Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2020 poz. 72
Wersja archiwalna od 2024-03-27 do 2024-08-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2020 poz. 72
Wersja archiwalna od 2024-03-27 do 2024-08-16
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 31
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 30 września 2015 r.

w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych

z dnia 30 września 2015 r. (DUMSZ z 2015 r., poz. 33)

t.j. z dnia 26 maja 2017 r. (DUMSZ z 2017 r., poz. 31)

t.j. z dnia 9 grudnia 2020 r. (DUMSZ z 2020 r., poz. 72)

(ostatnia zmiana: DUMSZ. z 2024 r., poz. 16)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Ministerstwu Spraw Zagranicznych nadaje się regulamin organizacyjny, stanowiący załącznik do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Traci moc zarządzenie nr 5 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 25 marca 2013 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. poz. 4 i 15 oraz z 2014 r. poz. 6 i 23).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.



1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik do zarządzenia nr 31 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 30 września 2015 r./

Regulamin organizacyjny Ministerstwa Spraw Zagranicznych[1]

Rozdział I

Przepisy ogólne

§ 1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia obsługę Ministra Spraw Zagranicznych, który kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne.

§ 2. Użyte w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych określenia oznaczają:

1) ministerstwo - Ministerstwo Spraw Zagranicznych;

2) Kierownictwo MSZ - Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego;

3) dyrektor generalny - dyrektora generalnego służby zagranicznej;

4) komórka organizacyjna - komórkę organizacyjną wymienioną w statucie ministerstwa, wydanym na podstawie art. 39 ust. 5 ustawy o Radzie Ministrów;

5) placówka zagraniczna - przedstawicielstwo dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwo przy organizacji międzynarodowej, urząd konsularny, instytut polski lub inną placówkę podległą Ministrowi Spraw Zagranicznych, mającą siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;

6) urząd konsularny - konsulat generalny, konsulat, wicekonsulat, agencję konsularną;

7) instytut polski - placówkę zagraniczną realizującą cele polskiej polityki zagranicznej narzędziami właściwymi dla dyplomacji publicznej i kulturalnej;

8) dyrektor - dyrektora komórki organizacyjnej lub kierującego Akademią Dyplomatyczną;

9) kierownik placówki zagranicznej - pełnomocnego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej, kierownika urzędu konsularnego, dyrektora instytutu polskiego oraz inną osobę wyznaczoną do kierowania placówką zagraniczną;

10) regulamin - regulamin organizacyjny Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

§ 3. Do wydziału lub referatu konsularnego przedstawicielstwa dyplomatycznego oraz do urzędnika konsularnego powołanego na konsula w przedstawicielstwie dyplomatycznym, w którym nie utworzono komórki organizacyjnej do jego obsługi, w zakresie:

1) ochrony danych osobowych;

2) planowania i sprawozdawczości;

3) organizacji pracy;

4) wykonywania kontroli zarządczej przez komórkę organizacyjną właściwą w sprawach konsularnych

- stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące urzędu konsularnego.

§ 4. 1. Regulamin określa zadania i tryb pracy komórek organizacyjnych, samodzielnych stanowisk: Dyrektora Politycznego i Rzecznika Prasowego MSZ oraz placówek zagranicznych.

2. Postanowienia regulaminu dotyczące komórek organizacyjnych stosuje się odpowiednio do samodzielnych stanowisk wymienionych w ust. 1.

3. W odrębnych przepisach ustala się w szczególności:

1) zakres czynności sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu, Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego oraz porządek zastępstw w przypadku nieobecności Ministra Spraw Zagranicznych;

2) regulamin pracy.

§ 5. Do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych, innych niż placówki zagraniczne, przepisy regulaminu stosuje się w zakresie nieuregulowanym w przepisach odrębnych, z uwzględnieniem charakteru tych jednostek i zadań przez nie wykonywanych.

Rozdział II

Tryb pracy

§ 6. 1. Komórki organizacyjne i placówki zagraniczne wykonują zadania określone w rozdziale III regulaminu oraz inne zadania wyznaczone przez Ministra Spraw Zagranicznych.

2. Do wykonania określonego zadania Szef Służby Zagranicznej albo dyrektor generalny, a w przypadku gdy zadanie dotyczy problematyki pozostającej w zakresie kompetencji innego członka Kierownictwa MSZ po uzyskaniu jego akceptacji, mogą, w drodze decyzji, ustanowić zespół i określić jego zadania, wyznaczyć koordynującą komórkę organizacyjną i określić zakres uprawnień jej dyrektora albo powołać komitet do nadzorowania realizacji zadania.

3. W ministerstwie i placówkach zagranicznych stosuje się zarządzanie projektami, uregulowane przepisami odrębnymi.

4. Przepis ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku organizacji współdziałania placówek zagranicznych lub komórek organizacyjnych ministerstwa i placówek zagranicznych.

§ 7. Dyrektor generalny rozstrzyga spory kompetencyjne między komórkami organizacyjnymi, placówkami zagranicznymi oraz między komórkami organizacyjnymi i placówkami zagranicznymi, po zasięgnięciu opinii właściwych członków Kierownictwa MSZ nadzorujących problematykę, której dotyczy spór.

§ 8. 1. W komórce organizacyjnej albo w placówce zagranicznej pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w ramach wyodrębnionych struktur wewnętrznych, tj. wydziałów i referatów albo na samodzielnych stanowiskach pracy, a w placówkach zagranicznych na stanowiskach personelu obsługi.

2. W placówce zagranicznej mogą być tworzone zespoły zadaniowe, o których mowa wart. 9 ust. 2a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1220).

§ 9. 1. Zastępcy dyrektora, z wyłączeniem zastępcy dyrektora w komórce właściwej do spraw audytu, powinny podlegać nie mniej niż dwie wyodrębnione struktury wewnętrzne lub nie mniej niż ośmiu pracowników, z zastrzeżeniem ust. 1a.

1a. Kierując się potrzebami służby zagranicznej, dyrektor generalny może odstąpić od zasady wskazanej w ust. 1.

2. Wydział lub referat tworzony jest dla wyodrębnionej grupy spraw.

3. Samodzielne stanowisko w komórce organizacyjnej albo w placówce zagranicznej tworzy się dla prowadzenia zagadnień dających się wyodrębnić z zadań komórki organizacyjnej albo placówki zagranicznej, nie prowadzonych przez wydziały lub referaty.

§ 10. 1. W komórce organizacyjnej wydział obejmuje przynajmniej pięciu pracowników, w tym naczelnika wydziału.

2. W placówce zagranicznej można utworzyć wydział obejmujący przynajmniej pięciu pracowników, w tym kierownika wydziału, przy czym co najmniej dwaj pracownicy wydziału są członkami personelu dyplomatyczno-konsularnego.

3. W przedstawicielstwie dyplomatycznym wydział konsularny i Polonii obejmuje przynajmniej trzech pracowników, w tym kierownika wydziału.

4. Naczelnik, o którym mowa w ust. 1, oraz kierownicy, o których mowa w ust. 2 i 3, odpowiadają za prawidłowe wykonywanie zadań wydziału.

§ 11. 1. W komórce organizacyjnej referat można utworzyć poza wydziałem albo w ramach wydziału liczącego co najmniej ośmiu pracowników.

2. W placówce zagranicznej referat można utworzyć poza wydziałem albo w ramach wydziału liczącego co najmniej sześciu pracowników.

3. Referat obejmuje przynajmniej:

1) trzech pracowników, w tym kierownika referatu, o ile został wyznaczony - w przypadku referatu utworzonego w komórce organizacyjnej;

2) dwóch pracowników, w tym kierownika referatu, o ile został wyznaczony - w przypadku referatu utworzonego w placówce zagranicznej.

4. W referacie utworzonym w ramach wydziału liczącego co najmniej 10 pracowników można wyznaczyć kierownika referatu, który podlega bezpośrednio naczelnikowi wydziału lub kierownikowi wydziału w przypadku referatu utworzonego w placówce zagranicznej.

5. Kierownik referatu odpowiada za prawidłowe wykonywanie jego zadań.

§ 12. 1. Pracownik wykonujący obowiązki na samodzielnym stanowisku w komórce organizacyjnej albo w placówce zagranicznej podlega bezpośrednio dyrektorowi albo zastępcy dyrektora wskazanemu w wewnętrznym regulaminie organizacyjnym komórki organizacyjnej, a w przypadku placówki zagranicznej kierownikowi placówki zagranicznej.

2. Bezpośrednim przełożonym pracownika wykonującego obowiązki w wydziale albo w referacie utworzonym w wydziale albo poza wydziałem jest osoba kierująca odpowiednio wydziałem albo referatem, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Bezpośrednim przełożonym pracownika wykonującego obowiązki w referacie, o którym mowa w § 11 ust. 4, jest kierownik tego referatu.

§ 12a. 1. W strukturze departamentu terytorialnego, jako samodzielne stanowisko pracy, może funkcjonować ambasador wizytujący.

2. Ambasador wizytujący jest przedstawicielem dyplomatycznym Rzeczypospolitej Polskiej w randze ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w państwie przyjmującym, w którym Minister Spraw Zagranicznych nie ustanowił przedstawicielstwa dyplomatycznego. Ambasador wizytujący rezyduje na stałe w Warszawie.

3. Nadzór nad działalnością ambasadora wizytującego sprawuje Minister Spraw Zagranicznych, w którego imieniu może działać właściwy terytorialnie sekretarz albo podsekretarz stanu albo dyrektor właściwego departamentu terytorialnego.

§ 12b. W strukturze komórki organizacyjnej właściwej w sprawach bezpieczeństwa funkcjonuje Inspektor Ochrony Danych.

§ 13. 1. W komórkach organizacyjnych tworzy się sekretariaty.

2. W placówkach zagranicznych można utworzyć sekretariaty i punkty kancelaryjne.

3. W placówkach zagranicznych można utworzyć punkt obsługi dokumentów niejawnych lub kancelarię tajną międzynarodową.

4. W uzasadnionych przypadkach sekretariatowi w placówce zagranicznej można powierzyć prowadzenie punktu kancelaryjnego.

5. Obsługę kancelaryjną ministerstwa w zakresie korespondencji jawnej zapewnia komórka organizacyjna właściwa do spraw archiwum i zarządzania informacją, z wyłączeniem obsługi kancelaryjnej Biura Ministra.

6. Obsługę ministerstwa w zakresie poczty dyplomatycznej zapewnia komórka organizacyjna właściwa do spraw ochrony informacji niejawnych, a w zakresie spedycji przesyłek jawnych w obrocie zagranicznym komórka właściwa do spraw administracji.

7. Pracownik, któremu powierzono prowadzenie sekretariatu lub punktu kancelaryjnego odpowiada za prawidłowe wykonywanie obowiązków w tym zakresie bezpośrednio przed dyrektorem albo kierownikiem placówki zagranicznej.

8. W uzasadnionych przypadkach sekretariatowi w placówce zagranicznej można powierzyć prowadzenie kancelarii jawnej.

9. Podstawowe czynności związane z obsługą kancelaryjną wykonywane przez sekretariaty i punkty kancelaryjne określają przepisy kancelaryjne ministerstwa.

10. Zasady funkcjonowania kancelarii tajnych międzynarodowych oraz punktów obsługi dokumentów niejawnych w placówkach zagranicznych regulują przepisy odrębne.

§ 14. 1. Wewnętrzny regulamin organizacyjny komórki organizacyjnej albo placówki zagranicznej określa:

1) strukturę komórki organizacyjnej albo placówki zagranicznej;

2) zadania dyrektora komórki organizacyjnej i zastępcy lub zastępców dyrektora oraz naczelnika wydziału i kierownika referatu - w przypadku komórki organizacyjnej;

3) zadania kierownika placówki zagranicznej, jego zastępców i zastępcy, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 464 i 1003) oraz kierownika wydziału i referatu - w przypadku placówki zagranicznej;

4) zadania wydziałów, referatów, samodzielnych stanowisk pracy oraz sekretariatu.

2. Wewnętrzny regulamin organizacyjny komórki organizacyjnej może zawierać wykaz nadzorowanych placówek zagranicznych.

3. Dyrektor komórki organizacyjnej albo kierownik placówki zagranicznej przedkłada projekt wewnętrznego regulaminu organizacyjnego do zatwierdzenia dyrektorowi generalnemu za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach obsługi dyrektora generalnego.

4. Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach obsługi dyrektora generalnego może wystąpić do dyrektora generalnego z propozycją zmiany regulaminu organizacyjnego komórki organizacyjnej lub placówki zagranicznej.

5. Przedłożenie poprzedza się konsultacjami z właściwymi merytorycznie komórkami organizacyjnymi lub placówkami zagranicznymi oraz komórką organizacyjną właściwą do spraw osobowych.

6. W przypadku nowo tworzonych placówek zagranicznych dyrektor komórki organizacyjnej właściwej do spraw nadzoru nad placówką zagraniczną opracowuje projekt regulaminu organizacyjnego placówki zagranicznej i, po konsultacjach z właściwymi merytorycznie komórkami organizacyjnymi, za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej do spraw obsługi dyrektora generalnego, przekazuje dyrektorowi generalnemu do zatwierdzenia.

§ 14a. Organizacja Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej jest ustalana zgodne z art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej.

§ 15. 1. Minister Spraw Zagranicznych kieruje, nadzoruje i kontroluje pracę ministerstwa i placówek zagranicznych. Sekretarze stanu, podsekretarze stanu, działając zgodnie z ustalonym przez Ministra Spraw Zagranicznych zakresem czynności, wyznaczają komórkom organizacyjnym i placówkom zagranicznym szczegółowe zadania merytoryczne, a Szef Służby Zagranicznej i dyrektor generalny wyznaczają zadania komórkom organizacyjnym i placówkom zagranicznym w zakresie swojej właściwości.

2. Dyrektor generalny, z zastrzeżeniem ust. 3, odpowiada za sprawne funkcjonowanie ministerstwa, sprawuje bezpośredni nadzór nad komórkami organizacyjnymi oraz zapewnia prawidłowe wykonywanie zadań określonych przez Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu i Szefa Służby Zagranicznej, a także wykonuje inne zadania określone w regulaminie oraz w przepisach odrębnych.

3. Szef Służby Zagranicznej realizuje zadania określone w ustawie o służbie zagranicznej.

§ 16. 1. Minister Spraw Zagranicznych, Szef Służby Zagranicznej i dyrektor generalny, każdy w zakresie swojej właściwości, może upoważnić pracowników ministerstwa do załatwiania spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń.

2. Minister Spraw Zagranicznych, Szef Służby Zagranicznej i dyrektor generalny, każdy w zakresie swojej właściwości, może udzielać pełnomocnictw osobom fizycznym i prawnym do dokonywania określonych czynności cywilnoprawnych i faktycznych.

3. Akty ustanawiające pełnomocnictwa i upoważnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz akty ich odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia z innych przyczyn pełnomocnictw i upoważnień, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają ewidencji prowadzonej przez komórkę organizacyjną właściwą do spraw obsługi dyrektora generalnego.

4. Wniosek o udzielenie pełnomocnictwa albo upoważnienia przez Ministra Spraw Zagranicznych, przed przedłożeniem Ministrowi Spraw Zagranicznych, powinien być zaakceptowany przez sekretarza stanu, podsekretarza stanu lub Szefa Służby Zagranicznej zgodnie z ustalonym zakresem czynności oraz przez dyrektora generalnego.

§ 17. 1. Minister Spraw Zagranicznych może w drodze zarządzenia ustanowić funkcję:

1) pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych - do wykonywania określonych zadań w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych;

2) specjalnego wysłannika Ministra Spraw Zagranicznych - do wykonywania określonych zadań w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

2. W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, należy określić zakres zadań i uprawnień pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych albo specjalnego wysłannika Ministra Spraw Zagranicznych oraz wskazać zakres i tryb obsługi merytorycznej, organizacyjno-technicznej i kancelaryjnej przez komórki organizacyjne, placówki zagraniczne lub organy pomocnicze utworzone na podstawie przepisów odrębnych.

3. Zakres uprawnień pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych może obejmować upoważnienie do planowania i dysponowania wydzielonymi środkami budżetowymi oraz nadzorowania ich wykorzystania, przy czym § 19 ust. 2 pkt 8-10 stosuje się odpowiednio.

4. Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych i specjalny wysłannik Ministra Spraw Zagranicznych podlegają bezpośrednio Ministrowi Spraw Zagranicznych, z zastrzeżeniem, że akt ustanawiający może określić sposób sprawowania nadzoru nad nim przez sekretarza stanu, podsekretarza stanu, Szefa Służby Zagranicznej, dyrektora generalnego albo dyrektora komórki organizacyjnej.

5. Minister Spraw Zagranicznych albo dyrektor generalny za zgodą Ministra Spraw Zagranicznych może w drodze decyzji ustanowić funkcję specjalnego doradcy i określić zakres jego zadań oraz sposób ich wykonywania.

