Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2024 poz. 41
Wersja oczekująca od 2024-07-26
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2024 poz. 41
Wersja oczekująca od 2024-07-26
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 24
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 10 lipca 2024 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. W zarządzeniu nr 36 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych (Dz. Urz. KGP poz. 73, z 2019 r. poz. 42 i 107, z 2021 r. poz. 31 oraz z 2023 r. poz. 96) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 7 w ust. 8 w pkt 2 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

„3) Działania Policji w celu uruchomienia nieetatowego Zespołu DVI do realizacji czynności służbowych ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof - załącznik nr 28.”;

2) w załączniku nr 1 PROCEDURA NR 1 Działania Policji w przypadku groźby zaistnienia lub zaistnienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym:

a) w Rozdziale II PODSTAWOWE PRZEDSIĘWZIĘCIA, CZYNNOŚCI DO WYKONANIA PRZEZ POLICJĘ po pkt 8 dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

„9. Prowadzenie lub koordynowanie działań ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof.”,

b) w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ:

- w pkt 1 Etapy działań w ppkt 1. 2 Etap realizacji w lit. m kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. n w brzmieniu:

„n) w razie potrzeby skierowanie w rejon zdarzenia Zespołu DVI.”,

- w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. c otrzymuje brzmienie:

„c) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof,”;

3) w załączniku nr 2 PROCEDURA NR 2 Działania Policji w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. b otrzymuje brzmienie:

„b) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” opracowaną przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych,”;

4) w załączniku nr 7 PROCEDURA NR 7 Działania Policji w przypadku ujawnienia materiałów, urządzeń wybuchowych, w tym z zastosowaniem środków chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych (CBRN) oraz amunicji szczególnie niebezpiecznej, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. d otrzymuje brzmienie:

„d) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof”, opracowaną przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych,”;

5) w załączniku nr 13 PROCEDURA NR 13 Działania Policji w przypadku wystąpienia pożaru, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ:

a) w pkt 1 Etapy działań w ppkt 1.2 Etap realizacji w lit. n kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. o w brzmieniu:

„o) w razie potrzeby skierowanie w rejon zdarzenia Zespołu DVI.”,

b) w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. b otrzymuje brzmienie:

„b) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof,”;

6) w załączniku nr 15 PROCEDURA NR 15 Działania Policji w przypadku katastrofy budowlanej, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ:

a) w pkt 1 Etapy działań w ppkt 1.2 Etap realizacji w lit. p kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. r i s w brzmieniu:

„r) skierowanie w rejon zdarzenia grupy procesowo-operacyjnej,

s) w razie potrzeby skierowanie w rejon zdarzenia Zespołu DVI.”,

b) w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. b otrzymuje brzmienie:

„b) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof” opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof,”;

7) w załączniku nr 16 PROCEDURA NR 16 Działania Policji w przypadku katastrofy statku powietrznego, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ:

a) w pkt 1 Etapy działań w ppkt 1.2 Etap realizacji w lit. j kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. k i l w brzmieniu:

„k) skierowanie w rejon zdarzenia grupy procesowo-operacyjnej,

l) w razie potrzeby skierowanie w rejon zdarzenia Zespołu DVI.”,

b) w pkt 3 Informacje dodatkowe lit. a otrzymuje brzmienie:

„a) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystyczny i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof,”;

8) w załączniku nr 19 PROCEDURA NR 19 Działania Policji w przypadku wystąpienia osuwiska, w Rozdziale III ORGANIZACJA DZIAŁAŃ:

a) w pkt 1 Etapy działań w ppkt 1.2 Etap realizacji w lit. m kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. n w brzmieniu:

„n) w razie potrzeby skierowanie w rejon zdarzenia Zespołu DVI.”,

b) w pkt 3 Informacje dodatkowe w lit. c kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. d w brzmieniu:

„d) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof.”;

9) po załączniku nr 27 dodaje się załącznik nr 28 w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Komendant Główny Policji

insp. Marek BOROŃ

Załącznik do zarządzenia nr 24 Komendanta Głównego Policji
z dnia 10 lipca 2024 r.

Załącznik nr 28

PROCEDURA NR 28

Działania Policji w celu uruchomienia nieetatowego zespołu DVI do realizacji czynności służbowych ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof

CEL DZIAŁAŃ: Uruchomienie nieetatowego Zespołu DVI (Disaster Victim Identification - identyfikacja ofiar katastrof) do realizacji czynności służbowych ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof.

