Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2010 nr 6 poz. 20
Wersja archiwalna od 2012-12-01 do 2013-04-17
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2010 nr 6 poz. 20
Wersja archiwalna od 2012-12-01 do 2013-04-17
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 749 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 27 maja 2010 r.

w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji

(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2012 r., poz. 58)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1

1. Ustala się. regulamin Komendy Głównej Policji, zwanej dalej „KGP”, określający:

1) strukturę, organizacyjną KGP;

2) organizacje, kierowania i funkcje KGP;

3) zadania komórek organizacyjnych KGP.

2. KGP realizuje funkcje:

1) sztabową;

2) nadzoru administracyjnego;

3) koordynującą;

4) wykonawczą, w tym o zasięgu ogólnokrajowym;

5) wspierającą.

3. Funkcja, o której mowa w ust. 2 pkt 5, jest realizowana w odniesieniu do jednostek organizacyjnych Policji przez działania standaryzujące, doradcze i konsultacyjne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2

1. KGP jest jednostką organizacyjną Policji, która wykonuje zadania wynikające z zakresu działania Komendanta Głównego Policji.

2. Zakres działania KGP określają przepisy w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.

3. KGP wykonuje zadania:

1) krajowego biura Interpolu, o którym mowa w art. 31 Statutu Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej - Interpol;

2) [1] Jednostki Krajowej Europolu, o której mowa w § 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 7 marca 2012 r. w sprawie wyznaczenia Jednostki Krajowej Europolu (M.P. poz. 156);

3) biura SIRENE, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. Nr 165, poz. 1170, z późn. zm.2));

4) centralnego organu technicznego KSI, o którym mowa w rozdziale 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym;

4a) centralnego punktu dostępu, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. Nr 165, poz. 1170, z późn. zm.);

5) Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 153);

6) krajowego Biura do spraw Odzyskiwania Mienia, o którym mowa w art. 1 Decyzji Rady 2007/845/WSiSW z dnia 6 grudnia 2007 r. dotyczącej współpracy pomiędzy biurami do spraw odzyskiwania mienia w państwach członkowskich w dziedzinie wykrywania i identyfikacji korzyści pochodzących z przestępstwa lub innego mienia związanego z przestępstwem (Dz. Urz. UE L 332 z 18.12.2007 r., str. 103);

7) biura centralnego, o którym mowa w art. 12 Konwencji Międzynarodowej o zwalczaniu fałszowania pieniędzy, podpisanej w Genewie dnia 20 kwietnia 1929 r. wraz z protokołem fakultatywnym podpisanym tegoż dnia w Genewie (Dz. U. z 1934 r. Nr 102, poz. 919);

8) punktów kontaktowych do międzynarodowej współpracy w celu wykrywania i ścigania sprawców przestępstw oraz zapobiegania przestępczości i jej zwalczania w zakresie wynikającym z odrębnych przepisów lub postanowień.

4. W celu efektywnej realizacji zadań komórki organizacyjne KGP przestrzegają zasad współpracy i współodpowiedzialności, w szczególności przez powoływanie zespołów interdyscyplinarnych i opracowywanie wspólnych stanowisk w określonych sprawach.

5. Statut redakcji czasopisma „Policja 997”, dysponentów środków budżetu państwa oraz jednostki gospodarki pozabudżetowej określają odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Struktura organizacyjna KGP

§ 3

Kierownictwo KGP stanowią:

1) Komendant Główny Policji;

2) I Zastępca Komendanta Głównego Policji;

3) Zastępcy Komendanta Głównego Policji;

4) kierownicy komórek organizacyjnych KGP, o których mowa w § 4 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4

1. W skład KGP wchodzą następujące komórki organizacyjne:

1) w służbie kryminalnej:

a) Biuro Kryminalne,

b) Biuro Wywiadu Kryminalnego, zwane dalej „BWK KGP”,

c) Biuro Spraw Wewnętrznych, zwane dalej „BSW KGP”,

d) (uchylona),

e) Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji, zwane dalej „BMWP KGP”;

2) w służbie prewencyjnej:

a) Biuro Prewencji,

b) Biuro Ruchu Drogowego, zwane dalej „BRD KGP”,

c) Główny Sztab Policji, zwany dalej „GSP KGP”, z wyjątkiem komórki organizacyjnej, o której mowa w pkt 5,

d) Biuro Operacji Antyterrorystycznych, zwane dalej „BOA KGP”;

3) w służbie wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym, zwanej dalej „służbą wspomagającą”:

a) Gabinet Komendanta Głównego Policji,

b) Biuro Kadr i Szkolenia, zwane dalej „BKiS KGP”,

c) Biuro Prawne,

d) Biuro Finansów,

e) Biuro Łączności i Informatyki, zwane dalej „BŁil KGP”,

f) Biuro Logistyki Policji, zwane dalej „BLP KGP”,

g) Biuro Kontroli,

h) Biuro Ochrony Informacji Niejawnych, zwane dalej „BOIN KGP”,

i) Zespół Prasowy,

j) Zespół Audytu Wewnętrznego, zwany dalej „ZAW KGP”;

4) w służbie śledczej - Centralne Biuro Śledcze, zwane dalej „CBŚ KGP”;

5) w służbie Lotnictwo Policji - Zarząd Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji, zwany dalej „Zarządem Lotnictwa Policji”;

6) Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych, zwane dalej „KCIK KGP”.

2. GSP KGP, Gabinet Komendanta Głównego Policji, ZAW KGP, Zespół Prasowy oraz KCIK KGP są komórkami organizacyjnymi równorzędnymi biurom KGP, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a-c i e, pkt 2 lit. a, b i d, pkt 3 lit b-h i pkt 4.

3. Schemat organizacyjny KGP stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Organizacja kierowania w KGP

§ 5

1. KGP kieruje Komendant Główny Policji przy pomocy I Zastępcy Komendanta Głównego Policji, Zastępców Komendanta Głównego Policji oraz kierowników komórek organizacyjnych KGP, zwanych dalej „dyrektorami”.

2. Komendant Główny Policji może upoważnić podległych policjantów i pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach.

3. Komendant Główny Policji może powoływać rady i komisje o charakterze stałym lub doraźnym oraz wyznaczać osoby do realizacji zleconych zadań.

4. Komendant Główny Policji podpisuje karty opisu stanowisk i opisy stanowisk kierowników komórek organizacyjnych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 - 4 i 6.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6

1. Komendanta Głównego Policji podczas jego nieobecności zastępuje I Zastępca Komendanta Głównego Policji, a w razie jego nieobecności inny wyznaczony Zastępca Komendanta Głównego Policji.

2. Zakres zastępstwa, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wykonywanie wszystkich funkcji Komendanta Głównego Policji, chyba że Komendant Główny Policji postanowi inaczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7

Podział zadań między Komendantem Głównym Policji a I Zastępcą Komendanta Głównego Policji oraz Zastępcami Komendanta Głównego Policji określają przepisy w sprawie podziału zadań między Zastępców Komendanta Głównego Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8

1. Dyrektor kieruje komórką organizacyjną KGP, zwaną dalej „biurem”, przy pomocy zastępców dyrektora, kierowników podległych komórek organizacyjnych oraz podległych policjantów i pracowników Policji.

2. Dyrektor jest obowiązany tworzyć warunki właściwego wykonywania obowiązków służbowych przez podległych policjantów i pracowników Policji.

3. Dyrektor może upoważnić podległych policjantów i pracowników Policji do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach, z wyjątkiem decyzji i czynności, o których mowa w § 5 ust. 2.

4. Dyrektor może powoływać zespoły i komisje oraz wyznaczać podległych policjantów i pracowników Policji do wykonywania określonych zadań.

5. Upoważnieni przez dyrektora: zastępca dyrektora, kierownik podległej komórki organizacyjnej, policjant lub pracownik Policji kierują biurem w razie jego nieobecności.

6. Osobom upoważnionym, o których mowa w ust. 5, przysługują uprawnienia określone w ust. 1 i 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9

1. Dyrektor określa w drodze decyzji:

1) podział zadań między dyrektorem a jego zastępcami;

2) szczegółową strukturę organizacyjną uwzględniającą podział komórek organizacyjnych biura na komórki niższego szczebla;

3) katalog zadań komórek niższego szczebla o których mowa w pkt 2, uwzględniając zadania określone w załączniku do zarządzenia dotyczącym tego biura;

4) schemat organizacyjny biura uwzględniający strukturę organizacyjną, o której mowa w pkt 2;

5) karty opisów stanowisk pracy;

6) opisy stanowisk pracy.

2. Dyrektor CBŚ KGP określa w drodze decyzji:

1) zadania komórek organizacyjnych biura, o których mowa w § 29 ust. 3 pkt 2-12;

2) zakres spraw, o których mowa w ust. 1;

3) szczegółową strukturę organizacyjną zarządów i wydziałów terenowych, o których mowa w § 29 ust. 3 pkt 11 i 1 2.

3. Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, dyrektor uzgadnia z BKiS KGP, z wyjątkiem spraw, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 5, a następnie przedstawia Komendantowi Głównemu Policji do zatwierdzenia.

4. Karty opisów stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 5, sporządza się w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.

5. Opisy stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 6, osób zatrudnionych na podstawie przepisów o służbie cywilnej, sporządza się na podstawie tych przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Zadania komórek organizacyjnych KGP

§ 10

1. Zadaniem Biura Kryminalnego KGP jest tworzenie warunków do sprawnej i skutecznej działalności w zakresie zwalczania przestępczości oraz wspomaganie działań jednostek organizacyjnych Policji, w tym:

1) monitorowanie i ocenianie zagrożeń przestępczością kryminalną, gospodarczą i korupcyjną na terenie kraju oraz opracowywanie i wdrażanie sposobów skutecznego jej zwalczania;

2) udzielanie wsparcia komórkom służby kryminalnej jednostek organizacyjnych Policji w realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych;

3) koordynowanie oraz nadzorowanie postępowań przygotowawczych i przedsięwzięć operacyjno-rozpoznawczych w sprawach o znacznym stopniu skomplikowania;

4) zapewnianie organizacyjnych i technicznych możliwości korzystania, przez służbę, kryminalną i śledczą, z techniki operacyjnej oraz opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych;

5) wypracowywanie systemu oceny działania służby kryminalnej Policji i jego monitorowanie;

6) prowadzenie krajowej i międzynarodowej wymiany informacji w zakresie wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 6;

7) zapewnienie wsparcia w zwalczaniu cyberprzestępczości.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział do spraw Przestępczości Kryminalnej;

3) Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób;

4) Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą;

5) Wydział do spraw Zwalczania Korupcji;

6) Wydział Dochodzeniowo-Śledczy;

7) Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia;

8) Wydział Analityczno-Koordynacyjny;

9) Wydział Techniki Operacyjnej;

10) Wydział Techniki Specjalnej i Realizacji;

11) Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości;

12) Wydział Systemów Techniki Operacyjnej.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11

1. Zadaniem BWK KGP jest zarządzanie informacjami o charakterze kryminalnym w celu wspomagania procesu wykrywczego i decyzyjnego w Policji, w tym:

1) uzyskiwanie informacji o charakterze kryminalnym oraz ich gromadzenie i przetwarzanie;

2) merytoryczne nadzorowanie jakości i spójności informacji przetwarzanych w zbiorach danych administrowanych przez biuro;

3) koordynowanie wymiany informacji o charakterze kryminalnym, przetwarzanych w zbiorach administrowanych przez biuro, pomiędzy uprawnionymi podmiotami;

4) wykonywanie obowiązków w zakresie konsultacji wizowych, wynikających z przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z późn. zm.3));

5) wykonywanie obowiązku informacyjnego, wynikającego z przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz. 1280, z późn. zm.4));

6) wykonywanie operacyjnych analiz kryminalnych, wspierających postępowania w sprawach o zasięgu ponadwojewódzkim lub o szczególnym stopniu skomplikowania;

7) sporządzanie strategicznych analiz kryminalnych, wspierających rozpoznawanie zagrożeń o zasięgu krajowym i międzynarodowym, godzących w bezpieczeństwo i porządek publiczny;

8) monitorowanie i koordynowanie działań werbunkowych oraz przekazywanie informacji jednostkom organizacyjnym Policji i komórkom organizacyjnym KGP, w celu określania kierunków rozpoznania operacyjnego;

9) wspieranie działań komórek wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji;

10) wdrażanie nowych metod i form działania oraz standardów pracy wywiadu kryminalnego.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Analizy Kryminalnej;

3) Wydział Werbunkowy;

4) Wydział Obsługi Informacyjnej;

5) Wydział Wsparcia i Obsługi.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 3 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12

1. [2] Zadaniem BSW KGP jest przeciwdziałanie przestępczości w Policji przez wykrywanie przestępstw popełnianych przez policjantów i pracowników Policji oraz ściganie ich sprawców, w tym:

1) podejmowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych;

2) koordynowanie działań operacyjnych prowadzonych w sprawach policjantów i pracowników Policji;

3) gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji o przestępczości wśród policjantów i pracowników Policji, a także podejmowanie przedsięwzięć zapobiegających przestępczości w Policji.

2. [3] W skład biura wchodzą:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Analiz i Nadzoru;

3) Wydział Ogólny;

4) Zarząd w Warszawie;

5) Wydział w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i we Wrocławiu.

3. [4] Zarząd w Warszawie realizuje zadania w KGP, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, zwanym dalej „CLKP”, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Komendzie Stołecznej Policji oraz w pozostałych jednostkach organizacyjnych Policji funkcjonujących na terenie województwa mazowieckiego.

4. [5] Wydziały, o których mowa w ust. 2 pkt 5, realizują zadania odpowiednio na terenie województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

5. [6] Wydziały w: Gdańsku, Katowicach, Olsztynie i Poznaniu realizują zadania odpowiednio również w Szkole Policji w Słupsku, Szkole Policji w Katowicach, Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i Szkole Policji w Pile.

6. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 4 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13

(uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14

1. Zadaniem BMWP KGP jest organizowanie międzynarodowej współpracy Policji oraz proponowanie głównych kierunków jej rozwoju, w tym:

1) wykonywanie zadań, o których mowa § 2 ust. 3 pkt 1 - 3;

2) organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć policyjnych wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz w innych organizacjach i instytucjach o charakterze międzynarodowym, w szczególności udział w komisjach, radach, zespołach i grupach eksperckich;

3) organizowanie kontaktów międzynarodowych Komendanta Głównego Policji, Zastępców Komendanta Głównego Policji;

4) opracowywanie opinii i ocen efektów zaangażowania Policji na forum międzynarodowym;

5) koordynowanie międzynarodowej współpracy policyjnej KGP, komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i szkół policyjnych;

6) zapewnianie jednostkom organizacyjnym Policji oraz krajowym i zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości całodobowej wymiany informacji o charakterze kryminalnym.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Współpracy Pozaoperacyjnej;

3) Wydział do spraw Kontyngentów Policyjnych i Oficerów Łącznikowych;

4) Wydział Koordynacji Poszukiwań Międzynarodowych;

5) Wydział Koordynacji Międzynarodowej Wymiany Informacji;

6) Wydział Wsparcia i Organizacji Kontaktów Międzynarodowych;

7) [7] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 6 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15

1. Zadaniem Biura Prewencji KGP jest tworzenie warunków do sprawnego i skutecznego przeciwdziałania przestępczości, wykroczeniom oraz patologii społecznej, w tym:

1) opracowywanie standardów zorganizowania i funkcjonowania służby prewencyjnej w jednostkach organizacyjnych Policji, sprzyjające efektywnemu reagowaniu na zmieniające się tendencje w przestępczości;

2) inicjowanie i koordynowanie działań policyjnych w zakresie zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, w tym czynom karalnym popełnianym przez nieletnich oraz zjawiskom patologii społecznej, z uwzględnieniem bieżącej analizy zagrożeń;

3) organizowanie przedsięwzięć usprawniających i podnoszących skuteczność wykonywania zadań patrolowych, patrolowo-interwencyjnych i obchodowych;

4) koordynowanie działań Policji wynikających z nadzoru wojewodów nad działalnością straży miejskich i gminnych;

5) uzgadnianie programów ochrony:

a) przewoźników lotniczych,

b) organu zarządzania ruchem lotniczym,

c) podmiotu zapewniającego meteorologiczną osłonę lotnictwa cywilnego

- przed aktami bezprawnej ingerencji;

6) wykonywanie zadań związanych z przekazywaniem osób pozbawionych wolności w ramach umów międzynarodowych;

7) organizowanie przedsięwzięć usprawniających funkcjonowanie komórek: konwojowych, policji sądowej, policyjnych pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzanych w celu wytrzeźwienia i policyjnych izb dziecka;

8) uczestnictwo w przygotowywaniu przedsięwzięć zmierzających do przeciwdziałania nielegalnej migracji ludzi;

9) sprawowanie nadzoru nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi;

10) koordynowanie działań Policji w zakresie sprawowania nadzoru nad dostępem do broni i amunicji oraz ich przechowywaniem przez osoby fizyczne i podmioty posiadające pozwolenie na broń.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział do spraw Zabezpieczenia Prewencyjnego;

3) Wydział Konwojowy;

4) Wydział do spraw Nieletnich, Patologii i Profilaktyki;

5) Wydział Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi;

6) Zespół Obsługi.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 7 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16

1. Zadaniem BRD KGP jest organizowanie i koordynowanie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, w tym:

1) analizowanie stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, jego warunków i sprawności pod kątem przyczyn i okoliczności powstawania wypadków i kolizji drogowych;

2) kształtowanie taktyki działania policjantów realizujących zadania z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

3) opracowywanie kierunków i prowadzenie działalności profilaktycznej w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

4) określenie potrzeb zaopatrzenia policjantów, realizujących zadania z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, w uzbrojenie, umundurowanie i sprzęt specjalistyczny;

5) opracowywanie ocen i opinii w sprawach dotyczących realizacji zadań Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

6) monitorowanie realizacji priorytetów Komendanta Głównego Policji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Zespół Nadzoru i Koordynacji;

3) Zespół Opiniodawczo-Konsultacyjny;

4) Zespół Profilaktyki i Analiz.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 8 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17

1. Zadaniem GSP KGP jest zarządzanie bieżącymi informacjami o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz podejmowanie działań w razie wystąpienia poważnych zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym:

1) gromadzenie i analizowanie informacji o bieżących zdarzeniach i zagrożeniach na terenie kraju oraz podejmowanie działań służących ich zapobieganiu i eliminowaniu;

2) zarządzanie działań Policji o zasięgu ogólnokrajowym;

3) zarządzanie flotą powietrzną pozostającą w dyspozycji Komendanta Głównego Policji;

4) opracowywanie procedur i planów reagowania w sytuacjach kryzysowych;

5) tworzenie standardów funkcjonowania: służby Lotnictwo Policji, oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, komórek właściwych w sprawach sztabowych i dyżurnych w jednostkach organizacyjnych Policji;

6) zapewnienie funkcjonowania Stanowiska Kierowania KGP, Centrum Zarządzania Kryzysowego Komendanta Głównego Policji, Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji i Stacji Szyfrów KGP;

7) [8] koordynowanie przygotowań do realizacji zadań Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Zarząd Lotnictwa Policji;

3) Wydział Operacyjny;

4) Wydział Dyżurnych;

5) [9] Sekcja Przygotowań Obronnych Policji;

6) Zespół Obsługi.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 9 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18

1. Zadaniem BOA KGP jest przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie oraz organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji w tym zakresie, w szczególności:

1) prowadzenie działań bojowych oraz rozpoznawczych, zmierzających do likwidowania zamachów terrorystycznych, a także przeciwdziałanie zdarzeniom o takim charakterze, w tym działań o szczególnym stopniu skomplikowania oraz w środowisku narażonym na działanie czynnika chemicznego, biologicznego, promieniowania jonizującego, nuklearnego i materiału wybuchowego;

2) prowadzenie działań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków lub stosowania specjalnej taktyki;

3) prowadzenie negocjacji policyjnych;

4) wykonywanie zadań wspierających działania ochronne podejmowane wobec osób podlegających ochronie;

5) wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających określonych kwalifikacji i umiejętności;

6) koordynowanie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych;

7) analizowanie różnych aspektów zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie inicjatyw mających wpływ na właściwą realizację zadań Policji w tym zakresie;

8) współpraca z krajowymi i zagranicznymi formacjami właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi i jego zwalczania.

2. Biuro wykonuje zadania specjalnej jednostki interwencyjnej, o której mowa w decyzji Rady 2008/617/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie usprawnienia współpracy pomiędzy specjalnymi jednostkami interwencyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych (Dz. Urz. UE L 210 z 06.08.2008 r., str. 73).

3. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Bojowy I;

3) Wydział Bojowy II;

4) Wydział Szkoleniowo-Bojowy;

5) Wydział Wsparcia Operacyjnego;

6) Wydział Wsparcia Technicznego;

7) Zespół Koordynacji Krajowej i Międzynarodowej;

8) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Opiniodawczo-Doradczych.

4. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 10 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19

1. Zadaniem Gabinetu Komendanta Głównego Policji jest zapewnianie Komendantowi Głównemu Policji oraz Zastępcom Komendanta Głównego Policji warunków do zarządzania Policją i kierowania KGP, w tym:

1) koordynowanie i wykonywanie zadań z zakresu zarządzania strategicznego w Policji;

2) przygotowywanie analiz systemowych dotyczących funkcjonowania Policji, a także opracowywanie kierunków jej rozwoju;

3) tworzenie warunków organizacyjnych umożliwiających Komendantowi Głównemu Policji i Zastępcom Komendanta Głównego Policji sprawne zarządzanie Policją i KGP;

4) organizacja i obsługa wizyt oraz spotkań krajowych z udziałem Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

5) opracowywanie i wdrażanie zasad komunikacji wewnętrznej w Policji;

6) koordynowanie dostępu do informacji publicznej w KGP;

7) organizowanie i prowadzenie badań socjologicznych w Policji, podejmowanych z inicjatywy Komendanta Głównego Policji;

8) promowanie Policji, w tym wydawanie czasopisma „Policja 997”;

9) koordynowanie realizacji zadań z zakresu kontroli zarządczej w KGP.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Analiz;

3) Wydział Prezydialny;

4) Wydział - Redakcja Czasopisma „Policja 997”;

5) Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego;

6) Zespół Obsługi Kierownictwa;

7) Zespół do spraw Komunikacji Wewnętrznej;

8) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Kontaktów ze Związkami Zawodowymi;

9) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Ochrony Praw Człowieka w Policji;

10) [10] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 11 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20

1. Zadaniem BKiS KGP jest zapewnianie Komendantowi Głównemu Policji warunków do zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi Policji, w tym:

1) opracowywanie rozwiązań sprzyjających skuteczności i efektywności:

a) zorganizowania jednostek organizacyjnych Policji oraz komórek organizacyjnych KGP,

b) zarządzania zasobami ludzkimi w Policji;

2) koordynowanie zewnętrznego oraz wewnętrznego doboru kadr w Policji, z zastrzeżeniem prowadzenia badań psychofizjologicznych, o których mowa w art. 35 a ustawy o Policji;

3) nadzorowanie wykonywania obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby kandydujące na stanowiska, o których mowa w przepisach o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 - 1990 oraz treści tych dokumentów;

4) realizowanie spraw kadrowych oraz szkoleniowych policjantów i pracowników Policji w zakresie właściwości Komendanta Głównego Policji;

5) planowanie, koordynowanie i nadzorowanie procesu szkolenia oraz centralnego doskonalenia zawodowego w Policji;

6) koordynowanie działalności psychologów w Policji w obszarach: opieki psychologicznej i psychoedukacji, psychologii zarządzania zasobami ludzkimi, a także psychologii policyjnej stosowanej oraz realizowanie z tych obszarów zadań w KGP;

7) standaryzowanie działań w jednostkach organizacyjnych Policji z zakresu medycyny pracy i realizowanie zadań w tej dziedzinie w KGP;

8) realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniami obronnymi Policji w zakresie właściwości biura.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Spraw Osobowych;

3) Wydział Organizacji Policji;

4) Wydział Koordynacji Doboru i Szkolenia;

5) Wydział Psychologów Policyjnych;

6) [11] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 12 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21

1. [12] Zadaniem Biura Prawnego KGP jest zapewnianie Komendantowi Głównemu Policji obsługi prawnej, w tym:

1) wykonywanie zadań w zakresie legislacji;

2) prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach pozwoleń na broń, ochrony osób i mienia oraz licencji detektywa;

3) udzielanie pomocy prawnej oraz koordynowanie pomocy prawnej w Policji;

4) udzielanie informacji prawnej i prowadzenie dokumentacji prawnej;

5) wydawanie „Biuletynu Prawnego” KGP i elektronicznej formy Dziennika Urzędowego KGP.