§ 18. 1. Do kompetencji Ministra Spraw Zagranicznych należy podpisywanie:

1) korespondencji kierowanej do: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka i Wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, członków Rady Ministrów, kierowników urzędów centralnych, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz do innych osób pełniących funkcję centralnych konstytucyjnych organów państwa;

2) korespondencji kierowanej do głów państw, szefów i członków rządów oraz szefów organizacji międzynarodowych, a także do innych osób, jeżeli przemawia za tym zwyczaj lub zasady kurtuazji w stosunkach międzynarodowych;

3) aktów normatywnych i innych aktów prawnych Ministra Spraw Zagranicznych;

4) wniosków o nadanie odznaczeń oraz wystąpień o nadanie orderów;

5) dokumentów dotyczących zatrudnienia pracowników Gabinetu Politycznego Ministra;

6) innej korespondencji - według decyzji Ministra Spraw Zagranicznych.

2. Do kompetencji sekretarzy stanu należy podpisywanie:

1) w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych korespondencji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zgodnie z porządkiem zastępstw określonym w przepisach, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 1;

2) we własnym imieniu, zgodnie z ustalonym zakresem czynności, korespondencji kierowanej do adresatów niewymienionych w ust. 1, w tym do członków prezydiów Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, posłowi senatorów, wojewodów, członków kierownictw ministerstw i urzędów centralnych oraz urzędów wojewódzkich, osób reprezentujących organy samorządu terytorialnego, samorządu zawodowego, Najwyższej Izby Kontroli i organizacji społecznych.

3. Do kompetencji podsekretarzy stanu i Szefa Służby Zagranicznej należy odpowiednio podpisywanie korespondencji, o której mowa w ust. 2 pkt 2.

4. Do kompetencji dyrektora generalnego należy podpisywanie korespondencji w zakresie swojej właściwości.

5. Sekretarze stanu, podsekretarze stanu, Szef Służby Zagranicznej oraz dyrektor generalny, każdy w zakresie swojej właściwości, akceptują korespondencję przedkładaną do podpisu Ministra Spraw Zagranicznych.

6. Dyrektorzy uprawnieni są do podpisywania korespondencji kierowanej do Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, Szefa Służby Zagranicznej, dyrektora generalnego, Dyrektora Politycznego, Rzecznika Prasowego MSZ, dyrektorów innych komórek organizacyjnych i kierowników placówek zagranicznych oraz szefów przedstawicielstw dyplomatycznych innych państw w sprawach pozostających we właściwości kierowanych przez nich komórek organizacyjnych oraz do podpisywania korespondencji zewnętrznej w zakresie spraw określonych w regulaminie dla kierowanych przez nich komórek.

7. Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do Dyrektora Politycznego oraz Rzecznika Prasowego MSZ.

8. Zastępcy dyrektorów, naczelnicy wydziałów oraz inni pracownicy są upoważnieni do podpisywania korespondencji w zakresie określonym w wewnętrznym regulaminie komórki organizacyjnej lub przez dyrektora w imiennych upoważnieniach.

9. Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych oraz jego zastępca podpisują korespondencję w zakresie swojej właściwości określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

§ 19. 1. Dyrektor kieruje komórką organizacyjną oraz zapewnia funkcjonowanie adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w szczególności przez organizowanie, nadzorowanie i kontrolowanie pracy podległych mu pracowników.

2. Do szczegółowych obowiązków dyrektora należy:

1) zapewnienie sprawnej realizacji zadań komórki organizacyjnej;

2) zarządzanie zasobami ludzkimi, w szczególności określanie zakresu czynności pracowników, występowanie z wnioskami w sprawach personalnych oraz współpraca z komórką właściwą do spraw rozwoju zawodowego pracowników, udział w planowaniu procedur szkoleniowych i rekrutacyjnych na stanowiska w ministerstwie i w placówkach zagranicznych, w zakresie właściwości komórki organizacyjnej oraz sporządzanie ocen okresowych;

3) sprawowanie nadzoru nad zgodnym z przepisami i terminowym wykonywaniem obowiązków przez pracowników oraz nad przestrzeganiem porządku i dyscypliny pracy;

4) zapewnienie informacji na temat spraw pozostających w kompetencji komórki organizacyjnej, niezbędnej z punktu widzenia pracy innych komórek organizacyjnych, placówek zagranicznych, a także potrzeb informacji i dyplomacji publicznej;

5) zarządzanie obiegiem informacji w ramach komórki organizacyjnej oraz nadzór nad jej dokumentowaniem, w szczególności w celu zapewnienia ciągłości pracy komórki organizacyjnej;

6) dekretowanie korespondencji przychodzącej i przydzielanie zadań stosownie do właściwości wydziałów, referatów utworzonych poza wydziałem, samodzielnych stanowisk pracy lub zakresu czynności pracowników;

7) podpisywanie lub parafowanie korespondencji wychodzącej;

8) planowanie środków finansowych, monitorowanie ich wykorzystania oraz wnioskowanie o zmianę planów finansowych dysponenta części lub dysponenta III stopnia, umożliwiające efektywne wydatkowanie środków finansowych, w tym realizację wydatków nieprzewidzianych, których obowiązkowe płatności wynikają z tytułów wykonawczych, wyroków sądowych lub ugód, dotyczących spraw znajdujących się w zakresie zadań komórki organizacyjnej;

9) wskazywanie podzadań i działań w ramach zadań budżetowych służących realizacji tych zadań oraz określenie celów w ramach poszczególnych zadań, podzadań i działań budżetowych wraz ze wskazaniem mierników i ich planowanych wartości docelowych;

10) przygotowywanie sprawozdań z wykorzystania środków finansowych, w ramach limitów wydatków przyznanych komórce organizacyjnej, w układzie tradycyjnym i zadaniowym oraz wykonania zaplanowanych wartości mierników;

11) przygotowywanie innych planów i sprawozdań, wynikających z przepisów odrębnych, w zakresie zadań komórki organizacyjnej;

12) przygotowywanie lub opiniowanie wniosków o nadanie odznaczeń państwowych oraz wniosków o nadanie odznaki;

13) zapewnienie ochrony powierzonego majątku;

14) udział w opracowywaniu i realizacji planów dotyczących bezpieczeństwa, spraw obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego;

15) nadzór nad przestrzeganiem przez pracowników przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz ochronie danych osobowych;

16) nadzór nad przestrzeganiem przez pracowników przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie przeciwpożarowej;

17) zapewnienie funkcjonowania komórki organizacyjnej w sytuacji kryzysowej;

18) formułowanie opinii i udział w podejmowaniu decyzji w zakresie spraw kadrowych, organizacyjnych, infrastrukturalnych i budżetowych nadzorowanych placówek zagranicznych;

19) zarządzanie ryzykiem występującym w działalności komórki.

3. Dyrektorzy komórek organizacyjnych są upoważnieni do składania oświadczeń woli, w tym do zawierania umów oraz do zatwierdzania rozliczenia dotacji w zakresie rzeczowym i finansowym wynikającym z ustawy budżetowej lub planu finansowego dysponenta części, dysponenta III stopnia, zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków, w ramach limitów określonych przez dysponenta części i dysponenta III stopnia na realizację zadań komórki organizacyjnej.

4. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio do innych środków publicznych, nie wymienionych w ust. 3, których dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych.

5. Dyrektorzy komórek organizacyjnych oraz osoby upoważnione w odrębnym trybie do składania oświadczeń woli, w tym do zawierania umów, odpowiedzialne są za dokonywanie wydatków w sposób legalny, celowy i oszczędny, na cele i w wysokościach wynikających z planu finansowego, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.

6. W ramach wykonywania nadzoru nad działalnością dyrektorów komórek organizacyjnych Minister Spraw Zagranicznych formułuje wniosek o odwołanie dyrektora z zajmowanego stanowiska. W zakresie określonym przez Ministra Spraw Zagranicznych i za jego zgodą sekretarze stanu, podsekretarze stanu i Szef Służby Zagranicznej mogą kierować do dyrektora generalnego wnioski w sprawach kadrowych, zaś w przypadkach uzasadnionych negatywną oceną pracy dyrektora komórki organizacyjnej - wniosek o odwołanie dyrektora z zajmowanego stanowiska.

7. Przepisy ust. 1, 2 i 5 stosuje się odpowiednio do kierownika placówki zagranicznej.

§ 20. 1. Dyrektorzy komórek organizacyjnych oraz kierownicy placówek zagranicznych wykonują szczegółowe obowiązki administratora danych osobowych, określone w przepisach o ochronie danych osobowych w odniesieniu do zbiorów danych osobowych prowadzonych w kierowanych przez nich komórkach organizacyjnych lub placówkach zagranicznych.

2. Kierownicy urzędów konsularnych wykonują szczegółowe obowiązki administratora danych osobowych, określone w przepisach o ochronie danych osobowych w odniesieniu do prowadzonych przez nich zbiorów konsularnych1) .

3. Kierownik placówki zagranicznej może upoważnić swojego zastępcę do wykonywania zadań w obszarze ochrony danych osobowych, zgodnie z zakresem wskazanym w imiennym upoważnieniu.

4. Powierzenie zadań, o którym mowa w ust. 3, nie zwalnia kierownika placówki zagranicznej z pełnienia funkcji wykonującego obowiązki administratora danych osobowych, który ponosi odpowiedzialność za realizację przepisów prawa i regulacji wewnętrznych w tym zakresie.

§ 21. 1. W przypadku nieobecności dyrektora zastępuje go wyznaczony zastępca, a w przypadku jednoczesnej nieobecności dyrektora i jego zastępcy (zastępców) inny pracownik komórki organizacyjnej wyznaczony przez dyrektora. Dyrektor jest obowiązany każdorazowo, z wyprzedzeniem, poinformować właściwego członka Kierownictwa MSZ i dyrektora generalnego o ustanowieniu zastępstwa w osobie pracownika niebędącego zastępcą dyrektora.

2. Zastępca dyrektora albo pracownik, o którym mowa w ust. 1, oraz zastępca dyrektora albo pracownik wyznaczony do kierowania komórką organizacyjną przez dyrektora generalnego w przypadku nieobsadzenia stanowiska dyrektora, wykonuje czynności przewidziane dla dyrektora w niniejszym regulaminie, w tym jest upoważniony do składania oświadczeń woli, o których mowa w § 19 ust. 3 i 4.

3. Pełnomocny przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej na czas swojej nieobecności w państwie przyjmującym wyznacza, spośród członków personelu dyplomatyczno-konsularnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, zastępującego go chargé d'affaires ad interim. Pełnomocny przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany każdorazowo, z wyprzedzeniem, powiadomić o wyznaczeniu chargé d'affaires ad interim notą Ministra Spraw Zagranicznych państwa przyjmującego oraz powiadomić pisemnie dyrektora Biura Ministra, dyrektora Biura Spraw Osobowych oraz właściwego dyrektora departamentu nadzorującego.

4. Chargé d'affaires ad interim, wyznaczony do zastępowania pełnomocnego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w państwie przyjmującym, wykonuje czynności przewidziane w niniejszym regulaminie dla pełnomocnego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w państwie przyjmującym.

5. Na czas nieobecności w pracy ambasadora wizytującego nie wyznacza się chargé d'affaires ad interim, a kierowaną przez państwo przyjmujące korespondencję oficjalną przyjmuje i załatwia właściwy departament terytorialny w ministerstwie.

6. Tryb postępowania w przypadku nieobecności kierownika urzędu konsularnego i instytutu polskiego regulują wewnętrzne regulaminy organizacyjne urzędów konsularnych i instytutów polskich.

§ 22. 1. Dyrektor nadzoruje wykonywanie zadań przez inne komórki organizacyjne lub placówki zagraniczne, ilekroć przepisy zawarte w rozdziale III regulaminu lub w odrębnych przepisach nakładają taki obowiązek.

2. Jeżeli regulamin lub przepisy odrębne nie przewidują inaczej, dyrektor sprawujący nadzór nad wykonywaniem określonych zadań przez inne komórki organizacyjne lub placówki zagraniczne jest upoważniony do:

1) żądania udostępnienia dokumentów oraz sporządzenia opinii, opracowań i innych informacji zgodnie z właściwością komórki organizacyjnej (placówki zagranicznej);

2) akceptowania treści korespondencji przygotowywanej w nadzorowanej komórce organizacyjnej (placówce zagranicznej), w zakresie dotyczącym zadań objętych nadzorem;

3) wskazywania określonego sposobu załatwienia sprawy;

4) kierowania zaleceń i wniosków.

§ 23. 1. Pełnomocny przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej w państwie przyjmującym:

1) realizuje zadania określone w art. 35 ust. 4, art. 36 oraz odpowiednio w art. 37 albo 38 ustawy o służbie zagranicznej;

2) czuwa nad zgodnością działalności placówek zagranicznych w państwie przyjmującym, innych niż stałe przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych z interesami i celami polskiej polityki zagranicznej; w tym zakresie kierownik przedstawicielstwa dyplomatycznego wydaje kierownikom placówek zagranicznych wiążące ich polecenia i wytyczne;

3) wykonuje w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych i stosownie do jego poleceń czynności nadzoru i koordynacji wobec jednostek innych niż placówka zagraniczna, mających siedzibę w państwie przyjmującym, a także wobec przedstawicieli urzędów i instytucji delegowanych z kraju, w szczególności:

a) uczestniczy w rozmowach, uzgodnieniach i spotkaniach prowadzonych przez te jednostki i przedstawicieli urzędów i instytucji delegowanych w państwie przyjmującym,

b) analizuje i przekazuje Ministrowi Spraw Zagranicznych informacje o działalności jednostek oraz przedstawicieli urzędów i instytucji delegowanych z kraju,

c) wskazuje lub zaleca określony sposób postępowania, jednocześnie informując o tym właściwy organ nadzorujący, urząd lub instytucję delegującą;

4) sprawuje kierownictwo i jest przełożonym pracowników wszystkich placówek i delegatów w państwie przyjmującym w zakresie realizacji zadań i wykonywania przepisów i instrukcji w zakresie bezpieczeństwa dyplomatycznego, prowadzenia prac obronnych, w wypadku sytuacji kryzysowej, konfliktu zbrojnego lub innego zagrożenia w państwie przyjmującym, wydając w tym celu polecenia i zarządzenia porządkowe;

5) zapewnia ochronę informacji niejawnych stosownie do obowiązujących przepisów.

2. Nadzór, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy wykonywania funkcji konsularnych.

3. Postanowienia ust. 1 pkt 3 i 5 stosuje się odpowiednio do stałego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacji międzynarodowej, kierownika urzędu konsularnego, dyrektora instytutu polskiego oraz innej osoby wyznaczonej do kierowania placówką zagraniczną.

§ 23a. Zastępca kierującego placówką zagraniczną realizuje zadania określone w wewnętrznym regulaminie organizacyjnym placówki zagranicznej, zakresie obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności wskazanych w upoważnieniach wydanych na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy o służbie zagranicznej oraz innych przepisach prawa.

§ 24. 1. Do wyłącznej kompetencji pełnomocnego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w państwie przyjmującym lub przy organizacji międzynarodowej zastrzeżone jest:

1) podpisywanie:

a) korespondencji kierowanej do:

- naczelnych i centralnych organów administracji, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu, Szefa Kancelarii Prezydenta,

- sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, dyrektorów generalnych w ministerstwach i innych urzędach centralnych,

- wojewodów i marszałków województw,

- dyrektorów komórek organizacyjnych w ministerstwie,

b) korespondencji kierowanej do adresatów w państwie przyjmującym lub w organizacji międzynarodowej, przy której działa przedstawicielstwo dyplomatyczne, w szczególności do kierowników, ich zastępców oraz innych wyższych urzędników administracji państwa przyjmującego lub organizacji międzynarodowej,

c) korespondencji kierowanej do osób niewymienionych w lit. a i b, jeżeli nakazuje tak zwyczaj,

d) umów międzynarodowych, do których podpisania został upoważniony na podstawie udzielonego pełnomocnictwa;

2) akceptowanie not dyplomatycznych.

2. Do kierownika:

1) urzędu konsularnego przepisy ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że przepis pkt 2 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku kierowania pism do władz na szczeblu regionalnym, właściwych dla okręgu konsularnego;

2) instytutu polskiego przepisy ust. 1 pkt 1 lit. a-c stosuje się odpowiednio;

3) placówki zagranicznej nie wymienionej w ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1 pkt 1 i 2.

3. Do przyjmowania i podpisywania korespondencji przez pracowników placówki zagranicznej stosuje się odpowiednio § 18 ust. 8.

4. Korespondencja dyplomatyczna prowadzona przez ambasadora wizytującego po złożeniu przez niego listów uwierzytelniających ma charakter not osobistych (podpisanych) lub not werbalnych kierowanych przez ministerstwo do ministerstwa spraw zagranicznych państwa przyjmującego.

