Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-07-05
Wersja aktualna od 2023-07-05
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 10
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 11 lutego 2015 r.
w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
(ostatnia zmiana: DUMSZ. z 2023 r., poz. 21)
Na podstawie § 20 ust. 1 pkt 1 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 5 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 25 marca z 2013 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. poz. 4 i 15 oraz z 2014 r. poz. 6 i 23) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, zwanego w dalszej części zarządzenia „Pełnomocnikiem".
2. [1] Funkcję Pełnomocnika pełni pracownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych właściwej w sprawach informatyki i telekomunikacji. Pełnomocnika powołuje i odwołuje Minister Spraw Zagranicznych w drodze decyzji.
§ 2. 1. Pełnomocnik inicjuje, wspomaga i nadzoruje działania związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zwanym dalej „MSZ".
2. Do zadań Pełnomocnika należy w szczególności:
1) koordynowanie przedsięwzięć przewidzianych dla Ministra Spraw Zagranicznych w sprawach bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w odniesieniu do wszystkich komórek organizacyjnych MSZ i placówek zagranicznych, z wyłączeniem zadań zastrzeżonych dla pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych określonych w przepisach odrębnych;
2) realizowanie obowiązków wynikających z przepisów aktów prawnych, polityk i programów rządowych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni;
3) opracowywanie i wdrażanie procedur reagowania na incydenty komputerowe;
4) inicjowanie oraz wspieranie działania komórek organizacyjnych MSZ oraz placówek zagranicznych w obszarze osiągnięcia zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni MSZ;
5) identyfikowanie i prowadzenie cyklicznych analiz ryzyka;
6) przygotowanie planów awaryjnych oraz ich testowanie;
7) nadzorowanie planowania oraz realizacji rozbudowy, modernizacji i utrzymywania systemów wchodzących w skład Cybernetycznej Tarczy Obronnej MSZ;
8) kształtowanie polityki w zakresie specjalistycznych szkoleń personelu informatycznego w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego i cyberprzestrzeni;
9) prowadzenie monitoringu potrzeb MSZ i placówek zagranicznych w zakresie wsparcia informatycznego z obszaru bezpieczeństwa;
10) prowadzenie monitoringu najnowszych technologii informatyczno-telekomunikacyjnych pod kątem eliminowania potencjalnych zagrożeń cyberprzestrzeni;
11) [2] opracowywanie procedur zapewniających informowanie właściwych zespołów CSIRT o wystąpieniu incydentów komputerowych.
§ 3. Pełnomocnik może występować o dostęp do informacji i dokumentów będących w posiadaniu komórek i jednostek organizacyjnych MSZ, związanych z realizacją zadań Pełnomocnika, przy zachowaniu procedur określonych ustawą o ochronie informacji niejawnych i innymi właściwymi przepisami prawnymi.
§ 4. 1. Minister Spraw Zagranicznych nadzoruje Pełnomocnika przez sekretarza lub podsekretarza stanu właściwego do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
2. Pełnomocnik współpracuje z właściwym sekretarzem lub podsekretarzem stanu, któremu podlega tematyka bezpieczeństwa cyberprzestrzeni także w zakresie parafowania materiałów przygotowywanych przez Pełnomocnika.
§ 5. 1. Pełnomocnik przedstawia Ministrowi Spraw Zagranicznych za pośrednictwem sekretarza lub podsekretarza stanu któremu podlega tematyka bezpieczeństwa cyberprzestrzeni roczne sprawozdanie ze swojej działalności w terminie najpóźniej do 20 lutego roku następującego po okresie sprawozdawczym.
2. Pełnomocnik może przedstawiać Ministrowi Spraw Zagranicznych opinie i wnioski w zakresie zadań określonych w § 2.
§ 6. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-techniczną i kancelaryjną Pełnomocnika zapewnia komórka właściwa w sprawach informatyki i telekomunikacji.
§ 7. Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika, w tym koszty podróży służbowych, pokrywane są ze środków przydzielonych do dyspozycji komórki obsługującej Pełnomocnika, chyba że ustalenia dotyczące konkretnego projektu przewidują odmienne finansowanie.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
|
1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej - sprawy zagraniczne i członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1266).
[1] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 4 lipca 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (Dz.Urz.MSZ. poz. 21). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2023 r.
[2] § 2 ust. 2 pkt 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 4 lipca 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (Dz.Urz.MSZ. poz. 21). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2023 r.