WYTYCZNE NR 1 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 27 kwietnia 2007 r.
w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji
(DUKGP. z 2009 r., Nr 4, poz. 22; DUKGP. z 2014 r., poz. 51; DUKGP. z 2007 r., Nr 21, poz. 159; DUKGP. z 2014 r., poz. 120; DUKGP. z 2016 r., poz. 67;ostatnia zmiana: DUKGP. z 2021 r., poz. 7)
W celu właściwego, w optymalnych warunkach i zgodnego z obowiązującą metodyką przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji, służących określeniu predyspozycji policjanta do służby na niektórych stanowiskach służbowych lub w niektórych komórkach organizacyjnych, stosowania w nich jednolitych zasad oraz wzorów formularzy, mając na uwadze przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2007 r. w sprawie trybu i warunków ustalania zdolności fizycznej i psychicznej policjantów do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych jednostek Policji (Dz. U. Nr 62, poz. 623), zwanym dalej „rozporządzeniem” postanawia się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1
[1] Wytyczne określają:
1) szczegółowy tryb i warunki przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych i psychologicznych, zwanych dalej „badaniami” oraz testu sprawności fizycznej, zwanego dalej „testem”;
2) szczegółowy zakres oraz szczegółową metodykę przeprowadzania badań oraz testu;
3) wzory formularzy stosowanych w badaniach oraz w teście;
4) sposób prowadzenia dokumentacji z badań oraz testu w formie elektronicznej.
§ 2
Wytyczne stosuje się do:
1) przełożonych uprawnionych do zarządzania badań lub testu, o których mowa w art. 35a ust. 3 i 4 ustawy o Policji, zwanych dalej „przełożonymi uprawnionymi do zarządzania badań lub testu” ;
2) przełożonych uprawnionych w rozporządzeniu do sporządzenia wniosku o zarządzenie badań lub testu, zwanych dalej „wnioskodawcami”;
3) policjantów ubiegających się o podjęcie służby lub pełniących już służbę na stanowiskach służbowych lub w komórkach organizacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, zwanych dalej „badanymi”;
4) komórek organizacyjnych właściwych w sprawie przeprowadzania badań lub testu, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1 – 3 rozporządzenia, oraz do przeprowadzających badania lub test.
Rozdział 2
Szczegółowe warunki
przeprowadzania badań oraz testu
§ 3
1. Wnioskodawca wzywa badanego na rozmowę, w trakcie której informuje go o zamiarze wnioskowania o przeprowadzenie badania lub testu, zapoznaje z treścią wniosku kierowanego do przełożonego uprawnionego do ich zarządzania oraz przyjmuje od niego pisemne oświadczenie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.
2. Niezależnie od treści oświadczenia złożonego przez badanego wnioskodawca przesyła wniosek wraz z oświadczeniem oraz załącznikiem, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, przełożonemu uprawnionemu do zarządzania badań lub testu, a po otrzymaniu rozpatrzonego wniosku postępuje zgodnie z trybem określonym w § 6 ust. 1 – 3 rozporządzenia.
3. Komórka organizacyjna właściwa w sprawie przeprowadzania badań lub testu, do której wnioskodawca zwrócił się o sporządzenie nowej opinii końcowej na podstawie ważnego wyniku badania lub testu sporządza tę opinię albo pisemnie informuje wnioskodawcę o niemożności jej sporządzenia. W takim przypadku przeprowadza się nowe badanie lub test.
4. Wzór formularza wniosku o zarządzenie badań lub testu określa załącznik nr 1 do wytycznych.
5. Wzór oświadczenia policjanta określa załącznik nr 2 do wytycznych.
§ 4
1. Pomieszczenie stanowiące specjalistyczną pracownię badań, o której mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, powinno być wyciszone, czyste i ciepłe oraz usytuowane z dala od ciągów komunikacyjnych tak zewnętrznych, jak i w budynku, a także ograniczać do minimum wpływ bodźców słuchowych lub wzrokowych działających na badanego i zakłócających w ten sposób przebieg badania.
