ZARZĄDZENIE NR 23
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 20 lipca 2020 r.
w sprawie wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz jednostkach podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych
Na podstawie art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 374) oraz art. 34 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) i art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1220) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zadania Ministra Spraw Zagranicznych w ramach powszechnego obowiązku obrony, wynikające z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i przepisów wykonawczych do tej ustawy, zwane dalej zadaniami obronnymi, wykonują komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jednostki podległe Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowane.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) Ministrze - rozumie się przez to Ministra Spraw Zagranicznych;
2) Ministerstwie - rozumie się przez to Ministerstwo Spraw Zagranicznych;
3) komórce organizacyjnej właściwej do spraw bezpieczeństwa - rozumie się przez to komórkę organizacyjną Ministerstwa realizującą zadania dotyczące obronności i bezpieczeństwa Ministerstwa, wynikające z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
4) stanowisku kierowania - rozumie się przez to przygotowane i wyposażone miejsca pracy (obiekty, rejony), w których rozmieszcza się wydzielone z komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz z jednostek podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych siły i środki, przeznaczone do realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem w ramach systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym wraz z elementami zabezpieczenia.
§ 3. Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa i kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych kierują całokształtem wykonywania zadań obronnych w podległych im komórkach organizacyjnych i jednostkach oraz odpowiadają za ich przygotowanie do działania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w czasie kryzysu i w czasie wojny.
§ 4. 1. Komórka organizacyjna właściwa do spraw bezpieczeństwa koordynuje wykonywanie zadań obronnych przez komórki organizacyjne Ministerstwa oraz jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane.
2. Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych udzielają dyrektorowi komórki organizacyjnej właściwej do spraw bezpieczeństwa informacji dotyczących stanu realizacji zadań obronnych.
§ 5. 1. Szczegółowy zakres funkcjonowania komórek organizacyjnych Ministerstwa w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny określają regulaminy stanowisk kierowania.
2. Komórka organizacyjna właściwa do spraw bezpieczeństwa przygotuje i przedłoży Ministrowi do zatwierdzenia regulaminy, o których mowa w ust. 1, w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
3. Komórki organizacyjne Ministerstwa udzielą komórce właściwej do spraw bezpieczeństwa niezbędnych informacji oraz wsparcia w realizacji zadania, o którym mowa w ust. 2.
§ 6. 1. W stanie stałej gotowości obronnej państwa tworzy się w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi i przez niego nadzorowanych system stałych dyżurów w celu zapewnienia sprawnego przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
2. Organizację i zasady funkcjonowania systemu stałych dyżurów w Ministerstwie oraz jednostkach podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych regulują przepisy wewnętrzne określające utworzenie w stałej gotowości obronnej państwa systemu stałych dyżurów w Ministerstwie oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych.
§ 7. 1. Do szkolenia obronnego w Ministerstwie oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 października 2015 r. w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. poz. 1829).
2. Koordynację procesu szkolenia, o którym mowa w ust. 1, zapewnia komórka organizacyjna właściwa do spraw bezpieczeństwa.
§ 8. 1. Komórka organizacyjna właściwa do spraw bezpieczeństwa prowadzi kontrole wykonywania zadań obronnych przez komórki organizacyjne Ministerstwa oraz jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane.
2. Do prowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli wykonywania zadań obronnych (Dz. U. poz. 151 oraz z 2008 r. poz. 669).
§ 9. Dyrektor generalny służby zagranicznej wydaje wytyczne w zakresie wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony, w których określa się w szczególności:
1) planowanie oraz organizację wykonywania zadań obronnych;
2) organizację, zasady oraz tryb prowadzenia szkolenia obronnego, o którym mowa w § 7 ust. 1;
3) organizację oraz zasady prowadzenia kontroli, o których mowa w § 8 ust. 1;
4) procedury reklamowania pracowników Ministerstwa oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
5) zasady przygotowania obiektów i infrastruktury Ministerstwa w celu właściwego funkcjonowania Stanowiska Kierowania Ministra.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
Minister Spraw Zagranicznych: Jacek Czaputowicz
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00