Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2019-05-03
Wersja aktualna od 2019-05-03
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 30
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 16 kwietnia 2019 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161 i 125) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Zarządzenie określa:
1) zasady organizacji, tworzenia, koncentracji oraz rozformowywania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego;
2) zakres działań jednostek i komórek organizacyjnych Policji związanych z organizowaniem nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz ich przygotowaniem do wykonywania zadań.
2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) komendancie wojewódzkim Policji i komendzie wojewódzkiej Policji należy przez to rozumieć także Komendanta Stołecznego Policji i Komendę Stołeczną Policji;
2) komendancie powiatowym Policji i komendzie powiatowej Policji należy przez to rozumieć także komendanta miejskiego Policji i komendę miejską Policji oraz komendanta rejonowego Policji i komendę rejonową Policji.
§ 2.Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) nieetatowa grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego - nieetatowa grupa policjantów wykonujących zadania w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego, zwana dalej "NGRM-P";
2) rozpoznanie minersko-pirotechniczne - zespół czynności realizowanych przez policjantów NGRM-P, mające na celu ustalenie lub stwierdzenie zagrożenia spowodowanego informacją o podłożeniu urządzenia wybuchowego, ujawnieniem przedmiotu, który może zawierać materiał lub urządzenie wybuchowe albo zlokalizowaniem materiału lub urządzenia wybuchowego;
3) komórka minersko-pirotechniczna Policji - etatowa komórka minersko-pirotechniczna przeznaczona do wykonywania działań minersko-pirotechnicznych, zwana dalej "KM-P".
§ 3.1. NGRM-P powoływane są do wykonywania zadań polegających na:
1) rozpoznaniu obiektu lub terenu, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie podłożenia materiału lub urządzenia wybuchowego;
2) zabezpieczeniu miejsca ujawnienia przedmiotu, mogącego zawierać materiał lub urządzenie wybuchowe albo zlokalizowanego materiału lub urządzenia wybuchowego;
3) rozpoznaniu i zabezpieczeniu miejsca wybuchu.
2. Policjanci NGRM-P wykonując zadania, o których mowa w ust. 1, stosują procedury postępowania określone w przepisach w sprawie zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych oraz stosują w zakresie swoich kompetencji taktykę działań minersko-pirotechnicznych określoną w przepisach w sprawie taktyki działań bojowych oraz taktyki działań minersko-pirotechnicznych.
Rozdział 2
Zasady organizacji, tworzenia, koncentracji oraz rozformowywania NGRM-P
§ 4. 1. NGRM-P tworzy się w komendzie powiatowej Policji, zwanej dalej "KPP".
2. Dopuszcza się tworzenie NGRM-P w komisariacie specjalistycznym Policji, oddziale prewencji Policji, samodzielnym pododdziale prewencji Policji i komórkach organizacyjnych komendy wojewódzkiej Policji, zwanej dalej "KWP".
§ 5.1. NGRM-P składa się z:
1) dowódcy NGRM-P;
2) policjantów NGRM-P;
3) przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
2. Do składu NGRM-P wyznacza się policjantów, którzy odbyli przeszkolenie w ramach doskonalenia zawodowego centralnego w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego.
3. Policjanci nieetatowych oddziałów prewencji Policji i nieetatowych pododdziałów prewencji Policji, wyznaczeni do składu NGRM-P, w pierwszej kolejności wykonują zadania w ramach NGRM-P.
§ 6.Komendant wojewódzki Policji organizuje NGRM-P, wskazując w drodze decyzji:
1) liczbę i strukturę NGRM-P w województwie;
2) siedziby i granice obszaru działania NGRM-P.
§ 7.Kierownicy jednostek lub komórek organizacyjnych Policji, o których mowa w § 4, w formie pisemnej wyznaczają imiennie do składu NGRM-P dowódcę oraz podległych im policjantów, spełniających warunki określone w § 5 ust. 2.
2. Policjant wyznaczony do pełnienia funkcji dowódcy NGRM-P powinien posiadać doświadczenie i predyspozycje w zakresie dowodzenia.
§ 8.Komendant wojewódzki Policji wyznacza wojewódzkiego koordynatora NGRM-P z komórki właściwej w sprawach sztabowych KWP, który odbył przeszkolenie w ramach doskonalenia zawodowego centralnego w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego, właściwego do organizowania i koordynowania działań NGRM-P na obszarze działania komendanta wojewódzkiego Policji.
