Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2010 nr 12 poz. 74
Wersja aktualna od 2014-03-07
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2010 nr 12 poz. 74
Wersja aktualna od 2014-03-07
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 1834 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 3 grudnia 2010 r.

w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową na zorganizowanych terenach narciarskich

(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2014 r., poz. 21)  

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1

1. Zarządzenie określa metody i formy wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę, patrolową na zorganizowanych terenach narciarskich.

2. Do pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich stosuje się przepisy zarządzenia nr 768 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 sierpnia 2007 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę, patrolową oraz koordynacji działań o charakterze prewencyjnym (Dz. Urz. KGP Nr 15, poz. 119 oraz z 2010 r. Nr 7, poz. 21), zwanego dalej „zarządzeniem nr 768”, chyba że niniejsze zarządzenie stanowi inaczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2

Przez użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć:

1) zorganizowany teren narciarski – udostępnione, odpowiednio zaśnieżone lub z odpowiednio przygotowanym sztucznym podłożem, oznaczone i zabezpieczone tereny, obiekty i urządzenia przeznaczone do uprawiania narciarstwa oraz snowboardingu, znajdujące się przy urządzeniach transportu linowego lub taśmowego przeznaczonych do transportu osób oraz narciarskie trasy biegowe i śladowe;

2) komendant wojewódzki Policji – komendanta wojewódzkiego Policji i Komendanta Stołecznego Policji;

3) komenda powiatowa Policji – komendę, powiatową Policji, komendę, miejską Policji i komendę, rejonową Policji;

4) komendant powiatowy Policji – komendanta powiatowego Policji, komendanta miejskiego Policji i komendanta rejonowego Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Organizacja służby

§ 3

Służba patrolowa na zorganizowanych terenach narciarskich może być organizowana, w zależności od potrzeb, w komendach powiatowych Policji oraz w komisariatach Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4

Komendant powiatowy Policji, w uzgodnieniu z komendantem wojewódzkim Policji, uwzględniając panujące warunki narciarskie, podejmuje decyzje, o terminie rozpoczęcia i zakończenia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5

Komórka organizacyjna właściwa w sprawach prewencji komendy wojewódzkiej Policji przesyła niezwłocznie do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach prewencji Komendy Głównej Policji informacje o decyzjach, o których mowa w § 4, oraz informacje o:

1) zamierzeniach oraz zrealizowanych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich;

2) zidentyfikowanych utrudnieniach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6

1. Komendant wojewódzki Policji, w zależności od potrzeb, może wyznaczyć policjanta odpowiedzialnego za organizację i koordynację służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich, zwanego dalej „koordynatorem”.

2. Do zadań koordynatora należy w szczególności:

1) bieżąca analiza stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na zorganizowanych terenach narciarskich;

2) inicjowanie i koordynowanie organizacji i pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich;

3) nadzorowanie współdziałania w zakresie organizacji i pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich z podmiotami, o których mowa w § 9 ust. 3 pkt 1 lit. f

4) typowanie kandydatów, którzy powinni wziąć udział w lokalnym doskonaleniu zawodowym z zakresu metod i form pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich;

5) zapewnienie współpracy przy organizacji doskonalenia, o którym mowa w pkt 4;

6) współuczestniczenie w opracowywaniu poszczególnych charakterystyk zorganizowanych terenów narciarskich, na których planowana jest służba.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7

Koordynator może wchodzić w skład zespołu, o którym mowa w § 10 ust. 4 zarządzenia nr 768.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8

Policjant, o którym mowa w § 6 ust. 1 zarządzenia nr 768, wykonując zadania określone w § 7 zarządzenia nr 768, opracowuje i aktualizuje charakterystykę zorganizowanego terenu narciarskiego. W tym przypadku ceduły patrolowej nie opracowuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9

1. Charakterystyka zorganizowanego terenu narciarskiego stanowi dokument w formie opisowej i graficznej, służący usprawnieniu organizacji służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich.

2. Charakterystykę zorganizowanego terenu narciarskiego opracowuje się odrębnie dla każdego zorganizowanego terenu narciarskiego.

3. Charakterystyka zorganizowanego terenu narciarskiego składa się z:

1) części stałej zawierającej:

a) znaczenie dokumentu,

b) nazwę, zorganizowanego terenu narciarskiego i jego lokalizację,

c) szkic terenu z naniesionymi rejonami zagrożenia, miejscami zagrożonymi, trasą patrolowania oraz miejscami zagrożonymi lawinami, a także – jeżeli występują na terenie objętym charakterystyką zorganizowanego terenu narciarskiego – obszarami oznaczonymi zakazem wstępu do parków narodowych lub rezerwatów przyrody,

d) [1] wykaz podstawowych aktów prawnych normujących użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej oraz uprawnienia policjanta,

e) dane dotyczące utrzymywania łączności radiowej,

f) dane teleadresowe siedzib dyrekcji parków narodowych lub rezerwatów przyrody oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także siedzib straży gminnej lub miejskiej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych podmiotów realizujących zadania w zakresie bezpieczeństwa i porządku w określonych miejscach,

g) informacje o przebiegu i cechach charakterystycznych zorganizowanego terenu narciarskiego, w tym o długości trasy narciarskiej, różnicach wysokości n.p.m., stopniu trudności trasy narciarskiej,

h) wyciąg z przepisów porządkowych obowiązujących na zorganizowanym terenie narciarskim;