2. Specjalistyczna pracownia badań nie może stanowić jednocześnie pomieszczenia biurowego dla przeprowadzających badania.
3. Wyposażenie oraz szczegółowe warunki, jakie powinna spełniać pracownia badań poligraficznych określa „Metodyka kadrowych badań psychofizjologicznych”, zatwierdzona przez Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
4. Wyposażenie oraz szczegółowe warunki, jakie powinna spełniać pracownia badań psychologicznych określa załącznik nr 4 do wytycznych.
§ 5
Poszczególne próby testu przeprowadza się odpowiednio na sali gimnastycznej, w siłowni, na pływalni oraz bieżni lekkoatletycznej albo zamiast bieżni – na twardym i gładkim podłożu.
§ 6
1. [2] Komendant Główny Policji, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz komendanci wojewódzcy (Komendant Stołeczny) Policji, zwani dalej „komendantami”, zapewniają przygotowanie i wyposażenie specjalistycznych pracowni badań, pomieszczeń biurowych dla przeprowadzających badania oraz wstęp na obiekty sportowe umożliwiające przeprowadzenie testu.
2. Wyposażenie oraz szczegółowe warunki, jakie powinno spełniać pomieszczenie biurowe dla przeprowadzających badania lub test określa załącznik nr 5 do wytycznych.
§ 7
1. W przypadku, gdy czas oczekiwania na badanie przekracza 6 tygodni albo gdy uzasadniają to względy proceduralne, potrzeby służby lub obowiązek zachowania wizerunku badanego w tajemnicy, badania psychofizjologiczne mogą być przeprowadzane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie lub w szkołach Policji w Katowicach, Pile lub Słupsku.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pomieszczenie do przeprowadzenia badań zapewnia Komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie lub właściwy komendant szkoły policyjnej po otrzymaniu w tej sprawie pisemnej informacji.
3. Informację, o której mowa w ust. 2, przekazuje się co najmniej na 7 dni przed terminem badania.
4. Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno w szczególności spełniać warunki określone w „Metodyce kadrowych badań psychofizjologicznych”, zatwierdzonej przez Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia badania przywozi ze sobą przeprowadzający badanie.
§ 8
W przypadkach, o których mowa w § 7 ust. 1, z wyjątkiem wydłużającego się czasu oczekiwania na badanie, badanie psychologiczne może zostać przeprowadzone przez komórkę właściwą do jego przeprowadzenia w innej, niż użytkowana przez tę komórkę pracownia badań psychologicznych. W takim przypadku potrzebę w zakresie skorzystania z pracowni badań przełożony uprawniony do zarządzenia badania ustala odpowiednio z Komendantem Głównym Policji albo z właściwym komendantem.
§ 9
1. Komórka organizacyjna właściwa w sprawie przeprowadzania badań lub testu niezwłocznie informuje wnioskodawcę o:
1) nieobecności badanego na badaniu lub teście;
2) niewyrażeniu przez badanego zgody na przeprowadzenie badania lub testu;
3) uzasadnionej odmowie badanego poddania się badaniu lub testowi w ustalonym terminie i o powodach tej odmowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, wraz z informacją przekazywana jest propozycja nowego terminu przeprowadzenia badania lub testu.
3. Nieobecność na badaniu lub teście badany usprawiedliwia u wnioskodawcy.
§ 10
1. Przeprowadzający badanie lub test zgłasza kierownikowi komórki właściwej w sprawie przeprowadzenia badania lub testu fakt szczególnie bliskiej znajomości z badanym albo łączące go z nim pokrewieństwo, bliski stosunek osobisty lub inny związek.
2. Zgłoszenie faktu, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić niezwłocznie po jego stwierdzeniu.
3. Kierownik komórki właściwej w sprawie przeprowadzenia badania lub testu, któremu zgłoszono fakt, o którym mowa w ust. 1, wyznacza inną osobę do przeprowadzenia badania lub testu.
§ 11
1. Przed badaniem lub testem badany nie powinien:
1) spożywać alkoholu w dniu jak i w przeddzień badania lub testu;
2) zażywać lekarstw lub innych środków mających wpływ na stan psychofizyczny.
2. W dniu przeprowadzania badania lub testu badany nie powinien być pod wpływem środków psychoaktywnych.
3. W przypadku stwierdzenia, że badany znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych albo, że zażywał lekarstwa lub środki mające wpływ na stan psychofizyczny, badania nie przeprowadza się, a badanie rozpoczęte przerywa się, i informuje się o tym fakcie pisemnie wnioskodawcę.
§ 12
1. Przeprowadzający przed rozpoczęciem badania lub testu sprawdza dane badanego na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
2. W przypadku badania psychologicznego dokument tożsamości musi zawierać także numer PESEL.
Rozdział 3
Szczegółowy zakres, tryb oraz szczegółowa metodyka przeprowadzania badań psychofizjologicznych
§ 13
Badania psychofizjologiczne przeprowadza się w celu ustalenia w szczególności:
1) lojalności w służbie;
2) faktu czerpania w jakiejkolwiek formie nieuprawnionej korzyści w związku z dotychczasową służbą w Policji;
3) patologii oraz uzależnień niepożądanych w służbie;
4) przesłanek wpływających negatywnie na ocenę badanego.
§ 14
W decyzji o zarządzeniu badania psychofizjologicznego przełożony uprawniony do jego zarządzenia uwzględnia szczegółowy zakres zadań i obowiązków określonych dla stanowiska służbowego lub dla komórki organizacyjnej, przysługujące na stanowisku służbowym uprawnienia oraz ponoszoną odpowiedzialność, a także wynikający z nich oraz z faktu pełnienia służby w komórce organizacyjnej zakres współpracy oraz częstotliwość kontaktów z osobami fizycznymi oraz prawnymi spoza Policji.
§ 15
1. Badany zgłaszający się na badanie psychofizjologiczne powinien być po posiłku, zdrowy, wypoczęty i wyspany.
2. Jeżeli badany jest w trakcie leczenia i systematycznie zażywa lekarstwa przed badaniem nie powinien przerywać ich przyjmowania. W takim przypadku badany powinien przynieść ze sobą ulotkę, jaka zazwyczaj dołączana jest do lekarstwa.
§ 16
1. W specjalistycznej pracowni badań w czasie badania może przebywać osoba przeprowadzająca badanie, badany oraz ewentualnie biegły z zakresu badań poligraficznych przygotowywany do wydawania opinii z zakresu kadrowych badań psychofizjologicznych.
2. (uchylony).
3. Na początku badania przeprowadza się z badanym rozmowę na okoliczności mogące mieć znaczenie dla przebiegu i wyników badania, w szczególności na temat stanu jego zdrowia i samopoczucia w dniu badania, a także zapoznaje się go z celem badań psychofizjologicznych oraz z kwestionariuszami, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia, a następnie badany składa pisemne oświadczenie, o którym mowa w § 8 ust. 2 rozporządzenia oraz wypełnia te kwestionariusze.
4. Wzór pisemnego oświadczenia badanego, o którym mowa w § 8 ust. 2 rozporządzenia, określa załącznik nr 6 do wytycznych.
5. Wzór kwestionariusza osobowego określa załącznik nr 7 do wytycznych.
6. Wzór kwestionariusza szczegółowego, wypełnianego przez badanego, określa załącznik do „Metodyki kadrowych badań psychofizjologicznych”, zatwierdzonej przez Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
§ 17
1. Przeprowadzający badanie, po zapoznaniu się z oświadczeniem oraz wypełnionymi przez badanego kwestionariuszami, o których mowa w § 16 ust. 4–6, rozstrzyga o możliwości kontynuowania badania.
2. W przypadku stwierdzenia braku przeciwwskazań do kontynuowania badania, przeprowadza się test stymulacyjny, którego celem jest w szczególności zapoznanie osoby badanej ze sposobem zachowania w trakcie trwania testu właściwego, a także sprawdzenie reaktywności osoby badanej.
