Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2004 nr 10 poz. 51
Wersja archiwalna od 2004-06-01 do 2007-04-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2004 nr 10 poz. 51
Wersja archiwalna od 2004-06-01 do 2007-04-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA NR 192 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 28 maja 2004 r.

w sprawie założenia oraz zasad prowadzenia centralnego zbioru informacji dla potrzeb analizy kryminalnej

Na podstawie § 18 ust. 1 zarządzenia nr 6 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie uzyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania przez Policję informacji oraz sposobów zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji (Dz. Urz. KGP Nr 8, poz. 44 oraz z 2003 r. Nr 9, poz. 47) postanawiam, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1

Polecam założyć i prowadzić w Zarządzie Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji wyodrębniony informatyczny centralny zbiór informacji dla potrzeb analizy kryminalnej o nazwie System Meldunku Informacyjnego, zwany dalej SMI. Przez użyte w decyzji określenia należy rozumieć:

1) gromadzenie informacji – wprowadzanie informacji do SMI,

2) informacja – wszelkiego rodzaju dane o dowolnym stopniu wiarygodności, w tym dane osobowe, pochodzące z jakichkolwiek źródeł – w szczególności uzyskane w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych, oceniane jako potencjalnie użyteczne wykrywczo lub dowodowo w zakresie zwalczania przestępczości,

3) udostępnianie informacji – przekazywanie informacji z SMI w formie wydruku tekstowego lub graficznego,

4) podzbiór tematyczny – wyróżniony w SMI zestaw informacji,

5) stacja SMI – stanowisko komputerowe umożliwiające dostęp do SMI,

6) zapytanie – wniosek o udzielenie informacji z SMI.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2

1. W SMI gromadzi się i przetwarza uzyskane przez policjantów w trakcie wykonywania czynności służbowych, a w szczególności czynności operacyjno-rozpoznawczych, wszelkie jawne oraz zastrzeżone i poufne informacje, mogące przyczynić się do wykrycia przestępstw i ustalenia ich sprawców, rozpoznania struktur organizacyjnych przestępczości oraz metod popełniania przestępstw, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Metody przetwarzania informacji zgromadzonych w SMI zostaną określone w odrębnych przepisach.

3. Wprowadzenie informacji do SMI zawiesza się, jeżeli zachodzi obawa, że mogłoby to uniemożliwić lub poważnie utrudnić efektywną realizacje bieżących przedsięwzięć lub czynności służbowych – do czasu ustania przyczyn uzasadniających taką obawę.

4. Zasady ochrony informacji niejawnych przetwarzanych w SMI określa dokumentacja szczególnych wymagań bezpieczeństwa i procedur bezpiecznej eksploatacji sporządzana w sposób określony w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3

1. Naczelnika Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji wyznaczam i upoważniam do wykonywania funkcji administratora danych w zakresie objętym niniejszą decyzją.

2. Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji jest obowiązany zapewniać niezawodne funkcjonowanie SMI pod względem technicznym oraz stanu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4

1. Decyzje o wprowadzeniu informacji do SMI podejmują:

1) w Komendzie Głównej Policji i komendach wojewódzkich Policji – kierownicy komórek organizacyjnych służby kryminalnej, śledczej i prewencyjnej,

2) w komendach powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji – komendanci.

2. Kierownicy komórek organizacyjnych i komendanci, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić podległych policjantów do podejmowania decyzji o wprowadzeniu informacji do SMI.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5

1. Informacje, odpowiadające kryteriom ustalonym w § 2 ust. 1, w celu wprowadzenia do SMI opisuje się na formularzach sporządzonych według wzoru meldunku informacyjnego, określonego w załączniku nr 1 do Instrukcji pracy operacyjnej Policji, stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 16/pf Komendanta Głównego Policji z dnia 4 września 2002 r. w sprawie metod prowadzenia przez Policję współpracy z osobowymi źródłami informacji, obserwacji i wykorzystywania obiektów specjalnych oraz form wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

2. Do SMI wprowadza się również informacje zawarte w zapytaniach wraz z danymi identyfikującymi komórkę organizacyjną Policji, policjanta przekazującego zapytanie oraz numerem sprawy.

