Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2013 poz. 81
Wersja aktualna od 2015-10-22
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2013 poz. 81
Wersja aktualna od 2015-10-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA NR 367
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 9 września 2013 r.

w sprawie karty audytu wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji

(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2015 r., poz. 86)  

W wykonaniu standardu 1000 Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego, stanowiących załącznik do komunikatu nr 2 Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 15) postanawia się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Wprowadza się do stosowania w Komendzie Głównej Policji kartę audytu wewnętrznego, stanowiącą załącznik do decyzji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Traci moc decyzja nr 110 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji (Dz. Urz. KGP Nr 5, poz. 18).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik do decyzji nr 367 Komendanta Głównego Policji
z dnia 9 września 2013 r.

KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO [1]

§ 1. Karta Audytu Wewnętrznego określa szczegółowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji, zwanej dalej „KGP”, w tym:

1) cel i zakres audytu wewnętrznego;

2) usytuowanie audytu wewnętrznego w KGP;

3) prawa i obowiązki audytora wewnętrznego.

§ 2. Celem audytu wewnętrznego jest wspieranie Komendanta Głównego Policji w realizacji jego celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej w KGP oraz czynności doradcze.

§ 3. 1. Audyt wewnętrzny obejmuje ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej oraz czynności doradcze.

2. W ramach audytu wewnętrznego realizuje się zadania zapewniające i czynności doradcze, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu (Dz. U. z 2015 r. poz. 1480).

3. Celem zadania zapewniającego jest niezależna i obiektywna ocena kontroli zarządczej w KGP, dotycząca w szczególności jej adekwatności, skuteczności i efektywności.

4. Celem czynności doradczych jest w szczególności usprawnienie funkcjonowania KGP.

5. Czynności doradcze mogą przybrać w szczególności formę: analiz, ocen, konsultacji lub doradztwa w zakresie funkcjonowania poszczególnych obszarów działania KGP, szkolenia, udziału w zespole powołanym do realizacji określonego zadania, a także opiniowania aktów prawnych.

6. Czynności doradcze:

1) mogą być wykonywane, jeśli ich cel i zakres nie narusza zasady obiektywizmu i niezależności audytora wewnętrznego;

2) nie mogą prowadzić do przejęcia przez audytora wewnętrznego obowiązków, odpowiedzialności lub uprawnień wchodzących w zakres zarządzania KGP.

§ 4. 1. Audyt wewnętrzny obejmuje swoim zakresem wszystkie obszary działania KGP.

2. Zakres audytu wewnętrznego nie może być ograniczany.

§ 5. 1. Audyt wewnętrzny w KGP wykonuje Zespół Audytu Wewnętrznego, zwany dalej „ZAW”.

2. Pracami ZAW kieruje audytor wewnętrzny – koordynator ZAW, zwany dalej „koordynatorem”, podległy bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji.

§ 6. Koordynator niezwłocznie zgłasza Komendantowi Głównemu Policji próby ograniczenia zakresu audytu wewnętrznego oraz wpływania na sposób wykonywania prac w ramach prowadzonego audytu wewnętrznego i informowania o jego wynikach.

§ 7. Koordynator, w zakresie określonym odrębnymi przepisami, współpracuje z Ministerstwem Finansów, Najwyższą Izbą Kontroli i innymi instytucjami kontrolno-audytowymi, komitetem audytu powołanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz komórką audytu wewnętrznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

§ 8. Audyt wewnętrzny przeprowadza audytor wewnętrzny zatrudniony w ZAW KGP.

§ 9. Audytor wewnętrzny:

1) jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań;

2) nie może angażować się w działalność operacyjną KGP i ponosić za nią odpowiedzialności;

3) nie odpowiada za procesy zarządzania ryzykiem i procesy kontroli zarządczej w KGP;

4) nie może wykonywać zadań lub korzystać z uprawnień, które wchodzą w zakres zarządzania KGP;

5) nie może co najmniej przez rok oceniać działalności komórki organizacyjnej KGP, w której pracował;

6) postępuje zgodnie z międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego, stanowiącymi załącznik do komunikatu nr 2 Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 15) i kodeksem etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, stanowiącym załącznik do komunikatu nr 16/2006 Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie ogłoszenia „Kodeksu etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” i „Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 9, poz. 70) oraz uznaną praktyką audytu wewnętrznego.

§ 10. Audytor wewnętrzny ma prawo do:

1) przeprowadzania audytu wewnętrznego we wszystkich obszarach działalności KGP;

2) wglądu do niezbędnych do przeprowadzenia audytu wewnętrznego dokumentów, informacji i danych oraz do innych materiałów związanych z funkcjonowaniem KGP, w tym utrwalonych na elektronicznych nośnikach danych oraz do sporządzania ich kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;

3) wstępu do pomieszczeń KGP w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia audytu wewnętrznego, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;

4) żądania od kierowników oraz innych policjantów lub pracowników komórek organizacyjnych KGP informacji oraz wyjaśnień w celu właściwego i efektywnego wykonywania audytu wewnętrznego;

5) żądania od osób, o których mowa w pkt 4, sporządzania i potwierdzania kopii, odpisów, wyciągów lub zestawień, o których mowa w pkt 2;

6) przedkładania wniosków mających na celu usprawnienie funkcjonowania KGP.

[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 decyzji nr 335 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 października 2015 r. zmieniającej decyzję w sprawie karty audytu wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 86). Zmiana weszła w życie 22 października 2015 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00