Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2009-12-21
Wersja aktualna od 2009-12-21
obowiązujący
KOMUNIKAT NR 98
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 2 grudnia 2009 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego nr 193/05
Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 9 września 2005 r., na szybowcu PW-6U, na którym lot wykonywał instruktor-pilot szybowcowy, lat 34, klasyfikuję do kategorii:
„Czynnik organizacyjny”
w grupie przyczynowej „Inne - O12”.
2. Opis okoliczności wypadku:
Aeroklub regionalny zorganizował loty treningowo-rekreacyjne z zastosowaniem startu przy użyciu wyciągarki. Instruktor-pilot szybowcowy z pasażerem wykonywał kolejny start przy użyciu wyciągarki. Po oderwaniu i utrzymaniu fazy łagodnego wznoszenia instruktor rozpoczął przechodzenie do stromego wznoszenia. W tej fazie lotu na wysokości około 15 m nastąpiło samoczynne zwolnienie liny z zaczepu dolnego. Instruktor-pilot natychmiast „oddał” drążek dla zabezpieczenia prędkości, jednak mała wysokość nie umożliwiła zmiany konfiguracji i rozpędzenia szybowca do bezpiecznej prędkości lądowania. Nad ziemią instruktor „ściągnął” drążek zmniejszając kąt toru lotu i zmieniając konfigurację szybowca tak, że przyziemienie nastąpiło na koło główne ze znaczną prędkością opadania. Spowodowało to uszkodzenie kadłuba w rejonie podwozia głównego. Załoga nie odniosła żadnych obrażeń.
3. Przyczyna wypadku:
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną zdarzenia było nieprawidłowe umieszczenie końcówki liny wyciągarkowej w dolnym zaczepie, co doprowadziło do wypadnięcia końcówki liny z zaczepu na małej wysokości, uniemożliwiającej wykonanie prawidłowego lądowania.
Okolicznością sprzyjającą zaistnieniu zdarzenia było przejście do fazy stromego wznoszenia na wysokości poniżej 30 m.
4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL:
PKBWL po zakończeniu badania nie zaproponowała zaleceń profilaktycznych, jednak zwraca uwagę na konieczność właściwego poinstruowania osób podczepiających linę wyciągarkową, szczególnie do szybowców wyposażonych w zaczepy z mechanizmem samowyczepu.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Grzegorz Kruszyński