2. [13] W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Legislacji;

3) Wydział Postępowań Administracyjnych;

4) Zespół Pomocy Prawnej I;

5) Zespół Pomocy Prawnej II;

6) Zespół Pomocy Prawnej III;

7) Zespół Informacji i Dokumentacji Prawnej.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 13 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22

1. Zadaniem Biura Finansów KGP jest pozyskiwanie źródeł finansowania oraz zapewnianie właściwego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na działalność Policji, w tym:

1) wykonywanie zadań wynikających z funkcji Komendanta Głównego Policji jako dysponenta środków budżetu państwa II stopnia, w szczególności planowanie budżetu Policji oraz prowadzenie sprawozdawczości w tym zakresie;

2) prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego;

3) tworzenie i bieżące aktualizowanie rozwiązań systemowych w dziedzinie finansów Policji, w tym instytucji gospodarki budżetowej;

4) pozyskiwanie dla Policji funduszy pomocowych ze źródeł krajowych i zagranicznych;

5) prowadzenie obsługi finansowej zadań realizowanych przez KGP;

6) opracowywanie projektów rozwiązań systemowych i normatywnych w zakresie uposażeń i niektórych świadczeń ze stosunku służbowego oraz odpowiedzialności majątkowej policjantów i pracowników Policji;

7) prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników KGP oraz Funduszu Socjalnego dla osób uprawnionych do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego;

8) prowadzenie postępowań w zakresie przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci policjantów, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura,

c) główny księgowy (resortu);

2) Wydział Budżetu;

3) [14] Wydział Rachunkowości Budżetowej i Analiz Finansowych;

4) Wydział Księgowości;

5) Wydział Rozliczeń;

6) Wydział Wydatków Osobowych;

7) Wydział Funduszy Pomocowych;

8) Wydział Zamówień Publicznych;

9) Zespół Wsparcia;

10) Zespół Normatywno-Finansowy;

11) [15] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 14 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23

1. Zadaniem BŁil KGP jest:

1) projektowanie, organizowanie i wdrażanie rozwiązań technicznych, zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami komórek organizacyjnych KGP i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, w tym dostarczanie narzędzi, technik i metod wspierających pracę służb Policji, a także umożliwiających współdziałanie Policji z innymi podmiotami krajowymi i zagranicznymi;

2) utrzymywanie systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przetwarzających informacje uzyskiwane na potrzeby Policji, Krajowego Systemu Informatycznego oraz współpracy międzynarodowej;

3) weryfikowanie, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, wdrożonych rozwiązań w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb użytkowników w obszarze elektronicznego wytwarzania, przechowywania, przesyłania i przetwarzania danych;

4) wykonywanie zadań w zakresie budowy, eksploatacji i utrzymywania KSI oraz zapewnienia sprawnego działania i bezpieczeństwa SIS w ramach modułu krajowego;

5) realizacja i koordynacja zadań w zakresie zapewniania bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych projektowanych, organizowanych, wdrażanych i utrzymywanych przez biuro, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP oraz jednostkami Policji;

6) [16] realizacja zadań wynikających z powierzenia Komendantowi Głównemu Policji wykonywania zadań operatora Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego 112, zwanego dalej „OST112”, oraz wdrożenie i utrzymywanie ogólnokrajowego systemu telefonii IP na platformie sprzętowej sieci OST112;

7) identyfikowanie nowych obszarów badawczych w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz ich implementowanie na potrzeby służb policyjnych;

8) uczestnictwo w planowaniu zamówień publicznych wynikających z zadań biura oraz zawieranie umów cywilnoprawnych w tym zakresie;

9) wykonywanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniami obronnymi Policji, stosownie do zakresu zadań określonych w odrębnych przepisach.

2. [17] W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Projektowania Systemów Informatycznych;

3) Wydział Projektowania Infrastruktury Teleinformatycznej;

4) Wydział Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych;

5) Wydział Realizacji Projektów Teleinformatycznych;

6) Wydział Utrzymania Systemów Informatycznych;

7) Wydział Utrzymania Infrastruktury Teleinformatycznej;

8) Wydział Radiokomunikacji;

9) Wydział Obsługi Końcowego Użytkownika;

10) Wydział Poczty Specjalnej;

11) Wydział Analityczno-Koordynacyjny;

12) Wydział Wsparcia Programistycznego;

13) Sekcja do spraw Rozliczeń Finansowych i Rzeczowych Składników Majątku.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 15 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24

1. Zadaniem BLP KGP jest zaopatrywanie jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP w sprzęt i materiały, prowadzenie gospodarki materiałowo-technicznej, koordynowanie działalności inwestycyjnej, remontowej i obrotu nieruchomościami oraz prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach mieszkaniowych, w tym:

1) określanie standardów i norm sprzętu oraz wyposażenia użytkowanego przez Policję, a także zasad jego przyznawania i użytkowania;

2) obsługa logistyczna służby Lotnictwo Policji;

3) przygotowywanie zadań inwestycyjnych i remontowych KGP oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad ich realizacją, a także gospodarowanie nieruchomościami;

4) zapewnianie KGP obsługi materiałowej, technicznej, administracyjnej i transportowej;

5) gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi KGP, prowadzenie spraw mieszkaniowych policjantów, pracowników, emerytów i rencistów KGP oraz emerytów i rencistów, dla których ostatnim miejscem pełnienia służby był urząd obsługujący ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

6) ochrona obiektów KGP i utrzymanie czystości w tych obiektach;

7) uczestnictwo w planowaniu zamówień publicznych wynikających z zadań biura oraz zawieranie umów cywilnoprawnych w tym zakresie;

8) realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniami obronnymi Policji stosownie do zakresu zadań określonych w odrębnych przepisach.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Koordynacji Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami;

3) Wydział Koordynacji Gospodarki Uzbrojeniem i Techniką Policyjną;

4) Wydział Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej;

5) Wydział Koordynacji Gospodarki Transportowej;

6) Wydział Inwestycyjno-Remontowy KGP;

7) Wydział Administracyjno-Mieszkaniowy KGP;

8) Wydział Zabezpieczenia Obiektów KGP;

9) Zespół Wspomagający;

10) Zespół Opiniodawczo-Doradczy;

11) [18] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 16 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25

1. Zadaniem Biura Kontroli KGP jest dostarczanie Komendantowi Głównemu Policji informacji o stanie realizacji przez Policję jej ustawowych zadań, a także kontrolowanie zgodności postępowania policjantów i pracowników Policji z przepisami prawa, regulującymi procedury postępowania oraz funkcjonowanie Policji, w tym:

1) kontrolowanie efektywności działania, gospodarowania oraz przestrzegania prawa w działalności jednostek organizacyjnych Policji, komórek organizacyjnych KGP i podmiotów nadzorowanych przez Komendanta Głównego Policji, a także monitorowanie realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych;

2) koordynowanie działań kontrolnych prowadzonych w Policji zarządzanych przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji;

3) monitorowanie działań kontrolnych zarządzanych przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji;

4) koordynowanie działań związanych z kontrolami prowadzonymi przez podmioty zewnętrzne w jednostkach organizacyjnych Policji, komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Policji oraz jednostkach nadzorowanych przez Komendanta Głównego Policji;

5) przyjmowanie, rozpatrywanie i koordynowanie załatwiania skarg oraz wniosków kierowanych do Komendanta Głównego Policji, a także nadzorowanie i kontrolowanie organizacji przyjmowania i załatwiania skarg i wniosków przez jednostki organizacyjne Policji i komórki organizacyjne KGP;

6) przyjmowanie, w imieniu Komendanta Głównego Policji, interesantów w sprawach skarg na działalność Policji i wniosków wnoszonych do KGP;

7) diagnozowanie przyczyn i skali nieprawidłowości w funkcjonowaniu Policji, z wykorzystaniem technik analitycznych oraz metod i technik audytowych;

8) analizowanie zgodności dokumentacji planistycznej wytworzonej w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP z głównymi kierunkami działania Policji;

9) prowadzenie audytów systemu planowania i sprawozdawczości oraz stopnia realizacji zadań zawartych w dokumentacji planistycznej;

10) monitorowanie, analizowanie i koordynowanie działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby i pracy oraz ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych Policji.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Kontroli Ogólnopolicyjnej;

3) Wydział Kontroli Finansowo-Gospodarczej;

4) Wydział Skarg i Wniosków;

5) Wydział Analizy Strategicznej;

6) Wydział Ochrony Pracy.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 17 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26

1. Zadaniem BOIN KGP jest koordynowanie i kontrolowanie w Policji ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych i działalności archiwów oraz tworzenie standardów w tym zakresie, a w KGP:

1) [19] zapewnianie ochrony: informacji niejawnych, bezpieczeństwa danych osobowych oraz systemów teleinformatycznych, w których są przetwarzane informacje niejawne;

2) prowadzenie postępowań sprawdzających określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz wydawanie poświadczeń bezpieczeństwa;

3) opracowywanie projektów decyzji Komendanta Głównego Policji w sprawach zmiany lub zniesienia klauzuli tajności z materiałów niejawnych wytworzonych w Policji, w tym w komórkach organizacyjnych KGP;

4) opracowywanie opinii Komendanta Głównego Policji w sprawach dotyczących udostępniania materiałów niejawnych wytworzonych w Policji;

5) [20] opracowywanie projektów decyzji Komendanta Głównego Policji w sprawie zgody na jednorazowe udostępnienie dokumentów niejawnych osobom nieposiadającym poświadczenia bezpieczeństwa lub przedsiębiorcom nieposiadającym świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego;

6) opracowywanie projektów opinii Komendanta Głównego Policji w sprawach dotyczących zwalniania od obowiązku zachowania tajemnicy czynnych i byłych policjantów lub pracowników Policji oraz osób udzielających pomocy Policji w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych;

7) [21] kontrola ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji, w tym okresowa kontrola ewidencji materiałów niejawnych i obiegu tych materiałów w komórkach organizacyjnych KGP;

8) prowadzenie obsługi kancelaryjnej w zakresie przyjmowania, przechowywania i przekazywania materiałów zawierających informacje niejawne;

9) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zasobu archiwalnego;

10) [22] brakowanie dokumentacji niearchiwalnej i nadzór nad jej fizycznym zniszczeniem.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo;

a) dyrektor biura, pełniący funkcję pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw ochrony informacji niejawnych,

b) zastępca dyrektora biura, pełniący funkcję zastępcy pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw ochrony informacji niejawnych;

2) Wydział Postępowań Sprawdzających i Udostępnień Informacji Niejawnych;

3) Wydział - Główne Archiwum Policji;

4) Sekcja Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Danych Osobowych;

5) Kancelaria Tajna;

6) [23] (uchylony).

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 18 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27

Zadaniem Zespołu Prasowego KGP jest realizacja polityki prasowo-informacyjnej Komendanta Głównego Policji, w tym:

1) kształtowanie polityki informacyjnej Komendanta Głównego Policji;

2) monitorowanie i analizowanie informacji prezentowanych w środkach masowego przekazu, w celu uzyskiwania danych niezbędnych do kształtowania polityki informacyjnej Komendanta Głównego Policji;

3) informowanie środków masowego przekazu o działaniach podejmowanych przez Komendanta Głównego Policji;

4) uczestnictwo w kształtowaniu strategii i koncepcji działań informacyjnych na terenie kraju, dotyczących przedsięwzięć jednostek organizacyjnych Policji zmierzających do rozwiązywania najważniejszych problemów w zakresie patologii społecznej, zjawisk kryminogennych oraz profilaktyki i kontaktów ze społeczeństwem;

5) informowanie środków masowego przekazu o inicjatywach i przedsięwzięciach realizowanych przez komórki organizacyjne KGP;

6) udzielanie środkom masowego przekazu informacji o problemach i zagadnieniach, dotyczących funkcjonowania Policji oraz odpowiedzi na zgłaszane pytania;

7) koordynowanie i udzielanie pomocy merytorycznej jednostkom organizacyjnym Policji i komórkom organizacyjnym KGP w kontaktach ze środkami masowego przekazu;

8) obsługa prasowo-informacyjna zdarzeń o znaczeniu ogólnopolskim, we współpracy z rzecznikami prasowymi komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji oraz oficerami prasowymi komend powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji;

9) udzielanie odpowiedzi na krytykę prasową kierowaną pod adresem Komendanta Głównego Policji, Zastępców Komendanta Głównego Policji i komórek organizacyjnych KGP;

10) opiniowanie przedsięwzięć informacyjnych, publicystycznych i promocyjnych o zasięgu ogólnopolskim inicjowanych i podejmowanych przez jednostki organizacyjne Policji;

11) prowadzenie strony internetowej KGP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28

Zadaniem ZAW KGP jest niezależna, obiektywna i systematyczna ocena adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w KGP oraz wykonywanie czynności doradczych, w tym: [24]

1) analiza obszarów ryzyka w zakresie działania KGP;

2) planowanie audytu wewnętrznego w KGP;

3) wykonywanie zadań audytowych, w tym realizacja audytów zleconych na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych;

4) sporządzanie dokumentów sprawozdawczych z wykonania rocznego planu audytu zgodnie z wymogami ustawowymi;

5) [25] współpraca z komitetem audytu utworzonym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych;

6) prowadzenie akt stałych i bieżących audytu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29

1. Zadaniem CBŚ KGP jest rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz rozpoznawanie zagrożeń terrorystycznych, w tym:

1) planowanie, koordynowanie i podejmowanie działań ukierunkowanych na rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej w kraju oraz o charakterze międzynarodowym, a w szczególności o charakterze kryminalnym, ekonomicznym i narkotykowym;

2) prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach dotyczących zorganizowanych grup przestępczych;

3) prowadzenie operacji specjalnych;

4) ochrona świadków koronnych i osób dla nich najbliższych oraz koordynowanie czynności związanych z ochroną innych osób zagrożonych;

5) koordynowanie działań w zakresie rozpoznawania operacyjnego zagrożeń terrorystycznych i ekstremistycznych;

5a) nadzorowanie, organizowanie i wspieranie realizowanych w jednostkach organizacyjnych Policji zadań w zakresie zwalczania przestępczości związanej z handlem ludźmi;

6) organizowanie i podejmowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych we współpracy z jednostkami organizacyjnymi Policji;

6a) prowadzenie działań poszukiwawczych;

7) współpraca z policjami innych państw, a także z krajowymi służbami i urzędami administracji publicznej w dziedzinach i w zakresie niezbędnym do skutecznego zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej;

8) prowadzenie rejestru wniosków i zarządzeń dotyczących kontroli operacyjnych, zarządzanych na wniosek Komendanta Głównego Policji, oraz czynności operacyjnych podejmowanych na podstawie art. 19a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, a także wniosków, o których mowa w art. 20 ust. 5 tej ustawy, dotyczących spraw prowadzonych przez CBŚ KGP.

2. CBŚ KGP wykonuje zadania, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 7.

3. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępcy dyrektora biura;

2) Wydział Ogólny i Nadzoru;

3) Wydział Wywiadu Kryminalnego;

4) Wydział do Zwalczania Aktów Terroru;

5) Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej;

6) Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej;

7) Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej;

8) Wydział Operacji Międzynarodowych;

8a) Wydział Przetwarzania Informacji Niejawnych;

8b) Wydział Operacji Pościgowych;

9) Zarząd Ochrony Świadka Koronnego;

10) Zarząd Operacji Specjalnych;

11) zarządy terenowe;

12) wydziały terenowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30

1. KCIK KGP wykonuje zadania, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 4, w zakresie administrowania danymi oraz zadania wynikające z § 2 ust. 3 pkt 4a i 5.

2. W skład biura wchodzi:

1) kierownictwo:

a) dyrektor biura,

b) zastępca dyrektora biura;

2) Wydział Analiz i Obsługi Informacji Kryminalnych;

3) Wydział Administrowania Danymi SIS i VIS;

4) Sekcja Wspomagająca.

3. Zadania komórek organizacyjnych biura określa załącznik nr 19 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 31

Komórki organizacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1, w zakresie swojej właściwości realizują zadania obejmujące:

1) inicjowanie prac legislacyjnych oraz opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych;

2) współpracę z krajowymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi;

3) współpracę z międzynarodowymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi w porozumieniu z BMWP KGP;

4) wykonywanie zadań w zakresie dostępu do informacji publicznej;

5) organizowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego;

6) przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków;

7) upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań i narzędzi oraz „dobrych praktyk”;

8) opracowywanie analiz i sprawozdań zleconych przez Komendanta Głównego Policji i inne uprawnione podmioty;

9) udzielanie informacji i konsultacji kierownikom jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP;

10) wykonywanie zadań określonych w porozumieniu o współpracy między KGP a Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, zawartym między Komendantem Głównym Policji i Dyrektorem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;

11) wykonywanie zadań z zakresu kontroli zarządczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 32

1. Decyzje, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2 dyrektorzy wydadzą w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Decyzje wydane na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2 zarządzenia, o którym mowa w § 34, zachowują moc, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami niniejszego zarządzenia.

3. Karty opisów stanowisk pracy, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 5, oraz opisy stanowisk, o których mowa w § 9 ust.1 pkt 6, dyrektorzy sporządzą w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 33

Decyzje wydane na podstawie § 5 ust. 2 i 3 zarządzenia, o którym mowa w § 34, zachowują moc, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami niniejszego zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 34

Traci moc zarządzenie nr 372 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 kwietnia 2008 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP Nr 8, poz. 47, z 2009 r. Nr 2, poz. 9 i Nr 14, poz. 68 oraz z 2010 r. Nr 1, poz. 2).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 35

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2010 r.

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 57, poz. 390, Nr 120, poz. 818, Nr 140, poz. 981 i Nr 165, poz. 1170, z 2008 r. Nr 86, poz. 521, Nr 171, poz. 1065 i Nr 237, poz. 1651, z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 62, poz. 504, Nr 85, poz. 716, Nr 97, poz. 803, Nr 98, poz. 817, Nr 115, poz. 959, Nr 157, poz. 1241, Nr 168, poz. 1323, Nr 195, poz. 1502, Nr 201, poz. 1540, Nr 206, poz. 1589 i Nr 223, poz. 1777 oraz z 2010 r. Nr 34, poz. 190.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008r. Nr 195, poz. 11 98 i Nr 216, poz. 1367 oraz z 2010 r. Nr 41, poz. 233.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 120, poz.81 8 i Nr 165, poz. 1170, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 180, poz. 1112, Nr 216, poz. 1367, Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206 i Nr 95, poz. 790.

4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 52, poz. 305, Nr 214, poz. 1384 i Nr 216, poz. 1367.


Załączniki do zarządzenia nr 749
Komendanta Głównego Policji
z dnia 27 maja 2010 r.

Załącznik nr 1

SCHEMAT ORGANIZACYJNY KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI

infoRgrafika


Załącznik nr 2

Zadania komórek organizacyjnych Biura Kryminalnego KGP

1. Wydział do spraw Przestępczości Kryminalnej:

1) monitorowanie przestępczości kryminalnej, w celu wypracowywania i wdrażania systemów zwalczania najpoważniejszych zagrożeń, a w szczególności:

a) przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu,

b) przestępstw rozbójniczych przy użyciu broni lub innego niebezpiecznego przedmiotu;

2) wdrażanie do realizacji zadań określonych w rządowych programach zapobiegania i zwalczania przestępczości;

3) koordynowanie i nadzorowanie działań wykrywczych, prowadzonych w wytypowanych sprawach;

4) koordynowanie i nadzorowanie przedsięwzięć ukierunkowanych na rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości o charakterze chuligańskim;

5) koordynowanie i nadzorowanie przedsięwzięć ukierunkowanych na rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości narkotykowej;

6) koordynowanie i nadzorowanie przedsięwzięć ukierunkowanych na zwalczanie przestępstw przeciwko Dziedzictwu Narodowemu;

7) nadzorowanie, koordynowanie i wspieranie realizacji zadań w zakresie zwalczania przestępczości związanej z pornografią dziecięcą i pedofilią;

8) pełnienie funkcji krajowego punktu kontaktowego do spraw zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami;

9) udział w opiniowaniu wniosków o udostępnianie dokumentów niejawnych dotyczących przestępczości kryminalnej do postępowań karnych.

2. Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób:

1) koordynowanie i nadzorowanie działań Policji dotyczących:

a) ustalania miejsca pobytu i zatrzymywania osób poszukiwanych w trybie nadzwyczajnym,

b) poszukiwań celowych osób,

c) poszukiwań osób ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości,

d) poszukiwań osób zaginionych, identyfikacji osób i zwłok o nieustalonej tożsamości;

2) koordynowanie oraz udzielanie wsparcia komórkom organizacyjnym Policji, właściwym do prowadzenia poszukiwań i identyfikacji osób, w realizacji przedsięwzięć o znacznym stopniu skomplikowania, wymagających zaangażowania znacznych sił i środków;

3) koordynowanie działań poszukiwawczych prowadzonych przez zespoły poszukiwań celowych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji;

4) monitorowanie i analizowanie skuteczności prowadzonych poszukiwań na obszarze kraju oraz opracowywanie, opiniowanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu doskonalenie metod poszukiwań i identyfikacji osób;

5) organizowanie i współdziałanie z policjami innych państw w zakresie poszukiwań celowych.

3. Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą:

1) ocenianie stanu zagrożenia przestępczością gospodarczą;

2) identyfikowanie głównych zagrożeń oraz określanie metod i form ich zwalczania;

3) nadzorowanie realizacji wybranych zadań komórek organizacyjnych do walki z przestępczością gospodarczą komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji;

4) koordynowanie oraz udzielanie bezpośredniej pomocy komórkom organizacyjnym Policji właściwym do zwalczania przestępczości gospodarczej, w realizacji przedsięwzięć w sprawach o znacznym stopniu skomplikowania;

5) pozyskiwanie i przekazywanie do komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji informacji o popełnianych przestępstwach gospodarczych oraz realizacja projektu „Zwalczanie Szarej Strefy”;

6) udział w opiniowaniu wniosków o udostępnienie dokumentów niejawnych dotyczących przestępczości gospodarczej do postępowań karnych.

4. Wydział do spraw Zwalczania Korupcji:

1) identyfikowanie i monitorowanie obszarów zagrożonych korupcją w celu ujawnienia przyczyn i uwarunkowań występowania zjawisk korupcyjnych;

2) ocenianie stanu zagrożenia przestępczością korupcyjną oraz wskazywanie kierunków jej zwalczania;

3) inspirowanie, koordynowanie oraz nadzorowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych w zakresie rozpoznawania i ujawniania najpoważniejszych przestępstw korupcyjnych oraz ścigania ich sprawców;

4) udzielanie bezpośredniej pomocy komórkom organizacyjnym Policji właściwym do zwalczania korupcji w realizacji szczególnych przedsięwzięć;

5) współpraca z organizacjami rządowymi i pozarządowymi w zakresie profilaktyki przestępczości korupcyjnej oraz jej zwalczania;

6) udział w opiniowaniu wniosków o udostępnienie dokumentów niejawnych dotyczących przestępczości korupcyjnej do postępowań karnych.

5. Wydział Dochodzeniowo-Śledczy:

1) nadzorowanie postępowań przygotowawczych, prowadzonych przez jednostki organizacyjne Policji, w sprawach o skomplikowanym charakterze;

2) opracowywanie propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych w zakresie prowadzenia postępowania przygotowawczego;

3) określanie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne;

4) monitorowanie użyteczności wzorów formularzy procesowych oraz inicjowanie ich zmian;

5) współdziałanie z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie usprawniania systemu prawno-karnego;

6) monitorowanie, we współpracy z właściwymi merytorycznie komórkami organizacyjnymi KGP i jednostkami organizacyjnymi Policji, wykonywania zadań przez specjalistów, o których mowa w art. 205 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Postępowania Karnego;

7) monitorowanie działań komórek dochodzeniowo-śledczych służby kryminalnej Policji i dokonywanie ocen stopnia osiągania celów postępowania przygotowawczego.

6. Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia:

1) zapewnianie wymiany informacji, pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Policji i innymi uprawnionymi krajowymi podmiotami oraz odpowiednimi organami państw Unii Europejskiej, dotyczących ujawniania, identyfikowania, zabezpieczania i odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstwa lub mającego związek z przestępstwem;

2) współdziałanie z krajowymi podmiotami uprawnionymi do ujawniania, identyfikowania, zabezpieczania i odzyskiwania mienia, w szczególności z podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego;

3) prowadzenie „zbioru dobrych praktyk” oraz upowszechnianie rozwiązań sprzyjających ujawnianiu i identyfikacji korzyści pochodzących z przestępstwa lub innego mienia związanego z przestępstwem;

4) opracowywanie propozycji zmian w przepisach prawa regulujących problematykę dotyczącą ujawniania, identyfikowania, zabezpieczania i odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstwa lub mającego związek z przestępstwem;

5) prowadzenie współpracy międzynarodowej dotyczącej problematyki ujawniania, identyfikacji, zabezpieczania i odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstwa lub mającego związek z przestępstwem, w szczególności w zakresie działalności Międzyagencyjnej Sieci Odzyskiwania Mienia Camden (CARIN).

7. Wydział Analityczno-Koordynacyjny:

1) przygotowywanie propozycji do Planu Przedsięwzięć KGP oraz opiniowanie Strategii Wojewódzkich Policji dotyczących właściwości biura;

2) przygotowywanie propozycji zadań i mierników dla komórek organizacyjnych KGP i komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji oraz opiniowanie wniosków komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji w sprawie zmian Strategii Wojewódzkich Policji;

3) przygotowywanie opracowań i analiz, a także ocen stanu przestępczości;

4) opracowywanie oraz opiniowanie, zgodnie z właściwością biura, projektów aktów prawnych;

5) przygotowywanie, dla jednostek organizacyjnych Policji, informacji o nowych regulacjach prawnych i o orzecznictwie sądowym, dotyczących problematyki pozostającej we właściwości biura;

6) opiniowanie regulaminów komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz szkół policyjnych zgodnie z właściwością merytoryczną biura;

7) opracowanie i aktualizowanie, we współpracy z GSP KGP, procedur alarmowania policjantów i pracowników biura;

8) uczestnictwo w realizacji zadań w sferze informacji publicznej w zakresie merytorycznej właściwości biura;

9) opiniowanie programów szkolenia i doskonalenia zawodowego oraz koordynowanie problematyki szkolenia i doskonalenia zawodowego w biurze;

10) obsługa kancelaryjno-biurowa, organizacyjno-kadrowa, finansowa, gospodarcza i transportowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP.

8. Wydział Techniki Operacyjnej:

1) koordynowanie działań obserwacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz współdziałanie z innymi podmiotami w ramach obserwacji transgranicznej;

2) monitorowanie stosowania kontroli operacyjnej i obserwacji przez właściwe komórki jednostek organizacyjnych Policji;

3) nadzorowanie zasobów informacyjnych Centralnej Bazy Informacji z Ustaleń;

4) opiniowanie planów gospodarowania funduszem operacyjnym w komórkach organizacyjnych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, realizujących zadania techniki operacyjnej;

5) udział w tworzeniu i doskonaleniu systemu maskowania wykorzystywanego przez komórki techniki operacyjnej jednostek organizacyjnych Policji;

6) współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie realizacji i stosowania kontroli operacyjnej;

7) współpraca z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w zakresie ustaleń i kontroli operacyjnej oraz nadzór formalno-prawny nad funkcjonowaniem systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez technikę, operacyjną;

8) współdziałanie z GSP KGP w toku wykonywanych zadań obserwacyjnych.

9. Wydział Techniki Specjalnej i Realizacji

1) pozyskiwanie, adaptacja i wdrażanie sprzętu wspomagającego czynności operacyjno-rozpoznawcze i obserwacyjne;

2) udzielanie pomocy komórkom organizacyjnym jednostek organizacyjnych Policji właściwym w sprawach techniki operacyjnej, przy budowie, obsłudze i modernizacji wyposażenia pojazdów oraz urządzeń techniki operacyjnej i obserwacji;

3) prowadzenie prac rozwojowych nad urządzeniami techniki operacyjnej i obserwacji;

4) wspomaganie komórek organizacyjnych Policji i podmiotów pozapolicyjnych w zakresie stosowania środków techniki operacyjnej;

5) projektowanie i wykonywanie prototypów urządzeń techniki operacyjnej.

10. Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości:

1) rozpoznawanie i monitorowanie obszarów zagrożonych cyberprzestępczością;

2) współdziałanie z administratorami i właścicielami sieci komputerowych, przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi oraz podmiotami świadczącymi usługi drogą elektroniczną, w sprawach o ustalenia operacyjne;

3) identyfikowanie, dla krajowych i zagranicznych organów ścigania, sprawców przestępstw o znacznym stopniu skomplikowania, popełnianych z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych;

4) inicjowanie wdrażania narzędzi informatycznych służących zwalczaniu cyberprzestępczości;

5) inicjowanie przedsięwzięć ukierunkowanych na usprawnianie systemu wymiany informacji o ustaleniach związanych z cyberprzestępczością.

11. Wydział Systemów Techniki Operacyjnej:

1) ocenianie funkcjonujących oraz wdrażanie nowych, ogólnokrajowych systemów usprawniających kontrolę operacyjną, lokalizację terminali i pozyskiwanie informacji w sieciach telekomunikacyjnych oraz teleinformatycznych;

2) organizowanie serwisu oraz zapewnianie rozwoju ogólnokrajowych systemów techniki operacyjnej;

3) uczestniczenie w procesie zapewniania bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w sieciach oraz centralnych systemach techniki operacyjnej;

4) administrowanie eksploatowanymi systemami kontroli operacyjnej;

5) współpraca z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w zakresie technicznego i organizacyjnego funkcjonowania centralnych systemów techniki operacyjnej;

6) inicjowanie i prowadzenie szkoleń związanych z centralnymi systemami techniki operacyjnej dla policjantów i współpracujących podmiotów zewnętrznych.

Załącznik nr 3

Zadania komórek organizacyjnych BWK KGP

1. Wydział Analizy Kryminalnej:

1) inicjowanie i sporządzanie analiz kryminalnych, zlecanych przez jednostki organizacyjne Policji i inne uprawnione podmioty;

2) monitorowanie i wdrażanie nowych rozwiązań i standardów w zakresie analizy kryminalnej;

3) współpraca z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w zakresie pozyskiwania danych będących w zainteresowaniu Policji, w związku z prowadzonymi analizami;

4) opracowywanie analiz kryminalnych, dotyczących zagrożeń przestępczością na poziomie krajowym i międzynarodowym, zlecanych przez uprawnione podmioty, w tym krajowego wkładu do raportu opracowywanego przez Europol - Organized Crime Threat Assessment (OCTA);

5) określanie i identyfikacja, na podstawie prowadzonych analiz, czynników sprzyjających występowaniu przestępczości oraz metod jej zapobiegania;

6) wspieranie wydziałów wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji w realizacji analiz kryminalnych;

7) administrowanie systemem statystyki przestępczości „PSSP TEMIDA” i obsługa informacyjna uprawnionych w tym zakresie podmiotów;

8) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad Systemem Informacji Operacyjnych (SIO), w części dotyczącej Systemu Meldunku Informacyjnego (SMI);

9) koordynacja i nadzór nad weryfikacją zasobów SIO, w części dotyczącej SMI, przez administratorów lokalnych;

10) monitorowanie procedur bezpiecznej eksploatacji oraz analizowanie i udoskonalanie standardów przetwarzania danych w SIO, w części dotyczącej SMI;

11) współpraca z właściwymi podmiotami w zakresie zmian technicznych w funkcjonowaniu SIO;

12) realizacja obsługi informacyjnej na rzecz uprawnionych podmiotów w zakresie danych zgromadzonych w SMI;

13) wprowadzanie do SMI informacji uzyskiwanych przez policjantów z komórek organizacyjnych KGP, w tym uzyskanych w ramach współpracy międzynarodowej;

14) udział w pracach badawczo-rozwojowych, dotyczących analizy kryminalnej, prowadzonych przez ośrodki akademickie i jednostki badawcze;

15) inicjowanie zmian w aktach prawnych w zakresie zadań wydziału;

16) inicjowanie oraz konsultowanie zmian w programach szkoleń w zakresie merytorycznej właściwości wydziału;

17) udział w prowadzeniu szkoleń z zakresu analizy kryminalnej oraz opiniowaniu kandydatów typowanych na te szkolenia.

2. Wydział Werbunkowy:

1) zlecanie, koordynowanie i nadzorowanie przedsięwzięć werbunkowych prowadzonych przez komórki wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji;

2) koordynowanie i monitorowanie wykorzystywania możliwości operacyjnych osobowych źródeł informacji na szczeblu centralnym;

3) zlecanie oraz, w uzasadnionych przypadkach, pozyskiwanie agentów, a także nadzorowanie oraz realizowanie czynności z ich wykorzystywaniem;

4) administrowanie siecią agenturalną;

5) współpraca międzynarodowa w zakresie wykorzystania osobowych źródeł informacji, w szczególności jako punkt kontaktowy Europolu (Europol Single Point of Contact);

6) inicjowanie zmian w aktach prawnych w zakresie pracy operacyjnej;

7) inicjowanie oraz konsultowanie zmian w programach szkoleń w zakresie pracy operacyjnej;

8) organizowanie oraz udział w prowadzeniu szkoleń dla policjantów pełniących służbę w komórkach właściwych w sprawach werbunków i kandydatów do służby w tych komórkach, a także w prowadzeniu szkoleń dla policjantów służby kryminalnej.

3. Wydział Obsługi Informacyjnej:

1) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad funkcjonowaniem Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) w zakresie zbiorów, administrowanych przez biuro oraz kontrola jakości gromadzonych w nich danych;

2) administrowanie i aktualizowanie wspólnych dla KSIP i KCIK KGP katalogów systemowych;

3) koordynowanie zainteresowań przedmiotowo-podmiotowych w zakresie informacji zawartych w KSIP, pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Policji i podmiotami uprawnionymi;

4) monitorowanie spójności danych przekazywanych z KSIP do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS);

5) współdziałanie we wdrażaniu nowych funkcjonalności KSIP;

6) monitorowanie przestrzegania procedur bezpiecznej eksploatacji KSIP;

7) tworzenie w Systemie Analitycznym „dedykowanych raportów” oraz złożonych kryteriów „typowań” dla jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP;

8) obsługa zapytań, skierowanych przez jednostki i komórki organizacyjne Policji lub przekazanych przez sądy i prokuratury, realizowanych w trybie kontroli i nadzoru dostępu do zbiorów;

9) obsługa informacyjna realizowana na rzecz jednostek organizacyjnych Policji oraz uprawnionych podmiotów pozapolicyjnych z zakresu danych w dostępnych zbiorach danych;

10) wprowadzanie do KSIP informacji o obywatelach polskich popełniających przestępstwa poza granicami kraju;

11) udział w przygotowywaniu studiów wykonalności, założeń oraz koncepcji rozwiązań teleinformatycznych planowanych do wdrożenia w ramach KSIP;

12) administrowanie policyjnym systemem statystyki przestępczości KSIP i obsługa informacyjna uprawnionych w tym zakresie podmiotów;

13) realizowanie przedsięwzięć w ramach konsultacji wizowych, wynikających z ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach;

14) realizowanie przedsięwzięć w ramach obowiązku informacyjnego, wynikającego z ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka;

15) inicjowanie oraz konsultowanie zmian w programach szkoleń w zakresie merytorycznej właściwości wydziału;

16) organizowanie warsztatów doskonalących umiejętności praktycznego korzystania z danych zgromadzonych w KSIP i Systemie Analitycznym;

17) administrowanie systemem Opracowywania Dokumentów Niejawnych, wykorzystywanym w biurze.

4. Wydział Wsparcia i Obsługi:

1) uczestnictwo w procesie legislacyjnym, w szczególności opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących właściwości merytorycznej biura;

2) opracowywanie dokumentacji planistycznej i sprawozdawczej biura;

3) opracowywanie stanowisk i opinii w sprawach pozostających we właściwości biura;

4) wykonywanie zadań, wynikających z przepisów o dostępie do informacji publicznej;

5) prowadzenie postępowań w zakresie zasadności przetwarzania danych w zbiorach administrowanych przez biuro;

6) obsługa oraz koordynacja działań komórek organizacyjnych biura w zakresie współpracy międzynarodowej;

7) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, finansowa, transportowa oraz organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa biura;

8) uczestnictwo w procesie doskonalenia zawodowego w zakresie wywiadu kryminalnego prowadzonego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, szkołach policyjnych i komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji;

9) opracowywanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników biura.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 4

Zadania komórek organizacyjnych BSW KGP [26]

1. Wydział Analiz i Nadzoru:

1) sporządzanie analiz kryminalnych;

2) udział w opracowywaniu taktyki działań podejmowanych przez policjantów biura;

3) koordynowanie i wspieranie przedsięwzięć operacyjnych komórek organizacyjnych biura wymagających udziału CBŚ KGP w zakresie operacji specjalnych oraz komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji w zakresie techniki operacyjnej;

4) wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych z zastosowaniem techniki operacyjnej w sprawach prowadzonych przez komórki organizacyjne biura;

5) dokonywanie ustaleń telekomunikacyjnych i internetowych w sprawach realizowanych przez biuro;

6) wykonywanie czynności w ramach sprawowanego przez dyrektora biura nadzoru funkcjonalnego nad pracą operacyjną prowadzoną w komórkach organizacyjnych biura;

7) sporządzanie okresowych i rocznej analizy skali i przyczyn zagrożenia przestępczością w środowisku policyjnym;

8) opracowywanie kierunków przeciwdziałania przestępczości w środowisku policyjnym, inicjowanie na tej podstawie działań organizacyjno-prawnych i innych działań służbowych, ich koordynowanie oraz monitorowanie efektów wprowadzanych rozwiązań;

9) przygotowywanie projektów szkoleniowych i materiałów edukacyjnych z zakresu właściwości merytorycznej biura;

10) analizowanie obowiązujących przepisów prawa i inicjowanie zmian podnoszących skuteczność działań;

11) organizowanie i nadzorowanie procesu składania i analizowania oświadczeń majątkowych w KGP, realizowanego na podstawie przepisów o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne;

12) sporządzanie analiz prawnych dotyczących spraw realizowanych przez biuro oraz formalnoprawnych ocen dokumentów wytwarzanych w toku prowadzonych spraw;

13) koordynowanie procesu opiniowania i przygotowywania projektów aktów prawnych w biurze;

14) okresowe analizowanie rezultatów pracy biura;

15) ewidencjonowanie dokumentów, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących policjanta;

16) prowadzenie podstrony internetowej biura na portalu POLICJA.PL;

17) prowadzenie „Wewnętrznego Zbioru Informacji” oraz dokonywanie sprawdzeń w systemach policyjnych i pozapolicyjnych;

18) planowanie potrzeb wyposażania biura w sprzęt informatyczny oraz udzielanie wsparcia technicznego policjantom i pracownikom w jego eksploatacji, a także administrowanie systemem ODN.

2. Wydział Ogólny:

1) wykonywanie zadań w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przekazywania lub przechowywania materiałów zawierających informacje niejawne, w tym zapewnianie ochrony i obiegu dokumentów niejawnych, na podstawie przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych;

2) zapewnianie właściwego obiegu dokumentów jawnych;

3) prowadzenie obsługi finansowej funduszu operacyjnego;

4) projektowanie usprawnień w funkcjonowaniu biura i planowanie jego rozwoju oraz realizowanie zadań z zakresu spraw organizacyjnych;

5) prowadzenie postępowań powypadkowych i postępowań szkodowych;

6) koordynowanie procesu przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków będących w zakresie właściwości biura;

7) organizowanie i przeprowadzanie badań psychofizjologicznych policjantów ubiegających się i pełniących służbę na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach jednostek organizacyjnych Policji;

8) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, transportowa i kadrowo-szkoleniowa biura we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

9) wykonywanie zadań z zakresu budżetu zadaniowego i kontroli zarządczej w biurze;

10) prowadzenie i aktualizowanie instrukcji alarmowania w biurze oraz przeprowadzanie alarmów ćwiczebnych;

11) koordynowanie procesu archiwizacji w biurze;

12) opracowywanie Biuletynu Informacyjnego Biura Spraw Wewnętrznych KGP.

3. Zarząd w Warszawie i Wydział w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i we Wrocławiu:

1) wykrywanie przestępstw popełnionych przez policjantów i pracowników Policji z zastosowaniem obowiązujących metod i form pracy operacyjnej;

2) pozyskiwanie i gromadzenie informacji o przestępczej działalności policjantów i pracowników Policji, a także rozpoznawanie powiązań środowiskowych oraz posiadanego stanu majątkowego;

3) wykonywanie czynności dochodzeniowo-śledczych w zakresie przestępstw popełnianych z udziałem policjantów i pracowników Policji;

4) prowadzenie postępowań sprawdzających i przygotowawczych w zakresie przestępstw popełnianych z udziałem policjantów i pracowników Policji;

5) współpraca z organami ochrony prawa i administracji państwowej w zakresie właściwości biura;

6) współpraca z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Policji i komórkami organizacyjnymi KGP w zakresie prowadzonych spraw, a w szczególnych przypadkach podejmowanych wspólnych działań, ich planowanie i koordynowanie;

7) przygotowywanie rocznej informacji o skali i przyczynach zagrożenia przestępczością w jednostkach organizacyjnych Policji;

8) podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania przestępczości w jednostkach organizacyjnych Policji.

Załącznik nr 5

(uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 6

Zadania komórek organizacyjnych BMWP KGP [27]

1. Wydział Współpracy Pozaoperacyjnej:

1) opracowywanie projektów głównych kierunków międzynarodowej współpracy Policji, w tym opiniowanie propozycji rozwiązań z zakresu tej współpracy, w szczególności planów, projektów, programów i struktur instytucjonalnych;

2) tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi międzynarodowej współpracy Policji, a także opiniowanie przedsięwzięć podejmowanych w tym zakresie;

3) koordynowanie przedsięwzięć międzynarodowych z udziałem Policji, innych niż działania operacyjno-śledcze i konwojowe;

4) monitorowanie rozwiązań i kierunków rozwoju międzynarodowej współpracy policyjnej w Unii Europejskiej i państwach trzecich oraz uregulowań z zakresu tej współpracy, a także gromadzenie materiałów informacyjnych na ten temat;

5) opracowywanie sprawozdań, informacji, opinii i materiałów dotyczących międzynarodowej współpracy Policji na potrzeby podmiotów zagranicznych i krajowych;

6) udział w procesie legislacyjnym, wynikający z międzynarodowej współpracy Policji, wdrażania dorobku prawnego Unii Europejskiej, w tym przepisów dorobku Schengen, oraz uczestnictwa przedstawicieli Policji w gremiach Unii Europejskiej;

7) planowanie i koordynowanie udziału przedstawicieli Policji w gremiach instytucji Unii Europejskiej w ramach udziału w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej;

8) koordynowanie obiegu i dystrybucji dokumentów Unii Europejskiej w Policji, udział w ich opiniowaniu i opracowywaniu stanowisk oraz prowadzenie korespondencji w sprawach wynikających z udziału Policji w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej;

9) obsługa prac grupy roboczej do spraw Egzekwowania Prawa przy Radzie Unii Europejskiej;

10) bieżąca analiza możliwości pozyskiwania i wykorzystywania środków z funduszy pomocowych na projekty szkoleniowe kierowane do instytucji lub służb realizujących zadania Policji w państwach trzecich;

11) koordynowanie i monitorowanie międzynarodowej współpracy realizowanej przez Policję przy wykorzystaniu funduszy pozyskiwanych ze środków krajowych i instytucji zagranicznych na przedsięwzięcia szkoleniowe skierowane do państw trzecich;

12) opracowywanie propozycji kierunków rozwoju międzynarodowych policyjnych programów szkoleniowych zgodnie z priorytetami sektora Przestrzeń Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości;

13) obsługa i aktualizacja Systemu Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji (SESPol) w zakresie realizacji przez BMWP KGP przedsięwzięć o charakterze pozaoperacyjnym oraz aktualizowanie baz wyjazdów zagranicznych policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji w zakresie wynikającym z obowiązku sprawozdawczości, zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji przedsięwzięć międzynarodowych o charakterze pozaoperacyjnym.

