Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2014 poz. 30
Wersja aktualna od 2014-11-28
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2014 poz. 30
Wersja aktualna od 2014-11-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 27 listopada 2014 r.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 oraz Nr 232, poz. 1378) ogłasza się Instrukcję dotyczącą sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucje kościelne terytorialne i personalne (art. 4 ust. 2 Konkordatu) oraz powiadamiania o powoływaniu i odwoływaniu osoby sprawującej funkcję organu osoby prawnej, stanowiącą załącznik do obwieszczenia.

Minister Spraw Zagranicznych: Grzegorz Schetyna

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej – sprawy zagraniczne i członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1266).

Załącznik do Obwieszczenia
Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 27 listopada 2014 r.

Instrukcja

dotycząca sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucje kościelne terytorialne i personalne (art. 4 ust. 2 Konkordatu) oraz powiadamiania o powoływaniu i odwoływaniu osoby sprawującej funkcję organu osoby prawnej

Art. 4 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r., stanowi, że Rzeczpospolita Polska uznaje osobowość prawną wszystkich instytucji kościelnych terytorialnych i personalnych, które uzyskały taką osobowość na podstawie przepisów prawa kanonicznego. Władza kościelna dokonuje stosownego powiadomienia kompetentnych organów państwowych.

Część pierwsza

Zasady dotyczące sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucje kościelne terytorialne i personalne

1. Instytucje kościelne terytorialne i personalne, zwane dalej „instytucjami kościelnymi”, uzyskują osobowość prawną na podstawie przepisów prawa kanonicznego i posiadają ją od dnia wejścia w życie dekretu kompetentnej władzy kościelnej. Władza kościelna powiadamia o tym fakcie ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych lub wojewodę, właściwego ze względu na siedzibę instytucji kościelnej, zgodnie z wykazem kompetencyjnym dotyczącym powiadamiania o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną lub powołaniu i odwołaniu osoby pełniącej funkcję organu osoby prawnej, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej Instrukcji.

2. Powiadomienie o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej Instrukcji.

3. Do powiadomienia dołącza się:

a) uwierzytelnioną kopię dekretu władzy kościelnej powołującego instytucję kościelną;

b) kwestionariusz zawierający podstawowe dane identyfikacyjne instytucji kościelnej.

4. Dekret władzy kościelnej powołującej instytucję kościelną powinien:

a) zawierać wszystkie konieczne elementy, z powołaniem się na stosowne przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego lub Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich;

b) być podpisany przez właściwego biskupa diecezjalnego i kanclerza bądź notariusza kurii diecezjalnej albo wyższego przełożonego zakonnego i sekretarza kurii zakonnej oraz opatrzony pieczęcią.

5. Uwierzytelnienia kopii dekretu należy dokonać odpowiednio w:

a) Nuncjaturze Apostolskiej,

b) Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski,

c) właściwej kurii.

6. Kwestionariusz zawierający podstawowe dane identyfikacyjne instytucji kościelnej, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej Instrukcji.

7. Powiadomienie dokonane przez Nuncjusza Apostolskiego lub osobę zastępującą go zgodnie z prawem traktuje się jak uwierzytelnienie kopii dekretu.

8. W przypadku utworzenia jednostki organizacyjnej zakonu, który istnieje za granicą, a dotąd nie działał w Rzeczypospolitej Polskiej, należy zachować procedurę przewidzianą w art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1169, z późn. zm.).

9. W przypadku gdy złożone powiadomienie nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w pkt. 2–8 niniejszej Instrukcji, organ państwowy właściwy do jego odbioru zwraca się o jego uzupełnienie.

10. W następstwie powiadomienia właściwy organ państwowy wydaje potwierdzenie odbioru powiadomienia o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszej Instrukcji.

11. Potwierdzenie odbioru powiadomienia o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną jest dowodem posiadania przez nią osobowości prawnej w prawie państwowym. Potwierdzenie takie wydaje się jednorazowo odpowiedniej władzy kościelnej.

12. Ewentualne przypadki nieuwzględnione w wykazie kompetencyjnym stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej Instrukcji należy każdorazowo przedstawić Sekretarzowi Generalnemu Konferencji Episkopatu Polski, który wyjaśni sprawę w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych oraz Nuncjuszem Apostolskim w Polsce.

Część druga

Zasady dotyczące sposobu powiadamiania organów państwowych o powołaniu i odwołaniu osoby sprawującej funkcję organu osoby prawnej oraz o innych zmianach

13. Zgodnie z art. 13 ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, władza kościelna powiadamia ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych albo wojewodę właściwego ze względu na siedzibę instytucji kościelnej, zgodnie z wykazem kompetencyjnym stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej Instrukcji, o:

a) powołaniu i odwołaniu osoby sprawującej funkcję organu osoby prawnej;

b) zmianach dotyczących nazwy i siedziby kościelnej osoby prawnej oraz o zmianie jej granic;

c) połączeniu, podziale i zniesieniu kościelnej osoby prawnej.

14. W przypadku powiadomień, o których mowa w art. 14 wyżej cytowanej ustawy z dnia 17 maja 1989 r., właściwy organ władzy kościelnej, zgodnie z wykazem kompetencyjnym stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej Instrukcji, przesyła powiadomienie do właściwego organu państwowego dołączając uwierzytelnioną kopię dekretu o powołaniu lub odwołaniu osoby sprawującej funkcję organu osoby prawnej.

15. Uwierzytelnienia kopii dekretu należy dokonać odpowiednio w:

a) Nuncjaturze Apostolskiej,

b) Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski,

c) właściwej kurii.

16. Powiadomienie dokonane przez Nuncjusza Apostolskiego lub osobę zastępującą go zgodnie z prawem traktuje się jak uwierzytelnienie kopii dekretu.

17. W przypadku gdy złożone powiadomienie nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w pkt. 13–16 niniejszej Instrukcji, organ państwowy właściwy do jego odbioru zwraca się o jego uzupełnienie.

18. Powyższy tryb stosuje się odpowiednio do innych kościelnych osób prawnych, które uzyskały osobowość prawną na mocy rozporządzenia ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, w trybie art. 10 ustawy z dnia 17 maja 1989 r., o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

19. Zachowuje się dotychczasową praktykę dotyczącą poświadczania, że dana osoba pełni funkcję organu instytucji kościelnej posiadającej osobowość prawną (np. biskupów diecezjalnych, proboszczów, przełożonych zakonnych itd. – według listy zamieszczonej w art. 7 ust. 3 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP). Poświadczenia wystawiane są odpowiednio przez:

a) Nuncjaturę Apostolską,

b) Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski,

c) właściwe kurie.

20. Niniejsza Instrukcja:

a) zastępuje w całości Instrukcję dotycząca sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez terytorialne i personalne instytucje kościelne (art. 4 ust. 2 Konkordatu), z dnia 13 marca 2000 r.;

b) wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2014 r.

Przewodniczący Kościelnej

Przewodniczący Rządowej

Komisji Konkordatowej:

Komisji Konkordatowej:

abp Stanisław Budzik

Radosław Sikorski

Załącznik nr 1

Wykaz kompetencyjny dotyczący powiadamiania o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną lub o powoływaniu i odwoływaniu osoby pełniącej funkcję organu osoby prawnej

instytucja kościelna

kto powiadamia

kogo powiadamia

metropolia

Nuncjusz Apostolski2

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

archidiecezja, diecezja

Nuncjusz Apostolski1

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

ordynariat polowy

Nuncjusz Apostolski1

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

administratura apostolska

Nuncjusz Apostolski1

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

konferencja wyższych przełożonych zakonnych

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

Caritas Polska

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

Papieskie Dzieła Misyjne

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

parafia, parafia personalna

biskup diecezjalny

wojewoda

kościół rektoralny (rektorat)

biskup diecezjalny

wojewoda

kapituła

biskup diecezjalny

wojewoda

zakon3 na prawie papieskim

Nuncjusz Apostolski1

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

zakon2 na prawie diecezjalnym

biskup diecezjalny

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

Caritas diecezji

biskup diecezjalny

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

prowincja zakonna

wyższy przełożony zakonny samodzielnie jeśli ma siedzibę na terytorium RP lub w innym przypadku za pośrednictwem Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

opactwo, klasztor niezależny

biskup diecezjalny

wojewoda

dom zakonny

wyższy przełożony zakonny samodzielnie jeśli ma siedzibę na terytorium RP lub w innym przypadku za pośrednictwem Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski

wojewoda

wyższe seminarium duchowne diecezjalne

biskup diecezjalny

wojewoda

niższe seminarium duchowne diecezjalne

biskup diecezjalny

wojewoda

wyższe seminarium duchowne zakonne

wyższy przełożony zakonny

wojewoda

niższe seminarium duchowne zakonne

wyższy przełożony zakonny

wojewoda

wyższe seminarium duchowne międzydiecezjalne

biskup diecezjalny właściwy ze względu na siedzibę seminarium

wojewoda

wiceprowincje i inne terytorialne jednostki organizacyjne zakonów

wyższy przełożony zakonny samodzielnie jeśli ma siedzibę na terytorium RP lub w innym przypadku za pośrednictwem Sekretariatu KEP

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

inne jednostki organizacyjne Kościoła (art. 10 ustawy z dnia z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej)

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski albo właściwy biskup diecezjalny albo właściwy wyższy przełożony zakonny

minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

2 lub osoba zastępująca go zgodnie z prawem

3 pod terminem „zakony” należy rozumieć również instytuty świeckie i stowarzyszenia życia apostolskiego [art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1169, z późn. zm.)]

Załącznik nr 2

WZÓR – Powiadomienie o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną

infoRgrafika

4 Należy wybrać właściwe określenie w zależności od charakteru osoby prawnej.

Załącznik nr 3

WZÓR – Kwestionariusz zawierający podstawowe dane identyfikacyjne instytucji kościelnej

infoRgrafika

Załącznik nr 4

WZÓR – Potwierdzenie odbioru powiadomienia o uzyskaniu osobowości prawnej przez instytucję kościelną

infoRgrafika

5 Należy wybrać właściwy – Minister Administracji i Cyfryzacji (minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych) albo wojewoda właściwy ze względu na siedzibę instytucji kościelnej personalnej lub terytorialnej.

6 Tytuł, imię i nazwisko osoby dokonującej powiadomienia oraz sprawowany przez nią urząd.

7 Należy wybrać właściwy charakter instytucji kościelnej określony jak w powiadomieniu o jej utworzeniu.

8 Należy wpisać nazwę właściwej instytucji kościelnej.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00