§ 25. Sposób przekazywania obowiązków i dokumentów w przypadku zmiany na stanowiskach pracy w ministerstwie i w placówkach zagranicznych określa regulamin pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych.

§ 26. Sekretarze stanu i podsekretarze stanu odpowiadają za wyznaczone im obszary działalności i sprawują nadzór nad działalnością komórek organizacyjnych zgodnie z zakresem ich czynności i porządkiem zastępstw w przypadku nieobecności Ministra Spraw Zagranicznych. W realizacji swoich zadań korzystają ze wsparcia właściwych terytorialnie i merytorycznie komórek organizacyjnych.

§ 27. 1. Minister Spraw Zagranicznych zwołuje spotkania koordynacyjne z udziałem pozostałych członków Kierownictwa MSZ lub innych podległych mu pracowników. W razie nieobecności, Minister Spraw Zagranicznych wyznacza innego członka Kierownictwa MSZ do przewodniczenia spotkaniu.

2. Sekretarze stanu, podsekretarze stanu, Szef Służby Zagranicznej oraz dyrektor generalny mogą zwoływać spotkania:

1) koordynacyjne z udziałem innych członków Kierownictwa MSZ oraz wskazanych dyrektorów komórek organizacyjnych w sprawach należących do ich zakresu kompetencji;

2) koordynacyjne z udziałem dyrektorów nadzorowanych komórek organizacyjnych w celu zapewnienia wzajemnej wymiany informacji oraz niezbędnej koordynacji prac tych komórek organizacyjnych;

3) z dyrektorem i zastępcami dyrektora podległych im komórek organizacyjnych w celu omówienia kwestii związanych z realizacją i planowaniem zadań;

4) informacyjno-koordynacyjne z udziałem dyrektorów wszystkich komórek organizacyjnych.

§ 28. 1. Dyrektorzy komórek organizacyjnych lub ich zastępcy oraz kierownicy placówek zagranicznych organizują spotkania informacyjne z podległymi pracownikami.

2. Naczelnicy wydziałów w komórkach organizacyjnych organizują spotkania z podległymi pracownikami.

§ 29. 1. Dyrektor departamentu nadzorującego placówki zagraniczne, po uzyskaniu akceptacji właściwego członka Kierownictwa MSZ i dyrektora generalnego, może zwołać naradę kontynentalną, makroregionalną lub problemową kierowników nadzorowanych placówek zagranicznych w celu oceny realizacji planów działania w roku poprzednim, weryfikacji planów bieżących oraz sformułowania sugestii programowych na rok następny.

2. Dyrektor departamentu nadzorującego placówki zagraniczne przygotowuje syntetyczny raport z wnioskami i rekomendacjami z narady, który przekazuje właściwemu członkowi Kierownictwa MSZ oraz Szefowi Służby Zagranicznej, dyrektorowi generalnemu i dyrektorowi komórki organizacyjnej właściwej do spraw strategii polityki zagranicznej w terminie dziesięciu dni od dnia zakończenia narady.

3. Każdego roku Minister Spraw Zagranicznych może zwołać, na podstawie wniosku przedłożonego przez członka Kierownictwa MSZ, roczną naradę kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych i stałych przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych, Biura Polskiego w Tajpej oraz Biura Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Palestyńskiej Władzy Narodowej z siedzibą w Ramallah w celu dokonania oceny realizacji zadań polskiej polityki zagranicznej w bieżącym roku i dyskusji nad wstępnym projektem założeń polskiej polityki zagranicznej na rok następny. Za koordynację przygotowań do narady odpowiada Szef Służby Zagranicznej.

4. Kierownicy placówek zagranicznych mogą organizować raz w roku, po uzyskaniu akceptacji dyrektora departamentu nadzorującego placówkę zagraniczną, właściwego członka Kierownictwa MSZ i dyrektora generalnego, spotkania regionalne i subregionalne kierowników placówek zagranicznych dotyczące uwarunkowań realizacji celów polskiej polityki zagranicznej w danym regionie świata i praktycznych aspektów współdziałania.

§ 30. Z narad i spotkań zakończonych przyjęciem ustaleń lub podjęciem decyzji należy sporządzić notatkę zawierającą te ustalenia, a w szczególności wskazać komórki organizacyjne lub osoby odpowiedzialne za wykonanie konkretnych zadań oraz terminy ich wykonania.

Rozdział III

Zadania komórek organizacyjnych i placówek zagranicznych

§ 31. 1. Komórki organizacyjne i placówki zagraniczne, w zakresie swojej właściwości, uczestniczą w realizacji zadań Ministra Spraw Zagranicznych zgodnie z jego wytycznymi i poleceniami.

2. Do zadań ogólnych komórek organizacyjnych i odpowiednio placówek zagranicznych, wykonywanych w zakresie ich właściwości, należy w szczególności:

1) aktywne uczestniczenie w procesie formułowania i realizowania zadań Ministra Spraw Zagranicznych oraz zadań ministerstwa, w szczególności wypracowywanie koncepcji, proponowanie rozwiązań i zgłaszanie inicjatyw;

2) inicjowanie zmian i udział w procesach tworzenia, oceny i doskonalenia systemu kontroli zarządczej;

3) przygotowywanie projektów programów, planów, analiz, opinii, wniosków, sprawozdań, materiałów i informacji;

4) merytoryczny nadzór nad placówkami zagranicznymi, a w szczególności inspirowanie, koordynowanie, nadzorowanie wymiany informacji oraz roboczej współpracy między placówkami zagranicznymi, a także programowanie i ocena pracy placówek zagranicznych;

5) utrzymywanie kontaktów z przedstawicielstwami dyplomatycznymi, urzędami konsularnymi, ośrodkami kultury i promocji państw obcych, przedstawicielstwami organizacji międzynarodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, ministerstwami innych państw oraz sekretariatami organizacji i instytucji międzynarodowych;

6) przygotowywanie dokumentów, materiałów tezowo-informacyjnych i materiałów informacyjnych na potrzeby kontaktów międzynarodowych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych i innych ministrów konstytucyjnych;

7) przekazywanie materiałów informacyjnych dla posłów, senatorów, przedstawicieli ministerstw oraz na potrzeby innych reprezentantów administracji publicznej;

8) współpraca z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, eksperckimi, partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi;

9) opracowywanie, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi ministerstwa, materiałów informacyjnych do wykorzystania w systemie stron intranetowej i internetowych ministerstwa;

10) współdziałanie z komórkami organizacyjnymi i placówkami zagranicznymi w drodze uzgodnień i konsultacji, opiniowania, udostępniania informacji oraz prowadzenia wspólnych prac nad określonymi zadaniami;

11) opracowywanie założeń aktów prawnych, opracowywanie ocen stosowania obowiązujących aktów prawnych oraz współdziałanie w tym zakresie z komórką organizacyjną właściwą w sprawach obsługi prawnej oraz przy przygotowywaniu wykładni przepisów prawnych z zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych;

12) opracowywanie i opiniowanie projektów dokumentów rządowych, w tym aktów prawnych;

13) przekazywanie informacji do programu prac legislacyjnych Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych;

14) opracowywanie materiałów i informacji na posiedzenia Rady Ministrów i jej komitetów oraz Komitetu do Spraw Europejskich;

15) planowanie i sprawozdawczość na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

16) opracowywanie materiałów do projektu budżetu państwa, w tym budżetu zadaniowego oraz sprawozdań z wykonania budżetu państwa, w tym budżetu zadaniowego, w części, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych;

17) udzielanie niezbędnych wyjaśnień i informacji oraz udostępnianie materiałów Rzecznikowi Prasowemu MSZ;

18) przygotowywanie projektów odpowiedzi na zapytania i interpelacje poselskie, oświadczenia senatorskie oraz petycje, skargi i wnioski;

19) udział w pracach związanych z prowadzeniem postępowań o udzielenie zamówienia publicznego;

20) realizowanie wniosków i zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli i innych organów kontroli;

21) gromadzenie niezbędnych informacji o urzędach, instytucjach i organizacjach, z którymi komórka organizacyjna lub placówka zagraniczna pozostaje w kontakcie, prowadzenie kartoteki kontaktów obejmujących osobistości życia publicznego, przedstawicieli administracji rządowej oraz członków korpusu dyplomatycznego w państwie akredytacji;

22) przygotowywanie zawiadomień o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych i przekazywanie do Ministra Spraw Zagranicznych lub osoby upoważnionej do podpisywania zawiadomień za pośrednictwem komórki właściwej w sprawach finansowych;

23) weryfikowanie planów finansowych placówek zagranicznych w zakresie środków finansowych pozostających w dyspozycji komórek organizacyjnych oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad realizacją wydatków;

24) Oprowadzenie szkoleń i innych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla pracowników ministerstwa, w tym dla kandydatów na stanowiska w placówkach zagranicznych, niebędących pracownikami ministerstwa.

§ 32. 1. Zadania przedstawicielstw dyplomatycznych, w tym stałych przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych oraz zadania urzędów konsularnych określają przepisy odrębne.

2. Zadania instytutów polskich określają ich wewnętrzne regulaminy organizacyjne.

§ 33. Departament Afryki i Bliskiego Wschodu (DABW):

1) obejmuje swoją właściwością następujące państwa i terytoria: Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna, Arabska Republika Egiptu, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, Federalna Republika Nigerii, Federalna Republika Somalii, Islamska Republika Iranu, Islamska Republika Mauretańska, Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Królestwo Bahrajnu, Królestwo Eswatini, Królestwo Lesotho, Królestwo Marokańskie, Palestyna, Państwo Erytrea, Państwo Izrael, Państwo Katar, Państwo Kuwejt, Państwo Libia, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Republika Angoli, Republika Beninu, Republika Botswany, Republika Burundi, Republika Czadu, Republika Dżibuti, Republika Gabońska, Republika Gambii, Republika Ghany, Republika Gwinei, Republika Gwinei Bissau, Republika Gwinei Równikowej, Republika Iraku, Republika Jemeńska, Republika Kamerunu, Republika Kenii, Republika Konga, Republika Libańska, Republika Liberii, Republika Madagaskaru, Republika Malawi, Republika Mali, Republika Mauritiusu, Republika Mozambiku, Republika Namibii, Republika Nigru, Republika Południowej Afryki, Republika Rwandy, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Sierra Leone, Republika Sudanu, Republika Sudanu Południowego, Republika Środkowoafrykańska, Republika Togijska, Republika Tunezyjska, Republika Ugandy, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zielonego Przylądka, Republika Zambii, Republika Zimbabwe, Sułtanat Omanu, Syryjska Republika Arabska, Zjednoczona Republika Tanzanii, Związek Komorów;

2) analizuje działalność: Procesu Barcelońskiego Unii dla Śródziemnomorza (PB-UdŚ), Ligi Państw Arabskich (LPA), Unii Afrykańskiej (UA), Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC), Rady Współpracy Państw Zatoki (RWPZ), Unii Maghrebu Arabskiego (UMA), Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary (CEN-SAD), Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), Wspólnego Rynku Państw Wschodniej i Południowej Afryki (COMESA), Międzyrządowego Organizacji ds. Rozwoju (IGAD), Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC), Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczej (ECCAS);

3) (uchylony);

4) w zakresie swojej właściwości Departament Afryki i Bliskiego Wschodu:

a) formułuje założenia polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz cele do osiągnięcia wobec poszczególnych państw, grup państw, organizacji i struktur współpracy międzynarodowej, a także czuwa nad ich realizacją,

b) z zastrzeżeniem właściwości innych komórek organizacyjnych współuczestniczy w kształtowaniu polityki Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do organizacji i struktur współpracy międzynarodowej pozostających w kompetencjach terytorialnych i rzeczowych tych komórek oraz uczestniczy w przygotowywaniu założeń dotyczących polityki wizerunkowej,

c) analizuje informacje o sytuacji wewnętrznej, w tym gospodarczej i polityce zagranicznej państw oraz stosunków dwustronnych Rzeczypospolitej Polskiej z nimi, a także informacje odnoszące się do działalności grup państw, organizacji i struktur współpracy międzynarodowej,

d) monitoruje i analizuje stanowiska poszczególnych państw wobec polityki UE oraz wypracowuje we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Unii Europejskiej,

e) współpracuje w zakresie realizacji agendy demokratyzacyjnej w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej,

f) nadzoruje przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w państwach pozostających we właściwości terytorialnej departamentu;

5) (uchylony)

6) nadzoruje Biuro Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Palestyńskiej Władzy Narodowej z siedzibą w Ramallah.

§ 34. Departament Ameryki (DA):

1) obejmuje swoją właściwością następujące państwa Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej oraz Karaibów: Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Meksykańskie Stany Zjednoczone, Antigua i Barbuda, Republika Argentyńska, Wspólnota Bahamów, Barbados, Belize, Wielonarodowe Państwo Boliwia, Federacyjna Republika Brazylii, Republika Chile, Republika Dominikańska, Wspólnota Dominiki, Republika Ekwadoru, Kooperacyjna Republika Gujany, Grenada, Republika Gwatemali, Republika Haiti, Republika Hondurasu, Jamajka, Republika Kolumbii, Republika Kostaryki, Republika Kuby, Republika Nikaragui, Republika Panamy, Republika Paragwaju, Republika Peru, Republika Salwadoru, Saint Lucia, Federacja Saint Kitts i Nevis, Republika Surinamu, Republika Trynidadu i Tobago, Wschodnia Republika Urugwaju, Saint Vincent i Grenadyny, Boliwariańska Republika Wenezueli;

2) analizuje działalność: Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR), Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA), Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR), Wspólnoty Andyjskiej oraz innych organizacji integracji regionalnej;

3) w zakresie swój ej właściwości Departament Ameryki, wykonuje zadania, o których mowa w § 33 pkt 4.

§ 35. Departament Azji i Pacyfiku (DAP):

1) obejmuje swoją właściwością następujące państwa i terytoria: Chińska Republika Ludowa (w tym Tajwan), Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego; Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, Islamska Republika Afganistanu, Islamska Republika Pakistanu, Japonia, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Królestwo Bhutanu, Królestwo Kambodży, Królestwo Tajlandii, Królestwo Tonga, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Malezja, Mongolia, Nepal, Nowa Zelandia (wraz z terytoriami zależnymi i stowarzyszonymi), Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei, Niezależne Państwo Samoa, Państwo Brunei Darussalam, Republika Kiribati, Ludowa Republika Bangladeszu, Republika Fidżi, Republika Filipin, Republika Indii, Republika Indonezji, Republika Korei, Republika Malediwów, Republika Nauru, Republika Palau, Republika Singapuru, Republika Vanuatu, Republika Wysp Marshalla, Republika Związku Mjanmy, Sfederowane Stany Mikronezji, Socjalistyczna Republika Wietnamu, Tuvalu, Wyspy Salomona, Związek Australijski (wraz z terytoriami zamorskimi i autonomicznymi);

2) prowadzi sprawy dotyczące współpracy Polski w ramach forum Azja-Europa (ASEM), Fundacji Azja-Europa (ASEF), dialogu UE-ASEAN, Regionalnego Forum ASEAN (ARF), Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei (KNPN);

2a) Vealizuje zadania Ministra Spraw Zagranicznych związane z obsługą merytoryczną i organizacyjną:

a) Międzyresortowego Zespołu do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową,

b) (uchylona)

c) Rady do spraw Azji i Pacyfiku przy Ministrze Spraw Zagranicznych;

3) analizuje działalność Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC), Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) oraz innych tworzących się organizacji regionu Azji i Pacyfiku; we współpracy z Departamentem Ameryki analizuje działalność Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC); we współpracy z Departamentem Wschodnim analizuje działalność Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW);

4) (uchylony);

5) w zakresie swojej właściwości Departament Azji i Pacyfiku wykonuje zadania, o których mowa w § 33 pkt 4;

6) nadzoruje Biuro Polskie w Tajpej.

§ 36. (uchylony).