§ 18
1. Po teście stymulacyjnym przeprowadza się testy właściwe.
2. Testy, o których mowa w ust. 1, przygotowuje przeprowadzający badanie.
3. Liczba testów właściwych oraz liczba i rodzaj pytań użytych w trakcie badania są uzależnione od informacji uzyskanych od badanego w trakcie trwania czynności badawczych, w tym zawartych w kwestionariuszach, o których mowa w § 16 ust. 5 i 6, oraz danych uzyskanych w trakcie badania.
§ 19
1. W przerwach między testami przeprowadzający badanie prowadzi z badanym rozmowy, w szczególności na temat jego samopoczucia, refleksji, skojarzeń oraz ewentualnych wątpliwości związanych z badaniem.
2. Badany, bez podawania przyczyn swojej decyzji, w każdym momencie ma prawo zrezygnować z dalszego udziału w badaniu.
3. Wzór pisemnej informacji sporządzanej przez przeprowadzającego badanie w przypadku, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 9 do wytycznych.
Rozdział 4
Szczegółowy zakres, tryb oraz szczegółowa metodyka przeprowadzania badań psychologicznych
§ 20
1. [3] Badanie psychologiczne przeprowadza się w systemie SYNAPS, o którym mowa w decyzji Komendanta Głównego Policji dotyczącej centralnego zbioru informacji o badaniach psychologicznych, testem psychologicznym zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Policji.
2. Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzane jest indywidualne lub grupowo przy pojedynczych stanowiskach komputerowych.
3. Badany zgłaszający się na badanie, o którym mowa w ust. 1, powinien być wypoczęty i wyspany.
§ 21
1. W specjalistycznej pracowni badań w czasie badania może przebywać tylko przeprowadzający badanie oraz jeden lub kilku badanych, jednak nie więcej niż liczba stanowisk komputerowych w tej pracowni.
2. Badanie przeprowadza się w atmosferze sprzyjającej rozwiązywaniu zadań testowych oraz w warunkach dających każdemu z badanych poczucie komfortu psychicznego, a także przekonanie, że zachowano wszelkie zasady ochrony poufności danych.
3. Na początku badania psycholog podaje instrukcję zawierającą ogólne informacje o jego przebiegu, a następnie każdy z badanych wypełnia pisemne oświadczenie, o którym mowa w § 16 ust. 4 wytycznych.
4. [4] (uchylony)
5. Dokładne instrukcje dotyczące poszczególnych zadań stanowią integralną część testu i generowane są automatycznie w trakcie badania.
§ 22
1. W przypadku wyrażenia przez badanego zgody na badanie przeprowadza się test, o którym mowa w § 20 ust. 1 wytycznych.
2. W trakcie wykonywania testu psycholog powinien być dostępny dla każdego z badanych.
§ 23
[5] 1. Test psychologiczny składa się z testu komputerowego, którego integralną częścią jest rozmowa.
2. Psycholog w trakcie rozmowy zbiera informacje dotyczące doświadczeń i opinii badanego, które są niezbędne do dokonania oceny jego predyspozycji, a także prowadzi obserwację zachowań badanego.
3. Psycholog dokumentuje przebieg rozmowy w arkuszu rozmowy, zamieszczonym w systemie SYNAPS.
4. Po zakończeniu rozmowy psycholog bez zbędnej zwłoki wprowadza do systemu SYNAPS wyniki rozmowy.
§ 24
[6] 1. Po przeprowadzonym badaniu psychologicznym sporządza się w systemie SYNAPS ocenę predyspozycji psychologicznych badanego, w ramach której wyniki uzyskane przez niego w badaniu dopasowywane są do profilu wymagań obowiązującego dla stanowiska służbowego lub dla komórki organizacyjnej, którego badanie dotyczyło.
2. Ocenę predyspozycji psychologicznych badanego sporządza psycholog przeprowadzający rozmowę, o której mowa w § 23 ust. 2, a w przypadku długotrwałej nieobecności tego psychologa, psycholog wyznaczony przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach psychologii.
3. Psycholog sporządzający ocenę predyspozycji psychologicznych badanego stosuje zapisy instrukcji dotyczącej przeprowadzania badania psychologicznego, w celu określenia predyspozycji intelektualnych i osobowościowych policjanta do służby na określonym stanowisku służbowym lub w określonej komórce organizacyjnej jednostki Policji, zamieszczonej w systemie SYNAPS.
4. Ocena predyspozycji psychologicznych badanego powinna być napisana językiem komunikatywnym, zwięzłym i odpowiadać celowi oraz zakresowi badania.
Rozdział 5
Szczegółowy tryb i warunki przeprowadzania testu sprawności fizycznej oraz wzory formularzy stosowanych w teście
§ 26
1. Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawie przeprowadzenia testu informuje wnioskodawcę o dacie i miejscu jego przeprowadzenia, a także o możliwości skierowania nie więcej niż dwóch przedstawicieli do obserwowania przebiegu testu.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przekazuje się w terminie umożliwiającym skierowanie na test obserwatorów.
3. Obserwatorami, o których mowa w ust. 1, mogą być osoby zgłoszone pisemnie przez wnioskodawcę najpóźniej w dniu przeprowadzania testu.
§ 27
1. Test poprzedza złożenie oświadczenia, o którym mowa w § 16 ust. 4 wytycznych, a w razie obecności lekarza – badanie lekarskie mające na celu ustalenie zdolności badanego w dniu przeprowadzania testu do ćwiczeń fizycznych, o których mowa w § 11 ust. 3 rozporządzenia.
2. Negatywny wynik badania lekarskiego, o którym mowa w ust. 1, może stanowić podstawę do uzasadnionej odmowy poddania się testowi w ustalonym terminie.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przeprowadzający test, po konsultacji z lekarzem, proponuje nowy termin przeprowadzenia testu.
4. Negatywny wynik badania lekarskiego przeprowadzonego w dniu wyznaczonym na drugi termin testu pozbawia w ogóle badanego możliwości przystąpienia do testu.
5. Wzór zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w § 11 ust. 4 rozporządzenia, określa załącznik nr 12 do wytycznych.
§ 28
1. Przeprowadzający test na 15 minut przed przystąpieniem do pierwszej próby prowadzi z badanymi rozgrzewkę.
2. Wyniki uzyskane w poszczególnych próbach przez badanego przeprowadzający test lub osoba przez niego upoważniona odnotowuje w karcie wyników poszczególnych prób testu.
3. Między poszczególnymi próbami powinna następować no najmniej 20-minutowa przerwa na odpoczynek badanego.
4. Wzór karty wyników poszczególnych prób testu określa załącznik nr 13 do wytycznych.
Rozdział 6
Opinia końcowa z badań lub testu oraz zasady, tryb i sposób prowadzenia dokumentacji z badań lub testu w formie elektronicznej
§ 29
1. Przeprowadzający badanie lub test niezwłocznie po ich zakończeniu sporządza opinie, końcową z badania lub testu.
2. W sporządzeniu opinii końcowej z badania psychologicznego wykorzystuje się ocenę, predyspozycji psychologicznych badanego, o której mowa w § 24 ust. 1 wytycznych.
3. W opinii, o której mowa w ust. 1, w części:
1) „Przebieg badania/testu” opis można zastąpić dołączoną kopią karty oceny predyspozycji psychologicznych badanego albo karty wyników poszczególnych prób testu sprawności fizycznej, wskazując to wpisem „patrz załącznik”;
2) „Wynik badania/testu” wpisuje się informacje wymienione w § 12 ust. 2 rozporządzenia.
4. Do opinii, o której mowa w ust. 1, przepis § 24 ust. 5 wytycznych stosuje się odpowiednio.
5. Wzór opinii końcowej z badania lub testu określa załącznik nr 14 do wytycznych.
Rozdział 7
Przepisy końcowe
§ 32
Wytyczne wchodzą w życie z dniem podpisania.
|
* niepublikowany.
Załączniki do wytycznych nr 1
Komendanta Głównego Policji
z dnia 27 kwietnia 2007 r.
Załącznik nr 1
WNIOSEK O ZARZĄDZENIE BADAŃ PSYCHOFIZJOLOGICZNYCH, PSYCHOLOGICZNYCH, TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
Załącznik nr 2
OŚWIADCZENIE
Załącznik nr 3
(uchylony)
Załącznik nr 4
WYPOSAŻENIE ORAZ SZCZEGÓŁOWE WARUNKI, JAKIE POWINNA SPEŁNIAĆ PRACOWNIA BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH [10]
1. Informacje ogólne
W Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz w komendach wojewódzkich (Komendzie Stołecznej) Policji powinny znajdować się pracownie do badań psychologicznych (wspólne dla badań zarządzanych w trybie art. 25 ust. 2 pkt 4 oraz art. 35a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji) – spełniające warunki określone w pkt 2 i 3.
2. Pomieszczenie przeznaczone na pracownię badań psychologicznych powinno, w miarę możliwości:
1) być usytuowane z dala od głównych ciągów komunikacyjnych w budynku oraz w sposób ograniczający do minimum wpływ bodźców zewnętrznych, zakłócających badanie;
2) mieć powierzchnię umożliwiającą swobodne poruszanie się badanym i przeprowadzającym badanie;
3) umożliwiać usytuowanie stanowisk komputerowych w ten sposób, aby niemożliwy był wgląd do sąsiednich monitorów; w przypadku trudności ze znalezieniem odpowiednio dużego pomieszczenia, stanowiska dla badających powinny być oddzielone parawanami;
4) mieć ściany pomalowane na barwy o łagodnym natężeniu (np. jasny beż) oraz wystrój ograniczony do minimum;
5) mieć zainstalowaną sygnalizację świetlną nad drzwiami wejściowymi od strony zewnętrznej z napisem „Nie wchodzić – trwa badanie”;
6) mieć podłogę wyłożoną miękką wykładziną oraz rozproszone oświetlenie;
7) zapewniać zasilanie awaryjne dla stanowisk komputerowych;
8) sąsiadować przez ścianę z pomieszczeniem biurowym zajmowanym przez osoby przeprowadzające badania – z możliwością przechodzenia między pomieszczeniami bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. W razie niemożności spełnienia tego warunku dopuszcza się usytuowanie pomieszczenia biurowego i pracowni w możliwie najmniejszej odległości między nimi.
3. Wyposażenie pracowni badań psychologicznych:
1) sprzęt:
a) biurko dla przeprowadzającego badanie,
b) krzesła obrotowe dla przeprowadzającego badanie oraz dla badanych,
c) stanowiska komputerowe dla badanych (komputer, klawiatura, mysz, ekran min. 17”),
d) drukarka laserowa sieciowa – 1 szt.,
e) kontener lub szafka,
f) wieszak na odzież,
g) kosz na odpadki,
h) zasłony oraz żaluzje okienne, ewentualnie tylko żaluzje okienne (verticale),
i) klimatyzator;
2) wszystkie stanowiska komputerowe powinny być odpowiednio skonfigurowane i umożliwiać połączenie z systemem SYNAPS.
Załącznik nr 5
WYPOSAŻENIE ORAZ SZCZEGÓŁOWE WARUNKI, JAKIE POWINNO SPEŁNIAĆ POMIESZCZENIE BIUROWE DLA PRZEPROWADZAJĄCYCH BADANIA PSYCHOFIZJOLOGICZNE, PSYCHOLOGICZNE ORAZ TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
W zależności od warunków lokalowych komendy Policji pomieszczenie biurowe powinno stanowić miejsce pracy lub służby dla 1–3 osób (policjantów lub pracowników Policji) przeprowadzających badania lub test sprawności fizycznej. Pomieszczenie powinni zajmować specjaliści prowadzący ten sam rodzaj badań.
