DECYZJA NR 257
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 1 sierpnia 2024 r.
w sprawie podziału zadań między Komendantem Głównym
Policji a I Zastępcą Komendanta Głównego Policji i zastępcami
Komendanta Głównego Policji oraz upoważnień do podejmowania decyzji
w imieniu Komendanta Głównego Policji
Na podstawie art. 133 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145) oraz § 8 ust. 2 i § 10 zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 kwietnia 2016 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 13, z późn. zm.1)) postanawia się, co następuje:
§ 1. 1. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń bezpośrednio nadzoruje realizację czynności z zakresu zadań następujących komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji:
1) Gabinetu Komendanta Głównego Policji;
2) Biura Komunikacji Społecznej;
3) Biura Kadr i Organizacji Policji;
4) Biura Prawnego;
5) Biura Bezpieczeństwa Informacji;
6) Biura Kontroli;
7) Wydziału Ochrony Pracy;
8) Zespołu Audytu Wewnętrznego.
2. I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster nadzoruje realizację czynności z zakresu zadań następujących komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji:
1) Biura Prewencji;
2) Biura Ruchu Drogowego;
3) Głównego Sztabu Policji.
3. Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Michułka nadzoruje realizację czynności z zakresu zadań następujących komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji:
1) Biura Kryminalnego;
2) Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej;
3) Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych;
4) Biura Międzynarodowej Współpracy Policji.
4. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk nadzoruje realizację czynności z zakresu zadań następujących komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji:
1) Biura Logistyki Policji;
2) Biura Łączności i Informatyki;
3) Biura Finansów;
4) Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji.
§ 2. 1. Komendanta Stołecznego Policji oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Policji jako jednostkę organizacyjną Policji nadzoruje osobiście Komendant Główny Policji.
2. I Zastępca Komendanta Głównego Policji i zastępcy Komendanta Głównego Policji nadzorują komendantów według następującego podziału:
1) nadinsp. Roman Kuster nadzoruje komendantów wojewódzkich Policji w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Katowicach i we Wrocławiu oraz Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”;
2) insp. Tomasz Michułka nadzoruje Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz komendantów wojewódzkich Policji w: Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu i Rzeszowie oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji jako jednostkę organizacyjną Policji;
3) nadinsp. Rafał Kochańczyk nadzoruje komendantów wojewódzkich Policji w: Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Lublinie i Szczecinie, Akademię Policji w Szczytnie jako jednostkę organizacyjną Policji, Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz komendantów szkół policyjnych w: Pile, Słupsku i Katowicach.
§ 3. 1. I Zastępcę Komendanta Głównego Policji i zastępców Komendanta Głównego Policji upoważnia się do:
1) wydawania w imieniu Komendanta Głównego Policji decyzji i poleceń w sprawach związanych z funkcjonowaniem nadzorowanych przez nich jednostek organizacyjnych Policji oraz komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, z wyłączeniem wydawania aktów normatywnych w formie zarządzeń;
2) reprezentowania Komendanta Głównego Policji w kontaktach z innymi organami, osobami prawnymi i fizycznymi oraz podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej w sprawach określonych w pkt 1;
3) dekretowania korespondencji niejawnej w czasie nieobecności Komendanta Głównego Policji w siedzibie urzędu lub w służbie.
2. Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafała Kochańczyka upoważnia się do oceny realizacji programów szkoleń zawodowych i doskonalenia zawodowego oraz przestrzegania zasad oceniania postępów policjantów w tych szkoleniach i doskonaleniu zawodowym.
§ 4. 1. I Zastępcę Komendanta Głównego Policji i zastępców Komendanta Głównego Policji wyznacza się do przyjmowania interesantów w sprawach skarg i wniosków.
2. I Zastępcę Komendanta Głównego Policji i zastępców Komendanta Głównego Policji upoważnia się do podejmowania decyzji, zgodnie z podziałem zadań i w zakresie sprawowanego nadzoru, w ramach osobistych przyjęć policjantów lub pracowników jednostek organizacyjnych Policji w sprawach wynikających ze stosunku służbowego lub pracowniczych.
§ 5. W czasie nieobecności Komendanta Głównego Policji w siedzibie urzędu lub w służbie do rozpatrywania w imieniu Komendanta Głównego Policji spraw dyscyplinarnych:
1) policjantów pełniących służbę w komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Policji oraz Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”;
2) jako wyższy przełożony dyscyplinarny w stosunku do Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendanta wojewódzkiego Policji, Komendanta Stołecznego Policji, komendanta szkoły policyjnej, dowódcy kontyngentu policyjnego oraz policjantów, których przełożonym dyscyplinarnym jest Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji albo Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie
- upoważnia się I Zastępcę Komendanta Głównego Policji.
§ 6. W czasie nieobecności Komendanta Głównego Policji w siedzibie urzędu lub w służbie do zastępowania Komendanta Głównego Policji upoważnia się I Zastępcę Komendanta Głównego Policji, a w czasie jego nieobecności w siedzibie urzędu lub w służbie, Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Tomasza Michułkę i w dalszej kolejności Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafała Kochańczyka.
§ 7. Do zarządzania badań psychologicznych lub psychofizjologicznych lub testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ust. 3 i 3c ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji upoważnia się Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafała Kochańczyka, a w czasie jego nieobecności w siedzibie urzędu lub w służbie, I Zastępcę Komendanta Głównego Policji i w dalszej kolejności Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Tomasza Michułkę.
§ 8. W przypadkach pilnych, w których ze względu na okoliczności nie jest możliwe niezwłoczne rozpatrzenie sprawy przez Komendanta Głównego Policji, do podejmowania decyzji związanych ze stosowaniem art. 20ba ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji upoważnia się Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Tomasza Michułkę, a w czasie jego nieobecności w siedzibie urzędu lub w służbie, I Zastępcę Komendanta Głównego Policji i w dalszej kolejności Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafała Kochańczyka.
§ 9. W czasie nieobecności Komendanta Głównego Policji w siedzibie urzędu lub w służbie upoważnia się I Zastępcę Komendanta Głównego Policji, a w czasie jego nieobecności w siedzibie urzędu lub w służbie, Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Tomasza Michułkę i w dalszej kolejności Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafała Kochańczyka do podejmowania w imieniu Komendanta Głównego Policji decyzji związanych ze stosowaniem § 2-4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 maja 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania, posługiwania się, przechowywania i ewidencji dokumentów, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących policjanta lub osobę udzielającą pomocy Policji oraz środków, którymi posługują się przy wykonywaniu zadań służbowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2041).
§ 10. Traci moc decyzja nr 44 Komendanta Głównego Policji z dnia 8 lutego 2022 r. w sprawie podziału zadań między Komendantem Głównym Policji a I Zastępcą Komendanta Głównego Policji i zastępcami Komendanta Głównego Policji oraz upoważnień do podejmowania decyzji w imieniu Komendanta Głównego Policji (Dz. Urz. KGP poz. 69).
§ 11. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Komendant Główny Policji
nadinsp. Marek BOROŃ
1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. KGP poz. 69, z 2017 r. poz. 44, z 2018 r. poz. 2, 106 i 126, z 2019 r. poz. 105 i 126, z 2020 r. poz. 16, z 2021 r. poz. 15, 57 i 101, z 2022 r. poz. 88, 199 i 218, z 2023 r. poz. 7, 40 i 79 oraz z 2024 r. poz. 11.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00