Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-04-14
Wersja aktualna od 2011-04-14
obowiązujący
ZARZĄDZENIE Nr 4 DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 14 kwietnia 2011 r.
w sprawie utworzenia funduszu premiowego oraz określenia warunków przyznawania premii pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Na podstawie art. 25 ust. 10 w zw. z ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 157, poz. 1247 i Nr 219, poz. 1706) w związku z § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. z 2010 r. Nr 27, poz. 134) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi, zwanych dalej „pracownikami”, Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej tworzy fundusz premiowy w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników. Podstawę naliczenia funduszu premiowego na dany rok kalendarzowy stanowi stan zatrudnienia na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi na dzień 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego.
2. Wysokość funduszu może ulegać zmianie w zależności od stanu zatrudnienia na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi.
§ 2
1. Premia regulaminowa przysługuje w wysokości do 100% wynagrodzenia zasadniczego brutto pracownika, a jej wysokość w danym miesiącu zależy od przestrzegania przez pracownika warunków określonych w § 3 ust. 1.
2. Wysokość premii ustala z upoważnienia Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych, na wniosek dyrektora komórki organizacyjnej zatrudniającej pracownika.
§ 3
1. Pracownik nabywa prawo do premii regulaminowej po przepracowaniu każdego miesiąca oraz rzetelnym i starannym wykonywaniu obowiązków pracowniczych w miesiącu, za który premia jest przyznawana, a w szczególności:
1) prawidłowym i terminowym wykonaniu zadań służbowych wynikających z zakresu czynności lub polecenia służbowego;
2) przestrzeganiu ustalonego czasu pracy,
3) przestrzeganiu regulaminu pracy;
4) przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
5) poszanowanie majątku na stanowisku pracy;
6) wydajność i operatywność w realizacji zadań;
7) aktywność i samodzielność w realizacji zadań.
2. Pracownik traci prawo do premii w przypadku:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
2) opuszczenia stanowiska pracy bez usprawiedliwienia;
3) spożywania alkoholu w pracy lub przystąpienia do pracy po spożyciu alkoholu;
4) wyrządzenia pracodawcy szkody z winy umyślnej;
5) wymierzenia mu kary porządkowej przewidzianej regulaminem pracy;
6) rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§ 4
1. Premia przysługuje pracownikowi jedynie za pracę wykonaną.
2. Pracownik zachowuje prawo do premii za okres niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy wynika to z przepisów prawa pracy dotyczących sytuacji, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu niezdolności do pracy pracownika na skutek choroby lub z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, premię obniża się za każdy dzień kalendarzowy nieobecności w danym miesiącu.
§ 5
1. Dyrektor komórki organizacyjnej zatrudniającej pracowników składa do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych wniosek o ustalenie wysokości premii w terminie do 18 dnia miesiąca, za który premia jest ustalana. Wzór wniosku określa załącznik do niniejszego zarządzenia.
2. Premia dla pracowników wypłacana jest w terminie wypłaty wynagrodzenia.
§ 6
1. Utrata prawa do premii za dany miesiąc z przyczyn określonych w § 3 ust. 2 następuje na podstawie decyzji działającego z upoważnienia Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej dyrektora komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych wydawanej w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 2 na wniosek dyrektora komórki organizacyjnej zatrudniającej pracownika składanego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. Pracownikowi służy prawo do wystąpienia z wnioskiem do Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej za pośrednictwem dyrektora komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych o ponowne rozpatrzenie prawa do premii w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji o której mowa w ust. 1.
§ 7
Traci moc zarządzenie Nr 10 Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie utworzenia funduszu premiowego oraz określenia warunków przyznawania premii pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
§ 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 14 kwietnia 2011 r.
Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej |
Jarosław Czubiński |
Załącznik do zarządzenia Nr 4 Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej
z dnia 14 kwietnia 2011 r. (poz. 30)
Wzór wniosku o ustalenie wysokości premii dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi