Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2015-07-20
Wersja aktualna od 2015-07-20
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 23
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 16 lipca 2015 r.
w sprawie trybu przesyłania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac
Na podstawie art. 5 ust. 2 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355 i 529) postanawia się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Zarządzenie określa tryb przekazywania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego Nr 603/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego, oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (wersja przekształcona), zwanym dalej „rozporządzeniem nr 603/2013”.
§ 2.Użyte w zarządzeniu skróty i określenia oznaczają:
1) dane daktyloskopijne – ślady linii papilarnych lub dane dotyczące odbitek linii papilarnych wszystkich palców rąk lub co najmniej palców wskazujących, a jeżeli brak tych palców, odbitki wszystkich pozostałych palców rąk danej osoby;
2) dane Eurodac – wszystkie dane przechowywane w systemie Eurodac zgodnie z art. 11 i art. 14 ust. 2 rozporządzenia nr 603/2013;
3) system Eurodac – skomputeryzowana baza danych daktyloskopijnych cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową, o której mowa w rozporządzeniu nr 603/2013, pozwalająca ustalić państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o ochronę międzynarodową złożonego w państwie członkowskim Unii Europejskiej przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca a także umożliwiająca, w uzasadnionych przypadkach, wyznaczonym organom państw członkowskich porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego;
4) jednostka operacyjna – komenda wojewódzka (Stołeczna) Policji oraz Centralne Biuro Śledcze Policji;
5) funkcjonariusz Policji – funkcjonariusz komórki dochodzeniowo-śledczej lub operacyjno-rozpoznawczej komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji lub Centralnego Biura Śledczego Policji;
6) krajowy punkt dostępu – wyznaczony system krajowy, który komunikuje się z systemem Eurodac, w Rzeczpospolitej Polskiej zlokalizowany w CLKP;
7) organ weryfikujący – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji wyznaczone zgodnie z art. 43 ust. 1 rozporządzenia nr 603/2013 jako organ weryfikujący dla Policji, uprawnione do przesyłania wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac do krajowego punktu dostępu Eurodac;
8) AFIS – system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;
9) CLKP – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji;
10) VIS – Wizowy System Informacyjny.
Rozdział 2
Dopuszczalność dokonywania porównań
§ 3. 1. Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne w celu zapobiegania:
1) przestępstwom terrorystycznym, o których mowa w decyzji ramowej Rady 2002/475/WSiSW z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie zwalczania terroryzmu (Dz. Urz. UE L 164 z 22.6.2002);
2) innym poważnym przestępstwom, o których mowa w decyzji ramowej Rady 2002/584/WSiSW z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi (Dz. Urz. UE L 190 z 18.7.2002).
2. Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest także dopuszczalne w celu wykrywania i ścigania sprawców przestępstw, o których mowa w ust. 1.
3. Wykaz przestępstw, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 4.1. Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne gdy do ustalenia tożsamości osoby nie doszło po przeprowadzeniu przeszukań, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, w następujących bazach danych:
1) krajowej bazie danych AFIS;
2) zautomatyzowanym systemie identyfikacji daktyloskopijnej innych państw członkowskich na mocy decyzji 2008/615/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej (Dz. Urz. UE L 210 z 6.8.2008);
3) VIS – pod warunkiem spełnienia warunków porównania ustanowionych w decyzji Rady 2008/633/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie dostępu wyznaczonych organów państw członkowskich i Europolu do Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) do celów jego przeglądania, w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i innym poważnym przestępstwom, ich wykrywania i ścigania (Dz. Urz. UE L 218 z 13.8.2008).
2. Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest dopuszczalne gdy jest to niezbędne w konkretnej sprawie oraz gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać, że znacznie przyczyni się to do zapobiegania przestępstwom, o których mowa w § 3 ust. 1, a także do wykrywania lub ścigania ich sprawców.
3. Porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem danych daktyloskopijnych.
Rozdział 3
Wniosek o porównanie danych daktyloskopijnych
§ 5. 1. W celu dokonania porównania danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac sporządza się i przekazuje się do organu weryfikującego wniosek o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac, zwany dalej „wnioskiem OW”.
2. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§ 6.1. Wniosek OW sporządza funkcjonariusz Policji.
2. Do wniosku OW funkcjonariusz Policji, o którym mowa w ust. 1, dołącza uzasadnienie oraz nadaje numer referencyjny.
3. Sposób nadawania numeru referencyjnego określa załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 7.1. W przypadku potrzeby porównania śladów linii papilarnych palców rąk, do wniosku OW załącza się także:
1) wynik przeszukania w krajowym AFIS;
2) wynik przeszukania w międzynarodowych bazach AFIS (Prum – AFIS).
2. W przypadku potrzeby porównania odbitek linii papilarnych do wniosku OW załącza się także:
1) wynik przeszukania w krajowym AFIS;
2) wynik przeszukania w międzynarodowych bazach AFIS (Prum – AFIS);
3) wynik przeszukania w VIS;
4) obrazy odbitek linii papilarnych wszystkich palców rąk lub co najmniej palców wskazujących, a jeżeli brak tych palców, odbitki wszystkich pozostałych palców rąk danej osoby, sporządzone na obowiązujących formularzach kart daktyloskopijnych.
3. Obrazy odbitek linii papilarnych, o których mowa w ust. 2 pkt 4, przesyła się w rozdzielczości 500 dpi, 256 odcieniach szarości, skali 1:1, formacie JPG, JPG2000, TIFF lub BMP.
§ 8.1. Osobami uprawnionymi do podpisania i przekazania wniosku OW do organu weryfikującego są:
1) w Centralnym Biurze Śledczym Policji:
a) komendant Centralnego Biura Śledczego Policji,
b) naczelnik zarządu,
c) naczelnik wydziału;
2) w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji:
a) komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji,
b) naczelnik wydziału.
2. Uprawnienie do podpisania wniosku OW przysługuje również zastępcom osób, o których mowa w ust. 1, oraz kierownikowi sekcji, jeżeli sekcja jest samodzielną komórką organizacyjną.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą upoważnić inne osoby do podpisania i przekazania wniosku OW do organu weryfikującego.
§ 9.Zatwierdzony wniosek OW jest przesyłany bezpieczną drogą elektroniczną do organu weryfikującego.
Rozdział 4
Organ weryfikujący
§ 10. 1. Organ weryfikujący dokonuje weryfikacji przesłanego wniosku pod kątem spełnienia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
2. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku OW, organ weryfikujący, na podstawie danych zawartych we wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1 wypełnia wniosek do Krajowego Punktu Dostępu do Eurodac o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac, zwany dalej „wnioskiem KPD”, a następnie przesyła go do krajowego punktu dostępu. Do wniosku KPD nie jest załączane uzasadnienie.
3. Wzór wniosku KPD, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
§ 11.1. W przypadku stwierdzenia braku spełnienia warunków formalnych do przeprowadzenia porównania danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac, o których mowa w § 4 ust. 1, organ weryfikujący przesyła bezpośrednio do jednostki organizacyjnej odmowę przekazania wniosku o porównanie danych daktyloskopijnych.
2. Wzór odmowy, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 5 do niniejszego zarządzenia.
§ 12.1. W przypadkach niecierpiących zwłoki, organ weryfikujący może przesłać wniosek KPD do krajowego punktu dostępu bez sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
2. Po przekazaniu wniosku KPD do krajowego punktu dostępu, organ weryfikujący dokonuje bez zbędne zwłoki sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1.
3. W przypadku, gdy wyniki sprawdzenia warunków, o których mowa w § 4 ust. 1, wykazały iż jednostka operacyjna wnioskowała o porównanie danych daktyloskopijnych w sposób nieuzasadniony, wszelkie informacje uzyskane z krajowego punktu dostępu w wyniku porównania danych daktyloskopijnych podlegają natychmiastowemu zniszczeniu.
Rozdział 5
Krajowy punkt dostępu i wynik porównania
§ 13. 1. Krajowy punkt dostępu dokonuje porównania danych daktyloskopijnych z danymi w systemie Eurodac, a następnie przesyła wynik takiego porównania do organu weryfikującego.
