Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2007-02-05
Wersja aktualna od 2007-02-05
obowiązujący
DECYZJA NR 163 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 7 lipca 2003 r.
w sprawie warunków i trybu przyznawania świadczeń ze środków pieniężnych przekazanych z Funduszu Prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie S.A. dla policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji
(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2007 r., Nr 3, poz. 18) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie § 5 ust. 4 zarządzenia Nr 22 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 listopada 2001 r. oraz § 8 ust. 4 Porozumienia z dnia 6 marca 1998 r. zawartego pomiędzy Komendą Główną Policji a Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie S.A. w sprawie grupowego ubezpieczenia pracowniczego typ „P” wraz z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek ciężkiej choroby, grupowego ubezpieczenia na życie typ „Życie” wraz z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek ciężkiej choroby oraz grupowego ubezpieczenia emerytalnego „Pogodna Jesień” funkcjonariuszy Policji oraz pracowników komend i innych jednostek organizacyjnych, w których funkcjonariusze i pracownicy pozostają na zaopatrzeniu finansowym Policji oraz § 2 ust. 4 Porozumienia o współpracy w ramach Programu Ubezpieczeniowego Policja 2001 z dnia 17 października 2001 r. zawartego między Komendą Główną Policji a Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie S.A. postanawiam, co następuje:
I. Postanowienia wstępne
§ 1
[1] Powołuję Komisję w składzie:
1) [2] Przewodniczący - podinsp. Katarzyna Gnyp;
2) Członkowie Komisji:
a) kom. Marek Osiejewski – Wiceprzewodniczący – Skarbnik Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów,
b) nadkom. Andrzej Trawczyński – członek Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów,
c) Michał Ćwieka – Przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji,
d) Józef Ćwikliński – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji z siedzibą w Katowicach,
e) Krzysztof Kośla – Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego ZZPC MSWiA – Przewodniczący ds. pracowników Policji.
§ 2
Do zadań Komisji należy opiniowanie wniosków w sprawie przyznawania świadczeń ze środków pieniężnych przekazanych z Funduszu Prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń policjantom i pracownikom jednostek organizacyjnych Policji.
§ 3
Pracami Komisji kieruje jej Przewodniczący.
§ 4
Komisja odbywa posiedzenia raz w miesiącu. Posiedzenia zwołuje Przewodniczący, informując członków Komisji o ich terminie z tygodniowym wyprzedzeniem.
§ 5
Komisja rozpatruje wnioski o przyznanie świadczeń przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej dwóch członków Komisji.
§ 6
W razie niemożności wzięcia udziału w pracach Komisji przez osoby wymienione w § 1, Dyrektor Biura Finansów KGP oraz Przewodniczący organizacji związków zawodowych określonych w niniejszej decyzji, mogą na piśmie, każdy w zakresie swojej właściwości, udzielić pełnomocnictwa odpowiednio podległym policjantom lub pracownikom oraz innym członkom organizacji związkowych do uczestnictwa w posiedzeniu Komisji w zastępstwie członków Komisji.
II. Zasady przyznawania świadczeń
§ 7
Świadczenia przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, kierownika jednostki organizacyjnej Policji lub właściwej organizacji związkowej.
§ 8
Wniosek o przyznanie świadczeń powinien być umotywowany i zawierać:
1) informacje potwierdzające fakty w nim opisane (np. kserokopie dokumentacji medycznej, kopie rachunków na leczenie, itp.),
2) informacje dotyczące sytuacji materialnej i rodzinnej, tj. wysokości uposażenia/wynagrodzenia, zarobków współmałżonka, wieku i ilości dzieci,
3) informacje potwierdzające fakt ubezpieczenia policjanta lub pracownika w ramach grupowego ubezpieczenia funkcjonariuszy i pracowników Policji w PZU ze wskazaniem, czy ubezpieczenie zostało zawarte w ramach „Programu Policja 2001”, czy też na podstawie Porozumienia z dnia 6 marca 1998 r.,
4) opinię kierownika jednostki organizacyjnej Policji zatrudniającej wnioskodawcę.
§ 9
Przyznanie świadczeń, o których mowa w § 2, ma charakter uznaniowy.
III. Tryb postępowania
§ 10
Wnioski o przyznanie świadczenia należy kierować do Biura Finansów KGP. Kancelaria Biura Finansów KGP rejestruje wnioski w odpowiednim dzienniku ewidencyjnym według kolejności ich wpływu i kieruje do rozpatrzenia przez Komisję.
§ 11
1. Komisja po zapoznaniu się z treścią wniosku, wydaje na piśmie opinię co do sposobu załatwienia sprawy, w szczególności proponując wysokość świadczenia.
2. W razie rozbieżności ocen o treści opinii decyduje głosowanie. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§ 12
Dokument, o którym mowa w § 11 ust. 1, Przewodniczący Komisji przekazuje Dyrektorowi Biura Finansów KGP, który przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji do akceptacji.
§ 13
W przypadkach nagłych lub uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, Komendant Główny Policji może podjąć decyzję o przyznaniu świadczenia z pominięciem trybu postępowania określonego w § 10–12.
§ 14
Zatwierdzony przez Komendanta Głównego Policji wniosek, przekazywany jest do Biura Finansów KGP w celu realizacji przyznanych świadczeń.
§ 15
Komisja prowadzi ewidencję przyznanych świadczeń, łącznie z przyznanymi w trybie, o którym mowa w § 13.
IV. Postanowienie końcowe
§ 16
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
[1] Tytuł decyzji w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 decyzji nr 393 Komendanta Głównego Policji z dnia 6 września 2004 r. zmieniającej decyzję w sprawie warunków i trybu przyznawania świadczeń ze środków pieniężnych przekazanych z Funduszu Prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń dla policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji (Dz.U.KGP. Nr 17, poz. 114). Zmiana weszła w życie 6 września 2004 r.
[2] § 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 decyzji nr 71 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 lutego 2007 r. zmieniającej decyzję w sprawie warunków i trybu przyznawania świadczeń ze środków pieniężnych przekazanych z Funduszu Prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie S.A. dla policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji (Dz.U.KGP. Nr 3, poz. 18). Zmiana weszła w życie 5 lutego 2007 r.