§ 9.1. Komendant wojewódzki Policji może zarządzić, w drodze decyzji, zgrupowanie w jednym miejscu policjantów wchodzących w skład NGRM-P, zwane dalej "koncentracją NGRM-P", w przypadkach:
1) wystąpienia na terenie województwa zbiorowych naruszeń prawa wymagających prowadzenia rozpoznania minersko-pirotechnicznego;
2) konieczności zabezpieczenia pod kątem rozpoznania minersko-pirotechnicznego spotkań, imprez i uroczystości z udziałem osób podlegających ochronie ustawowej oraz oficjalnych delegacji zagranicznych.
2. Koncentrację NGRM-P można zarządzić również na czas lokalnego doskonalenia zawodowego.
§ 10.1. Komendant powiatowy Policji może podjąć decyzję o koncentracji podległych mu policjantów NGRM-P i skierować ich do działań na obszarze powiatu w przypadkach:
1) wystąpienia na terenie powiatu zdarzenia wymagającego prowadzenia działań z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego;
2) doskonalenia zawodowego lokalnego.
2. Kierownicy jednostek lub komórek organizacyjnych Policji, o których mowa w § 4 ust. 2, mogą podjąć decyzję o koncentracji podległych im policjantów wchodzących w skład NGRM-P i skierować ich do działań w zakresie swojej właściwości miejscowej w przypadkach:
1) wystąpienia zdarzenia wymagającego prowadzenia działań z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego;
2) doskonalenia zawodowego lokalnego.
3. Kierownicy jednostek lub komórek organizacyjnych Policji, o których mowa w§ 4 ust. 1 i 2, o zarządzonej koncentracji niezwłocznie informują komendanta wojewódzkiego Policji, za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach sztabowych KWP, przekazując informacje na temat przyczyny i czasu koncentracji oraz liczby uczestniczących policjantów NGRM-P.
§ 11.1. Komendant Główny Policji lub upoważniony zastępca Komendanta Głównego Policji albo upoważniony Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, zwanego dalej "BOA", może zarządzić, w drodze decyzji, koncentrację NGRM-P z terenu całego kraju do operacji policyjnej.
2. Koncentracja, o której mowa w ust. 1, może nastąpić na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji właściwego dla miejsca działań.
§ 12.Decyzję o rozformowaniu skoncentrowanych NGRM-P podejmuje Komendant Główny Policji, upoważniony zastępca Komendanta Głównego Policji, upoważniony Dowódca BOA albo kierownik jednostki lub komórki organizacyjnej Policji, wymienionej w § 4 ust. 1 i 2 i § 9 ust. 1, niezwłocznie po ustaniu okoliczności, które uzasadniały koncentrację.
Rozdział 3
Zakres działania NGRM-P
§ 13. 1. Do zakresu działania NGRM-P należy wykonywanie zadań, o których mowa w § 3 ust. 1 oraz w sytuacjach wskazanych w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1 i 2.
2. NGRM-P mogą być wykorzystywane do:
1) wspomagania działań KM-P;
2) wspomagania działań komórek służby kryminalnej i śledczej właściwych w sprawach zwalczania przestępstw z użyciem materiałów wybuchowych;
3) wspomagania działań komórek organizacyjnych Służby Ochrony Państwa właściwych w sprawach minersko-pirotechnicznych, w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego obiektów i miejsc czasowego pobytu osób objętych ochroną, tras przejazdu, środków transportu, kontroli detektorowej osób oraz bagażu i sprzętu.
§ 14.1. Utrzymanie bądź podnoszenie poziomu umiejętności policjantów do wykonywania zadań w NGRM-P odbywa się w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego.
2. W doskonaleniu zawodowym lokalnym biorą udział wszyscy policjanci wyznaczeni do składu NGRM-P.
3. Doskonalenie zawodowe lokalne realizowane jest na podstawie planu doskonalenia zawodowego lokalnego na dany rok kalendarzowy, sporządzonego przez wojewódzkiego koordynatora NGRM-P i zatwierdzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji.
4. Organizując doskonalenie zawodowe lokalne NGRM-P, w szczególności należy planować zajęcia w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji, znajdujących się we właściwości miejscowej NGRM-P.
Rozdział 4
Organizacja dowodzenia oraz zadania dowództwa NGRM-P na czas koncentracji
§ 15. 1. Dowódca właściwej miejscowo NGRM-P lub inna wyznaczona osoba, w czasie koncentracji jest przełożonym wszystkich policjantów NGRM-P i podlega kierownikowi jednostki lub komórki organizacyjnej Policji, o którym mowa w § 9-11, lub osobie przez niego wyznaczonej.
2. W przypadku wspólnego działania KM-P i NGRM-P, działaniami minersko-pirotechnicznymi dowodzi policjant wyznaczony z KM-P.
