Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-03-18
Wersja aktualna od 2022-03-18
obowiązujący
DECYZJA NR 310
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 15 września 2016 r.
w sprawie trybu postępowania w Policji w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy danymi znajdującymi się w dokumencie a danymi zawartymi w Wizowym Systemie Informacyjnym
(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2022 r., poz. 142) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.1)) oraz w związku z art. 10 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1203 oraz z 2015 r. poz. 1607) postanawia się, co następuje:
§ 1. Decyzja określa tryb postępowania policjantów oraz pracowników Policji w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy danymi znajdującymi się w dokumencie a danymi zawartymi w VIS, ujawnionymi w wyniku wglądu do tych danych, realizowanego poprzez Krajowy System Informatyczny, zwany dalej "KSI", w sposób:
1) bezpośredni - w celach, o których mowa w art. 6 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, zwanej dalej "ustawą";
2) pośredni - przez centralny punkt dostępu w przypadkach, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
§ 2. Użyte w decyzji określenia i skróty oznaczają:
1) dane VIS - dane, o których mowa w art. 2 pkt 6 ustawy;
2) dokument - dokument podróży, dokument potwierdzający tożsamość, wizę lub inny dokument urzędowy zawierający dane rozbieżne z danymi zawartymi w VIS;
3) krajowy centralny organ VIS Mail - Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców;
4) krajowy organ wizowy - organ, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy;
5) rozbieżność w danych - rozbieżność pomiędzy danymi znajdującymi się w dokumencie a danymi zawartymi w VIS;
6) WAD SIS i VIS BWiIK KGP - Wydział Administrowania Danymi SIS i VIS Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji;
7) VIS - Wizowy System Informacyjny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy;
8) VIS Mail - rozwiązanie teleinformatyczne mające na celu zapewnienie możliwości komunikacji pomiędzy organami uprawnionymi do dostępu do KSI w celu dokonywania wpisów oraz wglądu do danych VIS.
§ 3. 1. Policjant lub pracownik Policji, który stwierdzi rozbieżność w danych, jest obowiązany niezwłocznie przekazać tę informację do WAD SIS i VIS BWilK KGP.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, przekazuje się na karcie zgłoszenia rozbieżności w danych, zwanej dalej "kartą zgłoszenia", której wzór określa załącznik do decyzji.
§ 4. 1. Kartę zgłoszenia policjant lub pracownik Policji przedkłada osobie uprawnionej do jej podpisania.
2. Do karty zgłoszenia policjant lub pracownik Policji dołącza kserokopię dokumentu, na podstawie którego stwierdził rozbieżność w danych.
3. W przypadku uznania przez osobę uprawnioną do podpisania karty zgłoszenia, że brak jest podstaw do przekazania informacji o rozbieżności w danych, kartę zgłoszenia i kserokopię dokumentu zwraca się sporządzającemu wraz z odpowiednią adnotacją.
4. Podpisaną kartę zgłoszenia wraz z kserokopią dokumentu przekazuje się do WAD SIS i VIS BWilK KGP.
5. Zgłoszenie każdej rozbieżności w danych wymaga wypełnienia odrębnej karty zgłoszenia.
§ 5. 1. Osobami uprawnionymi do podpisania karty zgłoszenia są:
1) w Komendzie Głównej Policji:
a) dyrektor biura,
b) naczelnik wydziału;
2) w Centralnym Biurze Śledczym Policji:
a) Komendant,
b) naczelnik zarządu,
c) naczelnik wydziału;
2a) w Biurze Spraw Wewnętrznych Policji:
a) Komendant,
b) naczelnik;
2b) [1] w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości:
a) Komendant,
b) naczelnik zarządu,
c) naczelnik wydziału;
3) w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji:
a) komendant,
b) naczelnik wydziału;
4) w komendzie powiatowej (miejskiej, rejonowej) Policji:
a) komendant,
b) naczelnik wydziału;
5) w komisariacie lub komisariacie specjalistycznym Policji:
a) komendant,
b) naczelnik wydziału.
2. Uprawnienie do podpisania karty zgłoszenia przysługuje również zastępcom osób, o których mowa w ust. 1, oraz kierownikowi sekcji.
§ 6. 1. W WAD SIS i VIS BWilK KGP niezwłocznie ocenia się informacje zawarte w karcie zgłoszenia oraz przekazanej kserokopii dokumentu, pod kątem zasadności zgłoszonej rozbieżności w danych.
2. W przypadku niepotwierdzenia rozbieżności w danych, naczelnik lub zastępca naczelnika WAD SIS i VIS BWilK KGP informuje o tym osobę uprawnioną, która podpisała kartę zgłoszenia.
3. W przypadku potwierdzenia rozbieżności w danych, wpisanych przez krajowy organ wizowy, naczelnik lub zastępca naczelnika WAD SIS i VIS BWilK KGP przekazuje informację o rozbieżności w danych bezpośrednio do tego organu w celu weryfikacji.
4. W przypadku potwierdzenia rozbieżności w danych, wpisanych przez organ wizowy innego państwa członkowskiego, naczelnik lub zastępca naczelnika WAD SIS i VIS BWilK KGP przekazuje informację o rozbieżności w danych do tego organu za pośrednictwem krajowego centralnego organu VIS Mail w celu weryfikacji.
5. O przekazaniu informacji o rozbieżności w danych do krajowego organu wizowego, o którym mowa w ust. 3, lub organu wizowego innego państwa członkowskiego, o którym mowa w ust. 4, oraz o wyniku weryfikacji naczelnik lub zastępca naczelnika WAD SIS i VIS BWilK KGP informuje osobę uprawnioną, która podpisała kartę zgłoszenia.
§ 7. 1. Wymiana informacji pomiędzy jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji a WAD SIS i VIS BWilK KGP odbywa się:
1) przy wykorzystaniu faksu w sieci resortowej Polifax;
2) za pośrednictwem poczty specjalnej;
3) drogą elektroniczną przy wykorzystaniu elektronicznej poczty służbowej.
2. Wymiana informacji pomiędzy WAD SIS i VIS BWilK KGP a krajowymi organami wizowymi i krajowym centralnym organem VIS Mail odbywa się przy wykorzystaniu VIS Mail, a w przypadku braku takiej możliwości w inny, ustalony przez strony sposób.
§ 8. Zastępca dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji sprawujący nadzór nad wykonywaniem zadań WAD SIS i VIS BWilK KGP, może upoważnić pisemnie podległych policjantów lub pracowników Policji do wykonywania czynności, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4.
§ 9. Traci moc decyzja nr 312 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie trybu postępowania w Policji w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy danymi znajdującymi się w dokumencie a danymi zawartymi w Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. Urz. KGP poz. 55 oraz z 2014 r. poz. 104).
§ 10. Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 15 kwietnia 2016 r.
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 529, 1045, 1066, 1217, 1268, 1890, 2023 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 147, 437, 669, 862, 960 i 1250.
Załącznik do decyzji nr 310 Komendanta Głównego Policji
z dnia 15 września 2016 r.
WZÓR - KARTA ZGŁOSZENIA ROZBIEŻNOŚCI W DANYCH
[1] § 5 ust. 1 pkt 2b dodany przez § 1 decyzji nr 118 Komendanta Głównego Policji z dnia 17 marca 2022 r. zmieniającej decyzję w sprawie trybu postępowania w Policji w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy danymi znajdującymi się w dokumencie a danymi zawartymi w Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz.Urz.KGP. poz. 142). Zmiana weszła w życie 18 marca 2022 r., z mocą od 12 stycznia 2022 r.