Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-08-27
Wersja aktualna od 2012-08-27
obowiązujący
KOMUNIKAT NR 51
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 27 sierpnia 2012 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 760/12
Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1. Poważny incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 6 lipca 2012 r., na szybowcu SZD-50-3 Puchacz, klasyfikuję do kategorii:
„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: „Brak kwalifikacji - H2”.
2. Opis okoliczności poważnego incydentu lotniczego:
W trakcie szkolenia ucznia-pilota (lat 17) na nowy rodzaj startu (za wyciągarką), po locie sprawdzającym, uczeń-pilot wykonał pierwszy samodzielny start za wyciągarką. Po prawidłowym wznoszeniu i odczepieniu liny wykonał krąg. W trakcie podprowadzenia do lądowania uczeń spóźnił fazę wyrównania. Przyziemił przy prędkości 80 km/h, odbił się i przyziemił ponownie. W chwili drugiego przyziemienia nastąpiło uszkodzenie struktury szybowca w rejonie belki ogonowej i rozklejenie dolnej spoiny na długości ok. 1 metra. Profil lotu w fazie podejścia, kierunek i prędkość były prawidłowe.
3. Przyczyna poważnego incydentu lotniczego:
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną zdarzenia było spóźnienie fazy wyrównania w trakcie lądowania pod stok, co doprowadziło do przyziemienia z odbiciem.
4. Zalecenia PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:
PKBWL nie zaproponowała zaleceń, jednocześnie zaakceptowała zastosowane przez organizatora szkolenia lotniczego, środki profilaktyczne polegające na:
- zalecenia dla ucznia-pilota: wznowić przeszkolenie za wyciągarką ze szczególnym naciskiem na profil lądowania pod stok;
- zalecenia metodyczne dla instruktorów ośrodka: zwiększyć uwagę w zakresie szkolenia lądowania pod stok.
p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego |
Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych |