Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-01-29
Wersja aktualna od 2024-01-29
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 5
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 26 stycznia 2024 r.
w sprawie realizacji kontroli wewnętrznej oraz zasad koordynacji działalności kontrolnej w Policji
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z późn. zm.1)) w związku z § 2 ust. 1 zarządzenia nr 24 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących kontroli wewnętrznej oraz koordynacji działalności kontrolnej w resorcie spraw wewnętrznych (Dz. Urz. MSWiA poz. 36) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa:
1) sposób i tryb realizacji kontroli wewnętrznej;
2) zasady koordynacji działalności kontrolnej.
§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) jednostka - jednostka organizacyjna Policji, w której funkcjonuje komórka właściwa do spraw kontroli;
2) kontrola wewnętrzna - kontrola realizowana w jednostce przez komórkę organizacyjną tej jednostki właściwą do spraw kontroli;
3) komórka właściwa do spraw kontroli - komórka organizacyjna jednostki, zespół lub jednoosobowe stanowisko w jednostce, dla których w regulaminie organizacyjnym określono zadania w zakresie procesu kontroli;
4) kontroler - policjant pełniący służbę lub pracownik zatrudniony w komórce właściwej do spraw kontroli lub inna osoba wyznaczona przez zarządzającego kontrolę do realizacji kontroli;
5) zarządzający kontrolę - kierownik jednostki;
6) komórka kontrolowana - komórka organizacyjna jednostki, w stosunku do której zarządzono kontrolę, usytuowana w strukturze jednostki kierowanej przez zarządzającego kontrolę.
§ 3. Przepisy zarządzenia stosuje się do jednostek organizacyjnych Policji, w których funkcjonują komórki właściwe do spraw kontroli.
§ 4. 1. Kontrolę wewnętrzną zarządza kierownik jednostki w stosunku do podległych mu komórek organizacyjnych.
2. Zarządzający kontrolę wewnętrzną może upoważnić kierownika komórki właściwej do spraw kontroli do wykonywania przewidzianych dla niego w procesie kontroli czynności, z wyłączeniem czynności określonych w § 9 ust. 3 oraz w § 10 ust. 3.
§ 5. Przy realizacji kontroli wewnętrznej odpowiednie zastosowanie mają:
1) przepisy ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 224), zwanej dalej „ustawą”;
2) zalecenia Standardów kontroli w administracji rządowej z dnia 31 sierpnia 2017 r., zatwierdzonych przez Prezesa Rady Ministrów, zwanych dalej „Standardami”.
§ 6. W przypadku, gdy w jednostce kontrola wewnętrzna realizowana jest przez zespół lub jednoosobowe stanowisko, zadania kierownika komórki do spraw kontroli wykonuje zarządzający kontrolę.
§ 7. Do oceny kontrolowanej działalności w kontroli wewnętrznej stosuje się:
1) zasady i kryteria określone w Standardach;
2) skalę ocen określoną i zdefiniowaną w § 3 zarządzenia nr 24 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących kontroli wewnętrznej oraz koordynacji działalności kontrolnej w resorcie spraw wewnętrznych, zwanego dalej „zarządzeniem nr 24”.
§ 8. 1. Realizacje kontroli wewnętrznych oraz kontroli realizowanych na podstawie ustawy dokumentuje się w książce kontroli, która zawiera w szczególności:
1) imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolera;
2) oznaczenie zarządzającego kontrolę;
3) czas trwania czynności kontrolnych w komórce kontrolowanej oraz w jednostce kontrolowanej;
4) temat oraz okres objęty kontrolą.
2. Wpis do książki kontroli kontroler potwierdza podpisem.
3. Książkę kontroli udostępnia się na żądanie kontrolera.
4. Za prowadzenie oraz udostępnienie książki kontroli odpowiada kierownik jednostki, w której realizowano czynności kontrolne lub osoba przez niego upoważniona.
§ 9. 1. Kontrole wewnętrzne oraz kontrole realizowane na podstawie ustawy wykazuje się w jednym planie kontroli, obejmującym okres roku kalendarzowego.
2. Plan kontroli opracowuje w formie pisemnej komórka właściwa do spraw kontroli.
3. Plan kontroli przedkładany jest zarządzającemu kontrolę do zatwierdzenia wraz z odrębnym, pisemnym uzasadnieniem dla określonych w planie kontroli tematów kontroli.
4. Plan kontroli zawiera w szczególności:
1) temat kontroli;
2) tryb kontroli;
3) nazwę komórki kontrolowanej oraz jednostki kontrolowanej;
4) wskazany w ujęciu kwartalnym termin rozpoczęcia kontroli.
