Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2011-11-09 do 2012-03-06
Wersja archiwalna od 2011-11-09 do 2012-03-06
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 11
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 5 sierpnia 2010 r.
w sprawie powołania Komitetu Audytu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
(ostatnia zmiana: DUMPiPS. z 2011 r., Nr 5, poz. 28) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 288 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Powołuje się Komitet Audytu, zwany dalej „Komitetem”.
2. Komitet działa jako wspólny komitet audytu dla działów administracji rządowej – praca, zabezpieczenie społeczne, sprawy rodziny.
3. Celem Komitetu jest doradztwo świadczone na rzecz Ministra Pracy i Polityki Społecznej kierującego działami, o których mowa w ust. 2, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2.
1. W skład Komitetu wchodzą:
1) Przewodniczący Komitetu – sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, zwanym dalej „Ministerstwem”;
2) trzech członków niezależnych, powołanych z osób spełniających wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie komitetu audytu (Dz.U. Nr 226, poz. 1826).
2. Komitet powołuje Minister. Skład osobowy Komitetu określa załącznik do zarządzenia.
3. Przy powoływaniu członków Komitetu stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie komitetu audytu.
4. Komitet rozpoczyna pracę z dniem powołania.
5. Członkowie Komitetu wykonują swoje funkcje osobiście.
§ 3.
Minister odwołuje członka Komitetu:
1) na jego pisemny wniosek;
2) w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej;
3) jeżeli stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków z powodu choroby stwierdzonej orzeczeniem lekarskim;
4) w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na dwóch kolejnych posiedzeniach Komitetu.
§ 4.
1. Do zadań Komitetu działającego na rzecz Ministra w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego należy w szczególności:
1) sygnalizowanie istotnych rodzajów ryzyk w obszarach działalności Ministerstwa oraz jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra;
2) sygnalizowanie istotnych słabości kontroli zarządczej oraz proponowanie jej usprawnień;
3) doradztwo w zakresie priorytetów i zadań określonych przez Ministra;
4) wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego;
5) przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego oraz monitorowanie ich wdrożenia;
6) przegląd sprawozdań z wykonania planu rocznego audytu wewnętrznego oraz z oceny kontroli zarządczej;
7) monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;
8) wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra.
2. Do końca lutego każdego roku Komitet składa sprawozdanie z realizacji zadań w roku poprzednim, w tym w szczególności zadań, o których mowa w ust. 1, Ministrowi oraz Ministrowi Finansów. Sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa.
§ 5.
Komitet na swoim pierwszym posiedzeniu większością głosów przyjmuje regulamin prac Komitetu, określający w szczególności:
1) szczegółowy zakres zadań i organizację Komitetu;
2) sposób działania Komitetu, w tym:
a) tryb i częstotliwość zwoływania posiedzeń,
b) tryb prowadzenia posiedzeń,
c) podejmowanie uchwał,
d) zasady i sposób głosowania,
e) udział w posiedzeniach osób trzecich,
f) sposób dokumentowania posiedzeń oraz wykonanych zadań;
3) sposób i tryb dostępu członków Komitetu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w komórkach organizacyjnych oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra, w działach wymienionych w § 1 ust. 2, przy zachowaniu przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;
4) sposób i tryb współpracy pomiędzy Komitetem, a kierownikami komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra;
5) tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego, wymienionych w pkt 4, z uwzględnieniem zapewnienia pracodawcom oraz kierownikom komórek audytu wewnętrznego możliwości udziału w postępowaniu.
§ 6.
1. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący Komitetu.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Komitetu, pracami Komitetu kieruje członek niezależny Komitetu, wskazany przez Przewodniczącego Komitetu.
3. Do zadań Przewodniczącego Komitetu należy:
1) planowanie i organizowanie prac Komitetu;
2) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Komitetu;
3) ustalanie harmonogramu prac Komitetu, w tym terminów i tematów kolejnych posiedzeń Komitetu.
§ 7.
1. Komitet obraduje na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Komitetu odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak, niż raz na kwartał.
3. W sprawach, o których mowa w § 4 ust. 1, Komitet może podejmować decyzje w drodze uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komitetu.
4. Uchwały podjęte przez Komitet stanowią podstawę do rozważenia przez Ministra podjęcia działań niezbędnych dla zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego.
5. Z posiedzeń Komitetu sporządza się protokół.
6. Protokół z posiedzenia Komitetu podpisuje Przewodniczący lub członek Komitetu, o którym mowa w § 6 ust. 2, po zapoznaniu się i ewentualnym uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez członków Komitetu.
§ 8.
1. Udział w pracach Komitetu jest obowiązkowy.
2. Przewodniczący Komitetu uczestniczy w posiedzeniach Komitetu w ramach obowiązków służbowych i nie otrzymuje z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.
3. Członkowie niezależni Komitetu otrzymują za udział w posiedzeniach Komitetu wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie komitetu audytu.
4. Warunkiem wypłacenia wynagrodzenia jest udział niezależnego członka Komitetu w co najmniej jednym posiedzeniu Komitetu w danym kwartale.
5. Przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Komitetu, może zapraszać do udziału w pracach Komitetu osoby spoza składu Komitetu, które z głosem doradczym uczestniczą w pracach Komitetu. Osoby zaproszone nie otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Komitetu.
§ 9.
1. Obsługę organizacyjno-biurową i administracyjną Komitetu, w tym sporządzanie protokołów, o których mowa w § 7 ust. 5, zapewnia Stanowisko do Spraw Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie.
2. Pracownicy Stanowiska do Spraw Audytu Wewnętrznego uczestniczą w posiedzeniach Komitetu w trybie doradczym, bez prawa udziału w głosowaniach Komitetu.
3. Dokumentacja spraw będących przedmiotem działania Komitetu stanowi akta stałe audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
§ 10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
|
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działami administracji rządowej – praca, zabezpieczenie społeczne, sprawy rodziny na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U. Nr 216, poz. 1598).
Załącznik do zarządzenia Nr 11 Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 5 sierpnia 2010 r.
Skład osobowy Komitetu [1]
W skład Komitetu Minister powołuje następujące osoby: | ||
1) | Pan Marek Bucior | – Przewodniczący Komitetu; |
2) | Pan Ireneusz Fąfara | – członek niezależny Komitetu; |
3) | Pan Robert Gwiazdowski | – członek niezależny Komitetu; |
4) | Pani Urszula Kalina-Prasznic | – członek niezależny Komitetu; |
5) | Pani Leokadia Oręziak | – członek niezależny Komitetu. |
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 25 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 listopada 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu Audytu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. Nr 5, poz. 28). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2011 r.