§ 37. Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej (DDPK):

1) w oparciu o priorytety polskiej polityki zagranicznej analizuje i określa strategiczne kierunki rozwoju dyplomacji publicznej i kulturalnej, wyznacza obszary priorytetowe w działaniach placówek zagranicznych w tej sferze oraz zapewnia instrumenty służące ich realizacji;

2) nadzoruje instytuty polskie oraz inne polskie placówki zagraniczne w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej, w tym zwłaszcza w dziedzinie kultury, nauki i edukacji, wspierając rozwój ich długofalowej współpracy z miejscowymi instytucjami;

3) prowadzi monitoring wizerunku Polski w mediach i opiniotwórczych środowiskach zagranicznych oraz dokonuje syntetycznych analiz obrazu Polski w mediach, szczególnie pod kątem prowadzonych działań w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej;

4) dobiera i proponuje instrumenty do realizacji celów i zadań w ramach określonych na dany okres priorytetów i obszarów, o których mowa w pkt 1;

5) prowadzi długofalowe działania związane z kształtowaniem pozytywnego wizerunku Polski za granicą, w tym międzynarodowe kampanie medialne, a także współuczestniczy w wielostronnych inicjatywach o strategicznym znaczeniu wizerunkowym, koordynując zadania w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej;

6) inicjuje, przygotowuje i negocjuje projekty umów międzynarodowych i programów wykonawczych w zakresie współpracy kulturalnej, edukacyjnej, naukowej oraz dotyczącej wymiany młodzieży;

7) inicjuje i współrealizuje, w porozumieniu z właściwymi instytucjami, przedsięwzięcia o charakterze naukowym i oświatowym, w tym działania popularyzujące naukę języka polskiego jako obcego, a w ramach swoich kompetencji również wspiera i monitoruje międzynarodową współpracę naukową;

8) upowszechnia język polski i jego naukę za granicą, a także wspiera przygotowanie profesjonalne tłumaczy przekładów literackich z języka polskiego;

9) wspiera działania promujące polską kulturę, język, turystykę, naukę i edukację realizowane w ramach innych działów administracji rządowej;

10) aktywizuje organizacje społeczeństwa obywatelskiego i współpracuje z samorządami w celu realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej, w tym planuje zadania i koordynuje pracę Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej, i realizuje działania na rzecz rozwoju w Rzeczpospolitej Polskiej bezpośredniego dialogu międzynarodowego z udziałem wspólnot samorządowych, regionalnych i obywateli;

11) wspiera organizacje pozarządowe oraz samorządy, realizując działania obejmujące przyznawanie dotacji, bada prawidłowość sprawozdań merytorycznych z wykonania dotacji celowych udzielanych przez Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie właściwości komórki organizacyjnej;

12) inicjuje i organizuje wizyty studyjne w Polsce przedstawicieli środowisk opiniotwórczych za granicą, a zwłaszcza osób istotnie wpływających na interesy i relacje międzynarodowe Rzeczypospolitej Polskiej, organizatorów życia kulturalnego oraz przedstawicieli mediów;

13) planuje i zleca badania opinii publicznej dotyczące stosunku obywateli do różnych aspektów polskiej polityki zagranicznej, a także monitoruje wyniki badań prowadzonych przez polskie oraz międzynarodowe ośrodki w celu wykorzystania ich wyników na potrzeby działań komunikacyjnych prowadzonych przez departament;

14) współpracuje z administracją samorządową w zakresie przedsięwzięć komunikacyjnych ministerstwa służących wzmocnieniu wymiaru samorządowego polskiej polityki zagranicznej;

15) realizuje zadania wynikające z kompetencji Ministra Spraw Zagranicznych dotyczące aktywności zagranicznej samorządów terytorialnych, w tym koordynuje proces wydawania decyzji administracyjnych i opiniowania projektów dokumentów w tych sprawach;

16) zapewnia obsługę lub udział przedstawicieli Ministerstwa w ciałach doradczych i koordynacyjnych w sprawach pozostających we właściwości departamentu;

17) prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną służącą rozpowszechnianiu wiedzy o integracji europejskiej i zasadach funkcjonowania Unii Europejskiej;

18) koordynuje kontakty i współpracę ze środowiskami żydowskimi w świecie;

19) realizuje zadania z zakresu przeciwdziałania dezinformacji, w tym związane z komunikacją strategiczną;

20) prowadzi monitoring narracji dezinformacyjnych na temat Rzeczypospolitej Polskiej i jej aktywności na arenie międzynarodowej w mediach i opiniotwórczych środowiskach zagranicznych oraz dokonuje syntetycznych analiz na potrzeby wyznaczania kierunków działań z zakresu przeciwdziałania dezinformacji;

21) organizuje konferencje i prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu przeciwdziałania dezinformacji, we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi w celu budowania świadomości i odporności społeczeństw na zagrożenia pojawiające się w sferze informacyjnej, wywoływane przez różnych międzynarodowych aktorów;

22) współuczestniczy w wielostronnych i bilateralnych inicjatywach międzynarodowych, koordynując zadania związane z przeciwdziałaniem dezinformacji;

23) realizuje zadania z zakresu prowadzenia strategicznych dla wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej działań komunikacyjnych w Internecie;

24) współpracuje z polskimi nadawcami publicznymi w zakresie tworzenia programów oraz audycji dla odbiorców za granicą.

§ 38. (uchylony).

§ 39. (uchylony).

§ 40. Departament Konsularny (DK):

1) nadzoruje wykonywanie funkcji i czynności konsularnych, w szczególności poprzez przygotowywanie wytycznych i zaleceń mających na celu zapewnienie jednolitego stosowania przez konsulów Rzeczypospolitej Polskiej przepisów obowiązujących ustaw oraz przygotowywanie wytycznych i zaleceń dla konsulów honorowych;

2) przygotowuje projekty decyzji i postanowień w ramach kontroli instancyjnej rozstrzygnięć konsulów Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach indywidulanych;

3) nadzoruje urzędy konsularne będące placówkami zagranicznymi w rozumieniu ustawy o służbie zagranicznej;

4) uczestniczy w opracowywaniu założeń i kierunków współpracy z zagranicą w zakresie spraw konsularnych, w szczególności w dziedzinie ruchu osobowego, polityki wizowej oraz warunków pobytu obywateli polskich za granicą;

5) analizuje politykę wizową i migracyjną państw obcych, inicjuje i prowadzi negocjacje umów o ułatwieniach w podróży dla obywateli polskich oraz o małym ruchu granicznym, reprezentacji wizowej i innych form współpracy przewidzianej przez Wspólnotowy Kodeks Wizowy;

6) koordynuje proces wypracowywania stanowiska polskiego w zakresie europejskiej współpracy konsularnej i stanowionego w tym obszarze prawa UE;

7) uczestniczy we współpracy międzynarodowej w celu kształtowania i realizacji wspólnotowej polityki wizowej UE;

8) formułuje wymogi funkcjonalne informatycznych systemów konsularnych;

9) opracowuje i negocjuje umowy międzynarodowe dotyczące wykonywania funkcji konsularnych;

10) koordynuje udzielanie pomocy konsularnej, w tym w szczególności w sytuacjach nadzwyczajnych;

11) prowadzi problematykę konsulów honorowych;

12) (uchylony);

13) legalizuje polskie dokumenty urzędowe przeznaczone do obrotu prawnego za granicą, wydaje Apostille;

14) uczestniczy w szkoleniach kandydatów na stanowiska konsularne, prowadzi szkolenia w zakresie informatycznych systemów konsularnych;

15) prowadzi wykaz osób upoważnionych do dostępu do systemów konsularnych oraz do SIS i VIS;

16) udziela urzędom konsularnym merytorycznego i technicznego wsparcia w zakresie informatycznych systemów konsularnych;

17) organizuje egzaminy konsularne oraz prowadzi sprawy związane z nadawaniem uprawnień do wykonywania czynności konsularnych;

18) planuje podział środków finansowych na pomoc konsularną i sprawuje nadzór nad ich wykorzystaniem;

19) sprawuje nadzór nad organizacją wyborów i referendum ogólnokrajowego za granicą;

20) przygotowuje postanowienia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawach o udzielanie azylu na podstawie przepisów ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

21) zapewnia sprawny, całodobowy obieg w ministerstwie i w placówkach zagranicznych informacji krytycznej, rozumianej jako informacja przetwarzana na potrzeby zarządzania kryzysowego oraz informacja szczególnie istotna z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej, w szczególności:

a) pozyskuje informację krytyczną ze wszelkich dostępnych źródeł, w tym ze stale monitorowanych mediów,

b) weryfikuje i przetwarza informację krytyczną na potrzeby właściwych kompetencyjnie adresatów,

c) przekazuje niezwłocznie informację krytyczną właściwym kompetencyjnie adresatom w ministerstwie i w placówkach zagranicznych, a także w razie potrzeby w innych instytucjach administracji publicznej;

22) gromadzi informację krytyczną i udostępnia ją według potrzeb Kierownictwu MSZ, dyrektorom komórek organizacyjnych oraz szefom placówek zagranicznych;

23) współdziała z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, centrami zarzadzania kryzysowego organów administracji publicznej, komórkami organizacyjnymi oraz placówkami zagranicznymi w zakresie zarządzania kryzysowego;

24) w sytuacjach kryzysowych wspiera Zespół zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz kierownictwo komórki właściwej do kierowania daną sytuacją kryzysową, zapewniając odpowiednią infrastrukturę i włączając się w jego działania;

25) w sytuacjach kryzysowych zapewnia efektywny kontakt między podmiotami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w ministerstwie, w placówkach zagranicznych oraz w innych instytucjach administracji publicznej;

26) zarządza komunikacją zewnętrzną w zakresie udzielania podstawowej informacji konsularnej;

27) prowadzi postępowania w sprawach z wniosków o wydanie wizy a także w sprawie cofnięcia lub unieważnienia wiz w odniesieniu do wniosków składanych w państwie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 8 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35, 2023, 2320 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 159).

§ 41. Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka (DNZPC):

1) odpowiada za współpracę Rzeczypospolitej Polskiej z innymi stronami, realizowaną w ramach organizacji i organów systemu Narodów Zjednoczonych oraz Rady Europy, a także w odniesieniu do praw człowieka w ramach Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie;

2) koordynuje wymiar zagraniczny polityki państwa w zakresie praw człowieka;

3) monitoruje i koordynuje zagadnienia agendy demokratyzacyjnej w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej;

4) koordynuje uczestnictwo Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED);

5) zapewnia obsługę grup roboczych Rady UE: CONUN, COHOM oraz COSCE - w części dotyczącej Rady Europy i wymiaru ludzkiego OB WE;

6) koordynuje wypracowanie stanowiska Polski w odniesieniu do problemów podejmowanych na forum Rady Bezpieczeństwa NZ, Zgromadzenia Ogólnego NZ i w innych organach ONZ;

7) koordynuje opracowywanie stanowisk Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do spraw podejmowanych na forum systemu Narodów Zjednoczonych, zwłaszcza w zakresie problematyki pokoju i bezpieczeństwa, spraw społecznych, jak również problemów przestępczości zorganizowanej, narkotyków oraz zagadnień w dziedzinie zdrowia;

8) prowadzi sprawy związane z przekazywaniem składek do budżetów Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz podejmowaniem i regulowaniem zobowiązań finansowych Rzeczypospolitej Polskiej wobec UNESCO i Rady Europy, finansowanych z części budżetu, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych;

9) prowadzi sprawy związane z wyborami do organów wybieralnych w systemie Narodów Zjednoczonych;

10) wspiera działania na rzecz zwiększenia zatrudnienia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w organizacjach systemu Narodów Zjednoczonych oraz w ramach Rady Europy;

11) współpracuje, w zakresie właściwości departamentu, z Biurem OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), Biurem Rady Europy w Warszawie i Stałym Sekretariatem Wspólnoty Demokracji w Warszawie;

12) nadzoruje stałe przedstawicielstwa przy organizacjach i instytucjach międzynarodowych, będące w zakresie właściwości merytorycznej departamentu.

§ 42. Departament Polityki Bezpieczeństwa (DPB):

1) odpowiada za realizację zadań w zakresie działań dyplomatycznych związanych z bezpieczeństwem Rzeczypospolitej Polskiej w środowisku międzynarodowym oraz umacnianiem roli Rzeczypospolitej Polskiej i realizacją jej interesów poprzez regionalne i globalne systemy bezpieczeństwa;

2) prowadzi sprawy dotyczące działań Rzeczypospolitej Polskiej w ramach NATO i OBWE, z zastrzeżeniem § 41 pkt 1, oraz umacniania roli Rzeczypospolitej Polskiej w tych organizacjach, w tym poprzez udział w kształtowaniu ich polityki, strategii i zaangażowania operacyjnego;

3) przygotowuje stanowiska w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony; w aspektach objętych kompetencjami Departamentu Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej przygotowuje odpowiednie stanowisko w porozumieniu z tym departamentem;

4) prowadzi sprawy dotyczące działań na rzecz umacniania bezpieczeństwa i stabilności regionalnej oraz zapobiegania konfliktom, w tym w szczególności na obszarze OBWE;

5) koordynuje monitorowanie rozwoju sytuacji międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa pod kątem zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w działania kryzysowe i stabilizacyjne;

6) prowadzi sprawy związane z politycznymi aspektami zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowe operacje zarządzania kryzysowego, w tym w szczególności w ramach NATO, UE, ONZ i OBWE oraz koalicji państw;

7) prowadzi sprawy związane z implementacją istniejących i udziału w tworzeniu nowych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń konwencjonalnych oraz umacniania środków budowy zaufania i bezpieczeństwa;

8) odpowiada za udział Rzeczypospolitej Polskiej i budowę jej pozycji w działaniach organizacji i inicjatyw międzynarodowych w dziedzinie nieproliferacji oraz kontroli zbrojeń i rozbrojenia, w szczególności dotyczących broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia;

9) prowadzi sprawy związane z udziałem ministerstwa w krajowym systemie kontroli eksportu oraz wspieraniem wzrostu międzynarodowej współpracy w tym zakresie, implementacją sankcji oraz współpracą przemysłów obronnych, w szczególności wspieraniem eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym we współpracy z MON i innymi resortami;

10) prowadzi analizę politycznych aspektów współpracy międzynarodowej w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej;

11) odpowiada za udział ministerstwa w rozwoju sojuszniczych i unijnych systemów zarządzania kryzysowego, w tym poprzez koordynację udziału ministerstwa w ćwiczeniach NATO i UE w tej dziedzinie;

12) nadzoruje stałe przedstawicielstwa przy organizacjach i instytucjach międzynarodowych będące w zakresie właściwości merytorycznej departamentu;

13) sprawuje ogólną koordynację problematyki kosmicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych;

14) prowadzi sprawy związane z koordynacją politycznych aspektów zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodową współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i technologicznego.

§ 43. Departament Polityki Europejskiej (DPE):

1) obejmuje swoją właściwością następujące państwa i podmioty prawa międzynarodowego: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Irlandia, Islandia, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Belgii, Królestwo Danii, Królestwo Hiszpanii, Królestwo Niderlandów, Królestwo Norwegii, Królestwo Szwecji, Księstwo Liechtensteinu, Księstwo Andory, Księstwo Monako, Republika Albanii, Republika Austrii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Cypryjska, Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Federalna Niemiec, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Republika Kosowa, Republika Litewska, Republika Łotewska, Republika Macedonii Północnej, Republika Malty, Republika Portugalska, Republika San Marino, Republika Turcji, Republika Serbii, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Republika Włoska, Rumunia, Stolica Apostolska, Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański, Wielkie Księstwo Luksemburga, Węgry, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

2) prowadzi, monitoruje i analizuje sprawy dotyczące współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Trójkąta Weimarskiego, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Partnerstwa Regionalnego, Wymiaru Północnego, Rady Państw Morza Bałtyckiego, Euroarktycznej Rady Morza Barentsa, Rady Nordyckiej, Nordyckiej Rady Ministrów, Rady Bałtyckiej, Bałtyckiego Forum Rozwoju, Regionalnej Rady Współpracy, Organizacji Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej, Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, Procesu Berlińskiego oraz, w zakresie swojej właściwości, zewnętrznej aktywności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

3) (uchylony);

4) (uchylony);

5) prowadzi, monitoruje i analizuje sprawy dotyczące rozwoju strategii makroregionalnych Unii Europejskiej, w szczególności Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego i Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Dunaju; prowadzi prace powołanego przez Komitet do Spraw Europejskich Zespołu roboczego do spraw koordynacji wdrażania Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego;

6) prowadzi, w zakresie swojej właściwości terytorialnej, sprawy dotyczące bilateralnych aspektów współpracy transgranicznej i międzyregionalnej;

7) realizuje zadania Ministra Spraw Zagranicznych związane z obsługą merytoryczną i organizacyjną:

a) Rządowej Komisji Konkordatowej,

b) Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego przy Ministrze Spraw Zagranicznych;

8) w zakresie swojej właściwości Departament Polityki Europejskiej wykonuje zadania, o których mowa w § 33 pkt 4.

§ 43a. Departament Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej (DPZUE):

1) zapewnia obsługę Dyrektora Politycznego oraz prowadzi sprawy związane z wypracowaniem strategii aktywnego członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej w odniesieniu do polityk Unii Europejskiej dotyczących relacji zewnętrznych, także w kontekście debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz w odniesieniu do Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, zwanej dalej „WPZiB”;

2) współdziała z właściwymi komórkami organizacyjnymi, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów lub z właściwym ministerstwem w zapewnieniu merytorycznej obsługi przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej biorących udział w posiedzeniach Rady Europejskiej w zakresie wymienionym w pkt 1;

3) koordynuje przygotowania i przygotowuje projekt instrukcji dla przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych oraz zapewnia merytoryczną obsługę przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniach tej Rady;

4) opracowuje zapisy do instrukcji dla przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER II) w części dotyczącej stosunków zewnętrznych oraz Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (PSC) we współdziałaniu z Dyrektorem Politycznym oraz nadzoruje pracę przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w PSC;

5) koordynuje przepływ informacji z rozmów z partnerami z państw spoza Unii Europejskiej, przekazywanych za pośrednictwem sieci Cortesy;

6) wypracowuje w porozumieniu z właściwymi komórkami organizacyjnymi stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach z zakresu WPZiB, w tym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony jako jej części, kierunków działań politycznych Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, zwana dalej „ESDZ”, strategii Unii Europejskiej wobec państw trzecich oraz Procesu Warszawskiego;

7) uczestniczy w przygotowaniu stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do planów prac Komisji Europejskiej oraz osiemnastomiesięcznych i sześciomiesięcznych programów prac prezydencji rotacyjnych w Radzie Unii Europejskiej w zakresie WPZiB oraz polityki rozszerzenia;

8) utrzymuje kontakty z państwami członkowskimi Unii Europejskiej i kandydującymi do Unii Europejskiej w zakresie polityki rozszerzenia;

9) prowadzi prace analityczne mające na celu przygotowanie projektów stanowisk ministerstwa oraz wkładów do stanowisk Rady Ministrów wobec reform podejmowanych w Unii Europejskiej, w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

10) koordynuje przygotowanie polskiego stanowiska w obszarze polityki sankcyjnej UE, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi;

11) inicjuje i koordynuje przygotowywanie nowych wpisów na listy sankcyjne w ramach istniejących reżimów UE oraz koordynuje przeglądy obowiązujących sankcji UE;

11a) koordynuje, z udziałem właściwych komórek organizacyjnych, wdrażanie do polskiego porządku prawnego legislacji UE dot. wprowadzania, zawieszania i znoszenia sankcji UE;

11b) koordynuje z ramienia ministerstwa współpracę międzyresortową w dziedzinie wprowadzania i wdrażania sankcji UE, w tym zapobiegania ich obchodzeniu;

11c) utrzymuje kontakty z państwami członkowskimi UE oraz instytucjami UE w celu koordynacji przyjmowania i wdrażania sankcji UE,

12) prowadzi sprawy w zakresie strategicznych kierunków rozwoju polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej i zewnętrznych aspektów migracji;

13) prowadzi, monitoruje i analizuje sprawy związane z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w UE w odniesieniu do polityki rozszerzenia Unii Europejskiej, w tym prowadzi sprawy dotyczące negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej i programowania Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA);

14) nadzoruje Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej;

15) koordynuje sprawy związane z wypracowaniem i wdrożeniem strategii politycznej obecności obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w ESDZ oraz sprawuje nadzór nad jej realizacją;

16) monitoruje rozwój instytucjonalny ESDZ.

§ 44. Departament Prawno-Traktatowy (DPT):

1) odpowiada za wykonywanie zadań Ministra Spraw Zagranicznych wynikających z przepisów o umowach międzynarodowych;

2) uczestniczy w negocjowaniu umów międzynarodowych i wykonuje zadania w zakresie czynności prawno-traktatowych w odniesieniu do umów międzynarodowych zawieranych w ramach Unii Europejskiej;

3) realizuje czynności związane z wykonywaniem przez Rzeczpospolitą Polską funkcji depozytariusza umów międzynarodowych;

4) dokonuje przeglądu stosunków traktatowych Rzeczypospolitej Polskiej z poszczególnymi państwami;

5) prowadzi archiwum traktatowe, gromadzi, rejestruje i przechowuje oryginalne teksty umów międzynarodowych oraz wszelkie dokumenty z nimi związane;

6) opracowuje opinie z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz bierze udział w pracach organizacji i instytucji międzynarodowych zajmujących się problematyką prawno-międzynarodową, w tym uczestniczy w działalności związanej z kodyfikacją i rozwojem prawa międzynarodowego, w szczególności w pracach Komitetu VI Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych;

7) uczestniczy w przygotowywaniu stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w postępowaniu przed sądami międzynarodowymi oraz w innych postępowaniach, związanych z rozstrzyganiem sporów międzynarodowych, dla których organem właściwym jest Minister Spraw Zagranicznych;

8) koordynuje problematykę prawno-międzynarodową związaną z granicą państwową;

9) opiniuje pod względem zgodności z prawem międzynarodowym sprawy związane z działalnością polskich placówek zagranicznych, przedstawicielstw państw obcych i organizacji międzynarodowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

10) uczestniczy w negocjowaniu umów międzynarodowych i wykonuje zadania w zakresie czynności prawno-traktatowych, w szczególności w odniesieniu do umów międzynarodowych zawieranych w ramach Unii Europejskiej;

11) współpracuje z właściwymi instytucjami w sprawach polityki państwa w zakresie restytucji utraconych dóbr kultury oraz prezentuje ją na forum międzynarodowym;

12) prowadzi sprawy związane z prawnymi aspektami sankcji międzynarodowych, w tym przygotowuje opinie prawne dotyczące stosowania sankcji, stanowiska dla Pełnomocnika Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, opiniuje projekty aktów prawnych Unii Europejskiej oraz współpracuje z innymi komórkami organizacyjnymi w ramach koordynacji sankcji Unii Europejskiej w kwestiach prawnych;

13) zapewnia merytoryczną obsługę oraz koordynuje prace Zespołu do Spraw Międzynarodowego Prawa Humanitarnego oraz Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;

14) uczestniczy w pracach Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych oraz zapewnia merytoryczną obsługę jego prac;

15) opiniuje projekty porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej z partnerami zagranicznymi oraz - pod względem zgodności z międzynarodowymi zobowiązaniami Rzeczypospolitej Polskiej - projekty uchwał organów jednostek samorządu terytorialnego o przystąpieniu do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych;

16) prowadzi, monitoruje i analizuje sprawy dotyczące polityki polarnej państwa;

17) odpowiada za przygotowanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w postępowaniach skargowych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz innymi międzynarodowymi organami ochrony praw człowieka, działającymi na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską, dla których organem właściwym jest Minister Spraw Zagranicznych;

18) koordynuje wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na szczeblu konstytucyjnych organów państwa, organów administracji rządowej i samorządowej oraz komórek organizacyjnych z zastrzeżeniem właściwości tych organów oraz komórek organizacyjnych;

19) z zastrzeżeniem właściwości innych komórek organizacyjnych, współuczestniczy w kształtowaniu polityki Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do prawnych aspektów ochrony praw człowieka, w szczególności poprzez przygotowywanie stanowisk, analiz, raportów i opinii przedkładanych właściwym międzynarodowym organom ochrony praw człowieka lub konstytucyjnym organom państwa, organom administracji rządowej i samorządowej;

20) opiniuje założenia i projekty ustaw i oraz innych aktów prawnych co do ich zgodności z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka, w tym Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz sporządza niezbędne analizy w tym zakresie;

21) uczestniczy w pracach właściwych komitetów i grup roboczych Rady Europy, zajmujących się prawami człowieka w aspekcie prawnym.

§ 45. (uchylony).

§ 46. Departament Strategii Polityki Zagranicznej (DSPZ):

1) analizuje obszary i zagadnienia kluczowe w przyszłości dla polskich interesów narodowych oraz przygotowuje strategię działania wobec nich w wymiarze europejskim i globalnym;

2) przygotowuje średnio- lub długoterminowe prognozy na potrzeby Kierownictwa MSZ;

3) współinicjuje i koordynuje prace analityczne w ministerstwie;

4) koordynuje prace nad strategicznymi dokumentami polskiej polityki zagranicznej oraz przygotowuje ekspertyzy i analizy dla Kierownictwa MSZ;

5) przygotowuje, we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi, założenia polskiej polityki zagranicznej oraz informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat polskiej polityki zagranicznej;

6) opracowuje, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi, analizy skutków polityk Unii Europejskiej dla międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej;

7) nadzoruje realizację priorytetów i założeń polskiej polityki zagranicznej;

8) przygotowuje i przekazuje do Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością wkład do planu działalności Ministra Spraw Zagranicznych oraz do sprawozdania z jego wykonania w części A;

9) zapewnia Kierownictwu MSZ stały dostęp do informacji wywiadu mających charakter analityczno-informacyjny oraz koordynuje współpracę z polskimi służbami wywiadu w zakresie określonym przez Ministra Spraw Zagranicznych;

10) prowadzi dialog planistyczny utrzymując kontakty z komórkami planowania partnerów zagranicznych (państw i instytucji międzynarodowych) istotnych z punktu widzenia interesów Polski;

11) (uchylony);

12) jest departamentem wiodącym w sprawach współpracy ministerstwa z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i instytutami badawczymi oraz analitycznymi, w szczególności z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, oraz w zakresie realizacji porozumienia o stałej współpracy z Fundacją Centrum Europejskie-Natolin, z wyłączeniem kompetencji zastrzeżonych do właściwości innych komórek organizacyjnych;

13) uczestniczy w przygotowaniu części opisowej projektu budżetu państwa i sprawozdania z wykonania budżetu państwa części 45 - sprawy zagraniczne w zakresie opracowania wstępów dotyczących celów i zadań polityki zagranicznej;

14) (uchylony);

15) (uchylony);

16) zapewnia koordynację działań resortu spraw zagranicznych w związku z realizacją zintegrowanych strategii rozwoju kraju;

17) (uchylony);

§ 47. Departament Wschodni (DW):

1) obejmuje swoją właściwością następujące państwa: Federacja Rosyjska, Republika Armenii, Republika Azerbejdżanu, Republika Białorusi, Gruzja, Republika Kazachstanu, Republika Kirgiska, Republika Mołdawii, Republika Tadżykistanu, Republika Uzbekistanu, Turkmenistan, Ukraina;

2) analizuje działalność Wspólnoty Niepodległych Państw, Wspólnoty Demokratycznego Wyboru, Grupy GUAM, Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Organizacji Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej, Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Związku Białorusi i Rosji;

3) w zakresie właściwości terytorialnej departamentu, współuczestniczy w wypracowaniu stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Unii Europejskiej;

4) prowadzi - w zakresie swojej właściwości terytorialnej - sprawy dotyczące bilateralnych aspektów współpracy transgranicznej i międzyregionalnej;

5) realizuje zadania ministerstwa związane z obsługą merytoryczną, organizacyjno-techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Partnerstwa Wschodniego;

6) w zakresie swojej właściwości Departament Wschodni wykonuje zadania, o których mowa w § 33 pkt 4;

7) odpowiada za koordynację polskiego stanowiska oraz udziału przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej w pracach platformy tematycznej II ds. integracji gospodarczej i konwergencji z politykami UE w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz współdziała z innymi komórkami organizacyjnymi w celu spójnego prezentowania stanowiska i efektywnej realizacji Partnerstwa Wschodniego.

§ 48. Departament Współpracy Ekonomicznej (DWE):

1) koordynuje zadania dla placówek zagranicznych w odniesieniu do kwestii polityk ekonomicznych oraz współpracuje z nimi w zakresie konkretnych projektów realizowanych na zlecenie lub za zgodą departamentu;

2) prowadzi sprawy związane z organizacją kontaktów ministerstwa oraz placówek zagranicznych z przedsiębiorstwami o znaczeniu strategicznym dla gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej;

3) wspiera działania mające na celu promocję wizerunku państwa jako gospodarki opartej na wiedzy oraz nowoczesnych technologiach, w tym promocji start-upów oraz firm technologicznych; we współpracy z przedsiębiorstwami i uczelniami wyższymi realizuje projekty mające służyć osiągnięciu tego celu;

4) koordynuje problematykę energetyczną, bezpieczeństwa surowcowego w jej wymiarze globalnym, z wyłączeniem polityki energetycznej Unii Europejskiej;

5) wypracowuje stanowisko ministerstwa do koncepcji konektywności;

6) koordynuje działania ministerstwa związane z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w pracach organizacji, instytucji i struktur o charakterze ekonomicznym i finansowym, w tym w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Światowej Organizacji Handlu (WTO), WEF-Davos, a także koordynuje działania zmierzające do wypracowania bliższej współpracy z G20;

7) uczestniczy w opracowywaniu stanowisk Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach dotyczących wyzwań ekonomicznych podejmowanych na forum systemu Narodów Zjednoczonych z wyłączeniem problematyki zmian klimatu;

8) podejmuje działania zmierzające do zwiększenia udziału polskich towarów i usług w przetargach organizacji międzynarodowych i projektach finansowanych przez te organizacje;

9) współpracuje z samorządami w odniesieniu do działań mających na celu zagraniczną politykę gospodarczą;

10) uczestniczy w pracach oraz przygotowuje stanowiska ministerstwa na posiedzenia międzyresortowych zespołów oraz komitetów w zakresie swojej właściwości oraz prowadzi Sekretariat Rady Konsultacyjnej do spraw Zagranicznej Polityki Ekonomicznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

§ 49. Departament Współpracy Rozwojowej (DWR):

1) przygotowuje projekt założeń polskiej polityki zagranicznej w dziedzinie współpracy rozwojowej, wieloletni program współpracy rozwojowej oraz plany polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem ministerstwa;

2) realizuje program polskiej współpracy rozwojowej z wykorzystaniem środków budżetowych oraz środków pochodzących ze źródeł pomocy przedakcesyjnej (counterpart funds), przeznaczonych na pomoc rozwojową i humanitarną, edukację globalną oraz program wolontariatu zagranicznego (Wolontariat polska pomoc);

3) prowadzi sprawy z zakresu współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z organizacjami międzynarodowymi zajmującymi się problematyką rozwojową i humanitarną oraz pomocą żywnościową, w szczególności z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD);

4) prowadzi sprawy z zakresu współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z UE w obszarze polityki rozwojowej i pomocy humanitarnej, w szczególności zapewnia udział przedstawicieli w pracach grup roboczych Rady do spraw polityki rozwojowej (CODEV, AKP) oraz komitetów instrumentów finansowych UE: EDF (European Development Fund) i DCI (Development Cooperation Instrument) oraz komitetu HAC (Humanitarian Aid Committee);

5) gromadzi dane statystyczne związane z wielkością polskiej pomocy rozwojowej i opracowuje materiały informacyjne;

6) organizuje wydarzenia promujące polski program współpracy rozwojowej, współpracuje z mediami w zakresie problematyki polskiej współpracy rozwojowej, nadzoruje merytorycznie stronę internetową www.polskapomoc.gov.pl;

7) obsługuje działania Krajowego Koordynatora Współpracy Rozwojowej oraz Radę Programową Współpracy Rozwojowej;

8) prowadzi ewaluację projektów i programów polskiej współpracy rozwojowej;

9) współpracuje z Fundacją Solidarności Międzynarodowej w zakresie umów o realizację zadań zleconych fundacji;

10) współpracuje w zakresie realizacji agendy demokratyzacyjnej w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiada za działania pomocowe w ramach tej agendy;

11) współpracuje z Departamentem Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w ramach uczestnictwa Rzeczpospolitej Polskiej w strukturach Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED);

12) opracowuje, we współpracy z komórkami organizacyjnymi, Program Współpracy Ministra Spraw Zagranicznych z organizacjami pozarządowymi oraz roczne sprawozdania z realizacji tego Programu;

13) pełni funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy bliźniaczej (TWINNING) i instrumentu TAIEX w ramach programów finansowanych z funduszy pomocowych Unii Europejskiej;

14) współpracuje z fundacją „Fundusz Współpracy” w zakresie umów o realizację zadań zleconych fundacji, w szczególności w zakresie archiwizacji dokumentów związanych z wykorzystaniem środków pochodzących z programów Phare i Transition Facility oraz obsługi środków pochodzących ze źródeł pomocy przedakcesyjnej (counterpart funds);

15) bada prawidłowość sprawozdań merytorycznych z wykonania dotacji celowych udzielanych przez Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie właściwości komórki organizacyjnej.