3. Informacje do SMI wprowadza się wyłącznie w komórkach organizacyjnych jednostek Policji posiadających stacje SMI.

4. Po wprowadzeniu informacji do SMI meldunek informacyjny zwraca się do przekazującej jednostki Policji z adnotacją, określającą datę wprowadzenia informacji oraz stopień, imię i nazwisko osoby wprowadzającej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6

1. Informacje gromadzone w SMI grupuje się w następujące podzbiory tematyczne:

1) „Adres” – podzbiór informacji identyfikujących miejsca,

2) „Archiwum” – podzbiór informacji uznanych za błędnie lub ponownie wprowadzone albo zweryfikowanych jako nieprawdziwe,

3) „Dokument” – podzbiór informacji identyfikujących dokumenty,

4) „Firma” – podzbiór informacji identyfikujących przedsiębiorców, instytucje, szkoły, organizacje lub inne podmioty niebędące osobami fizycznymi,

5) „Konto” – podzbiór informacji identyfikujących rachunki w bankach lub innych instytucjach finansowych, dokumentujące przepływ środków pieniężnych lub innych środków kapitałowych,

6) „Meldunek Informacyjny” – podzbiór informacji źródłowych tworzony z informacji umieszczonych na formularzu, o którym mowa § 5 ust. 1.

7) „Osoba” – podzbiór informacji identyfikujących osoby fizyczne i określających: imiona, nazwisko, płeć, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, narodowość, pseudonim, numer PESEL, numer KSIP, numer NIP oraz numer dokumentu tożsamości,

8) „Pojazd” – podzbiór informacji identyfikujących pojazdy mechaniczne lub inne pojazdy albo ich części składowe,

9) „Sprawa” – podzbiory informacji dotyczących poszczególnych czynów karalnych lub innych zdarzeń, specyficznych metod działalności przestępczej, aktywności przestępczej grup zorganizowanych albo innych zagadnień uznanych za istotne w zakresie analizy kryminalnej,

10) „Telefon” – podzbiór informacji identyfikujących numery i abonentów telefonów, urządzeń telekopiowych, adresy (konta) poczty elektronicznej lub inne adresy albo numery pozostałych urządzeń wykorzystywanych do przekazu informacji,

11) „Zdarzenie” – podzbiór informacji identyfikujących rodzaje zdarzeń oraz ich umiejscowienie w czasie.

2. Podzbiory wymienione w ust. 1 pkt 1, 3–5, 7–8 oraz 10–11 tworzy się sukcesywnie w zakresie, wynikającym z analizy i oceny kolejnych informacji wprowadzonych do SMI.

3. Każdy z podzbiorów wymienionych w ust. 1 pkt 9 tworzy się na podstawie decyzji naczelnika Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji, wydawanej z urzędu lub na wniosek kierownika komórki organizacyjnej albo komendanta, o których mowa w § 4 ust. 1.

4. Naczelnik Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji dokonuje systematycznej weryfikacji informacji zgromadzonych w podzbiorze wymienionym w ust. 1 pkt 2, usuwając dane zbędne oraz nieprzydatne w zakresie analizy kryminalnej. Informacje stanowiące dane osobowe weryfikowane są nie rzadziej, niż co 5 lat od daty ich wprowadzenia do SMI. Usunięcie informacji może również nastąpić w każdym czasie na wniosek wprowadzającego.

5. O usunięciu informacji z SMI powiadamia się komórkę organizacyjną lub jednostkę Policji, która wprowadziła informację.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7

1. Każda informacja wprowadzona do SMI jest oznaczana niepowtarzalnym numerem ewidencyjnym.

2. Każda informacja wprowadzona do SMI jest uzupełniana o następujące dane:

1) data wprowadzenia i numer kadrowy osoby wprowadzającej informację,

2) data modyfikacji informacji w podzbiorze tematycznym, jeżeli tego dokonano, i numer kadrowy osoby modyfikującej informację z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Modyfikacji nie podlegają informacje zgromadzone w podzbiorze, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 6.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8

1. Informacje zgromadzone w SMI udostępnia się w odpowiedzi na pisemne zapytanie kierowników komórek organizacyjnych i komendantów wymienionych w § 4 ust 1.

