Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-03-11
Wersja aktualna od 2011-03-11
obowiązujący
ZARZĄDZENIE Nr 9 MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 11 marca 2011 r.
w sprawie Zespołu do spraw Wspólnej Polityki Handlowej Unii Europejskiej
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)), zarządza się co następuje:
§ 1
1. Tworzy się Zespół do spraw Wspólnej Polityki Handlowej Unii Europejskiej, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw gospodarki.
3. Zespół wykonuje zadania, o których mowa w § 2 w okresie przygotowań i podczas Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, to jest od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia do dnia 31 grudnia 2011 r.
§ 2
1. Do zadań Zespołu należy:
1) ocena realizacji funkcji Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w zakresie Wspólnej Polityki Handlowej Unii Europejskiej, zwanej dalej „WPH UE”;
2) analizowanie sytuacji w ramach WPH UE, w tym w szczególności:
a) opiniowanie propozycji stanowiska Polski w sprawach WPH UE, w tym przedstawianego na następujących forach:
- Rada UE do spraw Zagranicznych w zakresie WPH UE (FAC),
- Rada UE do spraw Zagranicznych w formacie ministrów do spraw handlu (FAC TRADE),
- Komitet do spraw Polityki Handlowej UE Pełni Członkowie (TPCFM),
- Komitet do spraw Polityki Handlowej UE Zastępcy Członków (TPCDM),
- Komitet do spraw Handlu Usługami i Inwestycjami (TPCSI),
- Komitet do spraw Polityki Handlowej (TPC STIS - stal, tekstylia i inne branże przemysłowe).
- Grupa Robocza Rady UE do spraw problemów handlowych (CQG),
- Grupa Robocza Rady UE do spraw Ogólnego Systemu Preferencji Handlowych UE (GSP),
b) opiniowanie propozycji stanowiska Polski jako Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w zakresie prac WTO oraz zakończonych i toczących się negocjacji w sprawie zawarcia umów z krajami trzecimi, które dotyczą spraw objętych WPH UE,
c) wspomaganie Pełnomocnika Rządu do Spraw Światowej Organizacji Handlu.
3. Zespół, realizując zadania, o których mowa w ust. 1:
1) kieruje się zapisem fiszek programowych Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w zakresie WPH UE zatwierdzonych przez Komitet do Spraw Europejskich, zwany dalej „KSE”;
2) uwzględnia stan prac nad realizacją przyjmowanych zasad działania Unii Europejskiej na podstawie Traktatu z Lizbony zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, sporządzonego w Lizbonie dnia 13 grudnia 2007 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 203, poz. 1569).
4. Przewodniczący przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki propozycje zmian w zapisach fiszek programowych Prezydencji RP w Radzie UE w zakresie WPH UE.
§ 3
1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki;
2) członkowie - po jednym przedstawicielu:
a) Ministra Spraw Zagranicznych,
b) Ministra Finansów,
c) Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
d) Ministra Środowiska,
e) Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
f) Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
g) Ministra Sprawiedliwości,
h) Ministra Infrastruktury,
i) Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
j) Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych,
k) Zespołu Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie,
I) Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli,
ł) Departamentu Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki,
m) Departamentu Międzynarodowej Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki,
n) Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki,
o) Departamentu Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki;
3) sekretarz Zespołu - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik departamentu w Ministerstwie Gospodarki, odpowiedzialnego za Wspólną Politykę Handlową.
2. Członkowie Zespołu mogą upoważnić pracowników właściwych im urzędów, o których mowa w ust. 1, do reprezentowania ich w pracach Zespołu.
3. W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby nie będące członkami Zespołu reprezentujące organy, instytucje i komórki organizacyjne, o których mowa w ust 1.
4. W pracach Zespołu, na zaproszenie przewodniczącego, mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby nie będące członkami Zespołu reprezentujące inne organy i instytucje właściwe w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu.
§ 4
1. Przewodniczący:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu;
2) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3) wyznacza zastępcę spośród członków Zespołu;
4) ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków składanych przez członków Zespołu;
5) zwraca się do członków Zespołu, zgodnie z kompetencjami organów, które reprezentują, o przygotowanie opinii i propozycji wniosków, będących przedmiotem prac Zespołu.
2. Zastępca przewodniczącego przewodniczy obradom Zespołu, w przypadku nieobecności przewodniczącego.
§ 5
1. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół.
2. Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz Zespołu.
§ 6
1. W celu realizacji zadań Zespołu, przewodniczący z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze złożone z członków Zespołu, osób biorących udział w pracach Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
2. Przewodniczący może zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.
§ 7
1. Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli, o których mowa w § 3 ust. 2. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
2. Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3. Osobom biorącym udział w pracach Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 3 i 4 nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
§ 8
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§ 9
1. Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.
2. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§ 10
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§ 11
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin pracy, przyjęty na pierwszym posiedzeniu przez Zespół.
§ 12
1. Przewodniczący Zespołu składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdanie z działalności Zespołu w terminie do dnia 31 stycznia 2012 r.
2. Zespół zakończy pracę w dniu akceptacji przez ministra właściwego do spraw gospodarki sprawozdania z jego działalności, o którym mowa w ust. 1.
§ 13
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Gospodarki |
w z. Rafał Baniak |
|
1) Minister kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz.1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354.