2. Organ weryfikujący przekazuje wynik porównania z systemem Eurodac bezpośrednio do jednostki operacyjnej, która przekazała wniosek.
3. Wynik porównania danych daktyloskopijnych z danymi Eurodac przesyłany jest na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do niniejszego zarządzenia.
§ 14.W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku porównania danych daktyloskopijnych przesłanych przez krajowy punkt dostępu ze zbiorami zawartymi w systemie Eurodac, wymiana dalszych informacji uzupełniających zmierzających do ustalenia danych osobowych kryjących się pod numerem referencyjnym Eurodac – następuje przez krajowy punkt kontaktowy, o którym mowa w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej.
Rozdział 6
Porównanie na prośbę komend powiatowych (miejskich) Policji
§ 15. 1. W przypadku wystąpienia potrzeby porównania danych daktyloskopijnych przez funkcjonariuszy komend powiatowych (miejskich) Policji lub komisariatów i komisariatów specjalistycznych Policji z danym przechowywanymi w systemie Eurodac, komendant powiatowy (miejski) Policji lub komendant komisariat albo komisariatu specjalistycznego Policji przekazuje do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji wypełniony wstępnie wniosek OW z prośbą o jego zatwierdzenie i przekazanie go do organu weryfikującego. § 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
2. Przekazywanie wniosków komisariatów lub komisariatów specjalistycznych, o którym mowa w ust. 1 odbywa się za pośrednictwem właściwych miejscowo komend powiatowych (miejskich) Policji.
3. Organ weryfikujący przekazuje wynik porównania w systemie Eurodac otrzymany z krajowego punkt dostępu w skutek skierowania wniosku OW w trybie określonym w ust. 1 lub odmowę skierowania wniosku o której mowa w § 11 ust. 1, za pośrednictwem właściwej jednostki operacyjnej.
4. Dokumenty, o których mowa w ust. 1–4, są przesyłane bezpieczną drogą elektroniczną za pomocą poczty wewnętrznej Policji (Intranet).
Rozdział 7
Przepis końcowy
§ 16. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 20 lipca 2015 r.
Komendant Główny Policji |
nadinsp. Krzysztof Gajewski |
Załączniki do zarządzenia nr 23 Komendanta Głównego Policji
z dnia 16 lipca 2015 r.
Załącznik nr 1
Przestępstwa terrorystyczne, o których mowa w decyzji ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. Nr 2002/475/WSiSW w sprawie zwalczania terroryzmu (Dz. Urz. UE L 164/3 z 22.6.2002) | Inne poważne przestępstwa, o których mowa w decyzji ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. Nr 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi (Dz. Urz. UE L 190/1 z 18.7.2002) |
– ataki na życie ludzkie, które mogą powodować śmierć, | – udział w organizacjach przestępczych, |
Załącznik nr 2
WNIOSEK O PORÓWNANIE DANYCH DAKTYLOSKOPIJNYCH Z DANYMI EURODAC
Załącznik nr 3
SPOSÓB NADAWANIA NUMERU REFERENCYJNEGO
Numer referencyjny Eurodac składa się z 32 znaków.
Struktura numeru referencyjnego dla wniosków o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego przedstawia się następująco:
Nr pola | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |
znaczenie | P | P | X | R | R | M | M | D | D | A | A | A | A | A | A | N | N | N | 0 | 0 | 0 | / | F | F | F | F | F | F | F | F | F | F |
Gdzie znaki na poszczególnych polach oznaczają:
P – (pole nr 1 i 2) kod dwuliterowy państwa członkowskiego. Dla Rzeczypospolitej Polskiej kod ten ma wartość – „PL”.