2. Informacjom udostępnianym z SMI nadaje się klauzule tajności identyczne z klauzulami tajności nadanymi meldunkom informacyjnym lub zapytaniom.

3. Zapytanie powinno zawierać przynajmniej następujące dane:

1) informacje identyfikujące obiekt będący przedmiotem zapytania,

2) nazwę i siedzibę zapytującej komórki organizacyjnej Policji oraz numer sprawy, w związku z którą nastąpiło zapytanie,

3) stopień, imię i nazwisko oraz numer kadrowy sporządzającego zapytanie policjanta lub pracownika Policji.

4. Zapytania przekazuje się do właściwych miejscowo komórek organizacyjnych do spraw analizy kryminalnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9

1. Zapytania sporządza się na formularzach Pkr-1A, Pkr-1B i Pkr-1C, których wzory określa § 81 pkt 1 Instrukcji o szczegółowych zasadach prowadzenia zbiorów informacji o zdarzeniach, osobach, podmiotach, miejscach i przedmiotach uzyskanych przez Policję podczas realizacji zadań oraz wzory dokumentów w tych sprawach, stanowiącej załącznik nr 3 do zarządzenia nr 6 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie uzyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania przez Policję informacji oraz sposobów zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji (Dz. Urz. KGP Nr 8, poz. 44 oraz z 2003 r. Nr 9, poz. 47).

2. Kierownicy komórek organizacyjnych i komendanci wymienieni w § 4 ust. 1 mogą zastrzec powiadamianie ich przez czas określony lub do odwołania o zapytaniach, dotyczących określonej informacji wprowadzonej do SMI. Zastrzeżenie takie, zwane dalej „zastrzeżeniem koordynacyjnym”, wnosi się w formie odpowiedniej adnotacji w meldunku informacyjnym.

3. Zastrzeżenie koordynacyjne powoduje, że zgłaszający zastrzeżenie jest powiadamiany o każdym przypadku sprawdzenia dotyczącego informacji objętej zastrzeżeniem, z wyjątkiem sprawdzeń dokonywanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

4. Naczelnik Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji zastosuje odpowiednie rozwiązania, zapewniające powiadamianie wnoszących zastrzeżenia koordynacyjne o każdym zapytaniu w zakresie objętym zastrzeżeniami – niezwłocznie po otrzymaniu takiego zapytania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10

1. Dostęp do informacji zgromadzonych w SMI jest realizowany wyłącznie poprzez stacje SMI.

2. Naczelnik Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji jest obowiązany dostosować zakres dostępu, o którym mowa w ust. 1, do rodzaju czynności służbowych wykonywanych przez poszczególnych użytkowników SMI.

3. W przypadku policjantów i pracowników Policji pełniących służbę i zatrudnionych w komórkach organizacyjnych do spraw analizy kryminalnej zakres dostępu, o którym mowa w ust. 1, określa naczelnik Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji na wniosek kierowników tych komórek.

4. W przypadku osób wprowadzających informacje do SMI zakres dostępu, o którym mowa w ust. 1, ogranicza się do możliwości sprawdzenia, czy wprowadzana informacja znajduje się już w SMI.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11

1. Naczelnik Zarządu Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji może przeprowadzić kontrolę dostępu do informacji i wykorzystania zasobów SMI.

2. Kontrola, o której mowa w ust. 1, może być przeprowadzona również na wniosek komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji lub kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji. Wnioskujący o przeprowadzenie kontroli otrzymuje w szczególności wykaz informacji, do których miał dostęp wskazany we wniosku policjant lub pracownik Policji, albo wykaz policjantów lub pracowników Policji, którzy mieli dostęp do wskazanej we wniosku informacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12

Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2004 r.

Komendant Główny Policji

nadinsp. Leszek Szreder

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00