3. Do obowiązków dowódcy NGRM-P należy w szczególności:
1) utrzymywanie NGRM-P w stanie gotowości do realizacji zadań oraz dowodzenie bezpiecznym przebiegiem prac podczas prowadzenia działań;
2) wdrożenie i stały nadzór nad utrzymaniem regulaminowego porządku zgrupowania;
3) składanie meldunków przełożonym o wykonaniu zadań;
4) sporządzanie dokumentacji z wykonywanych prac i opracowywanie wniosków do wykorzystania przy organizowaniu następnych koncentracji NGRM-P.
§ 16.Podczas koncentracji NGRM-P z terenu województwa, w celu przeprowadzenia doskonalenia zawodowego lokalnego, obowiązki i zadania określone w § 14 wykonuje wojewódzki koordynator NGRM-P, który w szczególności:
1) przygotowuje założenia do organizacji doskonalenia zawodowego lokalnego NGRM-P;
2) organizuje i koordynuje przebieg doskonalenia zawodowego lokalnego NGRM-P;
3) organizuje pomoc oraz sprzęt niezbędny do prawidłowej realizacji doskonalenia zawodowego lokalnego;
4) składa przełożonym sprawozdania i informacje o przebiegu doskonalenia zawodowego lokalnego.
Rozdział 5
Zakres zadań kierowników jednostek i komórek organizacyjnych Policji związanych z organizowaniem i przygotowaniem NGRM-P do wykonywania rozpoznania minersko-pirotechnicznego
§ 17. Komendant wojewódzki Policji lub osoba przez niego wskazana, w szczególności:
1) sprawuje nadzór nad NGRM-P za pośrednictwem wojewódzkiego koordynatora NGRM-P;
2) zapewnia wyposażenie NGRM-P do bezpiecznego wykonywania zadań;
3) organizuje doskonalenie zawodowe lokalne NGRM-P.
§ 18.Komendanci jednostek organizacyjnych Policji, zapewniają odpowiednie warunki umożliwiające policjantom NGRM-P udział w doskonaleniu zawodowym lokalnym.
§ 19.W KWP prowadzi się dokumentację związaną z organizacją i funkcjonowaniem NGRM-P zawierającą:
1) decyzję komendanta wojewódzkiego Policji, o której mowa w § 6;
2) imienny wykaz policjantów wyznaczonych do składu poszczególnych NGRM-P;
3) organizację systemu kwaterowania i żywienia NGRM-P w czasie koncentracji;
4) dodatkowy rodzaj alarmu w jednolitym systemie alarmowania dla policjantów wyznaczonych do składu NGRM-P;
5) organizację łączności NGRM-P;
6) ewidencję statystyczną zgłoszeń o podłożeniu i ujawnieniu materiałów lub urządzeń wybuchowych;
7) plany i programy doskonalenia zawodowego lokalnego organizowanego przez wojewódzkiego koordynatora NGRM-P oraz listy obecności policjantów z NGRM-P biorących udział w doskonaleniu.
§ 20.W jednostce lub komórce organizacyjnej Policji, o której mowa w § 4, prowadzi się dokumentację związaną z organizacją i funkcjonowaniem NGRM-P zawierającą:
1) imienny wykaz policjantów wyznaczonych do składu NGRM-P, ze wskazaniem pełnionych przez nich funkcji;
2) dodatkowy rodzaj alarmu w jednolitym systemie alarmowania dla policjantów wyznaczonych do składu NGRM-P;
3) organizację łączności NGRM-P;
4) ewidencję zgłoszeń o podłożeniu i ujawnieniu materiałów lub urządzeń wybuchowych;
5) plany i programy doskonalenia zawodowego lokalnego organizowanego przez dowódcę NGRM-P oraz listy obecności policjantów z NGRM-P biorących udział w doskonaleniu;
6) ewidencję wyposażenia NGRM-P.
§ 21.1. Dokumenty, o których mowa w § 19 i 20, przechowuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach sztabowych jednostek organizacyjnych Policji, wymienionych w § 4 i 19.
2. Dokumenty, określające organizację alarmowania oraz organizację łączności NGRM-P, przechowują dyżurni jednostek i komórek organizacyjnych Policji, w których utworzono NGRM-P.
§ 22.Dowódca BOA przy pomocy krajowego koordynatora do spraw działań minersko-pirotechnicznych sprawuje nadzór nad organizacją i funkcjonowaniem NGRM-P na terenie kraju.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
§ 23. Traci moc zarządzenie nr 20 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego (Dz. Urz. KGP poz. 53).
§ 24.Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Komendant Główny Policji |
gen. insp. Jarosław Szymczyk |