1) Pomieszczenie biurowe powinno:
a) posiadać powierzchnie, zapewniającą odpowiednie warunki pracy/służby przeprowadzającym badania lub test sprawności fizycznej,
b) być usytuowane jak najbliżej specjalistycznej pracowni badań, najlepiej w bezpośrednim jej sąsiedztwie,
c) mieć podłogę, wyłożoną miękką wykładziną oraz rozproszone oświetlenie – nie dające cieni,
d) posiadać zasilanie awaryjne dla stanowisk komputerowych;
2) Wyposażenie pomieszczenia biurowego dla 2 przeprowadzających badania lub test sprawności fizycznej:
a) sprzęt i wyposażenie kwatermistrzowskie:
– biurka drewniane | – 2 szt. |
– krzesła obrotowe | – 2 szt. |
– stanowisko komputerowe | – 2 szt. |
– szafa ubraniowa | – 1 szt. |
– regał witryna | – 1 szt. |
– kontener dwudrzwiowy /szafka | – 1 szt. |
– szafa metalowa | – 1 szt. |
– stolik okolicznościowy | – 1 szt. |
– fotel | – 2 szt. |
– lampka na biurko | – 2 szt. |
– kosz na odpadki | – 1 szt. |
– niszczarka do papieru | – 1 szt. |
– firana, zasłony oraz żaluzje okienne, ewentualnie tylko żaluzje okienne (verticale), |
b) dodatkowe wyposażenie:
– aparat telefoniczny | – 2 szt. |
– zestaw komputerowy* | – 2 zest. |
– (komputer, klawiatura, mysz, monitor z ekranem ciekłokrystalicznym min. 17”, drukarka**); |
* – komputery w pomieszczeniu biurowym powinny być wpięte do sieci, w której pracują komputery istniejącej bazy danych CRDK oraz wyposażone w czytnik identyfikujący użytkownika,
** – w przypadku pomieszczenia biurowego dla przeprowadzających badania psychofizjologiczne jedna drukarka może pochodzić z zestawu wariograficznego,
3) Warunki oraz wyposażenie pomieszczenia biurowego kierownika komórki właściwej w sprawie przeprowadzania badań psychofizjologicznych oraz sekretariatu, a także kierownika komórki właściwej w sprawie przeprowadzania badań psychologicznych powinno spełniać standardy obowiązujące dla tego rodzaju pomieszczeń w komendach Policji.
Załącznik nr 7
KWESTIONARIUSZ OSOBOWY
Załącznik nr 9
INFORMACJA O REZYGNACJI OSOBY BADANEJ Z DALSZEGO UDZIAŁU W BADANIU PSYCHOFIZJOLOGICZNYM
Załącznik nr 10
(uchylony) [12]
Załącznik nr 11
(uchylony) [13]
Załącznik nr 12
ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE
Załącznik nr 13
KARTA WYNIKÓW POSZCZEGÓLNYCH PRÓB TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
Załącznik nr 14
OPINIA KOŃCOWA
Z BADANIA PSYCHOFIZJOLOGICZNEGO, BADANIA PSYCHOLOGICZNEGO, TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
[1] Tytuł wytycznych w brzmieniu ustalonym przez obwieszczenie Komendanta Głównego Policji z dnia 25 lipca 2014 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.KGP. poz. 51). Zmiana weszła w życie 28 lipca 2014 r.
[2] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[3] § 20 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[4] § 21 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 3 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[5] § 23 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[6] § 24 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[7] § 25 uchylony przez § 1 pkt 6 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[8] § 30 uchylony przez § 1 pkt 7 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[9] § 31 uchylony przez § 1 pkt 7 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[10] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[11] Załącznik nr 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[12] Załącznik nr 10 uchylony przez § 1 pkt 9 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
[13] Załącznik nr 11 uchylony przez § 1 pkt 9 wytycznych nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 stycznia 2021 r. zmieniających wytyczne w sprawie przeprowadzania w Policji badań psychofizjologicznych, psychologicznych oraz testu sprawności fizycznej, o których mowa w art. 35a ustawy o Policji (Dz.U.KGP. poz. 7). Zmiana weszła w życie 23 stycznia 2021 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00