2) części wymiennej zawierającej:

a) wykaz miejsc zagrożonych wypadkami na zorganizowanym terenie narciarskim, z uwzględnieniem rodzaju występujących zagrożeń oraz czasu ich występowania,

b) zadania doraźne do wykonania podczas pełnienia służby,

c) inne dane niezbędne do właściwej realizacji zadań na zorganizowanym terenie narciarskim.

4. Policjanci kierowani do pełnienia służby patrolowej na zorganizowanym terenie narciarskim podczas odprawy otrzymują charakterystykę zorganizowanego terenu narciarskiego.

5. Charakterystykę zorganizowanego terenu narciarskiego przechowuje się w jednostce organizacyjnej Policji, na terenie której pełniona jest służba.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10

1. Patrole pełniące służbę na zorganizowanych terenach narciarskich uwzględniane są w planie dyslokacji służby, o którym mowa w § 14 zarządzenia nr 768.

2. Dyslokację policjantów pełniących służbę na zorganizowanych terenach narciarskich można zmieniać w trakcie pełnienia służby w związku z panującymi warunkami narciarskimi lub zaistniałymi wydarzeniami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Pełnienie służby

§ 11

Policjanci mogą pełnić służbę na zorganizowanych terenach narciarskich tylko w przypadku udostępnienia ich osobom korzystającym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12

1. Służbę na zorganizowanych terenach narciarskich pełni się w patrolu co najmniej dwuosobowym.

2. Dopuszcza się, za zgodą bezpośredniego przełożonego, a w przypadku sił wzmocnienia – kierownika jednostki organizacyjnej Policji do której są skierowane, pełnienie służby przez policjanta na zorganizowanych terenach narciarskich:

1) z przedstawicielem podmiotu pozapolicyjnego, o którym mowa w § 9 ust. 3 pkt 1 lit. f, na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

2) w patrolu jednoosobowym.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, należy zapewnić stałą obecność patrolu wspierającego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13

Do pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich kieruje się policjantów, którzy ukończyli lokalne doskonalenie zawodowe z zakresu metod i form pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14

Do zadań policjantów pełniących służbę na zorganizowanych terenach narciarskich należy w szczególności:

1) zapobieganie zachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich lub mienia oraz innym zachowaniom naruszającym porządek publiczny;

2) ujawnianie i zatrzymywanie na gorącym uczynku sprawców przestępstw i wykroczeń, w tym naruszających przepisy:

a) bezpieczeństwie osób uprawiających narciarstwo lub snowboard,

b) ochronie przyrody lub środowiska.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15

1. Taktyka pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich polega w szczególności na:

1) patrolowaniu zorganizowanego terenu narciarskiego w sposób widoczny;

2) prowadzeniu doraźnych obserwacji miejsc zagrożonych;

3) naprzemiennym patrolowaniu zorganizowanych terenów narciarskich przy wykorzystaniu nart lub za pomocą środka transportu

– uwzględniając charakter przydzielonych zadań, panujące warunki atmosferyczne i narciarskie.

2. Przyjęta taktyka pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich powinna gwarantować bezpieczeństwo działania policjantów, a także ich skuteczność i efektywność.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16

Czynności służbowe na zorganizowanych terenach narciarskich lub w rejonie bezpośrednio przyległym należy podejmować w miejscu zapewniającym bezpieczeństwo policjantów oraz innych osób korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 17

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 22 grudnia 2010 r. z wyjątkiem § 13, który wchodzi w życie po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie zarządzenia.

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 57, poz. 390, Nr 120, poz. 818, Nr 140, poz. 981, Nr 165, poz. 1170, z 2008 r. Nr 86, poz. 521, Nr 171, poz. 1065 i Nr 237, poz. 1651, z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 62, poz. 504, Nr 85, poz. 716, Nr 97, poz. 803, Nr 98, poz. 817, Nr 115, poz. 959, Nr 157, poz. 1241, Nr 168, poz. 1323, Nr 195, poz. 1502, Nr 201, poz. 1540, Nr 206, poz. 1589, Nr 223, poz. 1777 oraz z 2010 r. Nr 34, poz. 190, Nr 96, poz. 620, Nr 98, poz. 626, Nr 125, poz. 842, Nr 127, poz. 857, Nr 164, poz. 1108 i Nr 182, poz. 1228.

[1] § 9 ust. 3 pkt 1 lit. d) w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 lutego 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U.KGP. poz. 21). Zmiana weszła w życie 7 marca 2014 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00