X – (pole nr 3) – oznaczenie kategorii zgodnie z wymogami rozporządzenia 603/2013. Pole to może przyjmować następującą wartość:
„4” wniosek o porównanie danych daktyloskopijnych (zgodnie z art. 20 rozporządzenia 603/2013)
RRMMDD (pola od nr 4 do 9) – data złożenia wniosku o przeszukanie danych daktyloskopijnych na potrzeby ochrony porządku publicznego (kat. 4)
Format wpisywanej daty przyjęto następująco:
RR – dwie ostatnie cyfry roku złożenia wniosku o porównanie
MM – dwucyfrowe oznaczenie miesiąca złożenia wniosku o porównanie
DD – dwucyfrowe oznaczenie dnia złożenia wniosku o porównanie
AAAAAA (pola od nr 10 do 15) – oznaczenie kodowe jednostki, która wystąpiła z wnioskiem o przeszukanie danych daktyloskopijnych na potrzeby ochrony porządku publicznego. Oznaczenie kodowe składa się z sześciu cyfr. Odpowiada ono cyfrowemu ID jednostki przydzielonemu w systemie KSIP. Oznaczenie to wykorzystywane będzie przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji lub organy weryfikujące pozostałych uprawnionych służb do szybkiej identyfikacji jednostki, która wystosowała wniosek (w sytuacjach, gdy przy wprowadzaniu danych do systemu Eurodac ujawnione zostaną nieścisłości w danych). Numer przydzielony jednostce w systemie KSIP poprzedza się zerami do pełnych 6 znaków.
NNN (pola od nr 16 do 18) – pola na dodatkowe znaki.
W pola te należy wpisać cyfry „0”.
Dla kart daktyloskopijnych dalsza część numeru referencyjnego przedstawia się następująco:
000 (pola od nr 19 do 21) pola na dodatkowe znaki.
W przypadku wniosku o przeszukanie karty daktyloskopijnej będzie to oznaczenie „000”, które oznacza, iż dane daktyloskopijne mają być poddane odpowiednim procedurom w systemie Eurodac.
/ (pole nr 22) – znak rozdzielający dwie części numeru referencyjnego.
FFFFFFFFFF (pola od nr 23 do 32) – oznaczenie numeru ID w bazie AFIS.
W przypadku wniosku o przeszukanie karty daktyloskopijnej będzie to numer ID AFIS, nadany przez Centralną Registraturę Daktyloskopijną, pod którym karta ta została przeszukana lub zarejestrowana w systemie AFIS. Numer ten składa się z dziewięciu cyfr oraz znaku kontrolnego (litery) integralności numeru ID AFIS, nadawanego automatycznie wraz z numerem ID AFIS.
Dla śladów linii papilarnych dalsza część numeru referencyjnego przedstawia się następująco:
000 (pola od nr 19 do 21) pola na dodatkowe znaki.
W przypadku wniosku o przeszukanie śladu linii papilarnych należy wpisać dwie ostatnie cyfry numeru folii oraz oznaczenie literowe, pod którym ślad został zarejestrowany w bazie AFIS (np. „01b”).
Informacja o nadanym w bazie AFIS oznaczeniu danego śladu zawarta będzie w „Wyniku selekcji / sprawdzenia / rejestracji niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych w krajowym AFIS”.
/ (pole nr 22) – znak rozdzielający dwie części numeru referencyjnego.
FFFFFFFFFF (pola od nr 23 do 32) – oznaczenie numeru ID w bazie AFIS.
W przypadku wniosku o przeszukanie śladu linii papilarnych należy wpisać numer sprawy, pod którą ślad był przeszukany i zarejestrowany w systemie AFIS, bez znaków rozdzielających (np. „KG67892014”, gdzie „KG” oznacza kod województwa, „6789” oznacza numer sprawy nadany w LK, a „2014” oznacza rok, w którym ślad zarejestrowano w bazie AFIS).
Informacja o nadanym w bazie AFIS oznaczeniu sprawy zawarta będzie w „Wyniku selekcji / sprawdzenia / rejestracji niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych w krajowym AFIS”.
Załącznik nr 4
WNIOSEK O PORÓWNANIE DANYCH DAKTYLOSKOPIJNYCH Z DANYMI EURODAC
Załącznik nr 5
ODMOWA PRZEKAZANIA WNIOSKU O PORÓWNANIE DANYCH DAKTYLOSKOPIJNYCH Z DANYMI EURODAC DO KRAJOWEGO PUNKTU DOSTĘPU
Załącznik nr 6
WYNIK PORÓWNANIA DANYCH DAKTYLOSKOPIJNYCH Z DANYMI EURODAC