Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2014-10-09
Wersja aktualna od 2014-10-09
obowiązujący
DECYZJA NR 386
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 6 października 2014 r.
w sprawie ekspertów krajowych realizujących zadania w zakresie plików roboczych Europejskiego Urzędu Policji (Europol)
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, ze zm.1)) postanawia się, co następuje:
§ 1. Decyzja określa sposób powoływania i odwoływania ekspertów krajowych oraz ich obowiązki uprawnienia dotyczące realizacji zadań w zakresie plików roboczych Europejskiego Urzędu Policji (Europol).
§ 2. Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1) pliki robocze – pliki analityczne Europolu służące do zbierania i przetwarzania danych o przestępstwach, tworzone w celu ich wykorzystania w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej;
2) ekspert krajowy – funkcjonariusza Policji realizującego zadania w ramach grupy analitycznej, powołanej na potrzeby określonego pliku roboczego.
§ 3. Ekspert krajowy powinien:
1) posiadać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie określonego pliku roboczego;
2) posługiwać się językiem angielskim, w mowie i w piśmie, w sposób umożliwiający swobodną komunikację.
§ 4. 1. Eksperci krajowi wykonują czynności przewidziane dla danej komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, dotyczące realizacji zadań w ramach grupy analitycznej powołanej na potrzeby określonego pliku roboczego.
2. Do zadań ekspertów krajowych należy w szczególności:
1) przekazywanie informacji do poszczególnych plików roboczych dotyczących danych zgromadzonych w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych lub czynnościach operacyjno-rozpoznawczych;
2) przekazywanie informacji uzyskanych z poszczególnych plików roboczych zainteresowanym komórkom i jednostkom organizacyjnym Policji oraz innym organom powołanym do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego;
3) harmonizowanie współpracy Policji z partnerami krajowymi i zagranicznymi w zakresie plików roboczych;
4) udział w spotkaniach wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w poszczególnych plikach roboczych;
5) inicjowanie i prowadzenie podjętych działań informacyjnych zmierzających do zwiększenia wiedzy na temat plików roboczych w służbie kryminalnej i śledczej Policji, a także udostępnianie organom bezpieczeństwa i porządku publicznego informacji dotyczących zakresu działania poszczególnych plików roboczych;
6) przekazywanie informacji ze swojej działalności koordynatorowi krajowemu w trakcie spotkań, o których mowa w § 7 ust. 1.
§ 5. 1. Eksperci krajowi w ramach realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, mogą kierować wnioski do jednostek organizacyjnych Policji o udostępnienie tych danych.
2. Jednostki, o których mowa w ust. 1, przekazują ekspertom krajowym informacje dotyczące poszczególnych plików roboczych, chyba że ich przekazanie mogłoby utrudniać postępowanie karne lub czynności operacyjno-rozpoznawcze, albo innego rodzaju czynności w sprawach o przestępstwa, albo zagrozić bezpieczeństwu osób biorących w nich udział.
3. Eksperci krajowi w ramach realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 5, są obowiązani do udzielania wsparcia merytorycznego w zakresie plików roboczych policjantom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Policji.
§ 6. Kierownik komórki organizacyjnej służby kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji powołują ekspertów krajowych, o czym pisemnie informują kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach współpracy międzynarodowej.
§ 7. 1. Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach współpracy międzynarodowej organizuje spotkania z ekspertami krajowymi w celu zapewnienia im pomocy w zakresie prawidłowego i efektywnego wykonywania zadań, o których mowa w § 4.
2. Kierownik, o którym mowa w ust. 1, wyznacza koordynatora krajowego z podległej komórki organizacyjnej w celu koordynacji pracy ekspertów krajowych w zakresie realizowanych zadań.
§ 8. Nadzór nad działalnością ekspertów krajowych w zakresie swojej właściwości sprawują kierownik komórki organizacyjnej służby kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.
§ 9. Traci moc decyzja nr 60 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 marca 2010 r. w sprawie ekspertów krajowych realizujących zadania w zakresie plików roboczych Europejskiego Urzędu Policji (Europol).
§ 10. Decyzja wchodzi w życie z dniem 9 października 2014 r.
Komendant Główny Policji |
gen. insp. Marek Działoszyński |
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 627, 664, 908, 951 i 1529, z 2013 r. poz. 628, 675, 1351, 1635 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 24, 486, 502, 538, 616, 1055 i 1199. Tekst jednolity nie uwzględnia zmian ogłoszonych w Dz. U. z 2011 r. Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371.