Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-04-14
Wersja aktualna od 2023-04-14
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 1 marca 2023 r.
w sprawie powołania komisji opiniującej wnioski o udzielenie pomocy socjalnej dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury
(ostatnia zmiana: DUMKiDN. z 2023 r., poz. 27)
Na podstawie art. 87 ust. 1 i 4 pkt 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227) w związku z § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 27 września 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz. U. z 2021 r. poz. 2319) zarządza się, co następuje:
§ 1. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwanym dalej „Ministerstwem", powołuje się Komisję opiniującą wnioski o udzielenie pomocy socjalnej dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury, zwaną dalej „Komisją".
§ 2. Do zadań Komisji należy analiza i ocena wniosków o udzielenie pomocy socjalnej dla twórców lub artystów z Funduszu Promocji Kultury, ustalenie listy osób rekomendowanych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwanego dalej „Ministrem", do udzielenia pomocy socjalnej oraz opiniowanie jej wysokości.
§ 3. Komisja wykonuje zadania, o których mowa w § 2, na posiedzeniach. Poza posiedzeniami komisja może podejmować rozstrzygnięcia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia treści stanowiska przez jej członków (tryb obiegowy) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
§ 4. 1. W skład Komisji wchodzą:
1) przewodniczący - Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa;
2) członkowie:
a) przedstawiciel Departamentu Mecenatu Państwa,
b) przedstawiciel Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu,
c) przedstawiciel Departamentu Narodowych Instytucji Kultury,
d) przedstawiciel Gabinetu Politycznego Ministra.
2. Przewodniczący Komisji może powołać do dwóch sekretarzy Komisji spośród pracowników Departamentu Mecenatu Państwa. Sekretarz nie jest członkiem Komisji i nie bierze udziału w głosowaniach Komisji.
§ 5. 1. Przewodniczący Komisji kieruje pracami Komisji.
2. Do obowiązków Przewodniczącego należy:
1) prowadzenie posiedzeń;
2) poddawanie wniosków pod głosowanie;
3) podpisywanie protokołów z posiedzeń;
4) rozstrzyganie kwestii spornych.
3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Komisji jego zadania wykonuje osoba wskazana przez Przewodniczącego Komisji spośród pracowników Departamentu Mecenatu Państwa.
§ 6. 1. Posiedzenia Komisji odbywają się w siedzibie Ministerstwa albo poza siedzibą Ministerstwa.
2. Posiedzenia Komisji mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
3. Środki komunikacji elektronicznej powinny zapewniać:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą członkom Komisji wypowiadanie się w czasie jej posiedzenia.
§ 7. 1. Członkowie Komisji otrzymują zaproszenia oraz materiały na posiedzenie Komisji co najmniej 5 dni przed planowanym terminem obrad.
2. Za skuteczne przekazanie materiałów i zaproszeń na posiedzenie Komisji uznaje się również dostarczenie dokumentów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
§ 8. Do obowiązków sekretarzy Komisji należy:
1) zawiadamianie o terminach posiedzeń Komisji i porządku obrad;
2) organizowanie spraw proceduralnych, w tym przygotowanie i dostarczenie wniosków do oceny i analizy przez członków Komisji;
3) sporządzanie protokołów z posiedzeń i przedstawianie ich do podpisu Przewodniczącemu Komisji.
§ 9. 1. Członkowie Komisji dokonują oceny dorobku twórczego lub artystycznego wnioskodawcy.
2. Członkowie Komisji weryfikują czy opisana i uzasadniona we wniosku sytuacja materialna wnioskodawcy faktycznie uzasadnia udzielenie mu wsparcia o charakterze socjalnym.
3. Członkowie Komisji na podstawie dokonanej oceny rekomendują Ministrowi wniosek o udzielenie wsparcia w postaci wypłaty pomocy socjalnej albo odmowy wypłaty pomocy socjalnej.
4. [1] Rozstrzygnięcia Komisji są podejmowane zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego Komisji lub w przypadku jego nieobecności osoby, o której mowa w § 5 ust. 3.
5. Członek komisji nie bierze udziału w ocenie wniosku o udzielenie wsparcia w postaci pomocy socjalnej w przypadku, gdy pozostaje on z wnioskodawcą w stosunku podległości służbowej, innym stosunku prawnym, który może mieć wpływ na wykonywanie jego praw i obowiązków lub jest małżonkiem, krewnym lub inną osobą bliską dla wnioskodawcy.
6. Z tytułu uczestnictwa w pracach Komisji, jej Przewodniczącemu, sekretarzom oraz członkom nie przysługuje wynagrodzenie.
§ 10. Pomoc socjalna przyznawana jest decyzją Ministra, po zapoznaniu z rekomendacjami Komisji.
§ 11. Decyzja o przyznaniu albo nieprzyznaniu pomocy socjalnej ma charakter ostateczny i nie przysługuje od niej odwołanie.
§ 12. Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji zapewnia Departament Mecenatu Państwa.
§ 13. Traci moc zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie powołania komisji opiniującej wnioski o udzielenie pomocy socjalnej dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury (Dz. Urz. MKiDN poz. 73 oraz z 2020 r. poz. 17).
§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1951).
[1] § 9 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 kwietnia 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania komisji opiniującej wnioski o udzielenie pomocy socjalnej dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury (Dz.Urz.MKiDN. poz. 27). Zmiana weszła w życie 14 kwietnia 2023 r.