§ 50. Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą (DWPPG):

1) uczestniczy w kształtowaniu i realizuje politykę wobec Polonii i Polaków za granicą, z uwzględnieniem koordynacyjnej roli ministerstwa;

2) analizuje zjawiska i procesy zachodzące w społecznościach polonijnych i polskich za granicą oraz międzynarodowe uwarunkowania realizacji polityki polonijnej;

3) opracowuje główne kierunki polityki polonijnej oraz materiały informacyjne dotyczące problematyki polonijnej w ujęciu bilateralnym;

4) programuje działania w zakresie stymulowania Polonii i Polaków za granicą do aktywnego udziału w życiu państwa zamieszkania, a także do utrzymywania bliskich kontaktów z Polską i działania na rzecz promocji interesów Rzeczypospolitej Polskiej;

5) prowadzi sprawy związane z ochroną praw mniejszości polskich i Polonii za granicą, w tym konsultacje i negocjacje z partnerami zagranicznymi w zakresie spraw dotyczących sytuacji i praw Polonii i Polaków za granicą;

6) koordynuje prace nad opracowaniem i modyfikacją Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz jego realizację przez urzędy centralne i placówki zagraniczne;

7) (uchylony);

8) koordynuje pracę placówek zagranicznych i określa ich zadania w sferze współpracy z Polonią i Polakami za granicą, a także kwalifikuje wnioski projektowe zgłaszane przez placówki do otrzymania dofinansowania w tym zakresie;

9) zapewnia obsługę merytoryczną i organizacyjną Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą;

10) współpracuje z parlamentem w zakresie realizacji polityki polonijnej państwa, w szczególności uczestniczy w pracach oraz przygotowuje stanowisko ministerstwa na posiedzenia:

a) Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

b) Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

11) współpracuje z organizacjami polonijnymi oraz krajowymi organizacjami pozarządowymi, m.in. prowadząc konsultacje w zakresie działań strategiczno-programowych realizowanych przez Rząd i ministerstwo na rzecz Polonii i Polaków za granicą;

12) rozwija działania informacyjne i promocyjne celem spopularyzowania problematyki polonijnej w kraju, jak i działań ministerstwa w sferze współpracy z Polonią i Polakami za granicą;

13) współpracuje z TVP S.A. w sprawach dotyczących dofinansowania i tworzenia programu TV w języku polskim dla odbiorców za granicą;

14) prowadzi sprawy z zakresu opieki nad polskimi grobami i miejscami pamięci narodowej za granicą;

13) opiniuje wnioski o nadanie odznaczeń osobom pochodzenia polskiego oraz obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej mieszkającym za granicą;

14) współpracuje w zakresie realizacji agendy demokratyzacyjnej w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej;

15) bada prawidłowość sprawozdań merytorycznych z wykonania dotacji celowych udzielanych przez Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie właściwości komórki organizacyjnej;

16) koordynuje wykonywanie zadań w zakresie realizacji ustawy o Karcie Polaka.

§ 50a. Akademia Dyplomatyczna (AD):

1) przygotowuje i realizuje strategię szkoleniową w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

2) (uchylony);

3) organizuje szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym dla kandydatów na stanowiska w placówkach zagranicznych, niebędących pracownikami MSZ, również przy merytorycznym wsparciu i udziale pracowników pozostałych komórek organizacyjnych;

3a) w szczególnie uzasadnionych przypadkach organizuje szkolenia dla pracowników innych instytucji przy merytorycznym wsparciu i udziale pracowników pozostałych komórek organizacyjnych;

4) dokonuje ewaluacji prowadzonych szkoleń i innych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

5) planuje i wspiera rozwój zawodowy pracowników ministerstwa i placówek zagranicznych m.in. w oparciu o indywidualne programy rozwoju zawodowego (IPRZ), w tym koordynuje ich udział w szkoleniach, stażach i innych formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych w kraju i za granicą;

6) organizuje kształcenie językowe, egzamin resortowy z języków obcych oraz potwierdza znajomość języków obcych;

6a) prowadzi proces badania i analizy luk kompetencyjnych pracowników i wynikających z nich potrzeb rozwojowych;

6b) przygotowuje program zarządzania zasobami ludzkimi i koordynuje jego realizację przez właściwe kompetencyjnie komórki organizacyjne;

7) zapewnia pod względem organizacyjnym przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną;

8) organizuje i przeprowadza aplikację dyplomatyczno-konsularną;

9) organizuje i przeprowadza egzamin dyplomatyczno-konsularny;

9a) prowadzi seminarium dyplomatyczno-konsularne;

10) organizuje i przeprowadza służbę przygotowawczą dla nowozatrudnionych pracowników;

11) analizuje praktykę szkoleniową ministerstw spraw zagranicznych innych państw oraz organizacji międzynarodowych pod kątem potrzeb ministerstwa i placówek zagranicznych;

12) odpowiada za współpracę ministerstwa z instytucjami edukacyjnymi i szkoleniowymi w kraju i za granicą, ministerstwami spraw zagranicznych innych państw, organizacjami międzynarodowymi, w szczególności w zakresie realizacji umów i porozumień dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników ministerstwa i placówek zagranicznych oraz programów wymiany urzędników;

13) realizuje nabór i koordynuje współpracę ministerstwa z Kolegium Europejskim w Brugii i Natolinie;

14) organizuje i przeprowadza procedury wyłaniania i kwalifikowania polskich kandydatów do udziału w szkoleniach i stażach zagranicznych oferowanych pracownikom polskiej administracji publicznej przez zagraniczne instytucje edukacyjne i szkoleniowe, organizacje międzynarodowe oraz ministerstwa spraw zagranicznych;

15) koordynuje konkurs Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych;

16) (uchylony)

17) przeprowadza kwalifikację kandydatów z ministerstwa i placówek zagranicznych do udziału w szkoleniach, stażach i innych formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych w kraju i za granicą;

18) rozpatruje indywidualne wnioski pracowników ministerstwa i placówek zagranicznych w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

19) (uchylony)

20) (uchylony)

21) (uchylony)

22) gromadzi, ewidencjonuje i zarządza zasobem bibliotecznym ministerstwa, nadzoruje zbiory biblioteczne w placówkach zagranicznych oraz dokonuje rozwoju zasobu bibliotecznego;

23) (uchylony)

24) (uchylony)

§ 51. Biuro Administracji (BA):

1) wykonuje funkcje dysponenta III stopnia jednostki budżetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Centrala MSZ) na podstawie udzielonych upoważnień, opracowuje w zakresie finansowym budżet w układzie tradycyjnym i zadaniowym, nadzoruje jego realizację oraz przygotowuje sprawozdania;

2) prowadzi księgi rachunkowe dysponenta III stopnia jednostki budżetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Centrala MSZ), realizuje dyspozycje wydatkowania środków pieniężnych, dokonuje kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym, dokonuje wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych;

3) prowadzi ewidencję aktywów trwałych dysponenta III stopnia jednostki budżetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Centrala MSZ), a także ewidencję ilościowo-wartościową oraz obsługę wydań i przyjęć składników majątku trwałego w postaci mebli i dzieł sztuki, ujętych w księgach rachunkowych dysponenta części 45 budżetu państwa na koncie 015 oraz dokonuje ich inwentaryzacji;

4) prowadzi obsługę kasową i bankową, finansowo-księgową ZFŚS, depozyty, obsługę kart służbowych oraz obsługę wynagrodzeń, obsługę finansowo-księgową umów zlecenia i umów o dzieło realizowanych ze środków dysponenta III stopnia;

5) rozlicza podróże służbowe oraz przesiedleniowe osób wyjeżdżających na placówki zagraniczne, w tym świadczenia z nimi związane;

6) prowadzi sprawy związane z administrowaniem nieruchomościami krajowymi będącymi w trwałym zarządzie ministerstwa, w tym w szczególności z protokolarnym przejęciem nowej nieruchomości oraz zabezpieczeniem dokumentacji technicznej i własności;

7) prowadzi sprawy z zakresu ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej ministerstwa;

8) prowadzi oraz udostępnia zasób geodezyjno-kartograficzny dla terenów zamkniętych będących w trwałym zarządzie ministerstwa;

9) zabezpiecza potrzeby komórek organizacyjnych ministerstwa w zakresie logistycznym i spedycyjnym, niezbędnym do realizacji wykonywanych przez nie zadań, zapewnia funkcjonowanie poczty wewnętrznej oraz dystrybucję prasy dla Kierownictwa MSZ;

10) realizuje zaopatrzenie ministerstwa w zakresie środków trwałych i wyposażenia, materiałów gospodarczych, biurowych i małej poligrafii, z wyłączeniem sprzętu i materiałów będących w kompetencji komórki organizacyjnej właściwej do spraw informatyki oraz do spraw systemów zabezpieczenia technicznego;

11) realizuje obsługę logistyczną delegacji zagranicznych, konferencji, narad i innych spotkań organizowanych w siedzibie ministerstwa oraz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie zapotrzebowań komórek organizacyjnych ministerstwa;

12) prowadzi bieżące naprawy i konserwacje mebli i sprzętu, z wyłączeniem kompetencji komórki właściwej w sprawach informatyki, będących w ewidencji majątku Centrali MSZ;

13) zabezpiecza potrzeby ministerstwa w zakresie transportu oraz zarządza taborem samochodowym w kraju;

14) prowadzi sprawy w zakresie użytkowania nieruchomości ministerstwa zgodnie z ich przeznaczeniem, w szczególności zapewnia spełnianie wymagań dotyczących ochrony środowiska oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy;

15) (uchylony);

16) (uchylony);

17) (uchylony);

18) koordynuje prowadzenie spraw związanych z oceną, wyceną i likwidacją zbędnych składników majątkowych ministerstwa;

19) Oprowadzi sprawy w zakresie obrotu pieczęciami urzędowymi i pieczątkami służbowymi użytkowanymi w ministerstwie oraz krajowych jednostkach podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych;

20) (uchylony);

21) prowadzi sprawy w zakresie zapewnienia funkcjonowania centrali telefonicznej ministerstwa;

22) (uchylony);

23) prowadzi sprawy w zakresie:

a) inwestycji i remontów nieruchomości krajowych ministerstwa, za wyjątkiem wysokonakładowych inwestycji krajowych realizowanych zgodnie z przepisami dotyczącymi zarządzania projektami w ministerstwie i w placówkach zagranicznych,

b) utrzymania nieruchomości ministerstwa zgodnie z ich przeznaczeniem, w szczególności zapewnia spełnianie wymagań dotyczących: bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania;

24) odpowiada za:

a) kompleksowe szacowanie i weryfikację potrzeb w zakresie nieruchomości krajowych ministerstwa oraz w porozumieniu z Biurem Inwestycji za tworzenie i zarządzanie strategią utrzymania i rozwoju infrastruktury krajowej ministerstwa w odniesieniu do nieruchomości,

b) wypracowanie i realizację koncepcji związanych z pozyskaniem, wykorzystaniem bądź zniesieniem trwałego zarządu wobec nieruchomości krajowych ministerstwa,

c) konserwację nieruchomości krajowych ministerstwa,

d) utrzymanie właściwego stanu nieruchomości i utrzymanie sieci, instalacji i urządzeń elektroenergetycznych w obiektach krajowych ministerstwa, w szczególności w zakresie zasilania awaryjnego, z wyłączeniem urządzeń zakupionych i administrowanych przez Biuro Informatyki i Telekomunikacji;

25) opracowuje dla nieruchomości krajowych:

a) plany funkcjonalno-użytkowe,

b) koncepcję aranżacji zewnętrznej i wewnętrznej.

§ 52. Biuro Archiwum i Zarządzania Informacją (BAZI):

1) zarządza komunikacją wewnętrzną w ministerstwie, w tym odpowiada za rozwój narzędzi komunikacji wewnętrznej, m.in. portalu intranetowego, platformy pracy grupowej i biuletynów informacyjnych;

2) określa standardy i procedury obiegu i zarządzania informacją jawną;

3) prowadzi kancelarię jawną ministerstwa obsługującą korespondencję przychodzącą i wychodzącą oraz zarządza składami chronologicznymi;

4) wspiera użytkowników w wykorzystywaniu narzędzi informatycznych do zarządzania informacją jawną i wiedzą w ministerstwie i placówkach zagranicznych zgodnie z właściwością biura;

5) określa standardy identyfikacji wizualnej ministerstwa i placówek zagranicznych oraz wspiera komórki organizacyjne w ich stosowaniu; sprawuje nadzór nad zastosowaniem logotypu ministerstwa;

6) prowadzi archiwum ministerstwa; gromadzi, ewidencjonuje, opracowuje, przechowuje i udostępnia materiały archiwalne w postaci tradycyjnej i elektronicznej; monitoruje zasoby aktowe na placówkach zagranicznych;

7) (uchylony);

8) zapewnia prenumeratę, zakup i rozdział prasy w formie papierowej i elektronicznej na potrzeby pracowników ministerstwa oraz dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych baz wiedzy w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

9) koordynuje prace związane z wykonywaniem tłumaczeń na potrzeby Ministra Spraw Zagranicznych i ministerstwa;

10) (uchylony);

11) realizuje funkcję administratora danych teleadresowych wykorzystywanych w ministerstwie i w placówkach zagranicznych;

12) nadzoruje realizację planu wydawniczego ministerstwa;

13) określa zakres szkoleń pracowników ministerstwa i placówek zagranicznych zgodnie z właściwością komórki organizacyjnej;

14) opowiada za funkcjonowanie i rozwój systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją w ministerstwie oraz procesów w tym systemie;

15) w oparciu o dokumentację archiwalną przygotowuje opracowania historyczne z zakresu historii polskiej polityki zagranicznej i służby dyplomatyczno-konsularnej;

16) koordynuje w ministerstwie zadania związane z obsługą systemu Polskie Repozytorium oraz obsługą Portalu Delegatów we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi.

§ 52a. (uchylony)

§ 52b. Biuro do spraw Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej (BPPRUE):

1) koordynuje prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem Przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, zwanego dalej „przewodnictwem", w zakresie działań ministerstwa;

2) koordynuje opracowanie i aktualizuje program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do sprawowania przewodnictwa oraz współpracy w ramach trio Polska - Dania - Cypr w zakresie działań ministerstwa;

3) zapewnia obsługę Zespołu do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. w ministerstwie;

4) współpracuje z Pełnomocnikiem Ministra do spraw Unii Europejskiej do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. i kierowanym przez niego Departamentem Przygotowania i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;

5) współdziała z Departamentem Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej odpowiedzialnym za opracowanie priorytetów programowych przewodnictwa w zakresie działań ministerstwa;

6) koordynuje opracowanie kalendarza wydarzeń przewodnictwa w zakresie działań ministerstwa, obejmującego w szczególności prace Rady UE do Spraw Zagranicznych i jej organów przygotowawczych oraz wydarzenia towarzyszące;

7) określa potrzeby kadrowe, szkoleniowe, finansowe, logistyczne i zapotrzebowanie konferencyjne na spotkania w ramach przewodnictwa w zakresie działań ministerstwa;

8) koordynuje wymianę doświadczeń z administracjami państw członkowskich Unii Europejskiej, które prowadziły lub prowadzą przygotowania do przewodnictwa.

§ 53. (uchylony).

§ 54. (uchylony).

§ 55. (uchylony).

§ 56. Biuro Finansów (BF):

1) wykonuje funkcje dysponenta części 45 budżetu państwa - sprawy zagraniczne w ramach udzielonych upoważnień, w szczególności: opracowywanie budżetu w układzie tradycyjnym i zadaniowym w zakresie finansowym, nadzór nad jego realizacją i przygotowywanie sprawozdań w tym zakresie zgodnie z wymogami obowiązującego prawa;

2) inicjuje rozwiązania służące racjonalizacji gospodarowania środkami budżetowymi;

3) prowadzi księgi rachunkowe dysponenta części 45 budżetu państwa, realizuje dyspozycje wydatkowania środków pieniężnych; dokonuje kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym; dokonuje wstępnej kontroli kompletności rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych;

4) weryfikuje projekty planów finansowych placówek zagranicznych w zakresie środków nieprzekazanych do dyspozycji innych komórek organizacyjnych oraz przekazuje placówkom zagranicznym zatwierdzone plany finansowe;

5) nadzoruje działalność finansową placówek zagranicznych, w tym ich działania generujące powstawanie kosztów lub finansowych zobowiązań i należności oraz sprawuje nadzór nad środkami finansowymi placówek zagranicznych, w tym dochodami placówek zagranicznych;

6) przygotowuje waloryzacje dodatku zagranicznego bazowego oraz występuj e z wnioskami o zmianę wysokości stawek diet i limitów hotelowych;

7) prowadzi działania windykacyjne wobec obywateli polskich, którym udzielono pomocy finansowej w ramach działalności konsularnej oraz koordynuje windykację innych należności na podstawie projektów otrzymanych z komórek organizacyjnych;

8) analizuje i weryfikuje w zakresie właściwości oraz przedkłada do podpisu osobie uprawnionej zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych, przygotowywane przez poszczególne komórki organizacyjne;

9) kontroluje pod względem formalnym i rachunkowym rozliczenia dotacji celowych i podmiotowych;

10) realizuje zadania związane z kontrolą formalno-rachunkową otrzymanych środków pomocowych;

11) prowadzi rejestr transakcji i kontraktów, do których stosuje się stawkę „zero” podatku od towarów i usług oraz wystawia zaświadczenia o posiadaniu środków pochodzących z pomocy zagranicznej;

12) prowadzi rejestr spraw związanych z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych;

13) rozlicza podróże przesiedleniowe osób powracających z placówek zagranicznych do kraju.