5. Wzór planu kontroli jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§ 10. 1. Zarządzający kontrole w komendach wojewódzkich Policji, Komendzie Stołecznej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach policyjnych, w terminie do dnia 5 grudnia każdego roku, przekazują do Biura Kontroli Komendy Głównej Policji, zwanej dalej „KGP”, kopie zatwierdzonych planów kontroli, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zarządzający kontrole w terminie do dnia 5 grudnia każdego roku, przekazują do Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP kopie zatwierdzonych planów kontroli, według właściwości rzeczowej komórek właściwych do spraw ochrony informacji niejawnych.
3. Zmiany w planie kontroli wprowadza się w formie aneksu na wniosek kierownika komórki właściwej do spraw kontroli jednostki, kierowany do zarządzającego kontrolę i przez niego zatwierdzany, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. W przypadku, o którym mowa w § 6, zmiany w planie kontroli wprowadza się w formie aneksu na wniosek zespołu lub jednoosobowego stanowiska, kierowany do zarządzającego kontrolę i przez niego zatwierdzany.
5. Zarządzający kontrole niezwłocznie przekazują, według właściwości rzeczowej, do Biura Kontroli KGP albo Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, informacje o zmianach wprowadzonych w planie kontroli.
6. Wzór wniosku o dokonanie zmian w planie kontroli jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
7. Wzór aneksu do planu kontroli jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia.
8. Dyrektor Biura Kontroli KGP oraz dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, każdy w zakresie swojej właściwości rzeczowej, przekazują do Departamentu Kontroli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej „MSWiA”, w terminie do dnia 15 grudnia każdego roku, kopie sporządzonych i zatwierdzonych przez Komendanta Głównego Policji i zarządzających kontrole, wymienionych w ust. 1, planów kontroli wewnętrznych oraz planów kontroli wynikających z ustawy.
§ 11. 1. Kierownicy komórek właściwych do spraw kontroli w komendach wojewódzkich Policji, Komendzie Stołecznej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach policyjnych, niezwłocznie przekazują, według właściwości rzeczowej, do Biura Kontroli KGP albo Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, kopie dokumentów pokontrolnych z przeprowadzonych kontroli wewnętrznych oraz kontroli wynikających z ustawy, spełniających przesłanki określone w § 5 ust. 1 zarządzenia nr 24.
2. Dyrektor Biura Kontroli KGP oraz dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, każdy w zakresie swojej właściwości rzeczowej, niezwłocznie przekazują do Departamentu Kontroli MSWiA kopie otrzymanych dokumentów.
§ 12. 1. Zarządzający kontrole w komendach wojewódzkich Policji, Komendzie Stołecznej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach policyjnych, w terminie do dnia 10 marca każdego roku, przekazują, według właściwości rzeczowej do Biura Kontroli KGP albo do Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, zatwierdzone roczne sprawozdania z działalności kontrolnej, obejmujące kontrole wewnętrzne oraz kontrole prowadzone na podstawie ustawy.
2. Komendanci wojewódzcy Policji oraz Komendant Stołeczny Policji, w sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, uwzględniają w odrębnej jego części dane z rocznych sprawozdań z działalności kontrolnej wszystkich jednostek, o których mowa w § 3, funkcjonujących na terenie działania danego komendanta.
3. W sprawozdaniach, o których mowa w ust. 1 i 2, uwzględnia się w szczególności informacje określone w § 6 ust. 3 zarządzenia nr 24.
4. Dyrektor Biura Kontroli KGP oraz dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji KGP, każdy w zakresie swojej właściwości rzeczowej, przekazują do Departamentu Kontroli MSWiA, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, roczne sprawozdanie z działalności kontrolnej w Policji, sporządzone na podstawie dokumentacji, o której mowa w ust. 1, oraz uwzględniające działalność kontrolną kierowanej przez niego komórki organizacyjnej KGP.
§ 13. Do kontroli wewnętrznych wszczętych i niezakończonych przed dniem 30 grudnia 2023 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 30 grudnia 2023 r.
p. o. Komendant Główny Policji
insp. Marek BOROŃ
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 185, 240, 289, 347, 535, 641, 1088 i 1860.
Załączniki do zarządzenia nr 5
Komendanta Głównego Policji
z dnia 26 stycznia 2024 r.
Załącznik nr 1
PLAN KONTROLI
Załącznik nr 2
WNIOSEK O DOKONANIE ZMIAN W PLANIE KONTROLI
Załącznik nr 3
ANEKS DO PLANU KONTROLI
.