2. Wydział do spraw Kontyngentów Policyjnych i Oficerów Łącznikowych:

1) określanie strategii oraz planowanie udziału Policji w misjach pokojowych we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych;

2) przygotowywanie i organizowanie kontyngentów policyjnych wydzielonych do realizacji zadań poza granicami państwa;

3) współpraca z wyspecjalizowanymi komórkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, dotycząca udziału kontyngentów policyjnych w misjach pokojowych;

4) planowanie i organizowanie szkoleń krajowych oraz udział w przedsięwzięciach międzynarodowych, przygotowujących policjantów i pracowników Policji do służby i pracy poza granicami państwa w kontyngentach policyjnych;

5) prowadzenie oraz aktualizowanie bazy danych policjantów i pracowników Policji, biorących udział w kontyngentach policyjnych;

6) wydawanie zaświadczeń stanowiących podstawę do ubiegania się o przyznanie statusu weterana działań poza granicami państwa;

7) opracowywanie projektów norm prawnych dotyczących kontyngentów policyjnych;

8) określanie strategii oraz planowanie tworzenia sieci oficerów łącznikowych Policji;

9) opracowywanie projektów norm prawnych dotyczących oficerów łącznikowych Policji;

10) inicjowanie i koordynowanie działań służb i organów uczestniczących w tworzeniu sieci oficerów łącznikowych Policji;

11) opracowanie i aktualizowanie bazy danych kandydatów spełniających kryteria stawiane oficerom łącznikowym Policji;

12) monitorowanie i ocena działalności oficerów łącznikowych Policji;

13) planowanie szkoleń dla oficerów łącznikowych Policji oraz kandydatów zakwalifikowanych do pełnienia tej funkcji;

14) organizowanie krajowych i międzynarodowych spotkań, konferencji i sympozjów oraz upowszechnianie wiedzy związanej z działalnością oficerów łącznikowych Policji;

15) współdziałanie z komórkami organizacyjnymi KGP w zakresie obsługi organizacyjnej, finansowej i logistycznej oficerów łącznikowych Policji;

16) opracowywanie procedur współpracy oraz prowadzenie wymiany informacji z oficerami łącznikowymi policji innych państw, akredytowanymi w Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Wydział Koordynacji Poszukiwań Międzynarodowych:

1) realizacja zadań biura SIRENE;

2) bieżące monitorowanie listy „wpisów oczekujących” oraz prowadzenie konsultacji dotyczących „wpisów wielokrotnych” w zakresie posiadanych uprawnień;

3) wymiana informacji uzupełniających pomiędzy uprawnionymi organami krajowymi i zagranicznymi, kanałem Interpolu i za pośrednictwem SIS;

4) wymiana informacji między uprawnionymi organami krajowymi i zagranicznymi, w ramach realizacji współpracy policyjnej w obszarze wspólnej europejskiej polityki azylowej, migracyjnej i wizowej, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa granic w strefie Schengen;

5) realizacja zadań krajowego biura Interpolu w zakresie:

a) koordynowania poszukiwań międzynarodowych na terytorium państw niestosujących przepisów dorobku Schengen:

– osób zaginionych,

– osób poszukiwanych celem ekstradycji,

– osób poszukiwanych w celu ustalenia miejsca pobytu,

– pojazdów,

b) koordynowania poszukiwań podejmowanych na wniosek krajowych biur Interpolu państw niestosujących przepisów dorobku Schengen:

– osób zaginionych,

– osób poszukiwanych celem ekstradycji,

– osób poszukiwanych w celu ustalenia miejsca pobytu,

– pojazdów;

6) udział w pracach grupy roboczej do spraw Schengen oraz innych gremiach Unii Europejskiej właściwych w zakresie SIS/SIRENE;

7) uczestnictwo w tworzeniu unijnych regulacji prawnych dotyczących SIS, biur SIRENE oraz ich implementacji;

8) koordynowanie prac związanych z wdrażaniem w Policji Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) i Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS);

9) udział w tworzeniu i implementacji planów funkcjonowania i użytkowania SIS II na potrzeby biura SIRENE;

10) opiniowanie europejskich i krajowych regulacji prawnych dotyczących policyjnej lub sądowej współpracy w sprawach karnych;

11) uczestnictwo w opiniowaniu projektów tworzenia, rozwoju i implementacji nowych międzynarodowych kanałów wymiany informacji;

12) uczestnictwo w opracowywaniu odpowiedzi na pytania uprawnionych podmiotów w sprawach wpisów dotyczących umieszczenia w SIS danych osób fizycznych, poprawności tych danych i zasadności umieszczenia ich w systemie;

13) uczestnictwo w opracowywaniu projektów dokumentów dotyczących bezpieczeństwa i wymiany danych za pośrednictwem SIS;

14) upowszechnianie w Policji wiedzy z zakresu działania SIS i funkcjonowania biura SIRENE;

15) opracowywanie dokumentacji, analiz i zestawień statystycznych dotyczących działania biura SIRENE.

4. Wydział Koordynacji Międzynarodowej Wymiany Informacji:

1) realizacja zadań Krajowego Biura Interpolu w zakresie koordynowania poszukiwań i odzyskiwania rzeczy będących przedmiotem przestępstwa, w szczególności utraconych dóbr kultury na terytorium państw członkowskich Interpolu oraz utraconych dokumentów na terytorium państw niestosujących przepisów dorobku Schengen;

2) zapewnienie całodobowej wymiany informacji o charakterze kryminalnym, w ramach międzynarodowej współpracy Policji, na potrzeby podmiotów krajowych i zagranicznych w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości;

3) pełnienie funkcji punktu kontaktowego do wymiany informacji między podmiotami uprawnionymi a organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 230, poz. 1371);

4) pełnienie funkcji punktu kontaktowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 decyzji Rady 2008/616/WSiSW w sprawie wdrożenia decyzji 2008/615/WSiSW w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej (Dz. Urz. UE L 210 z 06.08.2008, str.12);

5) pełnienie funkcji krajowego punktu kontaktowego do spraw:

a) wymiany informacji o istotnych wydarzeniach o charakterze transgranicznym,

b) wymiany informacji o osobach podejrzewanych o popełnienie przestępstw o charakterze transgranicznym, o których mowa w art. 15 decyzji Rady 2008/615/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej (Dz. Urz. UE L 210 z 06.08.2008),

c) wymiany informacji dotyczących policyjnych sił szybkiego działania realizujących działania antyterrorystyczne,

d) wymiany informacji w ramach systemu EUCARIS, o pojazdach i kierowcach,

e) imprez masowych o charakterze międzynarodowym,

f) wymiany informacji w przypadku uprowadzeń osób poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej lub o charakterze międzynarodowym,

g) przepływu korespondencji w ramach współpracy krajowych komórek do spraw odzyskiwania mienia;

6) koordynowanie działalności oficerów kontaktowych w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji, w zakresie międzynarodowej wymiany informacji o charakterze kryminalnym;

7) koordynowanie wymiany informacji dotyczących działań transgranicznych, w tym działań podejmowanych na podstawie przepisów Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen;

8) projektowanie głównych kierunków współpracy wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Interpolu i Europolu oraz opiniowanie projektów przedsięwzięć w tym zakresie;

9) koordynowanie i realizowanie zadań związanych z udziałem w sesjach Zgromadzenia Ogólnego Interpolu oraz innych formach prac Interpolu;

10) realizacja zadań związanych z delegowaniem polskich policjantów do wykonywania zadań służbowych w Sekretariacie Generalnym Interpolu lub na rzecz tej organizacji;

11) koordynowanie realizacji wniosków pozaoperacyjnych lub pozamandatowych, otrzymywanych od uprawnionych podmiotów państw członkowskich, przekazywanych kanałami Interpolu i Europolu;

12) realizacja zadań Jednostki Krajowej Europolu;

13) organizacja systemów oraz koordynowanie wymiany informacji z Interpolem i Europolem oraz zasilanie baz danych Interpolu i Europolu przez jednostki organizacyjne Policji oraz inne krajowe organy i instytucje;

14) realizacja zadań związanych z prowadzeniem naboru do pracy w Europolu oraz delegowaniem polskich policjantów i pracowników Policji do wykonywania zadań służbowych w Polskim Biurze Łącznikowym przy Europolu;

15) nadzorowanie działalności Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu;

16) koordynowanie współpracy krajowych służb ochrony porządku prawnego z Europolem, w szczególności ze Strażą Graniczną, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Służbą Celną i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

17) opiniowanie przedsięwzięć inicjowanych w ramach Europejskiej Konwencji Szefów Policji;

18) koordynowanie zadań związanych z udziałem przedstawicieli Policji w Zarządzie Europolu, na posiedzeniach Szefów Jednostek Krajowych Europolu oraz w pracach innych gremiów;

19) upowszechnianie w Policji oraz w innych organach i instytucjach wiedzy z zakresu działania Interpolu oraz Europolu;

20) uczestnictwo w pracach i posiedzeniach grup roboczych do spraw wymiany informacji o charakterze kryminalnym oraz innych inicjatywach Unii Europejskiej w tym zakresie, a także opracowywanie projektów aktów prawa krajowego i międzynarodowego, dotyczących międzynarodowej wymiany informacji kryminalnych;

21) koordynowanie w zakresie krajowym i unijnym działań centrów współpracy przygranicznej;

22) analiza, rejestracja i koordynacja przepływu dokumentów oraz zarządzanie bazą klientów w ramach aplikacji teleinformatycznej.

5. Wydział Wsparcia i Organizacji Kontaktów Międzynarodowych:

1) organizowanie przedsięwzięć krajowych o charakterze międzynarodowym z udziałem Komendanta Głównego Policji, Zastępców Komendanta Głównego Policji i kierownictwa biura;

2) organizowanie i obsługa kontaktów zagranicznych Komendanta Głównego Policji, Zastępców Komendanta Głównego Policji i kierownictwa biura;

3) organizowanie służbowych wyjazdów zagranicznych policjantów i pracowników biura;

4) koordynowanie służbowych wyjazdów zagranicznych policjantów i pracowników Policji;

5) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

6) obsługa wykorzystywanych w biurze systemów teleinformatycznych, w szczególności: STBS, SWIzE, INTERPOL I-24/7, FlowER SPIN-P, SESPol – w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania;

7) obsługa teleinformatyczna biura w zakresie konfiguracji oraz koordynacji nadawania uprawnień w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania policyjnych baz danych i sieci teleinformatycznych;

8) archiwizowanie dokumentów biura.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 7

Zadania komórek organizacyjnych Biura Prewencji KGP [28]

1. Wydział do spraw Zabezpieczenia Prewencyjnego:

1) identyfikowanie problemów dotyczących zorganizowania i funkcjonowania służby prewencyjnej, wypracowywanie na tej podstawie i wdrażanie rozwiązań naprawczych, a także monitorowanie ich efektywności;

2) nadzorowanie i koordynowanie działań Policji w zakresie:

a) realizowania zadań patrolowych, patrolowo-interwencyjnych i obchodowych,

b) czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia oraz rozpatrywanie zażaleń w sprawach z zakresu prawa wykroczeń,

c) bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, morskim, lotnictwie cywilnym i żegludze śródlądowej,

d) bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych,

e) zapewnienia bezpieczeństwa na stokach narciarskich i szlakach turystycznych;

f) ochrony placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

g) oceny efektywności realizowanych zadań przy użyciu psów i koni służbowych,

h) realizacji zadań przez dzielnicowych oraz kierowników rewirów dzielnicowych;

3) nadzorowanie realizacji zadań przez komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji w ramach sprawowanego przez wojewodów nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich);

4) uzgadnianie programów ochrony:

a) przewoźników lotniczych,

b) organu zarządzania ruchem lotniczym,

c) podmiotu zapewniającego meteorologiczną osłonę lotnictwa cywilnego - przed aktami bezprawnej ingerencji;

5) analizowanie podejmowanych przez Policję, działań zmierzających do zapobiegania naruszeniom prawa i ich zwalczania oraz struktury ujawnionych wykroczeń;

6) monitorowanie praktyki wnoszonych środków odwoławczych w sprawach o wykroczenia;

7) wypracowywanie zasad właściwego stosowania środków represji karnej oraz środków oddziaływania wychowawczego w przeciwdziałaniu naruszeniom prawa;

8) uczestnictwo w procesie zaopatrywania Policji w uzbrojenie, umundurowanie i sprzęt specjalistyczny;

9) opracowywanie i aktualizowanie instrukcji alarmowej policjantów i pracowników biura.

2. Wydział Konwojowy:

1) monitorowanie i opracowywanie standardów:

a) konwojowania i doprowadzania osób,

b) funkcjonowania policji sądowej,

c) realizacji zadań w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych,

d) organizacji i funkcjonowania policyjnych izb dziecka;

2) koordynowanie konwojów, o zasięgu ponadwojewódzkim, wykonywanych przez jednostki organizacyjne Policji;

3) organizowanie konwojów i konwojowanie osób pozbawionych wolności oraz ich przekazywanie na podstawie umów i porozumień międzynarodowych;

4) monitorowanie i ocena wydarzeń nadzwyczajnych zaistniałych podczas konwojów i doprowadzeń osób, w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzanych w celu wytrzeźwienia oraz opracowywanie projektów procedur usprawniających;

5) opracowywanie, we współpracy z uprawnionymi podmiotami, standardów przestrzegania przez Policję praw obywatelskich osób umieszczonych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzanych w celu wytrzeźwienia;

6) uczestnictwo w procesie określania wymagań technicznych i użytkowych specjalistycznych środków transportu;

7) współpraca ze Strażą Graniczną, wojewodami oraz jednostkami organizacyjnymi Policji w zakresie postępowania wobec cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;

8) współdziałanie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców;

9) opracowywanie procedur postępowania i udział w przygotowywaniu programów szkoleniowych związanych z uruchomieniem SIS II i VIS.

3. Wydział do spraw Nieletnich, Patologii i Profilaktyki:

1) rozpoznawanie czynników determinujących przestępczość i patologię, analizowanie przyczyn innych zjawisk kryminogennych oraz wypracowywanie i wdrażanie działań zapobiegawczych;

2) inicjowanie i udział w ogólnopolskich przedsięwzięciach policyjnych w zakresie prewencji kryminalnej;

3) inicjowanie i koordynowanie działań Policji w zakresie problematyki nieletnich i patologii, z uwzględnieniem przedsięwzięć zmierzających do zapobiegania demoralizacji i przestępczości wśród dzieci i młodzieży;

4) monitorowanie i uczestnictwo w realizacji zadań Policji określonych w krajowych, rządowych i resortowych programach zapobiegania przestępczości i eliminowania zachowań aspołecznych;

5) współpraca z organami rządowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi na rzecz wdrażania projektów profilaktycznych, zgodnie z priorytetami wynikającymi z rządowych, krajowych i resortowych programów oraz bieżącą diagnozą zagrożeń, a także monitorowanie uzyskanych efektów;

6) współpraca z międzynarodowymi podmiotami w zakresie prewencji kryminalnej, w tym przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości;

7) udział w realizacji ogólnopolskich kampanii informacyjnych promujących działania zapobiegawcze, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

4. Wydział Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi:

1) nadzorowanie i koordynowanie działań Policji w zakresie realizacji zadań wynikających z ustaw o:

a) ochronie osób i mienia,

b) broni i amunicji,

c) wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,

d) usługach detektywistycznych,

e) swobodzie działalności gospodarczej;

2) kontrolowanie specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych;

3) wydawanie zawiadomień o zamiarze wszczęcia kontroli i upoważnień do kontroli specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych;

4) kontrola, na podstawie upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych, podmiotów prowadzących koncesjonowaną działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz powierzanie przeprowadzenia kontroli komendantom wojewódzkim Policji;

5) (uchylony);

6) wymiana informacji o przemieszczaniu broni i amunicji zgodnie z przepisami Unii Europejskiej określonymi dla punktu kontaktowego;

7) przygotowywanie, dla komend wojewódzkich Policji, testów egzaminacyjnych dla kandydatów na pracowników ochrony fizycznej;

8) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad prowadzeniem rejestru „BROŃ” i zbiorem danych „LICENCJA”;

9) udział w zespołach powoływanych przez:

a) Ministra Spraw Wewnętrznych do przeprowadzania kontroli przedsiębiorców prowadzących koncesjonowaną działalność gospodarczą w zakresie obrotu specjalnego,

b) ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, przeprowadzających weryfikacje i próby efektywności portów w zakresie ochrony żeglugi i portów;

10) organizowanie i przeprowadzanie egzaminów dla osób ubiegających się o licencję detektywa;

11) prowadzenie postępowań w sprawie uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej do wykonywania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zawodów regulowanych - detektywa i pracownika ochrony.

5. Zespół Obsługi:

1) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

2) monitorowanie przepisów prawnych z zakresu właściwości merytorycznej biura, prowadzenie ich zbioru oraz udostępnianie uprawnionym policjantom i pracownikom.

6. Zadania wspólne dla komórek organizacyjnych biura określonych w ust. 1-4, realizowane w zakresie ich właściwości:

1) prowadzenie działań zmierzających do wzrostu społecznego poczucia bezpieczeństwa, budowania pozytywnego wizerunku Policji i akceptacji dla jej działań;

2) wskazywanie, na podstawie przeprowadzonych analiz, obszarów wymagających objęcia doskonaleniem zawodowym policjantów oraz inicjowanie tego procesu;

3) udział w realizacji konwojów osób przekazywanych w ramach umów międzynarodowych;

4) wspieranie przedsięwzięć mobilizacyjno-obronnych w zakresie właściwości merytorycznej biura.

Załącznik nr 8

Zadania komórek organizacyjnych BRD KGP

1. Zespół Nadzoru i Koordynacji:

1) inspirowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji w zakresie zapobiegania naruszeniom przepisów o ruchu drogowym;

2) inicjowanie działań podnoszących stan bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz monitorowanie sposobu ich realizacji;

3) wypracowywanie standardów organizacji i sposobu pełnienia służby na drodze;

4) doskonalenie krajowego systemu centralnej koordynacji służby na drogach;

5) realizowanie zadań związanych z wykorzystaniem dróg w sposób szczególny;

6) koordynowanie w skali kraju asyst i pilotaży policyjnych;

7) udział w procesie zaopatrywania policjantów ruchu drogowego w sprzęt specjalistyczny;

8) wypracowanie metod egzekwowania przepisów w zakresie ruchu drogowego;

9) koordynowanie działań i nadzór w zakresie organizacji ruchu na autostradach i drogach ekspresowych;

10) monitorowanie udziału w służbie policjantów ruchu drogowego i ich efektywności w ujawnianiu nietrzeźwych użytkowników dróg;

11) współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP w zakresie obsługi administracyjno -gospodarczej biura;

12) prowadzenie spraw organizacyjno-etatowych biura.

2. Zespół Opiniodawczo-Konsultacyjny:

1) kreowanie standardów wykonywania przez policjantów czynności w sprawach o naruszenia przepisów ruchu drogowego;

2) uczestnictwo w pracach zespołów roboczych właściwych w sprawach ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

3) koordynowanie i prowadzenie spraw związanych z inżynierią ruchu drogowego;

4) inicjowanie i koordynowanie działań związanych z kontrolą transportu drogowego;

5) rozpatrywanie spraw z zakresu przepisów o ruchu drogowym oraz transportu drogowego, w których w postępowaniach administracyjnych Komendant Główny Policji jest drugą instancją;

6) badanie efektywności stosowania środków prawnych w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

7) organizowanie praktyk szkoleniowych dla policjantów ruchu drogowego innych państw w ramach realizacji krajowej części projektu „Lifesaver”;

8) organizowanie i przygotowywanie służbowych wyjazdów zagranicznych policjantów i pracowników biura;

9) obsługa kancelaryjna biura;

10) opiniowanie projektów aktów prawnych.

3. Zespół Profilaktyki i Analiz:

1) prowadzenie działalności profilaktyczno-edukacyjnej o zasięgu ogólnokrajowym, na rzecz kształtowania prawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego, we współpracy z instytucjami pozapolicyjnymi;

2) gromadzenie i przetwarzanie danych, dotyczących wypadków i kolizji drogowych oraz badanie ich przyczyn i skutków;

3) opracowywanie okresowych analiz, prognoz i publikacji, dotyczących stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

4) nadzorowanie prowadzenia zbiorów informacji, dotyczących wypadków i kolizji drogowych oraz osób naruszających przepisy ruchu drogowego;

5) współdziałanie z instytucjami naukowymi oraz placówkami naukowo-badawczymi w zakresie prowadzenia badań dotyczących problematyki ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym;

6) inspirowanie środków masowego przekazu do prowadzenia działalności informacyjnej i propagandowej związanej z zagrożeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 9

Zadania komórek organizacyjnych GSP KGP [29]

1. Zarząd Lotnictwa Policji:

1) kontrolowanie i nadzorowanie przestrzegania zasad funkcjonowania służby Lotnictwo Policji;

2) planowanie i nadzorowanie realizacji przedsięwzięć dotyczących służby Lotnictwo Policji, prowadzenie inspekcji i kontroli komórek organizacyjnych właściwych do spraw Lotnictwa Policji w jednostkach organizacyjnych Policji;

3) nadzorowanie przestrzegania procedur operacyjnych podczas wykonywania zadań lotniczych;

4) nadzorowanie gotowości policyjnych statków powietrznych do lotu i innego sprzętu lotniczego w procesie eksploatacji, prób i napraw;

5) nadzorowanie i koordynowanie procesów obsługi technicznej prowadzonych w Organizacji Obsługowej Lotnictwo Policji;

6) zarządzanie zdatnością do lotu statków powietrznych eksploatowanych w Policji;

7) nadawanie uprawnień, nadzorowanie aktualności i orzekanie o przedłużeniu kwalifikacji oraz uprawnień;

8) prowadzenie rejestru personelu lotniczego Policji;

9) współpraca z cywilnymi organami nadzoru lotniczego i innymi rodzajami Lotnictwa Państwowego w zakresie normowania zasad eksploatacji techniki lotniczej;

10) zgłaszanie do Rejestru Statków Powietrznych Lotnictwa Służb Porządku Publicznego zmian dotyczących sprzętu lotniczego Policji;

11) opracowanie i uzgadnianie procedur oraz przedstawianie propozycji działań likwidujących lub zmniejszających ryzyko podczas wykonywania zadań lotniczych oraz nadzorowanie ich wdrażania w służbie Lotnictwo Policji;

12) organizowanie i prowadzenie badań zdarzeń lotniczych w uzgodnieniu z Komisją Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego;

13) realizacja zadań wewnętrznego systemu jakości;

14) wykonywanie zadań operacyjno-lotniczych w ramach działań realizowanych przez inne służby Policji;

15) ewidencjonowanie obowiązujących przepisów dotyczących służby Lotnictwo Policji;

16) prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji technicznej, opracowywanie biuletynów, poleceń operacyjnych i innych dokumentów wydanych i zatwierdzonych przez uprawnione podmioty lotnicze, dotyczących eksploatacji sprzętu lotniczego lub zasad pracy personelu technicznego;

17) organizowanie i prowadzenie gospodarki materiałowo-technicznej w zakresie zabezpieczenia wykonywanych zadań lotniczych i obsługi technicznej.

2. Wydział Operacyjny:

1) przygotowywanie, realizowanie i koordynowanie operacji policyjnych o zasięgu ogólnopolskim;

2) monitorowanie przebiegu operacji policyjnych o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i porządku publicznego;

3) gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji o imprezach masowych i zgromadzeniach publicznych;

4) opracowywanie i wdrażanie nowych metod i form działania oraz jednolitych standardów bezpieczeństwa imprez masowych oraz innych wystąpień o charakterze masowym, a także współdziałanie w tym zakresie z jednostkami organizacyjnymi Policji;

5) wymiana informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych, w tym współpraca z narodowymi punktami wymiany informacji do spraw bezpieczeństwa meczów piłki nożnej państw Unii Europejskiej oraz prowadzenie pozaoperacyjnej współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas masowych imprez sportowych;

6) (uchylony);

7) (uchylony);

8) gromadzenie i upowszechnianie w jednostkach organizacyjnych Policji „dobrych praktyk”, dla osiągnięcia właściwego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego, w trakcie imprez masowych;

9) nadzorowanie i koordynowanie zabezpieczeń prewencyjnych osób podlegających szczególnej ochronie, w tym bieżąca współpraca z przedstawicielstwami dyplomatycznymi oraz komendami wojewódzkimi (Stołeczną) Policji, w zakresie prewencyjnego zabezpieczania pobytu grup obcokrajowców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;

10) monitorowanie procesów szkolenia i doskonalenia zawodowego w oddziałach prewencji Policji, w tym określanie potrzeb i inicjowanie szkoleń specjalistycznych oraz opracowywanie procedur taktyki ich działań;

11) projektowanie struktur organizacyjnych oddziałów prewencji Policji;

12) określanie standardów wyposażenia i koordynowanie zaopatrywania w sprzęt, uzbrojenie oraz zasoby techniczne i ochronne oddziałów prewencji Policji;

13) organizowanie oraz inicjowanie i nadzorowanie szkoleń i ćwiczeń sztabowych w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji;

14) zapewnienie ciągłości funkcjonowania Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji;

15) podejmowanie i koordynowanie działań, w ramach informacji przekazanych przez komórkę organizacyjną KGP pełniącą funkcję punktu kontaktowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 decyzji Rady 2008/616/WSiSW w sprawie wdrożenia decyzji 2008/615/WSiSW w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej (Dz. Urz. UE L 210 z 06.08.2008, str. 12);

16) administrowanie wykorzystywanymi w biurze systemami Opracowywania Dokumentów Niejawnych i Niejawnej Poczty Elektronicznej (OPAL);

17) aktualizowanie Planu Zarządzania Kryzysowego Komendanta Głównego Policji;

18) opracowywanie raportu cząstkowego Komendanta Głównego Policji do Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego;

19) określenie zasad i zapewnienie funkcjonowania Centrum Zarządzania Kryzysowego Komendanta Głównego Policji oraz udział w posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego Komendanta Głównego Policji;

20) określanie zasad postępowania i przygotowywanie procedur reagowania Policji w sytuacjach kryzysowych;

21) przygotowywanie, wdrażanie i kontrola procedur alarmowania oraz wprowadzania wyższych stanów gotowości do działań w jednostkach organizacyjnych Policji;

22) monitorowanie działań Policji w sytuacjach zagrożeń spowodowanych katastrofami naturalnymi i awariami technicznymi, chorobami ludzi i zwierząt oraz innymi nadzwyczajnymi zagrożeniami;

23) opracowywanie projektów zasad sprawowania przez Policję ochrony infrastruktury krytycznej.

3. Wydział Dyżurnych:

1) monitorowanie, przetwarzanie i analizowanie bieżących informacji dotyczących stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego;

2) informowanie kierownictwa KGP o zdarzeniach podlegających meldowaniu dyżurnemu KGP przez dyżurnych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, a także o zdarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na wystąpienie sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego w państwie;

3) koordynowanie działań Policji prowadzonych na obszarze wykraczającym poza teren jednego województwa do momentu uruchomienia i przejęcia koordynacji przez Centrum Operacyjne Komendanta Głównego Policji;

4) analizowanie i opracowywanie rozwiązań systemowych podnoszących efektywność funkcjonowania stanowisk kierowania w jednostkach organizacyjnych Policji;

5) udział w określaniu standardów doskonalenia zawodowego dyżurnych jednostek organizacyjnych Policji;

6) monitorowanie wykonywania zadań przez dyżurnych jednostek organizacyjnych Policji;

7) kierowanie do działań dostępnych sił i zasobów Policji w trybie alarmowym;

8) opracowywanie dokumentacji alarmowej biura;

9) uruchamianie procedur alarmowania w Policji;

10) wykonywanie zadań wynikających z procedur określonych w związku z realizacją stałego dyżuru Komendanta Głównego Policji, w ramach systemu gotowości obronnej państwa;

11) zapewnienie, w ramach funkcjonowania Stacji Szyfrów KGP, całodobowej obsługi komórek organizacyjnych KGP, jednostek organizacyjnych Policji i współpracujących podmiotów pozapolicyjnych w zakresie wymiany korespondencji jawnej i niejawnej z wykorzystaniem technicznych środków łączności;

12) wykonywanie zadań w ramach Centrum Zarządzania Kryzysowego Komendanta Głównego Policji;

13) zapewnienie całodobowego funkcjonowania Stanowiska Kierowania KGP.

4. Sekcja Przygotowań Obronnych Policji:

1) inicjowanie, planowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu przygotowań obronnych wykonywanych w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji oraz koordynowanie zadań realizowanych w tym obszarze przez właściwe merytorycznie komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

2) opracowywanie ogólnych założeń dotyczących organizacji i funkcjonowania Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

3) określanie zasad funkcjonowania i przygotowywanie procedur reagowania obronnego Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

4) inicjowanie, koordynowanie, organizowanie i nadzorowanie przebiegu szkolenia obronnego i ćwiczeń o charakterze obronnym w jednostkach organizacyjnych Policji;

5) opracowywanie i wdrażanie procedur uruchamiania w Policji wyższych stanów gotowości obronnej państwa, w tym uruchamiania systemu stałych dyżurów;

6) inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie wprowadzania zasad i procedur realizacji działań w zakresie planowania operacyjnego i programowania obronnego w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji;

7) inicjowanie i koordynowanie przygotowań Policji do realizacji zadań w zakresie szczególnej ochrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

5. Zespół Obsługi:

Obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, finansowa i organizacyjno-kadrowa biura we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP.

6. Zadania wspólne dla komórek, określonych w ust. 1-4:

1) utrzymywanie gotowości do działań;

2) uczestnictwo w procesie określania standardów zaopatrzenia Policji w uzbrojenie, umundurowanie i sprzęt specjalistyczny.

Załącznik nr 10

Zadania komórek organizacyjnych BOA KGP

1. Wydziały Bojowe I - II:

1) wykonywanie zadań bojowych i wsparcia bojowego w sytuacjach kryzysowych, zagrożenia lub dokonania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w szczególności:

a) uprowadzenia środka transportu w:

- komunikacji lądowej,

- komunikacji wodnej,

- komunikacji lotniczej,

b) zajęcia obiektu, w tym również z przetrzymywaniem zakładników,

c) uprowadzenia osób,

d) bezpośredniego użycia urządzeń wybuchowych lub innych niebezpiecznych środków bądź urządzeń,

e) zagrożenia lub zamachu na zdrowie, życie lub wolność osób chronionych;

2) wspieranie działań jednostek i komórek organizacyjnych Policji wymagających użycia sił, środków lub metod działania właściwych dla biura, w celu:

a) zatrzymania osób uznanych za szczególnie niebezpieczne,

b) zatrzymania członków zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym,

c) zatrzymania osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia;

d) prowadzenia zorganizowanych działań pościgowych,

e) prowadzenia prac podwodnych,

f) przeciwdziałania zagrożeniu lub likwidowania zamachu na konwój o zwiększonym zagrożeniu bezpieczeństwa;

3) wspieranie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych zagrożenia lub wystąpienia klęsk żywiołowych lub awarii technicznych oraz w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia ludzi, w szczególności:

a) ratownictwie z powietrza,

b) ratownictwie na obszarze wód;

4) doskonalenie zawodowe policjantów wydziału.

2. Wydział Szkoleniowo-Bojowy:

1) wykonywanie zadań bojowych i wsparcia bojowego w sytuacjach kryzysowych zagrożenia przestępstwem o charakterze terrorystycznym, w szczególności:

a) uprowadzenia środka transportu w:

- komunikacji lądowej,

- komunikacji wodnej,

- komunikacji lotniczej,

b) zajęcia obiektu, w tym z przetrzymywaniem zakładników,

c) uprowadzenia osób,

d) bezpośredniego użycia urządzeń wybuchowych lub innych niebezpiecznych środków bądź urządzeń,

e) zagrożenia lub zamachu na zdrowie, życie lub wolność osób chronionych;

2) wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP wymagających użycia sił, środków lub metod działania właściwych dla biura, w celu:

a) zatrzymania osób uznanych za szczególnie niebezpieczne,

b) zatrzymania członków zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym,

c) zatrzymania osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia,

d) prowadzenia zorganizowanych działań pościgowych,

e) prowadzenia prac podwodnych,

f) przeciwdziałania zagrożeniu lub likwidowania zamachu na konwój o zwiększonym zagrożeniu bezpieczeństwa;

3) wspieranie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych zagrożenia lub wystąpienia klęsk żywiołowych lub awarii technicznych oraz w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia ludzi, w szczególności:

a) ratownictwie z powietrza,

b) ratownictwie na obszarze wód;

4) organizowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego dla policjantów biura, w szczególności:

a) analizowanie potrzeb szkoleniowych biura,

b) opracowywanie planów i programów kursów i innych przedsięwzięć realizowanych w ramach doskonalenia zawodowego,

c) prowadzenie zajęć w ramach doskonalenia lokalnego;

5) uczestnictwo w rekrutacji policjantów - kandydatów do służby w pionie bojowym biura oraz ich przygotowaniu do realizacji zadań.

3. Wydział Wsparcia Operacyjnego:

1) przygotowywanie, planowanie i organizowanie działań biura;

2) wykonywanie zadań zespołu taktycznego na potrzeby dowodzącego zorganizowanymi działaniami policyjnymi;

3) prowadzenie negocjacji policyjnych;

4) prowadzenie rozpoznania obiektów i obszarów działania biura;

5) prowadzenie obserwacji z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu;

6) opracowywanie dokumentacji związanej z organizacją służby i pracy biura;

7) prowadzenie obsługi kancelaryjnej oraz spraw osobowych policjantów i pracowników biura;

8) doskonalenie zawodowe policjantów wydziału.

4. Wydział Wsparcia Technicznego:

1) prowadzenie gospodarki materiałowo-technicznej, uzbrojenia, wyposażenia oraz środków transportu;

2) ochrona siedziby i obiektów szkoleniowych biura;

3) pełnienie całodobowych dyżurów w celu zabezpieczenia i ochrony obiektów oraz gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie bieżących informacji dotyczących stanu gotowości policjantów biura do działań;

4) alarmowanie policjantów i pracowników biura oraz kierowanie dostępnych sił i środków do działań w trybie alarmowym;

5) udział w działaniach prowadzonych przez biuro w zakresie wyznaczonym przez dowodzącego;

6) doskonalenie zawodowe policjantów wydziału.

5. Zespół Koordynacji Krajowej i Międzynarodowej:

1) koordynowanie i sprawowanie merytorycznego nadzoru nad przygotowaniem i prowadzeniem w Policji działań bojowych, minersko-pirotechnicznych oraz negocjacji policyjnych;

2) analizowanie przebiegu działań bojowych, minersko-pirotechnicznych oraz negocjacji policyjnych prowadzonych na terenie kraju i poza jego granicami w celu doskonalenia metod i form ich prowadzenia;

3) inicjowanie oraz udział w pracach legislacyjnych regulujących doskonalenie systemu organizacji działań bojowych, minersko-pirotechnicznych oraz negocjacji policyjnych, określania standardów uzbrojenia i wyposażenia, a także metod i form ich działania;

4) koordynowanie współpracy międzynarodowej, w tym w ramach „platformy ATLAS”, opracowywanie i wdrażanie kompatybilnych algorytmów postępowania w zakresie techniki i taktyki współdziałania jednostek antyterrorystycznych w zwalczaniu terroryzmu.

6. Jednoosobowe Stanowisko do spraw Opiniodawczo-Doradczych:

1) analizowanie stanu prawnego regulującego zakres działania biura;

2) opiniowanie projektów aktów prawnych i projektowanie nowych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania i fizycznego zwalczania terroryzmu;

3) uczestnictwo w konferencjach, spotkaniach i naradach organizowanych w sprawach dotyczących właściwości merytorycznej biura;

4) opracowywanie projektów odpowiedzi Komendanta Głównego Policji na interpelacje i zapytania poselskie oraz naczelnych i centralnych organów administracji publicznej dotyczące przeciwdziałania i fizycznego zwalczania terroryzmu;

5) opracowywanie koncepcji działania jednostek organizacyjnych i komórek organizacyjnych Policji właściwych w sprawach fizycznego zwalczania terroryzmu;

6) udział w procesie opracowywania programów szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów, w zakresie problematyki fizycznego zwalczania terroryzmu, na wszystkich poziomach szkolnictwa policyjnego;

7. Zadania wspólne dla komórek organizacyjnych biura:

1) stałe podnoszenie wyszkolenia bojowego przez realizację planu doskonalenia zawodowego;

2) utrzymywanie stałej gotowości do wykonywania zadań;

3) wypracowywanie i doskonalenie nowych form i metod realizacji zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 11

Zadania komórek organizacyjnych Gabinetu Komendanta Głównego Policji [30]

1. Wydział Analiz:

1) opracowywanie modyfikacji założeń systemu zarządzania strategicznego w Policji;

2) diagnozowanie poszczególnych obszarów funkcjonowania Policji oraz jej otoczenia na potrzeby opracowywania propozycji Priorytetów Komendanta Głównego Policji;

3) koordynowanie opracowywania Planu Przedsięwzięć Komendy Głównej Policji;

4) analizowanie projektów Strategii Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji;

5) wykonywanie zadań z obszaru badań społecznych dotyczących funkcjonowania Policji oraz badań opinii policjantów i pracowników Policji;

6) aktualizowanie bazy badań społecznych funkcjonującej w ramach „Banku Dobrych Praktyk”;

7) wykonywanie zadań wynikających z przepisów o dostępie do informacji publicznej;

8) opracowywanie projektów stanowisk Komendanta Głównego Policji w odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie oraz interwencje parlamentarzystów, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz naczelnych i centralnych organów administracji publicznej;

9) koordynowanie przygotowywania materiałów na posiedzenia komisji i podkomisji parlamentarnych oraz udziału Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji w ich pracach;

10) zapewnianie merytorycznego przygotowywania wybranych kolegialnych posiedzeń oraz spotkań Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

11) opiniowanie projektów aktów prawnych;

12) projektowanie aktów kierowania wewnętrznego Komendanta Głównego Policji oraz dyrektora biura;

13) wykonywanie zadań związanych z koordynowaniem kontroli zarządczej, w tym przygotowywanie informacji o stanie kontroli zarządczej w KGP, oraz realizowanie zadań z tego obszaru w biurze.

2. Wydział Prezydialny:

1) zapewnianie obsługi organizacyjnej przedsięwzięć (narady, uroczystości) z udziałem Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji, a także przedsięwzięć objętych honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, w tym imprez i zawodów sportowych niebędących formą doskonalenia zawodowego;

2) koordynowanie, organizowanie i nadzór nad zgodnością z ceremoniałem Policji przedsięwzięć organizowanych z udziałem Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

3) prowadzenie kancelarii jawnej KGP, w tym organizacja obiegu dokumentów jawnych;

4) kwalifikowanie i rozdzielanie korespondencji oraz przygotowywanie jej do dekretacji;

5) opracowywanie materiałów informacyjnych oraz wystąpień okolicznościowych dla Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

6) prowadzenie korespondencji okolicznościowej Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

7) prowadzenie harmonogramu spotkań, uroczystości i wyjazdów krajowych z udziałem Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

8) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, szkoleniowa, organizacyjno-kadrowa i finansowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP.

3. Wydział - Redakcja Czasopisma „Policja 997”:

1) wydawanie czasopisma „Policja 997 i prowadzenie jego strony internetowej;

2) udział w kształtowaniu i realizacji polityki informacyjnej Komendanta Głównego Policji;

3) inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć informacyjnych oraz promocyjnych realizowanych przez jednostki organizacyjne Policji i komórki organizacyjne KGP;

4) wspieranie komunikacji wewnętrznej.

4. Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego:

1) inicjowanie, koordynowanie i konsultowanie działań promocyjnych o zasięgu krajowym;

2) podejmowanie działań promocyjnych Policji za pomocą wybranych działań edukacyjno-kulturalnych;

3) tworzenie materiałów promocyjnych Policji, w tym wydawnictw;

4) współpraca z samorządami w realizacji programów profilaktycznych, a także wspieranie i konsultowanie inicjatyw lokalnych;

5) prowadzenie, wspieranie i monitorowanie działalności zawodowych i społecznych podmiotów promocyjnych funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Policji;

6) nadzorowanie i koordynowanie nadawania sztandarów jednostkom organizacyjnym Policji oraz prowadzenie dokumentacji w tym zakresie;

7) koordynowanie funkcjonowania orkiestr i chórów policyjnych;

8) sprawowanie opieki nad zbiorami muzealnymi Policji oraz współdziałanie z Komendą Stołeczną Policji w procesie tworzenia Muzeum Policji;

9) współpraca z duszpasterstwem policyjnym;

10) reprezentowanie Komendanta Głównego Policji w kontaktach ze stowarzyszeniami, organizacjami i fundacjami działającymi w Policji;

11) inicjowanie i merytoryczne przygotowywanie spotkań przedstawicieli kierownictwa Policji z osobami reprezentującymi stowarzyszenia, organizacje i fundacje działające na rzecz Policji poświęcone identyfikowaniu problemów bieżącej współpracy, możliwości realizacji wzajemnych wniosków i postulatów.

5. Zespół Obsługi Kierownictwa:

1) organizacja obsługi sekretarsko-biurowej Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji;

2) organizacja obsługi transportowej Komendanta Głównego Policji, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Zastępców Komendanta Głównego Policji.

6. Zespół do spraw Komunikacji Wewnętrznej:

1) wspieranie Komendanta Głównego Policji w prowadzeniu polityki informacyjnej;

2) udział w informowaniu środowiska policyjnego o:

a) zamierzeniach i działaniach podejmowanych przez Komendanta Głównego Policji,

b) inicjatywach i przedsięwzięciach realizowanych przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji,

c) sprawach dotyczących funkcjonowania Policji;

3) prowadzenie Internetowego Serwisu Policyjnego oraz Banku Dobrych Praktyk;

4) inicjowanie działań na rzecz edukacji środowiska policyjnego;

5) opracowywanie oraz wydawanie materiałów informacyjnych i publikacji wspomagających proces komunikacji wewnętrznej;

6) organizacja elektronicznego obiegu dokumentów jawnych;

7) kształtowanie świadomości prawnej funkcjonariuszy przez współpracę ze środowiskiem policyjnym.

7. Jednoosobowe Stanowisko do spraw Kontaktów ze Związkami Zawodowymi:

1) reprezentowanie Komendanta Głównego Policji w kontaktach ze związkami zawodowymi działającymi w Policji;

2) przedstawianie Komendantowi Głównemu Policji wniosków i postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli związków zawodowych oraz wyjaśnianie spornych spraw, a także prowadzenie negocjacji w tym zakresie;

3) koordynowanie współdziałania przedstawicieli komendantów jednostek organizacyjnych Policji z przedstawicielami związków zawodowych.

8. Jednoosobowe Stanowisko do spraw Ochrony Praw Człowieka w Policji:

1) opracowywanie i aktualizowanie koncepcji oraz narzędzi wewnętrznej kontroli przestrzegania praw człowieka w Policji;

2) współdziałanie w procesie opracowywania oraz aktualizacji programów szkolenia i doskonalenia zawodowego w zakresie problematyki praw człowieka oraz nadzorowania ich realizacji na wszystkich poziomach szkolnictwa policyjnego;

3) koordynowanie działań Policji w zakresie realizacji zaleceń krajowych i międzynarodowych organizacji i instytucji powołanych do ochrony praw człowieka;

4) opracowywanie i upowszechnianie materiałów szkoleniowych z dziedziny przestrzegania praw człowieka w Policji;

5) prowadzenie policyjnej strony internetowej obejmującej zagadnienia ochrony praw człowieka;

6) współdziałanie z komórkami organizacyjnymi komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i szkół policyjnych w realizacji zadań z zakresu ochrony praw człowieka w Policji.

9. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 12

Zadania komórek organizacyjnych BKiS KGP [31]

1. Wydział Spraw Osobowych:

1) obsługa kadrowa policjantów i pracowników KGP;

2) załatwianie spraw osobowych policjantów i pracowników Policji w zakresie zastrzeżonym dla Komendanta Głównego Policji;

3) koordynowanie procesów związanych z odznaczaniem policjantów i pracowników Policji;

4) nadzorowanie postępowań dyscyplinarnych w jednostkach organizacyjnych Policji oraz koordynowanie i opiniowanie spraw dyscyplinarnych policjantów w zakresie zastrzeżonym dla Komendanta Głównego Policji;

5) koordynowanie naboru kandydatów na wolne stanowiska pracy w KGP;

6) nadzorowanie wykonania obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby kandydujące na stanowiska w KGP, o których mowa w przepisach o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 - 1990 oraz treści tych dokumentów;

7) opiniowanie spraw w zakresie odpowiedzialności porządkowej pracowników KGP niebędących członkami służby cywilnej;

8) opracowywanie jednolitych zasad realizacji zadań z zakresu medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych Policji;

9) prowadzenie spraw z zakresu medycyny pracy w KGP, a także uczestnictwo w planowaniu zamówień publicznych w tym zakresie;

10) przetwarzanie danych osobowych policjantów i pracowników Policji w zakresie zastrzeżonym dla Komendanta Głównego Policji;

11) koordynowanie i nadzorowanie procesu wymiany legitymacji służbowych policjantów;

12) wydawanie, przedłużanie oraz ewidencjonowanie dokumentów służbowych wydawanych policjantom i pracownikom KGP;

13) administrowanie systemami informatycznymi wspomagającymi procesy kadrowe.

2. Wydział Organizacji Policji:

1) doskonalenie zasad organizacji i zakresów działania jednostek organizacyjnych Policji;

2) analizowanie i opiniowanie zmian organizacyjnych oraz etatowych, a także zorganizowania jednostek i komórek organizacyjnych Policji;

3) doskonalenie rozwiązań systemowych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi i monitorowanie ich stosowania w jednostkach organizacyjnych Policji;

4) opiniowanie i koordynowanie procesu opiniowania regulaminów jednostek organizacyjnych Policji, wydawanych w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji;

5) doskonalenie zasad naliczeń etatowych i okresowe projektowanie alokacji etatów Policji;

6) projektowanie struktury organizacyjno-etatowej KGP oraz jej regulaminu organizacyjnego;

7) obsługa w zakresie organizacyjno-etatowym komórek organizacyjnych KGP oraz oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, a także samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych Policji;

8) ewidencjonowanie dokumentacji organizacyjno-etatowej jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP;

9) projektowanie struktury organizacyjno-etatowej KGP, jej regulaminu organizacyjnego oraz potrzeb kadrowych na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny;

10) weryfikowanie opisów stanowisk pracy w służbie cywilnej sporządzanych w komórkach organizacyjnych KGP oraz organizowanie i koordynowanie procesu wartościowania tych stanowisk;

11) obsługa biura w zakresie: kancelaryjnym, administracyjno-gospodarczym i transportowym oraz prowadzenia sekretariatu kierownictwa biura;

12) opiniowanie i koordynowanie procesu opiniowania regulaminów organizacyjnych jednostek zmilitaryzowanych Policji, akceptowanych przez Komendanta Głównego Policji.

3. Wydział Koordynacji Doboru i Szkolenia:

1) rozpoznawanie i analizowanie potrzeb w zakresie doboru do służby w Policji;

2) koordynowanie, planowanie i monitorowanie doboru do służby w Policji oraz administrowanie systemem informatycznym wspomagającym ten proces;

3) rozpoznawanie i analizowanie potrzeb w zakresie szkoleń zawodowych oraz centralnego doskonalenia zawodowego;

4) monitorowanie organizacji i realizacji doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych Policji;

5) koordynowanie planowania szkoleń zawodowych i centralnego doskonalenia zawodowego przez jednostki szkoleniowe;

6) nadzorowanie szkoleń zawodowych i centralnego doskonalenia zawodowego, przebiegu egzaminów końcowych szkoleń zawodowych, kursów specjalistycznych oraz egzaminów oficerskich prowadzonych w jednostkach szkoleniowych;

7) opiniowanie spraw związanych z przebiegiem procesu doboru do służby w Policji, szkolenia w Policji oraz doskonalenia zawodowego policjantów i pracowników KGP;

8) przeprowadzanie naboru policjantów KGP na szkolenia zawodowe oraz centralne doskonalenie zawodowe, a także - egzamin oficerski;

9) koordynowanie szkolenia pracowników KGP;

10) koordynowanie i monitorowanie realizacji w jednostkach organizacyjnych Policji szkolenia strzeleckiego i działalności z zakresu utrzymywania przez policjantów sprawności fizycznej oraz prowadzenie szkolenia strzeleckiego i testu sprawności fizycznej dla policjantów KGP, pełniących służbę na terenie miasta stołecznego Warszawy, i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;

11) koordynowanie przebiegu adaptacji zawodowej policjantów w służbie przygotowawczej, realizowanej w formie delegowania do czasowego pełnienia służby w oddziałach (samodzielnych pododdziałach) prewencji Policji;

12) ocena wniosków o opracowanie projektu programu szkolenia lub programu nauczania i ocena poprawności metodycznej opracowanych projektów tych programów;

13) opracowywanie pakietów egzaminacyjnych na: egzaminy końcowe szkoleń zawodowych, egzamin oficerski oraz dobór zewnętrzny do służby w Policji, a także dobór wewnętrzny w KGP;

14) doskonalenie i monitorowanie doboru wewnętrznego na wybrane stanowiska służbowe w Policji oraz jego organizowanie w KGP;

15) określanie standardów i procedur szkoleń okresowych w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, organizowanie i prowadzenie tych szkoleń dla policjantów i pracowników KGP.

4. Wydział Psychologów Policyjnych:

1) koordynowanie i nadzorowanie merytoryczne działalności psychologów w Policji, w tym określanie standardów ich pracy;

2) organizowanie doskonalenia zawodowego psychologów policyjnych;

3) nadzorowanie badań psychologicznych prowadzonych w Policji oraz administrowanie systemem informatycznym wspomagającym ten proces;

4) uczestniczenie w opracowaniu programów szkolenia i doskonalenia zawodowego w zakresie dotyczącym zagadnień z obszaru psychologii lub działalności psychologów w Policji;

5) realizowanie w KGP i Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji zadań z obszarów psychologii zarządzania zasobami ludzkimi, opieki psychologicznej i psychoedukacji oraz psychologii policyjnej stosowanej;

6) prowadzenie w KGP i Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji zajęć w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego.

5. (uchylony).

6. Komórki określone w ust. 1–4, zgodnie ze swoją właściwością, realizują zadania, o których mowa w § 31 zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 13

Zadania komórek organizacyjnych Biura Prawnego KGP [32]

1. Wydział Legislacji:

1) analizowanie obowiązującego prawa pod względem jego wpływu na wykonywanie zadań Policji i inicjowanie zmian prawa w tym zakresie;

2) inicjowanie i koordynowanie prac legislacyjnych, dotyczących aktów prawnych wynikających z zadań Komendanta Głównego Policji;

3) opracowywanie legislacyjne lub opiniowanie w zakresie techniki prawodawczej projektów aktów prawnych, przygotowywanych przez jednostki organizacyjne Policji lub właściwe rzeczowo komórki organizacyjne KGP oraz ich przekazywanie do dalszego biegu legislacyjnego;

4) przygotowywanie stanowiska Komendanta Głównego Policji do nadesłanych projektów aktów prawnych na podstawie opinii zebranych w procesie konsultacji z jednostkami organizacyjnymi Policji i właściwymi rzeczowo komórkami organizacyjnymi KGP;

5) udział w pracach nad projektami aktów prawnych dotyczących Policji, prowadzonych przez komisje i podkomisje parlamentarne oraz inne komisje i zespoły;

6) opiniowanie założeń do aktów normatywnych, przedstawianych przez jednostki organizacyjne Policji lub komórki organizacyjne KGP;

7) nadzorowanie i koordynowanie prac legislacyjnych w Policji;

8) udział w opracowywaniu, konsultowanie i opiniowanie projektów:

a) umów oraz porozumień międzynarodowych dotyczących Policji,

b) aktów prawnych z zakresu prawa Unii Europejskiej;

9) inicjowanie działań legislacyjnych w zakresie harmonizacji aktów prawnych dotyczących Policji z systemem prawa powszechnie obowiązującego i prawa Unii Europejskiej.

2. Wydział Postępowań Administracyjnych:

1) prowadzenie w II instancji administracyjnej oraz w trybie nadzoru postępowań administracyjnych i wydawanie w nich rozstrzygnięć w sprawach:

a) pozwoleń na broń dla osób fizycznych i prawnych,

b) licencji pracowników ochrony i detektywa,

c) powoływania wewnętrznych służb ochrony i odmowy uzgodnienia planu ochrony,

d) wydawania opinii w postępowaniu koncesyjnym dotyczącym ochrony osób i mienia oraz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,

e) wydawania zezwoleń na nabywanie i przechowywanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego,

f) wydawania opinii o osobach powoływanych lub odwoływanych ze stanowisk komendantów straży gminnych (miejskich),

g) cudzoziemców w zakresie właściwości rzeczowej Komendanta Głównego Policji;

2) reprezentowanie Komendanta Głównego Policji w postępowaniach skargowych i kasacyjnych przed sądami administracyjnymi w sprawach, określonych w pkt 1;

3) bieżący przegląd orzecznictwa sądów administracyjnych i informowanie organów I instancji administracyjnej o kierunkach i tendencjach tego orzecznictwa;

4) opracowywanie opinii i stanowisk oraz interpretacja przepisów prawa w sprawach, określonych w pkt 1;

5) udział w pracach legislacyjnych oraz opiniowanie i konsultowanie projektów aktów prawnych związanych z zadaniami realizowanymi przez wydział;

6) rozpatrywanie skarg związanych z postępowaniami administracyjnymi w sprawach realizowanych przez wydział.

3. Zespół Pomocy Prawnej I – obsługuje komórki organizacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 lit. d–f.

4. Zespół Pomocy Prawnej II – obsługuje komórki organizacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 lit. a, b oraz g–j.

5. Zespół Pomocy Prawnej III – obsługuje komórki organizacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–6.

6. Komórki organizacyjne, o których mowa w ust 3–5, realizują zadania obejmujące:

1) interpretację przepisów prawnych mających stanowić podstawę decyzji Komendanta Głównego Policji, a wymagających opinii prawnej;

2) przygotowywanie opinii prawnych dla kierownictwa KGP, na posiedzenia komisji i zespołów resortowych, pozaresortowych i parlamentarnych oraz na żądanie uprawnionych organów;

3) zastępstwo procesowe Komendanta Głównego Policji przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, sądami administracyjnymi, w tym Naczelnym Sądem Administracyjnym i sądami powszechnymi oraz innymi organami orzekającymi w sprawach należących do właściwości komórek organizacyjnych KGP;

4) zapewnianie pomocy prawnej Komendantowi Głównemu Policji, Zastępcom Komendanta Głównego Policji i kierownikom komórek organizacyjnych KGP;

5) wydawanie opinii prawnych i dokonywanie interpretacji przepisów prawnych;

6) udzielanie konsultacji radcom prawnym i innym osobom wykonującym obsługę prawną w Policji;

7) inspirowanie zmian aktów prawnych dotyczących Policji na podstawie wniosków, wynikających z interpretacji tych aktów;

8) przygotowywanie informacji dla Komendanta Głównego Policji o aktualnym stanie prawa dotyczącego Policji.

7. Zespół Informacji i Dokumentacji Prawnej:

1) redagowanie i składanie za pomocą specjalistycznego oprogramowania elektronicznej formy Dziennika Urzędowego Komendy Głównej Policji;

2) ewidencjonowanie aktów prawnych Komendanta Głównego Policji;

3) prowadzenie bazy aktów własnych;

4) gromadzenie i udostępnianie zbiorów aktów prawnych, orzecznictwa i informacji o literaturze prawniczej;

5) udzielanie kierownikom jednostek organizacyjnych Policji oraz policjantom i pracownikom Policji informacji o aktualnym stanie i zakresie obowiązywania aktów prawnych dotyczących Policji;

6) redagowanie i wydawanie „Biuletynu Prawnego” KGP;

7) opracowywanie okresowych wykazów obowiązujących aktów prawnych Komendanta Głównego Policji;

8) nadzorowanie oraz koordynowanie informacji i dokumentacji prawnej w jednostkach organizacyjnych Policji;

9) opracowanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników biura;

10) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

11) planowanie potrzeb wyposażenia biura w sprzęt informatyczny oraz udzielanie wsparcia technicznego policjantom i pracownikom biura w jego eksploatacji;

12) koordynowanie procesu archiwizacji w biurze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 14

Zadania komórek organizacyjnych Biura Finansów KGP [33]

1. Wydział Budżetu:

1) planowanie budżetu Policji w zakresie:

a) wydatków rzeczowych,

b) wydatków majątkowych,

c) wynagrodzeń, uposażeń i wydatków pochodnych,

d) pozapłacowych świadczeń pieniężnych,

e) finansowania projektów z budżetu środków europejskich i współfinansowania projektów realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej lub z innych źródeł zagranicznych;

2) przygotowywanie projektów wytycznych Komendanta Głównego Policji do planowania budżetu Policji przez dysponentów środków budżetu państwa trzeciego stopnia bezpośrednio podległych Komendantowi Głównemu Policji;

3) sporządzanie planów finansowych dysponentów środków budżetu państwa trzeciego stopnia bezpośrednio podległych Komendantowi Głównemu Policji, oraz przygotowywanie zmian w tych planach finansowych;

4) przygotowywanie wniosków do Ministra Spraw Wewnętrznych o zmiany w planie finansowym Policji;

5) obsługa i administracja Informatycznego Systemu Obsługi Budżetu Państwa TREZOR w zakresie zapewnienia środków finansowych Policji;

6) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie właściwości merytorycznej wydziału;

7) opracowywanie informacji z zakresu finansów Policji w celu ich zamieszczania na stronie podmiotowej Komendanta Głównego Policji w Biuletynie Informacji Publicznej;

8) opracowywanie założeń i aktualizacja Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

2. Wydział Rachunkowości Budżetowej i Analiz Finansowych:

1) pełnienie nadzoru nad poprawnością sprawozdań budżetowych i finansowych, sporządzanych przez dysponentów środków budżetu państwa trzeciego stopnia bezpośrednio podległych Komendantowi Głównemu Policji oraz instytucje, wobec których Komendant Główny Policji wykonuje funkcje organu założycielskiego;

2) sporządzanie łącznego projektu planu finansowego Funduszu Wsparcia Policji oraz łącznych sprawozdań budżetowych z wykonania planu finansowego Funduszu Wsparcia Policji;

3) sporządzanie łącznych sprawozdań budżetowych w ujęciu paragrafowym oraz zadaniowym;

4) sporządzanie łącznego, rocznego sprawozdania finansowego Policji;

5) opracowywanie i aktualizowanie zasad rachunkowości dla dysponentów budżetu Policji;

6) pełnienie nadzoru merytorycznego nad systemem finansowo-księgowym użytkowanym w jednostkach organizacyjnych Policji;

7) obsługa Informatycznego Systemu Obsługi Budżetu Państwa TREZOR w zakresie sprawozdawczości;

8) bieżące monitorowanie prawidłowości realizacji planów finansowych w jednostkach organizacyjnych Policji oraz sporządzanie miesięcznych analiz wykonania tych planów;

9) sporządzanie kwartalnych i rocznych analiz wykonania budżetu Policji;

10) pełnienie nadzoru nad poprawnością metodyczną budżetu zadaniowego w jednostkach organizacyjnych Policji;

11) analiza finansowa realizacji celów głównych i cząstkowych działalności Policji w zakresie zarządzania przez priorytety Komendanta Głównego Policji;

12) przygotowywanie wytycznych finansowych oraz założeń do opracowywania celów i mierników w układzie budżetu zadaniowego realizowanego przez jednostki organizacyjne Policji;

13) dostarczanie kierownictwu informacji zarządczej w zakresie działalności Policji;

14) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie finansów publicznych, rachunkowości oraz gospodarki finansowej jednostek budżetowych.

3. Wydział Księgowości:

1) sporządzanie planów dochodów i wydatków budżetowych oraz ich korekt;

2) sporządzanie bieżących analiz i informacji o realizacji planu wydatków i dochodów budżetowych KGP;

3) opiniowanie pod względem finansowym umów zawieranych z wykonawcami na dostawy, wykonanie usług oraz robót budowlanych na rzecz KGP, a także jednostek organizacyjnych Policji w przypadku zakupów dokonywanych centralnie;

4) realizowanie obrotu gotówkowego i bezgotówkowego w zakresie operacji gospodarczych KGP;

5) prowadzenie kontroli formalno-rachunkowej dokumentacji finansowej dysponenta funduszu operacyjnego Policji utworzonego dla KGP;

6) obsługa finansowa dysponentów funduszu operacyjnego Policji;

7) prowadzenie ksiąg rachunkowych w ujęciu syntetycznym i analitycznym oraz ewidencji syntetycznej składników majątkowych KGP;

8) opracowywanie sprawozdawczości finansowej KGP;

9) prowadzenie obsługi kasowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej;

10) rozliczanie i potwierdzanie dostaw realizowanych centralnie w trybie nieodpłatnego przekazywania środków rzeczowych;

11) realizowanie zadań związanych z ewidencją roszczeń z tytułu odsetek oraz monitorowanie terminowości egzekucji: należności dochodzonych przez komórki organizacyjne KGP, roszczeń spornych i spłaty zobowiązań;

12) organizowanie i koordynowanie inwentaryzacji składników majątkowych KGP oraz rozliczanie jej wyników;

13) analizowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej i opiniowanie sprawozdań Głównej Komisji Inwentaryzacyjnej;

14) monitorowanie przestrzegania zasad realizacji polityki rachunkowości w KGP;

15) prowadzenie kontroli wstępnej i następnej otrzymywanych dowodów księgowych;

16) prowadzenie kontroli formalno-rachunkowej dowodów księgowych.

4. Wydział Rozliczeń:

1) planowanie i naliczanie należności pieniężnych dla policjantów KGP z tytułu:

a) dopłaty do wypoczynku dla funkcjonariuszy i członków ich rodzin,

b) przejazdu raz w roku dla funkcjonariuszy i członków ich rodzin,

c) przejazdu do szkół dla funkcjonariuszy,

d) kosztów dojazdu osób uprawnionych mieszkających poza siedzibą jednostki;

2) prowadzenie kontroli merytorycznej dowodów księgowych wytworzonych w Wydziale Rozliczeń;

3) sporządzanie dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kwartalnych zbiorczych informacji o darowiznach przyjętych przez Policję;

4) prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracowników KGP oraz Funduszu Socjalnego dla osób uprawnionych do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego, a także wykonywanie zadań związanych z organizacją letniego i zimowego wypoczynku dzieci policjantów i pracowników KGP;

5) prowadzenie postępowań administracyjnych dotyczących przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci policjantów, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą;

6) naliczanie należności przysługujących biegłym, tłumaczom i osobom wezwanym do okazania;

7) rozliczanie projektów finansowanych z funduszy pomocowych w zakresie dotyczącym KGP jako beneficjenta;

8) sporządzanie finansowych sprawozdań z realizowanych przez KGP projektów finansowanych z funduszy pomocowych;

9) planowanie i rozliczanie wydatków związanych z działalnością szkoleniową KGP;

10) rozliczanie krajowych i zagranicznych podróży służbowych policjantów i pracowników KGP;

11) prowadzenie Centralnego Funduszu Prewencyjnego PZU i Funduszu Prewencyjnego Komendy Głównej Policji;

12) sporządzanie projektów planów finansowych dotyczących realizowanych przez wydział zadań;

13) opracowywanie zestawień i informacji dotyczących przyznanych limitów finansowych oraz bieżąca kontrola i analiza ich wykorzystania.

5. Wydział Wydatków Osobowych:

1) planowanie, naliczanie oraz ewidencjonowanie należności pieniężnych dla policjantów i pracowników KGP oraz osób pobierających świadczenie pieniężne w zamian zaopatrzenia emerytalnego, z wyłączeniem zadań realizowanych przez Wydział Rozliczeń, o których mowa w ust. 4 pkt 1;

2) opracowywanie, we współpracy z komórką właściwą do spraw osobowych BKiS KGP, założeń do polityki kadrowo-płacowej Komendanta Głównego Policji;

3) prowadzenie sprawozdawczości i rozliczeń, zgodnie z wymaganiami zawartymi w przepisach o finansach publicznych oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych;

4) ewidencjonowanie i rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozliczanie podatków od osób fizycznych;

5) obsługa funduszu nagród i zapomóg Komendanta Głównego Policji oraz obsługa finansowa policjantów pełniących służbę poza granicami kraju;

6) organizowanie rozliczeń finansowych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;

7) zgłaszanie do ubezpieczeń funkcjonariuszy i pracowników KGP oraz członków ich rodzin, dokonywanie zmian danych identyfikacyjnych w tych zgłoszeniach oraz wyrejestrowywanie z ubezpieczeń funkcjonariuszy i pracowników KGP.

6. Wydział Funduszy Pomocowych:

1) prowadzenie działań umożliwiających udział Policji w programach finansowanych z funduszy pomocowych;

2) współpraca z jednostkami organizacyjnymi Policji i komórkami organizacyjnymi KGP w zakresie uczestnictwa w programach pomocowych;

3) upowszechnianie w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP wiedzy o warunkach uczestnictwa w programach pomocowych;

4) koordynowanie działań komórek organizacyjnych KGP uczestniczących we wdrażaniu projektów finansowanych z funduszy pomocowych;

5) monitorowanie działań jednostek organizacyjnych Policji związanych z realizacją zadań finansowanych z funduszy pomocowych;

6) planowanie finansowania zadań KGP ze środków funduszy pomocowych oraz uczestnictwo w opracowywaniu budżetu KGP w części dotyczącej współfinansowania krajowego.

7. Wydział Zamówień Publicznych:

1) prowadzenie konkursów i postępowań o udzielanie zamówień publicznych;

2) prowadzenie postępowań o udzielanie zamówień publicznych w trybach pozaustawowych;

3) (uchylony);

4) uczestnictwo w rozstrzyganiu sporów o zamówienia publiczne, przed Krajową Izbą Odwoławczą lub Sądem Okręgowym w Warszawie:

5) sporządzanie planów, zestawień, informacji i analiz dotyczących zamówień publicznych, dla organów nadzorujących i kontrolujących, a także dla bieżących potrzeb kierownictwa biura;

6) opracowywanie projektów wewnętrznych regulacji prawnych oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących zamówień publicznych;

7) współdziałanie z właściwą komórką organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy realizowaniu wspólnych zamówień publicznych;

8) wydawanie dyspozycji dotyczących zwrotu wadiów stanowiących zabezpieczenie wadialne ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

8. Zespół Wsparcia:

1) koordynowanie i monitorowanie postępowań wyjaśniających w przypadku szkód wyrządzonych w mieniu Skarbu Państwa pozostającym w zarządzie KGP;

2) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, organizacyjno-kadrowa, szkoleniowa i transportowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

3) realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniami obronnymi Policji w zakresie merytorycznej właściwości biura;

4) administrowanie eksploatowanymi w biurze systemami użytkowymi, sieciami informatycznymi oraz sprzętem informatycznym;

5) opracowywanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników biura;

6) opracowywanie kompleksowych stanowisk, analiz i sprawozdań w sprawach dotyczących realizacji przedsięwzięć wymagających współdziałania kilku komórek organizacyjnych biura.

9. Zespół Normatywno-Finansowy:

1) analizowanie oraz opracowywanie lub opiniowanie rozwiązań systemowych i normatywnych w zakresie:

a) należności i świadczeń, wynikających ze stosunku służbowego,

b) odszkodowań z tytułu wypadków i chorób,

c) odpowiedzialności majątkowej policjantów;

2) rozpatrywanie indywidualnych spraw dotyczących niektórych roszczeń ze stosunku służbowego oraz odszkodowań z tytułu wypadków i chorób;

3) udzielanie jednostkom organizacyjnym Policji i komórkom organizacyjnym KGP wyjaśnień w sprawach pozostających we właściwości biura;

4) (uchylony);

5) (uchylony).

10. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 15

Zadania komórek organizacyjnych BŁil KGP [34]

1. Wydział Projektowania Systemów Informatycznych:

1) określanie kierunków rozwoju, założeń i zadań inwestycyjnych w zakresie wdrażania w Policji nowych technologii informatycznych;

2) identyfikowanie i analizowanie potrzeb Policji, dotyczących budowy systemów informatycznych oraz wyposażenia jednostek organizacyjnych Policji w sprzęt informatyczny i oprogramowanie;

3) opracowywanie koncepcji, specyfikacji i wymagań technicznych rozwiązań informatycznych planowanych do wdrożenia w Policji;

4) opiniowanie, przy współudziale komórek organizacyjnych KGP i CLKP, koncepcji, założeń oraz studium wykonalności rozwiązań informatycznych planowanych do wdrożenia przez jednostki organizacyjne Policji;

5) opracowywanie projektów zasad organizacji i użytkowania systemów informatycznych Policji, w tym procedur, wytycznych, standardów oraz systemowych rozwiązań organizacyjnych w zakresie informatyki;

6) opracowywanie zasad prowadzenia projektów informatycznych w sposób zapewniający osiągnięcie zamierzonych celów przedsięwzięcia w terminie, przy określonych kosztach i wymaganej jakości;

7) identyfikowanie nowych obszarów badawczych obejmujących bezpieczeństwo systemów informatycznych oraz ich implementowanie na potrzeby służb policyjnych.

2. Wydział Projektowania Infrastruktury Teleinformatycznej:

1) określanie zasad organizacji i użytkowania infrastruktury teleinformatycznej Policji, w tym procedur, standardów oraz systemowych rozwiązań organizacyjnych;

2) opracowywanie koncepcji rozwoju systemów teleinformatycznych Policji w zakresie infrastruktury teleinformatycznej;

3) określanie założeń inwestycyjnych, projektów rozbudowy i modernizacji w zakresie infrastruktury teleinformatycznej, w tym przedsięwzięć związanych z budową sieci LAN/MAN/WAN systemu łączności głosowej, wideo oraz kablowej infrastruktury telekomunikacyjnej;

4) określanie założeń i zadań inwestycyjnych, dotyczących dostaw urządzeń końcowych systemu teleinformatycznego oraz materiałów eksploatacyjnych;

5) analizowanie i identyfikowanie potrzeb, dotyczących modernizacji infrastruktury teleinformatycznej Policji;

6) nadzorowanie, koordynowanie, uzgadnianie projektów rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej realizowanych przez jednostki organizacyjne Policji;

7) określanie zaleceń standaryzacyjnych w zakresie infrastruktury teleinformatycznej dla jednostek organizacyjnych Policji oraz jednostek administracji państwowej, korzystających z infrastruktury teleinformatycznej Policji, ocena eksploatowanej oraz wdrażanej w Policji infrastruktury teleinformatycznej w celu zapewnienia zgodności i pełnej funkcjonalności wdrażanych rozwiązań;

8) opracowywanie i przygotowywanie opisu przedmiotu zamówienia projektów w zakresie właściwości biura;

9) realizowanie zadań wynikających z powierzenia Komendantowi Głównemu Policji wykonywania zadań operatora OST112;

10) identyfikowanie nowych obszarów badawczych w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej oraz ich implementowanie na potrzeby służb policyjnych.

3. Wydział Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych:

1) planowanie, wdrażanie, nadzorowanie i koordynowanie rozwiązań bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych w komórkach organizacyjnych KGP i CLKP oraz określanie zaleceń standaryzacyjnych w tym zakresie dla jednostek terenowych Policji;

2) tworzenie, uzgadnianie, wdrażanie oraz właściwa modyfikacja w zakresie merytorycznym biura dokumentacji bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organizowanych, wdrażanych i eksploatowanych w biurze, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP i CLKP oraz jednostkami terenowymi Policji reprezentującymi użytkownika końcowego;

3) administrowanie urządzeniami sieciowymi LAN oraz systemami ochrony sieci, zainstalowanymi w podstawowych centrach przetwarzania danych BŁil KGP;

4) zapewnienie zgodności systemu zarządzania bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych, eksploatowanych w biurze z normą PN-ISO/IEC 27001:2007, w tym okresowe szacowanie ryzyka na podstawie przyjętych kryteriów;

5) projektowanie i koordynowanie bezpieczeństwa informacji w procesach ciągłości działania centralnych systemów teleinformatycznych;

6) administrowanie systemami ochrony kryptograficznej stosowanymi do ochrony informacji niejawnych przesyłanych w sieciach teleinformatycznych;

7) administrowanie centralnymi systemami autoryzacji i uwierzytelnienia, wystawianie certyfikatów dla uprawnionych użytkowników policyjnych i pozapolicyjnych systemów teleinformatycznych;

8) administrowanie i utrzymywanie dedykowanej infrastruktury dostępowej Policji na potrzeby współpracy z SIS i VIS we współpracy z administratorami sieci OST112;

9) prowadzenie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych biura na wniosek komórek organizacyjnych KGP i CLKP oraz jednostek terenowych Policji;

10) wykonywanie, pozostających we właściwości wydziału, zadań Centralnego Organu Technicznego Krajowego Systemu Informatycznego.

4. Wydział Realizacji Projektów Teleinformatycznych:

1) planowanie, organizowanie i monitorowanie działań związanych z realizowanymi projektami teleinformatycznymi;

2) uczestniczenie w pracach komisji przetargowej i przygotowywaniu projektów dokumentacji przetargowej w zakresie merytorycznym biura;

3) prowadzenie projektów teleinformatycznych będących w zakresie działania KGP;

4) realizacja umów zawartych przez biuro oraz nadzorowanie odbioru dostarczanych produktów i usług;

5) współpraca z Biurem Finansów KGP w opracowywaniu umów w sprawie udzielania zamówień publicznych;

6) sporządzanie sprawozdań i raportowanie stanu realizowanych w biurze przedsięwzięć teleinformatycznych;

7) prowadzenie biblioteki realizowanych projektów oraz przechowywanie dokumentacji projektowej wytworzonej w ramach prowadzonych projektów.

5. Wydział Utrzymania Systemów Informatycznych:

1) administrowanie i utrzymywanie centralnych systemów informatycznych Policji;

2) administrowanie dostępem do pozapolicyjnych systemów informatycznych;

3) administrowanie i eksploatacja zasobów informatycznych wykorzystywanych do gromadzenia oraz przetwarzania informacji;

4) wykonywanie, pozostających we właściwości wydziału, zadań Centralnego Organu Technicznego Krajowego Systemu Informatycznego;

5) utrzymywanie serwerowni na potrzeby hostingu i hotelingu usług dla Policji oraz innych jednostek administracji państwowej.

6. Wydział Utrzymania Infrastruktury Teleinformatycznej:

1) administrowanie i utrzymywanie infrastruktury teleinformatycznej, w tym sieci LAN/MAN/WAN oraz sieci kablowych;

2) administrowanie i utrzymywanie resortowych cyfrowych sieci telekomunikacyjnych zintegrowanych usługowo ISDN, rządowej ogólnopolskiej cyfrowej sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej usługowo ISDN, systemu wideokonferencyjnego Policji oraz ogólnokrajowego systemu telefonicznego w standardzie VoIP oraz IP;

3) administrowanie i utrzymywanie miejskiej sieci teletransmisyjnej resortu spraw wewnętrznych;

4) administrowanie i utrzymywanie infrastruktury dostępowej na potrzeby współpracy z SIS i VIS w zakresie potrzeb podmiotów pozapolicyjnych;

5) administrowanie i utrzymywanie sieci OST112 w ramach zadań operatora OST112 oraz współpraca z podmiotami administracji publicznej w zakresie eksploatacji i utrzymania sieci OST112;

6) utrzymywanie oraz administrowanie środkami systemu bezpieczeństwa teleinformatycznego, zainstalowanymi w Centralnym Systemie Wymiany Ruchu sieci OST112 oraz w Centralnym Systemie Dostępowym.

7. Wydział Radiokomunikacji:

1) określanie zasad organizacji i użytkowania systemów radiokomunikacyjnych Policji;

2) określanie kierunków rozwoju, wdrażanie w komórkach organizacyjnych KGP i jednostkach organizacyjnych Policji procedur, standardów oraz systemowych rozwiązań organizacyjnych w zakresie radiokomunikacji;

3) identyfikowanie i analizowanie potrzeb oraz opracowywanie koncepcji rozwoju systemów radiokomunikacyjnych w Policji;

4) nadzorowanie i uzgadnianie projektów budowy i rozbudowy policyjnych systemów radiowych;

5) gospodarowanie zasobami częstotliwości radiowych przyznanych Policji;

6) organizowanie, utrzymanie i obsługa łączności radiowej na potrzeby komórek organizacyjnych KGP;

7) przygotowywanie organizacyjne i funkcjonalne systemów radiokomunikacyjnych oraz opracowywanie dokumentacji w zakresie organizacji łączności radiowej na potrzeby operacji policyjnych i działań w sytuacjach kryzysowych.

8. Wydział Obsługi Końcowego Użytkownika:

1) obsługa użytkownika końcowego na zasadach wynikających z przyjętych w zawartych umowach zobowiązań, wynikających z właściwości merytorycznej wydziału;

2) konfigurowanie, naprawa, modernizacja i konserwacja sprzętu komputerowego, urządzeń peryferyjnych oraz sprzętu telefonii komórkowej i satelitarnej użytkowanych w komórkach organizacyjnych KGP i CLKP;

3) instalowanie i utrzymywanie w sprawności technicznej sprzętu abonenckiego, pracującego w sieci łączności policyjnej i rządowej na potrzeby komórek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, KGP, CLKP oraz naczelnych organów władzy i administracji RP na terenie miasta stołecznego Warszawy.

9. Wydział Poczty Specjalnej:

1) przyjmowanie, segregowanie, konwojowanie i wydawanie przesyłek zawierających informacje niejawne na wniosek uprawnionych podmiotów;

2) przyjmowanie, segregowanie, nadawanie, konwojowanie i wydawanie:

a) przesyłek jawnych na rzecz komórek organizacyjnych KGP oraz innych podmiotów na podstawie zawartych umów i porozumień,

b) dowodów rzeczowych stanowiących przedmiot badań w laboratoriach kryminalistycznych Policji;

3) przewóz dowodów osobistych i paszportów oraz pozostałych spersonalizowanych dokumentów z Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do placówek poczty specjalnej w komendach wojewódzkich Policji;

4) konwojowanie wartości pieniężnych lub innego mienia wymagającego szczególnej ochrony na rzecz komórek organizacyjnych KGP i CLKP;

5) opracowywanie planu przewozu poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy wykorzystaniu środków publicznego transportu zbiorowego oraz aktualizacja „Planu alternatywnego przewozu ładunku poczty specjalnej na trasach magistralnych i międzywojewódzkich z wykorzystaniem uruchamianych okresowo samochodów APS w sytuacjach wyjątkowych”.

10. Wydział Analityczno-Koordynacyjny:

1) koordynacja oraz sporządzanie w zakresie merytorycznym biura zbiorczych opracowań analitycznych, materiałów dotyczących funkcjonowania policyjnej teleinformatyki oraz sprawozdań z realizacji zadań biura, w tym z priorytetów ujętych w Planie Przedsięwzięć KGP;

2) koordynacja i opracowywanie materiałów sprawozdawczych dotyczących zakresu prowadzonej w biurze kontroli zarządczej oraz sporządzanie dokumentów na potrzeby przeprowadzanych w biurze audytów wewnętrznych;

3) obsługa podmiotów kontrolujących działalność biura w zakresie sporządzania odpowiedzi dotyczących zapytań organów kontrolnych;

4) organizowanie promocji biura, w tym prowadzenie podstrony internetowej;

5) prowadzenie spraw organizacyjno-etatowych biura, w tym współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP w sprawach wynikających ze stosunku służbowego i stosunku pracy, szkoleń, doskonalenia zawodowego oraz służbowych wyjazdów krajowych i zagranicznych policjantów i pracowników KGP;

6) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza oraz transportowa biura.

11. Wydział Wsparcia Programistycznego:

1) analiza i ocena kierunków rozwoju informatyki oraz możliwości wykorzystania nowych narzędzi programistycznych w informatyce policyjnej;

2) wykonywanie prac programistycznych realizujących potrzeby i wymagania użytkowników końcowych zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez architektów rozwiązań programistycznych;

3) monitorowanie działań w zakresie prac realizowanych przez podmioty zewnętrzne w ramach zawartych umów;

4) zarządzanie ryzykiem i zmianą w projekcie oraz zapewnianie wymaganego poziomu jakości wytwarzanego produktu programistycznego;

5) projektowanie zmian i wyznaczanie kierunków modyfikacji systemów teleinformatycznych, spójnych z przyjętą w Policji strategią rozwoju;

6) tworzenie koncepcji rozwiązań w systemach centralnych administrowanych przez biuro;

7) zapewnianie spójności zmian w policyjnych systemach teleinformatycznych z oczekiwaniami użytkownika końcowego.

12. Sekcja do spraw Rozliczeń Finansowych i Rzeczowych Składników Majątku:

1) przygotowywanie planu rzeczowego i planu finansowo-rzeczowego biura na podstawie potrzeb zgłaszanych przez właściwe wydziały merytoryczne biura oraz wniosków o ich korekty w ramach przyznanego dla biura limitu finansowego;

2) analiza wydatków budżetowych i wydatków z innych źródeł finansowych przydzielonych na potrzeby biura oraz bieżąca kontrola wykorzystania limitu finansowego biura;

3) rozliczanie wydatków ponoszonych przez oficerów łącznikowych Policji na zakupy i usługi będące w dyspozycji biura;

4) sporządzanie sprawozdań finansowych dotyczących realizowanych przedsięwzięć;

5) koordynacja obiegu dokumentów księgowych w biurze;

6) prowadzenie rejestrów: faktur, not księgowych oraz dostaw, usług i robót budowlanych, których wartość nie przekracza kwoty, od której uzależniony jest obowiązek stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych;

7) prowadzenie wykazu umów zawieranych przez kierownictwo biura oraz wykazu zabezpieczeń należytego wykonania umów oraz rękojmi;

8) wyliczanie kwotowe kar umownych na podstawie informacji otrzymywanych z właściwych wydziałów merytorycznych biura o liczbie dni lub godzin opóźnienia w realizacji umowy lub zobowiązań gwarancyjnych;

9) prowadzenie ewidencji głównej szczegółowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej przekraczającej 3.500 zł podlegających merytorycznej kompetencji Dyrektora Bil KGP;

10) sporządzanie protokołów szkód ujawnionych w wyniku inwentaryzacji oraz szkód w mieniu Skarbu Państwa, znajdującym się w dyspozycji biura w zakresie środków trwałych;

11) prowadzenie ewidencji sprzętu i materiałów łączności i informatyki pozostających w magazynie BLP KGP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 16

Zadania komórek organizacyjnych BLP KGP [35]

1. Wydział Koordynacji Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami:

1) planowanie wydatków majątkowych Policji w zakresie inwestycji budowlanych i opracowywanie korekt rzeczowo-finansowych tych planów;

2) koordynowanie realizacji oraz finansowania z budżetu Policji zadań inwestycyjnych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji i szkół policyjnych;

3) opiniowanie, uzgadnianie zmian i przedstawianie do akceptacji programów inwestycji zgłaszanych do realizacji przez komendy wojewódzkie (Stołeczną) Policji i szkoły policyjne;

4) analizowanie wniosków komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji i szkół policyjnych, dotyczących rozwiązań funkcjonalno-użytkowych bazy lokalowej Policji;

5) prowadzenie postępowań administracyjnych i skargowych oraz standaryzacja procedur postępowania w sprawach mieszkaniowych policjantów, emerytów i rencistów policyjnych oraz członków ich rodzin, a także udzielanie pomocy merytorycznej jednostkom organizacyjnym Policji;

6) opracowywanie planów, korekt planów i sprawozdań z przekazywania nieruchomości trwale i czasowo zbędnych we współpracy z właściwą komórką organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Agencją Mienia Wojskowego;

7) opiniowanie wniosków dotyczących obrotu nieruchomościami jednostek organizacyjnych Policji, w tym wygaśnięcia prawa trwałego zarządu;

8) analizowanie i dokonywanie ocen kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, ponoszonych przez komendy wojewódzkie (Stołeczną) Policji i szkoły policyjne;

9) ewidencjonowanie i aktualizowanie wykazów nieruchomości będących w trwałym zarządzie Policji oraz posiadaniu zależnym;

10) opiniowanie projektów aktów prawnych będących w zakresie merytorycznym wydziału.

2. Wydział Koordynacji Gospodarki Uzbrojeniem i Techniką Policyjną:

1) opracowywanie projektów zasad gospodarowania sprzętem techniki policyjnej i uzbrojeniem Policji;

2) koordynowanie gospodarowania sprzętem techniki policyjnej i uzbrojeniem Policji;

3) standaryzowanie wyposażenia jednostek organizacyjnych Policji w sprzęt techniki policyjnej i uzbrojenie;

4) zaopatrywanie jednostek organizacyjnych Policji i kontyngentów policyjnych w sprzęt techniki policyjnej i uzbrojenie;

5) gospodarowanie sprzętem techniki policyjnej i uzbrojeniem w KGP;

6) udział w opracowywaniu projektów dokumentów dotyczących zagadnień związanych z normowaniem i organizacją gospodarki materiałowo-technicznej w Policji;

7) prowadzenie ewidencji magazynowej oraz ewidencji składników majątkowych w użytkowaniu, pozostających we właściwości wydziału;

8) planowanie i realizacja centralnego zaopatrzenia komórek organizacyjnych służby Lotnictwo Policji;

9) inicjowanie usprawnień w obsłudze logistycznej komórek organizacyjnych służby Lotnictwo Policji.

3. Wydział Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej:

1) zaopatrywanie jednostek organizacyjnych Policji w przedmioty umundurowania;

2) opracowywanie zasad i norm gospodarowania, zaopatrywania oraz ewidencjonowania środków i materiałów kwatermistrzowskich, zgodnie z właściwością wydziału;

3) określanie kierunków modernizacji, unifikacji oraz wymagań technicznych umundurowania policyjnego;

4) zaopatrywanie policjantów oraz komórek organizacyjnych KGP w przedmioty umundurowania, wyposażenia specjalnego, kwaterunkowego, sprzęt i artykuły biurowe, odzież ochronną i roboczą oraz środki czystości;

5) gospodarowanie składnikami umundurowania, wyposażenia specjalnego, wyposażenia biurowego, kwaterunkowego, odzieżą roboczą oraz środkami czystości;

6) ewidencjonowanie środków trwałych biura i pozostałych składników majątkowych będących we właściwości wydziału;

7) wykonywanie pieczęci i stempli dla komórek organizacyjnych KGP, prowadzenie ewidencji głównej wykonywanych pieczęci i stempli oraz brakowanie pieczęci urzędowych i metalowych pieczęci służbowych;

8) opracowywanie przy współudziale komórek organizacyjnych KGP założeń technicznych dla formularzy i druków;

9) dokonywanie zakupów druków i formularzy numerowych;

10) prowadzenie gospodarki magazynowej oraz ewidencji i dokumentacji obrotów magazynowych składnikami majątkowymi;

11) wykonywanie napraw sprzętu techniki policyjnej, biurowej i innego użytkowanego w jednostkach organizacyjnych Policji;

12) obsługa poligraficzno-kserograficzna komórek organizacyjnych KGP.

4. Wydział Koordynacji Gospodarki Transportowej:

1) opracowywanie standardów oraz wymagań taktyczno-technicznych i serwisowych dla sprzętu transportowego w Policji;

2) planowanie i zaopatrywanie jednostek organizacyjnych Policji w sprzęt transportowy;

3) koordynowanie gospodarki materiałami pędnymi i smarami w jednostkach organizacyjnych Policji;

4) opracowywanie projektów decyzji i zarządzeń Komendanta Głównego Policji oraz projektów innych dokumentów dotyczących normowania i organizacji gospodarki transportowej w Policji;

5) nadzorowanie efektywności gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Policji;

6) obsługa transportowa komórek organizacyjnych KGP;

7) likwidacja szkód komunikacyjnych w służbowym sprzęcie transportowym KGP;

8) planowanie oraz zakup wyposażenia technicznego i materiałów niezbędnych do prawidłowej eksploatacji sprzętu transportowego pozostającego w dyspozycji KGP;

9) kontrolowanie prawidłowości zużycia paliwa w służbowym sprzęcie transportowym KGP;

10) zapewnianie sprawności technicznej służbowego sprzętu transportowego KGP, w tym zlecanie obsługi technicznej i napraw pojazdów do Centrum Usług Logistycznych lub innych specjalistycznych podmiotów zewnętrznych;

11) rejestrowanie pojazdów służbowych KGP.

5. Wydział Inwestycyjno-Remontowy KGP:

1) planowanie i wykonywanie remontów oraz prowadzenie inwestycji w KGP;

2) sprawowanie wielobranżowego nadzoru budowlanego nad realizacją robót inwestycyjnych i remontowych w KGP;

3) utrzymywanie w sprawności technicznej obiektów KGP;

4) wypełnianie obowiązków określonych w ustawie „Prawo budowlane” w odniesieniu do nieruchomości KGP;

5) prowadzenie gospodarki materiałowej, w tym ewidencji pozostałych środków trwałych, sprzętu i innego wyposażenia warsztatowego;

6) wykonywanie zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej w KGP;

7) gospodarowanie sprzętem ochrony przeciwpożarowej.

6. Wydział Administracyjno-Mieszkaniowy KGP:

1) administrowanie obiektami KGP i prowadzenie spraw dotyczących stanu prawnego nieruchomości KGP;

2) zapewnianie właściwego funkcjonowania obiektów KGP, w tym utrzymywania w nich czystości;

3) realizowanie ustawowych uprawnień policjantów do lokalu mieszkalnego (tymczasowej kwatery) oraz praw emerytów (rencistów policyjnych) do mieszkania – opracowywanie projektów decyzji administracyjnych Komendanta Głównego Policji (I instancja) oraz opracowywanie dokumentów finansowych umożliwiających rozliczanie kosztów tymczasowego zakwaterowania oraz przygotowywanie dokumentów finansowych umożliwiających realizację tych uprawnień;

4) realizowanie uprawnień policjantów (emerytów i rencistów policyjnych) do świadczeń finansowych związanych z prawem do lokalu, opracowywanie projektów decyzji Komendanta Głównego Policji w tym zakresie (I instancja) oraz przygotowywanie dokumentów finansowych umożliwiających realizację tych uprawnień;

5) nadzór nad gospodarowaniem odpadami niebezpiecznymi wytworzonymi w komórkach organizacyjnych KGP.

7. Wydział Zabezpieczenia Obiektów KGP:

1) ochrona obiektów KGP;

2) szczególna ochrona obiektów KGP;

3) administrowanie systemami kontroli dostępu do obiektów KGP;

4) obsługa transportowa komórek organizacyjnych KGP w godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy;

5) wykonywanie prac w zakresie obsługi dyspozytorskiej ruchu transportowego KGP w godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy.