§ 57. Biuro Informatyki i Telekomunikacji (BIT):

1) projektuje, wdraża, odpowiada za funkcjonowanie, modernizuje i rozwija systemy przekazu, przetwarzania i przechowywania informacji jawnych, w tym zawierających dane osobowe i niejawne ministerstwa i placówek zagranicznych, w porozumieniu lub na podstawie wniosków użytkowników biznesowych oraz właścicieli usług;

2) określa i zapewnia standardy wykorzystywanego sprzętu i oprogramowania informatycznego;

3) wyposaża pracowników ministerstwa i placówek zagranicznych w sprzęt i oprogramowanie komputerowe oraz nadzoruje i wspiera użytkowników w ich właściwym wykorzystywaniu;

4) określa zakres szkoleń dla użytkowników systemów teleinformatycznych;

5) zapewnia całodobowe funkcjonowanie i nadzoruje wykorzystywanie, w ministerstwie i placówkach zagranicznych sieci teleinformatycznych oraz zewnętrznych baz danych, w tym związanych z przynależnością Rzeczypospolitej Polskiej do organizacji międzynarodowych;

6) współdziała z AW i ABW w zakresie realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych;

7) uczestniczy, w zakresie właściwości biura, w pracach instytucji zewnętrznych oraz organów organizacji międzynarodowych, w tym mających na celu dostosowanie technologiczno-organizacyjne systemów teleinformatycznych ministerstwa do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej;

8) współpracuje z urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw informatyzacji oraz z innymi urzędami w zakresie rozwoju informatyki w administracji rządowej;

9) nadzoruje funkcjonowanie ośrodka telekomunikacji zlokalizowanego w Dąbrówce Wilanowskiej;

10) planuje i realizuje przedsięwzięcia z zakresu teleinformatyki w celu zapewnienia ciągłości pracy ministerstwa i placówek zagranicznych w sytuacjach nadzwyczajnych i konfliktu zbrojnego.

§ 58. (uchylony).

§ 58a. Biuro Inwestycji (BI):

1) sporządza projekty rocznych i wieloletnich planów:

a) finansowych w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami i majątkiem ruchomym w placówkach zagranicznych będących w zakresie kompetencji biura,

b) finansowych w zakresie inwestycji, remontów i bieżącego utrzymania w placówkach zagranicznych będących w zakresie kompetencji biura,

c) obrotu nieruchomościami za granicą;

2) zapewnia obsługę wsparcia i nadzoru technicznego w zakresie inwestycji, remontów, a także systemów zabezpieczenia technicznego w placówkach zagranicznych;

3) nadzoruje sprawy kupna, najmu i dzierżawy nieruchomości w placówkach zagranicznych;

4) opracowuje dla nieruchomości zagranicznych:

a) plany funkcjonalno-użytkowe,

b) koncepcję aranżacji zewnętrznej i wewnętrznej;

5) nadzoruje zarządzanie i administrowanie nieruchomościami i majątkiem ruchomym w placówkach zagranicznych;

6) prowadzi elektroniczną platformę do przechowywania wszystkich dokumentów dotyczących placówek zagranicznych będących w zakresie kompetencji biura;

7) weryfikuje plany finansowe placówek zagranicznych w zakresie środków finansowych pozostających w dyspozycji biura oraz sprawuje nadzór merytoryczny nad realizacją wydatków;

8) sprawuje nadzór:

a) merytoryczny nad realizacją wydatków ze środków dochodów placówek zagranicznych gromadzonych zgodnie z art. 163 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, 1622, 1649, 2020 i 2473, oraz z 2020 r. poz. 284, 374, 568, 695 i 1175),

b) nad archiwizacją szeroko pojętej dokumentacji budowlanej dotyczącej nieruchomości za granicą;

9) prowadzi sprawy w zakresie:

a) zamawiania, ewidencjonowania i brakowania pieczęci urzędowych użytkowanych w placówkach zagranicznych,

b) wysokonakładowych inwestycji krajowych, realizowanych zgodnie z przepisami dotyczącymi zarządzania projektami w ministerstwie i w placówkach zagranicznych;

10) realizuje wnioski komórki właściwej do spraw:

a) bezpieczeństwa w zakresie budowy, przebudowy, rozbudowy (modernizacji) i utrzymania systemów zabezpieczenia technicznego w nieruchomościach w kraju,

b) teleinformatycznych, w zakresie budowy, przebudowy, rozbudowy (modernizacji) i utrzymania sieci strukturalnych w nieruchomościach ministerstwa;

11) odpowiada za:

a) kompleksowe szacowanie i weryfikację potrzeb w porozumieniu z Inspektoratem Służby Zagranicznej i Biurem Informatyki i Telekomunikacji oraz Biurem Administracji - w zakresie systemów zabezpieczenia technicznego i teleinformatyki,

b) (uchylona)

c) (uchylona)

d) (uchylona)

12) prowadzi sprawy dotyczące wykonywania uprawnień Skarbu Państwa przysługujących Ministrowi Spraw Zagranicznych w odniesieniu do nieruchomości znajdujących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 59. Biuro Kontroli i Audytu (BKA):

1) planuje, przeprowadza i dokumentuje kontrole w ministerstwie, jednostkach podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych oraz w podmiotach, które otrzymały środki budżetowe z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych, na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa, z wyłączeniem zadań kontroli należących do zakresu działania innych komórek organizacyjnych ministerstwa;

2) przygotowuje zbiorcze informacje o wynikach przeprowadzonych kontroli, o których mowa w pkt 1, na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa;

3) koordynuje sprawy związane z kontrolami przeprowadzanymi w ministerstwie i jednostkach podległych lub nadzorowanych przez inne uprawnione organy i instytucje kontroli oraz prowadzi rejestr tych kontroli;

4) gromadzi dokumentację kontroli, o których mowa w pkt. 1 i 3 oraz monitoruje realizację zaleceń pokontrolnych;

5) współpracuje z innymi urzędami i instytucjami w zakresie właściwości biura;

6) opracowuje, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi, projekty przepisów prawa i propozycje rozwiązań dotyczące prowadzenia kontroli i audytu wewnętrznego;

7) prowadzi audyt wewnętrzny w ministerstwie na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa, w tym planuje, przeprowadza i dokumentuje audytowe zadania zapewniające i doradcze;

8) przygotowuje zbiorcze sprawozdania i inne informacje dotyczące wykonywania zadań audytu wewnętrznego;

9) zapewnia obsługę organizacyjną i informacyjną Komitetu Audytu;

10) koordynuje załatwianie oraz prowadzi ewidencję petycji oraz skarg i wniosków;

11) przyjmuje, ewidencjonuje, analizuje, przechowuje i udostępnia oświadczenia o stanie majątkowym;

12) weryfikuje informacje o zagrożeniach w realizacji wybranych procesów i projektów infrastrukturalnych realizowanych w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

13) wykonuje zadania dotyczące przeciwdziałania korupcji, w szczególności związane z realizacją „Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji”;

14)(uchylony).

§ 59a. Biuro Ministra (BM):

1) zapewnia obsługę Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie jego współpracy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmem i Senatem, Prezesem i członkami Rady Ministrów, Najwyższą Izbą Kontroli oraz innymi wskazanymi przez Ministra podmiotami;

2) zapewnia obsługę członka Kierownictwa MSZ wykonującego obowiązki Ministra Spraw Zagranicznych w czasie jego nieobecności w ramach porządku zastępstw określonego odrębnie oraz wspiera sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu w wykonywaniu zadań w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych poza porządkiem zastępstw;

3) przekazuje korespondencję kierowaną do Ministra Spraw Zagranicznych, do komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych według właściwości;

4) zapewnia obsługę kancelaryjną Ministra Spraw Zagranicznych;

5) koordynuje opracowanie odpowiedzi Ministra Spraw Zagranicznych na interpelacje i zapytania poselskie oraz dezyderaty komisji sejmowych i senackich;

6) koordynuje organizację wizyt i spotkań Ministra Spraw Zagranicznych oraz przygotowanie niezbędnych materiałów;

7) prowadzi kalendarz zajęć Ministra Spraw Zagranicznych;

8) zapewnia obsługę środków finansowych pozostających w dyspozycji Ministra Spraw Zagranicznych;

9) monitoruje, analizuje oraz sprawuje nadzór nad realizacją decyzji Ministra Spraw Zagranicznych wynikających z aktów prawa wewnętrznego, poleceń i innych rozstrzygnięć;

10) przygotowuje wystąpienia Ministra Spraw Zagranicznych w oparciu o wkłady właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych;

11) prowadzi sprawy związane z działalnością Ministra Spraw Zagranicznych jako naczelnego organu administracji państwowej i członka Rady Ministrów, jeżeli nie należą one do właściwości innych komórek organizacyjnych;

12) koordynuje i nadzoruje realizację zadań związanych z obsługą prac wykonywanych w ramach Rady Ministrów, Stałego Komitetu Rady Ministrów i Komitetu do Spraw Europejskich w zakresie dotyczącym Ministra Spraw Zagranicznych oraz członków Kierownictwa MSZ;

13) koordynuje wewnątrz ministerstwa uzgodnienia dokumentów pozalegislacyjnych w ramach konsultacji międzyresortowych, z wyłączeniem dokumentów pozostających we właściwości innych komórek organizacyjnych;

14) koordynuje realizację zadań Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie nadzoru nad fundacjami.

§ 60. Biuro Ochrony Informacji Niejawnych (BOIN):

1) planuje i podejmuje działania w ministerstwie oraz w placówkach zagranicznych mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych;

2) opracowuje projekty wewnętrznych aktów prawnych, instrukcji i zaleceń dotyczących ochrony informacji niejawnych oraz sprawuje nadzór nad ich wdrożeniem i realizacją w komórkach organizacyjnych ministerstwa i placówkach zagranicznych;

3) nadzoruje stosowanie w ministerstwie oraz w placówkach zagranicznych środków bezpieczeństwa fizycznego wymaganych do zabezpieczenia informacji niejawnych;

4) planuje, przeprowadza i dokumentuje kontrole ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji w komórkach organizacyjnych ministerstwa oraz w placówkach zagranicznych;

5) organizuje i przeprowadza szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych;

6) realizuje czynności związane z przeprowadzaniem zwykłych postępowań sprawdzających w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do pracy lub zatrudnionych w ministerstwie i placówkach zagranicznych oraz współdziała z ABW w zakresie prowadzonych przez tę służbę poszerzonych postępowań sprawdzających;

7) prowadzi wykaz osób zatrudnionych w ministerstwie i placówkach zagranicznych albo wykonujących czynności zlecone, które posiadają uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych oraz osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto;

8) realizuje czynności wyjaśniające w sprawach naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych;

9) prowadzi Kancelarię Tajną Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz kancelarie tajne międzynarodowe;

10) zapewnia dystrybucję dokumentów niejawnych do adresatów w ministerstwie, innych urzędach i instytucjach krajowych;

10a) ułatwia efektywną komunikację niejawną między ministerstwem a placówkami zagranicznymi poza godzinami pracy ministerstwa;

11) nadaje status poczty dyplomatycznej, organizuje, koordynuje i nadzoruje przewozy poczty dyplomatycznej;

12) kontroluje zgodność funkcjonowania systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych ze szczegółowymi wymaganiami bezpieczeństwa systemów oraz identyfikuje i analizuje zagrożenia dla takich systemów; realizuje zadania inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego w ministerstwie i może realizować te zadania w placówkach zagranicznych;

13) realizuje zadania z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego wynikające z ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz przepisów wewnętrznych;

14) administruje uprawnieniami i zarządza kartami identyfikacyjnymi w systemach zabezpieczenia technicznego w obiektach krajowych, strefach ochronnych i pomieszczeniach w tych obiektach oraz w systemach teleinformatycznych; kontroluje wydawanie przepustek upoważniających gości do wejścia do obiektów ministerstwa;

15) uczestniczy w opiniowaniu projektów aktów prawnych powstających w innych komórkach lub jednostkach organizacyjnych w zakresie właściwości biura;

16) współpracuje z innymi urzędami i instytucjami w zakresie właściwości biura.

§ 60a. Biuro Prawne i Zarządzania Zgodnością (BPZZ):

1) opracowuje i opiniuje projekty aktów normatywnych oraz uczestniczy w pracach legislacyjnych z zastrzeżeniem § 31 ust. 2 pkt 12; stwierdza prawidłowość projektów aktów normatywnych opracowywanych przez ministerstwo pod względem prawnym i redakcyjnym;

2) przeprowadza uzgodnienia projektów zewnętrznych aktów normatywnych i przygotowuje projekty stanowisk ministerstwa, z wyłączeniem spraw należących do właściwości Departamentu Prawno-Traktatowego;

3) monitoruje proces legislacyjny projektów aktów normatywnych, a także współpracuje z właściwym członkiem Kierownictwa MSZ odpowiedzialnym za określony projekt i z właściwą merytorycznie komórką organizacyjną;

4) zapewnia obsługę ministerstwa w zakresie pomocy prawnej, określonej w przepisach o radcach prawnych, oraz prowadzi sprawy prawne z wyłączeniem spraw należących do właściwości Departamentu Prawno-Traktatowego oraz koordynuje sprawy związane z wykorzystaniem zewnętrznej obsługi prawnej dla potrzeb ministerstwa i placówek zagranicznych;

5) prowadzi ewidencję pełnomocnictw i upoważnień udzielonych przez Ministra Spraw Zagranicznych, Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego;

6) redaguje Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych i prowadzi rejestr aktów normatywnych niezawierających przepisów powszechnie obowiązujących i innych aktów prawnych Ministra Spraw Zagranicznych;

7) zarządza procesem przygotowywania i przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w ministerstwie;

8) reprezentuje dyrektora generalnego w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego oraz w sprawach z odwołań wnoszonych przed Krajową Izbę Odwoławczą;

9) opracowuje standardy udzielania zamówień publicznych w ministerstwie oraz w placówkach zagranicznych;

10) prowadzi analizy efektywności procesu udzielania zamówień publicznych oraz sprawozdawczości z udzielonych zamówień publicznych w ministerstwie;

11) wspiera placówki zagraniczne w zakresie udzielania zamówień publicznych;

12) zarządza rejestrem zamówień publicznych w ministerstwie;

13) zapewnia współpracę ministerstwa z centralnym zamawiającym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720).

§ 61. Biuro Rzecznika Prasowego MSZ (BRP):

1) zapewnia wsparcie merytoryczne oraz organizacyjno-techniczne Rzecznika Prasowego MSZ w zakresie jego kompetencji;

2) organizuje i obsługuje w zakresie współpracy z dziennikarzami, konferencje i wywiady prasowe oraz spotkania z przedstawicielami mediów Kierownictwa MSZ i Rzecznika Prasowego MSZ;

3) na wniosek komórek organizacyjnych i we współpracy z Rzecznikiem Prasowym MSZ upowszechnia w środkach masowego przekazu i organizuje oprawę medialną wybranych wydarzeń związanych z działaniami ministerstwa;

4) w porozumieniu z Rzecznikiem Prasowym MSZ odpowiada na pytania kierowane do ministerstwa w trybie ustawy - Prawo Prasowe oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej;

5) opracowuje na podstawie wytycznych Kierownictwa MSZ i Rzecznika Prasowego MSZ oraz informacji z komórek organizacyjnych, oświadczenia i komunikaty prasowe oraz sprostowania;

5a) prowadzi komunikację za pośrednictwem oficjalnych kont ministerstwa w mediach społecznościowych;

6) współpracuje z instytucjami rządowymi i pozarządowymi w zakresie działalności merytorycznej Biura Rzecznika Prasowego MSZ oraz koordynuje przepływ informacji z zakresu działań medialnych ministerstwa do jednostek prasowych innych ministerstw;

7) odpowiada za prawidłowe redagowanie treści, ich publikowanie oraz spójność w portalach internetowych ministerstwa. Określa cele, prognozuje rozwój i przyjmuje strategię komunikacyjną dla portali internetowych ministerstwa;

8) zapewnia oprawę fotograficzną i audiowizualną wydarzeń medialnych z udziałem Kierownictwa MSZ;

9) zapewnia akredytację przy ministerstwie korespondentów zagranicznych w Polsce;

10) administruje, koordynuje i nadzoruje spójność informacji zamieszczanych na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej ministerstwa.

