń-pilot zmienił kierunek dobiegu i zawadził lewym skrzydłem o belkę zamontowaną na dachu samochodu przystosowanego do ściągania lin. Lądowanie odbyło się 24 minuty przed zachodem słońca. Uczeń-pilot zeznał, że będąc na prostej w locie „pod słońce” nie widział sytuacji na starcie. Z tego też powodu nie utrzymał kierunku dobiegu, wykonując łagodny łuk w lewą stronę. Uczeń-pilot w ostatniej fazie dobiegu podniósł lewe skrzydło, by uniknąć zderzenia z samochodem. Pomimo tego zawadził tym skrzydłem o belkę, do której były podczepione liny wyciągarki. Start był rozłożony na kierunku 290°, na trawiastym pasie o długości 950 m. Dolny ogranicznik był ułożony na progu pasa 29 w odległości około 300 m od granicy lotniska. Dalej (110 m za organicznikiem) znajdowała się litera „T” ułożona przy zewnętrznej krawędzi pasa startowego. Szerokość pasa wynosiła 80 m, lecz można było bezpiecznie lądować poza nim, w odległości od znaków znacznie przekraczającej 100 m. Przy ściąganiu lin samochód poruszał się po pasie tuż przy jego lewej krawędzi. W ostatnim locie pilot-instruktor, widząc lądujący szybowiec i zbliżający się od strony wyciągarki samochód, nakazał mu drogą radiową zatrzymać się, co nastąpiło w odległości 70 m od litery „T”. Szybowiec przyziemił około 36 m przed literą „T”, 106 m przed stojącym samochodem, jednak zmienił kierunek dobiegu, co doprowadziło do kolizji skrzydła z wysięgnikiem zabudowanym na dachu samochodu.

3. Przyczyna wypadku lotniczego:

Olśnienie ucznia-pilota zachodzącym słońcem w takim stopniu, że nie widział przed sobą obiektów na pasie lądowania i zderzył się z samochodem ściągającym liny wyciągarki. Pilot-instruktor prowadzący loty nie przewidział tego, że zachodzące słońce znajdzie się poniżej podstawy chmur, radykalnie utrudniając lądowanie szybowca.

Okolicznością sprzyjającą była sytuacja związana z niewłaściwą organizacją lotów, w której samochód znalazł się zbyt blisko znaków startowych przed wylądowaniem szybowca.

4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:

PKBWL nie sformułowała zaleceń bezpieczeństwa.

wz. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych

Maciej Kozłowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00