8. Zespół Wspomagający:

1) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

2) przygotowywanie zadań priorytetowych biura przewidzianych do realizacji w następnych latach, celem ich ujęcia w Planie Przedsięwzięć KGP oraz sporządzanie analiz i sprawozdań z realizacji zadań;

3) planowanie i rozliczanie wydatków komórek organizacyjnych KGP na tłumaczenia;

4) opracowywanie dokumentacji planistycznej i sprawozdawczej dotyczącej zabezpieczenia potrzeb materiałowo-technicznych KGP i jednostek organizacyjnych Policji, w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz z zakresu zarządzania kryzysowego, a także opracowywanie dokumentów do programu mobilizacji gospodarki i planu rezerw strategicznych;

5) opracowywanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników biura;

6) zamawianie usług związanych z wydawaniem czasopisma „Policja 997” i prenumerata czasopism dla komórek organizacyjnych KGP;

7) obsługa kancelaryjno-biurowa podmiotów kontrolujących działalność biura;

8) organizowanie promocji biura, w tym prowadzenie podstrony internetowej;

9) zaopatrywanie policjantów i pracowników biura w materiały kancelaryjno-biurowe;

10) prowadzenie zbioru przepisów prawnych z dziedziny właściwości merytorycznej biura oraz ich udostępnianie policjantom i pracownikom.

9. Zespół Opiniodawczo-Doradczy:

1) opracowywanie projektów i planów wieloletnich Policji w zakresie logistyki oraz harmonogramów ich realizacji, a także sporządzanie sprawozdań, analiz i informacji z ich realizacji;

2) opracowywanie projektów i planów finansowych oraz rzeczowo-finansowych biura, monitorowanie ich realizacji oraz sporządzanie okresowych informacji i sprawozdań finansowych z realizacji planu, rezerw celowych, projektów finansowanych ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych;

3) koordynowanie w biurze realizacji zadań finansowanych ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych;

4) udział w przygotowywaniu i konsultowanie zbiorczych informacji, analiz ekonomiczno -porównawczych, wniosków oraz wystąpień do Komendanta Głównego Policji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz innych organów i instytucji w sprawach dotyczących zabezpieczenia logistycznego Policji;

5) prowadzenie działań związanych z przygotowywaniem policyjnych targów i konferencji logistycznych we współpracy z operatorem targowym;

6) realizowanie zadań, pozostających w merytorycznej właściwości biura, wynikających ze sprawowania przez Komendanta Głównego Policji nadzoru nad Centrum Usług Logistycznych;

7) opracowywanie oraz opiniowanie projektów aktów prawnych, porozumień, wytycznych i instrukcji pozostających w zakresie właściwości merytorycznej biura, a także koordynowanie procesu legislacyjnego w biurze.

10. (uchylony).

Załącznik nr 17

Zadania komórek organizacyjnych Biura Kontroli KGP

1. Wydział Kontroli Ogólnopolicyjnej:

1) opracowywanie tematów do rocznego planu kontroli w części dotyczącej zagadnień ogólnopolicyjnych;

2) przeprowadzanie kontroli, w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP oraz podmiotach nadzorowanych przez Komendanta Głównego Policji, realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy o Policji - w szczególności w celu dokonania oceny efektywności działania oraz przestrzegania procedur wynikających z przepisów regulujących działalność Policji;

3) monitorowanie stanu realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych będących wynikiem działalności kontrolnej wydziału;

4) sporządzanie dla Komendanta Głównego Policji informacji dotyczących funkcjonowania Policji w sprawach objętych kontrolą;

5) koordynowanie działań związanych z kontrolami prowadzonymi przez podmioty zewnętrzne w komórkach organizacyjnych KGP, z wyłączeniem kontroli, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

6) monitorowanie i wyjaśnianie okoliczności i wydarzeń o charakterze nadzwyczajnym, z udziałem policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP oraz podmiotów nadzorowanych przez Komendanta Głównego Policji;

7) koordynowanie czynności kontrolnych, prowadzonych przez wydziały kontroli komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji.

2. Wydział Kontroli Finansowo-Gospodarczej:

1) opracowywanie tematów do rocznego planu kontroli w części dotyczącej zagadnień finansowo-gospodarczych;

2) przeprowadzanie, w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP oraz podmiotach nadzorowanych przez Komendanta Głównego Policji, kontroli albo czynności wyjaśniających w zakresie gospodarki finansowej, w szczególności:

a) ustanowienia oraz przestrzegania, właściwych dla gospodarki finansowej Policji, procedur,

b) prowadzenia ksiąg rachunkowych i opracowywania oraz gromadzenia dowodów źródłowych,

c) gromadzenia i wydatkowania środków publicznych,

d) gospodarowania i zabezpieczania majątku i zasobów,

e) udzielania zamówień publicznych,

f) naliczania i odprowadzania zobowiązań publicznoprawnych,

g) sporządzania sprawozdań;

3) koordynowanie kontroli przeprowadzanych przez komórki właściwe do spraw kontroli komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji zlecanych przez uprawnione podmioty;

4) monitorowanie wykonania zaleceń pokontrolnych;

5) koordynowanie działań podejmowanych przez komórki organizacyjne KGP w związku z prowadzeniem przez podmiot zewnętrzny kontroli w zakresie finansowo-gospodarczym;

6) sporządzanie, dla Komendanta Głównego Policji, informacji dotyczących wyników działań kontrolnych i wyjaśniających w obszarze finansowo-gospodarczym;

7) opiniowanie projektów uregulowań prawnych dotyczących gospodarki finansowej;

8) opracowywanie rocznego sprawozdania z działalności kontrolnej w części dotyczącej zagadnień finansowo-gospodarczych.

3. Wydział Skarg i Wniosków:

1) opracowywanie tematów do rocznego planu kontroli w częściach dotyczących organizacji przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków;

2) przeprowadzanie w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP kontroli organizacji przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków;

3) nadzorowanie lub kontrolowanie sposobów załatwiania skarg i wniosków w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP;

4) ocenianie ustaleń kontrolnych z kontroli prowadzonych przez komendy wojewódzkie (Stołeczną) Policji i szkoły policyjne w zakresie problematyki skargowej;

5) koordynowanie rozpatrywania skarg i wniosków w komórkach organizacyjnych KGP;

6) przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków;

7) przyjmowanie i rozpatrywanie, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach załatwianie skarg i wniosków wpływających do KGP;

8) prowadzenie rejestru skarg i wniosków;

9) opracowywanie rocznej analizy przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków w Policji;

10) sporządzanie dla Komendanta Głównego Policji informacji dotyczących rozpatrywania skarg.

4. Wydział Analizy Strategicznej:

1) opracowywanie rocznego planu kontroli biura;

2) diagnozowanie przyczyn nieprawidłowości w funkcjonowaniu Policji, w tym wskazywanie skali ryzyka związanego z istnieniem ujawnionych nieprawidłowości;

3) rozwijanie i propagowanie nowoczesnych metod działań kontrolnych i audytowych;

4) analizowanie informacji zawartych w dokumentacji pokontrolnej oraz innych materiałach, w celu oceny stanu i poziomu realizacji zadań kontrolnych realizowanych przez jednostki organizacyjne Policji oraz komórki organizacyjne biura;

5) monitorowanie i analizowanie danych o wydarzeniach z udziałem policjantów i pracowników Policji;

6) analizowanie i opiniowanie projektów dokumentów planistycznych;

7) monitorowanie i ocenianie mierników efektywności pracy Policji, przyjętych w dokumentacjach planistycznych przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji i kierowników komórek organizacyjnych;

8) przeprowadzanie, w wybranych jednostkach organizacyjnych Policji lub komórkach organizacyjnych KGP, audytów strategicznych stanu realizacji zadań zawartych w dokumentach planistycznych lub Strategiach Wojewódzkich Policji;

9) opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie merytorycznej właściwości biura.

5. Wydział Ochrony Pracy:

1) opracowywanie tematów do rocznego planu kontroli w części dotyczącej zagadnień medycyny pracy, bezpieczeństwa i higieny służby (pracy) oraz ochrony przeciwpożarowej;

2) kontrolowanie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny służby (pracy), medycyny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP;

3) monitorowanie zdarzeń wypadkowych w Policji oraz podejmowanie działań profilaktycznych wynikających z analiz przyczyn i okoliczności wypadków;

4) udział w prowadzeniu postępowań powypadkowych dotyczących policjantów oraz pracowników KGP;

5) rozpatrywanie roszczeń policjantów i pracowników Policji w KGP związanych ze szczególnymi warunkami służby (pracy) oraz wypadkami w służbie (pracy);

6) prowadzenie szkoleń wstępnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby (pracy) oraz ochrony przeciwpożarowej dla kandydatów do służby (pracy) w KGP;

7) uczestnictwo w komisjach odbioru obiektów budowlanych, komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz komisjach dokonujących oceny warunków służby (pracy) w KGP;

8) monitorowanie i ocena opisu warunków służby policjanta pełniącego służbę w KGP kierowanego do komisji lekarskiej;

9) współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w środowisku służby (pracy);

10) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, finansowa, organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 18

Zadania komórek organizacyjnych BOIN KGP [36]

1. Wydział Postępowań Sprawdzających i Udostępnień Informacji Niejawnych:

1) prowadzenie postępowań sprawdzających i kontrolnych postępowań sprawdzających wobec:

a) policjantów i pracowników KGP,

b) komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji i ich zastępców,

c) komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji i jego zastępców oraz komendantów szkół policyjnych i ich zastępców;

2) prowadzenie postępowań sprawdzających wobec kandydatów do służby lub pracy w KGP;

3) realizacja czynności związanych z wydawaniem przez Komendanta Głównego Policji pisemnych upoważnień, uprawniających policjantów i pracowników KGP do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone”;

4) współpraca z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawach postępowań sprawdzających i kontrolnych postępowań sprawdzających, prowadzonych w stosunku do policjantów i pracowników Policji, dla których wystąpiono o wydanie poświadczeń bezpieczeństwa, uprawniających do dostępu do informacji niejawnych Unii Europejskiej, NATO lub innej organizacji międzynarodowej;

5) analizowanie wniosków składanych przez uprawnione organy w sprawach udostępniania materiałów niejawnych lub zwalniania od obowiązku zachowania tajemnicy policjantów i byłych policjantów, pracowników Policji oraz osób udzielających pomocy Policji w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także opracowywanie projektów opinii Komendanta Głównego Policji w tych sprawach;

6) opracowywanie projektów decyzji Komendanta Głównego Policji w sprawach:

a) jednorazowych udostępnień informacji niejawnych osobom nieposiadającym poświadczenia bezpieczeństwa lub przedsiębiorcom nieposiadającym świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego,

b) zmiany lub zniesienia klauzuli tajności;

7) udzielanie konsultacji kierownikom komórek organizacyjnych KGP, pełnomocnikom komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji do spraw ochrony informacji niejawnych i kierownikom innych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie udostępniania informacji niejawnych;

8) opracowywanie analiz i ocen stanu ochrony informacji niejawnych w Policji;

9) prowadzenie wykazu osób zatrudnionych lub pełniących służbę w KGP albo wykonujących czynności zlecone w KGP, które posiadają uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych, oraz osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto;

10) kontrolowanie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP;

11) (uchylony);

12) przeprowadzanie w KGP szkoleń z zakresu ochrony informacji niejawnych;

13) obsługa kancelaryjno-biurowa i szkoleniowa biura we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP.

2. Wydział - Główne Archiwum Policji:

1) kształtowanie zasobu archiwalnego Policji i nadzór nad jego właściwym zabezpieczeniem;

2) prowadzenie centralnej ewidencji archiwalnej Policji w zakresie materiałów archiwalnych przechowywanych wieczyście oraz akt osobowych zwolnionych policjantów i pracowników KGP oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;

3) przyjmowanie, gromadzenie przechowywanie i zabezpieczanie materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej, przekazywanych przez komórki organizacyjne KGP i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji;

4) udostępnianie zasobu archiwalnego uprawnionym podmiotom instytucjonalnym i osobom fizycznym, na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

5) wykonywanie, dla uprawnionych podmiotów policyjnych oraz pozapolicyjnych, kwerend do celów służbowych, publicystycznych, naukowo-badawczych i poznawczych;

6) projektowanie i wdrażanie elektronicznych systemów użytkowych dla potrzeb archiwów i składnic akt Policji;

7) kontrolowanie archiwów i składnic akt Policji;

8) prowadzenie szkoleń dla policjantów oraz pracowników archiwów i składnic akt Policji;

9) przetwarzanie zasobów archiwalnych znajdujących się w Głównym Archiwum Policji w cyfrowe archiwum Policji;

10) przygotowywanie i przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwów państwowych;

11) obsługa administracyjno-gospodarcza i organizacyjno-kadrowa biura.

3. Sekcja Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Danych Osobowych:

1) wykonywanie zadań przewidzianych dla inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego i administratora bezpieczeństwa informacji;

2) współpraca z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z akredytacją bezpieczeństwa teleinformatycznego dla systemów teleinformatycznych KGP przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli „poufne” lub wyższej oraz z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w zakresie ochrony danych osobowych;

3) koordynowanie, jako podmiot wiodący, opracowywania szczególnych wymagań bezpieczeństwa dla systemów teleinformatycznych Policji, w których przetwarzane są informacje niejawne;

4) opracowywanie zaleceń i algorytmów umożliwiających ujednolicenie wykonywania kontroli systemów teleinformatycznych, w których przetwarzane są informacje niejawne w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych KGP;

5) udział we wdrażaniu rozwiązań ochrony informacji niejawnych w systemach teleinformatycznych oraz konsultowanie rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa tych systemów;

6) udział w procesie zarządzania ryzykiem w systemach teleinformatycznych KGP i weryfikacja zadań w tym zakresie;

7) przeprowadzanie doskonalenia zawodowego dla policjantów i pracowników Policji, dotyczących bezpieczeństwa informacji i ochrony systemów teleinformatycznych przetwarzających informacje niejawne oraz ochrony danych osobowych;

8) wydawanie wiążących opinii w sprawie dokumentacji, o której mowa w art. 36 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych, odnoszącej się do zbiorów danych osobowych prowadzonych przez komórki organizacyjne KGP;

9) nadzorowanie przetwarzania w komórkach organizacyjnych KGP:

a) informacji niejawnych w systemach teleinformatycznych,

b) danych osobowych.

4. Kancelaria Tajna:

1) przyjmowanie, przechowywanie, ekspedycja materiałów zawierających informacje niejawne dotyczące KGP oraz materiałów zawierających informacje niejawne o klauzuli „ściśle tajne” i „tajne” dotyczące Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;

2) wykonywanie zadań Kancelarii Tajnej UE i NATO, w związku z przyjmowaniem, przechowywaniem i ekspedycją materiałów zawierających informacje niejawne;

3) przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie uprawnionym podmiotom oświadczeń majątkowych policjantów i pracowników KGP oraz osób, dla których Komendant Główny Policji jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych;

4) koordynowanie archiwizowania dokumentów niejawnych KGP i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, w tym opiniowanie protokołów brakowania dokumentów niejawnych kategorii „BC” niepodlegających archiwizacji;

5) nadzór nad właściwym oznaczaniem dokumentacji niejawnej wytworzonej w komórkach organizacyjnych KGP oraz ewidencjonowaniem dokumentów niejawnych, w innych niż kancelaria tajna komórkach organizacyjnych KGP odpowiedzialnych za przetwarzanie materiałów niejawnych;

6) okresowe kontrolowanie ewidencji dokumentów niejawnych i ich obiegu w komórkach organizacyjnych KGP;

7) bieżące rozliczanie policjantów i pracowników KGP oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji z posiadanych dokumentów niejawnych;

8) kontrolowanie ochrony informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych Policji, w tym ewidencji i obiegu dokumentów niejawnych oraz przestrzegania przepisów w tym zakresie;

9) prowadzenie szkoleń policjantów i pracowników KGP w zakresie ewidencjonowania, oznaczania i obiegu informacji niejawnych;

10) administrowanie systemami ODN i ODN – Tajny w biurze.

5. (uchylony).

Załącznik nr 19

Zadania komórek organizacyjnych KCIK KGP

1. Wydział Analiz i Obsługi Informacji Kryminalnych:

1) opracowywanie informacji statystycznych i analiz dotyczących gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji kryminalnych w systemie KCIK;

2) analizowanie poprawności gromadzonych danych w zakresie określonym w ustawie o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych;

3) usuwanie informacji kryminalnych z baz administrowanych przez KCIK;

4) współpraca z BŁil KGP oraz podmiotami uprawnionymi w zakresie technicznych obszarów procesu wymiany informacji kryminalnych;

5) współpraca z właściwymi biurami przy opracowywaniu koncepcji rozwoju i modernizacji nowych rozwiązań programowych sytemu KCIK oraz udział w testowaniu i wdrażaniu;

6) obsługa systemu KCIK w zakresie:

a) realizacji wniosków o nadanie upoważnień dostępu do zasobów systemu oraz prowadzenia rejestru osób upoważnionych,

b) aktualizacji słowników systemowych,

c) administrowania, autoryzowania oraz ewidencjonowania elektronicznych kart dostępu,

d) generowania i administrowania kontami pocztowymi systemu KCIK,

e) administrowania wewnętrznymi systemami informatycznymi wspierającymi prace KCIK,

f) monitorowania technicznej poprawności działania systemu KCIK,

g) konfigurowania stanowisk dostępowych zgodnie z wymogami Szczegółowych Wymagań Bezpieczeństwa Systemów;

7) realizowanie zleceń o uzupełnienie informacji w ramach obsługi zapytań kierowanych do Szefa KCIK KGP;

8) opiniowanie projektów aktów prawnych oraz sporządzanie stanowisk merytorycznych w sprawach pozostających we właściwości wydziału;

9) inicjowanie zmian w obowiązujących aktach prawnych oraz opracowywanie projektów nowych regulacji w sprawach pozostających we właściwości wydziału;

10) wykonywanie zadań planistycznych i sprawozdawczych, w tym przygotowywanie sprawozdań dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Komendanta Głównego Policji z działalności KCIK KGP;

11) opracowywanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników biura;

12) administrowanie systemem Opracowywania Dokumentów Niejawnych w KCIK.

2. Wydział Administrowania Danymi SIS i VIS:

1) administrowanie, w imieniu centralnego organu technicznego KSI, danymi wykorzystywanymi poprzez Krajowy System Informatyczny, w zakresie:

a) sprawdzania prawa dostępu do KSI organów uprawnionych do wykorzystywania danych SIS i VIS,

b) zapewniania zgodności z prawem, dokładności i aktualności wpisów danych SIS, we współpracy, z organami uprawnionymi oraz z BMWP KGP,

c) wymiany informacji na poziomie krajowym, dotyczących nieprawidłowości w danych VIS z właściwymi organami wizowymi, przekazanych przez jednostki organizacyjne Policji lub komórki organizacyjne KGP,

d) nadawania, zmiany oraz cofania użytkownikom indywidualnym uprawnień do dostępu do KSI;

2) dokonywanie wpisów danych SIS, w imieniu organów uprawnionych, w przypadku braku bezpośredniego dostępu do KSI, spowodowanego przyczynami niezależnymi od danego organu;

3) obsługa zapytań o dane SIS organów samorządowych właściwych w sprawach rejestracji pojazdów;

4) dokonywanie, modyfikowanie i usuwanie, na wniosek jednostek organizacyjnych Policji lub komórek organizacyjnych KGP, wpisów danych osób lub przedmiotów do SIS na potrzeby niejawnego nadzorowania lub kontroli, w celu ścigania przestępstw oraz zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego;

5) rozpatrywanie wniosków osób o udostępnienie informacji dotyczących przetwarzania ich danych osobowych poprzez KSI, składanych na podstawie przepisów o ochronie danych osobowych;

6) współdziałanie z komórką organizacyjną KGP realizującą zadania biura SIRENE w prowadzeniu wymiany informacji uzupełniających, dotyczących wniosków osób o udostępnienie informacji w zakresie przetwarzania ich danych osobowych w SIS pomiędzy właściwymi organami krajowymi a biurami SIRENE państw członkowskich;

7) opiniowanie projektów aktów prawnych oraz sporządzanie stanowisk merytorycznych w sprawach pozostających we właściwości wydziału;

8) inicjowanie zmian w obowiązujących aktach prawnych oraz opracowywanie projektów nowych regulacji w sprawach pozostających we właściwości wydziału;

9) realizacja zadań centralnego punktu dostępu, w zakresie udzielania informacji o danych VIS;

10) współpraca z BŁiI KGP w zakresie prac projektowo-modernizacyjnych polskiego komponentu SIS i VIS;

11) opracowywanie, we współpracy z BŁiI KGP, informacji analitycznych i statystycznych dotyczących wykorzystania SIS i VIS przez krajowe organy uprawnione;

12) opracowywanie sprawozdania z funkcjonowania KSI na potrzeby ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

13) współpraca z organami uprawnionymi oraz właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP w zakresie przygotowywania oraz prowadzenia instruktaży i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i ochrony danych wykorzystywanych poprzez KSI.

3. Sekcja Wspomagająca:

1) obsługa kancelaryjno-biurowa, administracyjno-gospodarcza, finansowa, transportowa oraz organizacyjno-kadrowa i szkoleniowa biura, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi KGP;

2) archiwizowanie dokumentacji zgromadzonej w biurze;

3) zaopatrywanie w materiały kancelaryjno-biurowe policjantów i pracowników biura;

4) prowadzenie zbioru przepisów prawnych oraz literatury specjalistycznej.

[1] § 2 ust. 3 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[2] § 12 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[3] § 12 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[4] § 12 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[5] § 12 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[6] § 12 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[7] § 14 ust. 2 pkt 7 uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[8] § 17 ust. 1 pkt 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[9] § 17 ust. 2 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[10] § 19 ust. 2 pkt 10 uchylony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[11] § 20 ust. 2 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[12] § 21 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[13] § 21 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[14] § 22 ust. 2 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[15] § 22 ust. 2 pkt 11 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[16] § 23 ust. 1 pkt 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[17] § 23 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[18] § 24 ust. 2 pkt 11 uchylony przez § 1 pkt 10 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[19] § 26 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[20] § 26 ust. 1 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[21] § 26 ust. 1 pkt 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[22] § 26 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[23] § 26 ust. 2 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[24] § 28 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 lit. a) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[25] § 28 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 lit. b) zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[26] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[27] Załącznik nr 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[28] Załącznik nr 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 15 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[29] Załącznik nr 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[30] Załącznik nr 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 17 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[31] Załącznik nr 12 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 18 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[32] Załącznik nr 13 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 19 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[33] Załącznik nr 14 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 20 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[34] Załącznik nr 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 21 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[35] Załącznik nr 16 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 22 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

[36] Załącznik nr 18 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 23 zarządzenia nr 136 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 października 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz.U.KGP. poz. 58). Zmiana weszła w życie 1 grudnia 2012 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00