§ 61a. Biuro Szefa Służby Zagranicznej (BSSZ):

1) zapewnia obsługę Szefa Służby Zagranicznej, z zastrzeżeniem § 62 pkt 1 i 2;

2) zapewnia, w zakresie właściwości biura, obsługę dyrektora generalnego;

3) opiniuje projekty dokumentów przedkładanych Szefowi Służby Zagranicznej i dyrektorowi generalnemu do akceptacji albo podpisu oraz przygotowuje projekty dokumentów na polecenie Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego;

4) analizuje i monitoruje, w zakresie właściwości biura, realizację decyzji Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego wynikających z aktów prawa wewnętrznego, poleceń oraz innych rozstrzygnięć;

5) koordynuje organizację wizyt i spotkań Szefa Służby Zagranicznej i dyrektora generalnego oraz przygotowanie niezbędnych materiałów;

6) prowadzi obsługę organizacyjną Konwentu Służby Zagranicznej;

7) analizuje i opiniuje wnioski o wyrażenie zgody przez Szefa Służby Zagranicznej na dodatkowe zatrudnienie i zarobkowanie członków służby zagranicznej oraz ich współmałżonków;

8) analizuje i opiniuje wnioski o wyrażenie zgody przez Szefa Służby Zagranicznej na ogłaszanie przez członków służby zagranicznej prac naukowych i publicystycznych dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej;

9) analizuje i gromadzi wiedzę na temat systemów organizacji służb zagranicznych innych krajów;

10) przygotowuje propozycje rozwiązań w zakresie modernizacji, poprawy skuteczności i efektywności funkcjonowania ministerstwa i służby zagranicznej oraz nadzoruje ich realizację;

11) przygotowuje sprawozdanie o stanie służby zagranicznej i realizacji jej zadań;

12) przygotowuje roczną naradę, o której mowa w § 29 ust. 3;

13) wspiera merytorycznie przygotowanie narad, o których mowa w § 29 ust. 1;

14) zapewnia obsługę organizacyjną pracy Koordynatora ds. Równego Traktowania, w tym w szczególności posiedzeń Komisji Antymobbingowej oraz gromadzi dokumentację związaną z rozpatrywanymi zgłoszeniami;

15) analizuje system organizacji pracy i zarządzania w ministerstwie i placówkach zagranicznych oraz wykonywanie zadań przez placówki zagraniczne i komórki organizacyjne; przygotowuje propozycje rozwiązań w tym zakresie i wdraża je po akceptacji Kierownictwa MSZ;

16) koordynuje opracowywanie i opiniuje projekty wewnętrznych regulaminów organizacyjnych komórek organizacyjnych i placówek zagranicznych;

17) nadzoruje metodycznie zarządzanie projektami oraz administruje merytorycznie systemem informatycznym do zarządzania projektami;

18) opracowuje „Obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych”;

19) (uchylony)

20) koordynuje współpracę ministerstwa z Przychodnią Lekarską Służby Zagranicznej;

21) analizuje procedury dotyczące planowania i sprawozdawczości w ministerstwie i w placówkach zagranicznych, przygotowuje propozycje rozwiązań w tym zakresie oraz administruje platformą SharePoint „Planowanie i sprawozdawczość”;

22) prowadzi sprawy związane z powoływaniem i odwoływaniem rzecznika dyscyplinarnego, członków komisji dyscyplinarnej, zapewnia obsługę administracyjną tej komisji i prowadzi jej archiwa;

23) koordynuje prace związane z opracowywaniem części sprawnościowej planu wydatków dysponenta części w układzie zadaniowym, dla której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych;

24) koordynuje kontrolę zarządczą oraz zarządzanie ryzykiem w dziale administracji rządowej kierowanym przez Ministra Spraw Zagranicznych;

25) we współpracy z komórką właściwą do spraw strategii polityki zagranicznej opracowuje projekt planu działalności i sprawozdania z jego wykonania, przewidzianych w ustawie o finansach publicznych;

26) realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

§ 62. Biuro Spraw Osobowych (BSO):

1) zapewnia obsługę Szefa Służby Zagranicznej w zakresie:

a) koordynowania procesu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie zagranicznej,

b) zbierania i przetwarzania szczegółowych danych o stanie zatrudnienia i wynagrodzenia członków służby zagranicznej,

c) zbierania, wykorzystywania i przetwarzania innych informacji w celu realizacji zadań ustawowych;

2) zapewnia realizację decyzji personalnych podjętych przez Ministra Spraw Zagranicznych lub Szefa Służby Zagranicznej;

3) zapewnia obsługę dyrektora generalnego w zakresie wykonywanych przez niego czynności z zakresu prawa pracy i wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników, w szczególności w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, planowania i wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunku pracy, a także świadczeń przysługujących członkom ich rodzin;

4) wspiera realizację zadań Konwentu Służby Zagranicznej;

5) koordynuje działania związane z opisywaniem i wartościowaniem stanowisk pracy, a także z przeprowadzaniem ocen pracowniczych;

6) planuje i organizuje procedury naboru na stanowiska pracy w komórkach organizacyjnych oraz w placówkach zagranicznych;

7) prowadzi sprawy związane z wydawaniem, ewidencjonowaniem i przechowywaniem paszportów dyplomatycznych oraz służbowych, załatwia sprawy wizowe związane z wyjazdami służbowymi pracowników ministerstwa oraz innych uprawnionych osób;

8) podejmuje działania z zakresu ochrony zdrowia pracowników i członków ich rodzin;

9) realizuje zadania związane z działalnością socjalną pracodawcy, w tym planuje budżet zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz gospodaruje tym funduszem;

10) organizuje praktyki, staże, z wyjątkiem staży wynikających z programów wymiany urzędników, oraz wolontariat na rzecz ministerstwa i placówek zagranicznych;

11) przetwarza dane osobowe pracowników ministerstwa;

12) koordynuje i sprawuje organizacyjny nadzór nad procesem naboru obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do organizacji i instytucji międzynarodowych, zgodnie z wypracowaną i wdrożoną strategią polityczną;

13) planuje i organizuje procedury naboru oraz przygotowania kandydatów na stanowiska w ESDZ oraz organizacjach i instytucjach międzynarodowych, o których mowa w pkt 12, koordynuje działania promocyjne na rzecz kandydatów Rzeczypospolitej Polskiej oraz monitoruje stan zatrudnienia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w tych organizacjach i instytucjach międzynarodowych;

14) koordynuje i organizuje procedury związane z naborem i delegowaniem pracowników ministerstwa oraz innych ministerstw i urzędów centralnej administracji rządowej do ESDZ oraz organizacji i instytucji międzynarodowych, o których mowa w pkt 12, w charakterze ekspertów narodowych, w szczególności uczestniczy w procesie rekrutacji na stanowiska w tych organizacjach i instytucjach międzynarodowych;

15) prowadzi nabór kandydatów na misje obserwacyjne oraz nabór na szkolenia dla obserwatorów;

16) prowadzi sprawy dotyczące wymiany poparć z państwami Unii Europejskiej w ramach Mechanizmu Wymiany Poparć.

§ 63. (uchylony).

§ 64. Inspektorat Służby Zagranicznej (ISZ):

1) odpowiada za bezpieczne funkcjonowanie służby zagranicznej w zakresie swoich kompetencji;

2) planuje, przeprowadza i dokumentuje czynności sprawdzające i wyjaśniające w zakresie swoich kompetencji;

3) gromadzi i analizuje informacje mogące mieć wpływ na bezpieczne funkcjonowanie służby zagranicznej;

4) (uchylony);

5) określa środki zabezpieczenia dla obiektów krajowych i placówek zagranicznych oraz wymagania funkcjonalne dla zabezpieczeń budowlanych, mechanicznych, elektronicznych i organizacyjnych;

6) odpowiada za współpracę z instytucjami zewnętrznymi właściwymi w sprawach bezpieczeństwa;

7) współpracuje ze Służbą Ochrony Państwa, Żandarmerią Wojskową i innymi instytucjami zewnętrznymi w zakresie organizacji ochrony w placówkach zagranicznych oraz obiektach krajowych ministerstwa;

8) monitoruje zagrożenia dla bezpieczeństwa placówek i ich personelu;

9) występuje z wnioskami o podjęcie działań mających na celu skuteczne eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń;

10) opracowuje i aktualizuje kategoryzację placówek zagranicznych pod względem bezpieczeństwa;

11) zleca właściwym komórkom organizacyjnym i placówkom zagranicznym podejmowanie działań adekwatnych do zmieniającej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa;

12) określa środki zabezpieczeń pozwalające zapewnić placówkom zagranicznym, ich personelowi i członkom rodzin pracowników placówek zagranicznych właściwy poziom bezpieczeństwa oraz monitoruje wykonanie przez inne komórki organizacyjne ministerstwa i placówki zagraniczne zadań w obszarze bezpieczeństwa;

13) koordynuje działania podejmowane przez komórki organizacyjne ministerstwa i placówki zagraniczne z zakresu bezpiecznego funkcjonowania służby zagranicznej;

14) uczestniczy we wdrażaniu systemów jawnej łączności specjalnej w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania służby zagranicznej;

15) podejmuje działania planowe i doraźne w sytuacjach kryzysowych;

16) wyraża opinie w zakresie bezpieczeństwa osobowego w sprawie obsady stanowisk w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

17) wyraża opinie w sprawie przyjmowania praktykantów, wolontariuszy i stażystów w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

18) (uchylony);

19) (uchylony);

20) w zakresie posiadanych kompetencji utrzymuje kontakty z przedstawicielami innych państw oraz organizacji międzynarodowych w obszarze bezpieczeństwa placówek zagranicznych;

21) realizuje zadania dotyczące obronności i bezpieczeństwa ministerstwa, wynikające z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728), ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 838 oraz z 2021 r. poz. 469) oraz ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159);

22) koordynuje i nadzoruje działania mające na celu zapewnienie przestrzegania zasad ochrony danych osobowych przetwarzanych w komórkach organizacyjnych ministerstwa oraz w placówkach zagranicznych, z wyłączeniem spraw znajdujących się we właściwości Inspektora Ochrony Danych;

23) (uchylony);

24) wspiera Inspektora Ochrony Danych w planowaniu, przeprowadzaniu i dokumentowaniu kontroli i audytów w zakresie ochrony danych osobowych w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

25) nadzoruje wdrażanie dokumentacji bezpieczeństwa danych osobowych oraz polityki bezpieczeństwa informacji w ministerstwie i placówkach zagranicznych oraz zapewnia ich aktualizowanie;

25a) zapewnia wsparcie merytoryczne oraz obsługę organizacyjno-techniczną Inspektora Ochrony Danych w zakresie jego kompetencji;

26) podejmuje czynności wyjaśniające w przypadkach podejrzenia naruszenia zasad bezpieczeństwa informacji w systemach teleinformatycznych przetwarzających informacje jawne;

27) wydaje opinie w zakresie zabezpieczenia systemów teleinformatycznych, w tym służących do przetwarzania danych osobowych, wdrażanych w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

28) występuje z inicjatywami działań lub projektami wewnętrznych regulacji prawnych dotyczących ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa informacji jawnych, przetwarzanych w ministerstwie i placówkach zagranicznych;

29) realizuje zadania związane z prowadzeniem przez pracowników Wydziału Służby Ochrony i Kontaktu ochrony placówek zagranicznych oraz ochronę obiektów ministerstwa na terenie kraju;

30) określa standardy ochrony fizycznej obiektów ministerstwa i placówek zagranicznych;

31) (uchylony);

32) odpowiada za problematykę zarządzania kryzysowego i koordynuje realizację zadań z tego zakresu z wyłączeniem zadań pozostających we właściwości Departamentu Konsularnego;

33) koordynuje i nadzoruje działania związane z ustanowieniem, wdrożeniem, utrzymaniem i doskonaleniem systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w ministerstwie oraz placówkach zagranicznych;

34) koordynuje zarządzanie ryzykiem w bezpieczeństwie informacji.

§ 65. Protokół Dyplomatyczny (PD):

1) przygotowuje programy wizyt głów państw, szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych i szefów oraz wyższych urzędników organizacji międzynarodowych, a także innych gości przybywających na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych oraz wizyt Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych za granicą i uczestniczy w ich realizacji;

2) zapewnia obsługę protokolarną uroczystości i spotkań z udziałem szefów misji dyplomatycznych na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu oraz dyrektora generalnego w ministerstwie;

3) przygotowuje audiencje szefów misji dyplomatycznych u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Ministra Spraw Zagranicznych;

4) prowadzi korespondencję protokolarną Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych z ich odpowiednikami;

5) prowadzi sprawy akredytacji przedstawicieli obcych państw i organizacji międzynarodowych mających podmiotowość prawno-międzynarodową w Polsce oraz polskich przedstawicieli za granicą;

6) czuwa nad przestrzeganiem przywilejów i immunitetów dyplomatycznych i konsularnych oraz nad przestrzeganiem zasady wzajemności w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą;

7) uczestniczy w przygotowaniu umów międzynarodowych oraz aktów prawa wewnętrznego dotyczących przywilejów i immunitetów dyplomatycznych;

8) inicjuje zawarcie umów międzynarodowych dotyczących wjazdu, pobytu i statusu członków misji dyplomatycznych i innych osób;

9) nadzoruje realizację umów międzynarodowych i przepisów prawa wewnętrznego regulujących prawa i obowiązki misji dyplomatycznych i członków korpusu dyplomatycznego;

10) udziela misjom dyplomatycznym oraz członkom korpusu dyplomatycznego w Polsce niezbędnej pomocy w realizacji ich zadań zgodnie z Konwencją Wiedeńską oraz umowami dwustronnymi;

11) współuczestniczy w procesie nadawania odznaczeń państwowych Rzeczypospolitej Polskiej dla obywateli polskich stale przebywających za granicą oraz cudzoziemców;

12) prowadzi sprawy związane z nieruchomościami przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych akredytowanych w Rzeczypospolitej Polskiej;

13) realizuje zadania z zakresu promocji Polski wśród korpusu dyplomatyczno-konsularnego w porozumieniu z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej;

14) prowadzi, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi, sprawy dotyczące umów zawieranych na podstawie ustaw, umów międzynarodowych lub powszechnie obowiązujących zwyczajów międzynarodowych z przedstawicielstwami dyplomatycznymi lub urzędami konsularnymi państw obcych oraz innymi przedstawicielstwami i instytucjami zrównanymi z nimi w zakresie przywilejów i immunitetów o zbywaniu lub oddawaniu w użytkowanie, dzierżawę lub najem, na zasadzie wzajemności, nieruchomości Skarbu Państwa.

§ 66. (uchylony).

§ 67. Samodzielne stanowisko - Dyrektor Polityczny (DP):

1) nadzoruje proces przygotowania przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej do Rady do Spraw Zagranicznych;

2) nadzoruje proces wypracowania i realizacji instrukcji na spotkania Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER II) w części dotyczącej stosunków zewnętrznych oraz Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej;

3) koordynuje wypracowania stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze politycznych aspektów stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej oraz WPZiB;

4) odpowiada za udział Rzeczypospolitej Polskiej w konsultacjach stanowisk w dziedzinie WPZiB na szczeblu dyrektorów politycznych Unii Europejskiej;

5) odpowiada za udział Rzeczypospolitej Polskiej w konsultacjach z udziałem dyrektorów politycznych lub ich odpowiedników z państw spoza Unii Europejskiej;

6) odpowiada za monitorowanie obecności i zakresu tematyki europejskich stosunków zewnętrznych w materiałach na rozmowy przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami państw spoza Unii Europejskiej;

7) odpowiada za koordynację informacji z rozmów z partnerami z państw spoza Unii Europejskiej, przekazywanych za pośrednictwem sieci Coreu;

8) nadzoruje wypracowanie i wdrożenie strategii politycznej obecności obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w organizacjach i instytucjach międzynarodowych innych niż instytucje i organy Unii Europejskiej, w szczególności w ESDZ;

9) sprawuje nadzór nad Departamentem Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej.

§ 68. Samodzielne stanowisko - Rzecznik Prasowy MSZ (RP):

1) prezentuje działania ministerstwa, w szczególności występuje w mediach oraz wydaje oświadczenia i komunikaty prasowe, w tym w sprawach administracyjnych związanych z funkcjonowaniem ministerstwa;

2) utrzymuje regularne kontakty ze środkami masowego przekazu;

3) współdziała w realizacji obowiązków nałożonych na organy administracji rządowej w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz ustawie - Prawo Prasowe;

4) przy wsparciu Biura Rzecznika Prasowego, organizuje kontakty medialne Kierownictwa MSZ, w tym prowadzi konferencje i spotkania z przedstawicielami mediów;

5) w porozumieniu z członkami Kierownictwa MSZ odpowiada za ich publikacje prasowe, w tym nadzór redakcyjny oraz autoryzację tekstów;

6) współpracuje z Rzecznikiem Prasowym Rządu i Centrum Informacyjnym Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przekazując bieżące informacje na temat działań medialnych podejmowanych przez ministerstwo;

7) sprawuje nadzór nad Biurem Rzecznika Prasowego MSZ.



1) Zbiory konsularne są określone w Wykazie zbiorów przetwarzanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i placówkach zagranicznych, stanowiącym załącznik do Polityki Bezpieczeństwa Danych Osobowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i placówkach zagranicznych, określonej na podstawie § 1 zarządzenia nr 32 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie zasad ochrony danych osobowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz placówkach zagranicznych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. z 2018 r. poz. 45).

[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 10 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 25 marca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych (Dz.Urz.MSZ. poz. 16). Zmiana weszła w życie 27 marca 2024 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00