I. MOŻLIWE ZAGROŻENIA

1. Zagrożenie życia i zdrowia osób.

2. Nieadekwatność posiadanych sił i środków względem zagrożenia wynikającego z trudności z dotarciem odpowiednich komórek regionalnych (trudno dostępny teren, odległość miejsca zdarzenia względem uruchamianych komórek regionalnych).

3. Zagrożenie wynikające z warunków klimatycznych, które mogą powodować szybką degradację zwłok i szczątków.

4. Skala reakcji przekraczająca zdolności służb lokalnych do reagowania w zakresie skutecznej identyfikacji ciał ofiar.

5. Mnogi i masowy charakter zdarzenia.

6. Trudności formalno-organizacyjne (paszport, szczepienia itp.) w przypadku zaangażowania polskiego zespołu DVI do zdarzenia poza granicami RP.

II. PODSTAWOWE PRZEDSIĘWZIĘCIA, CZYNNOŚCI DO WYKONANIA PRZEZ KIERUJĄCEGO DZIAŁANIAMI POLICYJNYMI

1. Policja lub inny organ uprawniony do prowadzenia postępowania przygotowawczego po otrzymaniu informacji o zdarzeniu powiadamia prokuratora.

2. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniami Policji dokonuje oceny rozmiaru zdarzenia, na podstawie której następuje określenie potrzeb osobowych i rzeczowych (sił i środków) niezbędnych do przeprowadzenia oględzin miejsca zdarzenia.

3. Prokurator lub kierujący działaniami Policji dokonuje oceny, czy siły i środki osobowe oraz rzeczowe będące w dyspozycji właściwego dla miejsca zdarzenia podmiotu obowiązanego do prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych są wystarczające, czy też istnieje konieczność uruchomienia zasobów jednostek wojewódzkich lub centralnych (odpowiednio wyższego szczebla).

4. Jeżeli skala reakcji przekracza zdolności służb lokalnych do reagowania w zakresie skutecznej identyfikacji ciał ofiar, Kierownik Zespołu DVI dokonuje oceny sytuacji i określa użycie adekwatnych sił i środków będących w dyspozycji Zespołu DVI, w szczególności jego komórek regionalnych.

5. We współdziałaniu z wyznaczonym przedstawicielem akademickiego Zakładu Medycyny Sądowej należy ustalić m. in. możliwości logistyczne na danym terenie w zakresie pośmiertnego badania zwłok i szczątków ludzkich oraz ich przechowywania.

III. ORGANIZACJA DZIAŁAŃ

1. Etapy działań:

1.1. Etap wstępny:

Niezwłoczne poinformowanie dyżurnego Komendy Głównej Policji przez dyżurnych szczebla wojewódzkiego Policji lub szczebla centralnego poszczególnych służb (ABW, SG, ŻW, PSP) o zaistnieniu katastrofy lub zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

1.2. Etap realizacji:

a) dyżurny Komendy Głównej Policji otrzymaną informację o zaistnieniu katastrofy lub zdarzenia o charakterze terrorystycznym, skutkujących potrzebą identyfikacji ciał ofiar, które przekraczają zdolności służb lokalnych do reagowania w zakresie skutecznej identyfikacji ciał ofiar, niezwłocznie przekazuje kierownikowi Zespołu DVI lub zastępcy kierownika Zespołu DVI,

b) Kierownik Zespołu DVI dokonuje oceny sytuacji i określa zastosowanie adekwatnych sił i środków niezbędnych do prawidłowej realizacji działań ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar oraz uruchomienia właściwej komórki lub komórek zespołu DVI,

c) w sytuacji potrzeby uzyskania wsparcia międzynarodowego, zastosowanie ma pkt 25 „Metodyki oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof”,

d) Kierownik Zespołu DVI przekazuje swoje stanowisko dyżurnemu Komendy Głównej Policji wraz z informacją o powiadomieniu odpowiedniej komórki lub komórek DVI, ze wskazaniem skierowanych sił i środków.

2. Informacje dodatkowe:

a) w prowadzonych działaniach należy stosować „Metodykę oględzin miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof” oraz „Metodykę identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowane przez Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych oraz Zespół zadaniowy do spraw usprawnienia działań w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrof,

b) komórka zarządzająca Zespołu DVI uczestniczy w każdym zdarzeniu do realizacji czynności służbowych ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof, udzielając wsparcia komórkom regionalnym Zespołu DVI. Pracę Zespołu DVI mogą wspierać również osoby pracujące w organach administracji publicznej, służbach i instytucjach właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, katedr i zakładów medycyny sądowej uniwersytetów medycznych - na zasadach określonych w porozumieniach zawartych przez Komendanta Głównego Policji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00