Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-04-01 do 2022-03-19
Wersja archiwalna od 2014-04-01 do 2022-03-19
archiwalny
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 1 kwietnia 2014 r.
w sprawie wytycznych dotyczących zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej dokonywanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowane
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, w części dotyczącej wyłączenia zamawiania niektórych dostaw i usług ze stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 poz. 907, z późn. zm.2)), zwanej dalej „ustawą”, na podstawie dodawanego art. 4 pkt 8b ustawy, zobowiązuję kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanych do wprowadzenia w terminie do dnia 31 maja 2014 r. regulaminów udzielania zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej o wartościach pomiędzy wyrażoną w złotych równowartością kwoty 30 000 euro a kwotą określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.
2. Podstawowe reguły sporządzania regulaminów, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 2. 1. W związku z uchwaleniem zmian w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406), polegających na wprowadzeniu nowych obowiązków informacyjnych wynikających z dodawanego rozdziału 4a „Udzielanie zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej”, zobowiązuję kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanych do wprowadzenia w terminie do dnia 30 kwietnia 2014 r. na swoich stronach podmiotowych w Biuletynie Informacji Publicznej zakładki, w której zamieszczane będą dane i informacje podlegające ogłoszeniu, zgodnie z nowymi przepisami.
2. W zakładce, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się ogłoszenia:
1) o udzielanym zamówieniu zawierające co najmniej wskazanie:
a) nazwy i adresu zamawiającego,
b) podstawy prawnej zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu,
c) nazwy postępowania nadanej przez zamawiającego,
d) przedmiotu zamówienia;
2) o udzielonym zamówieniu zawierające co najmniej wskazanie:
a) nazwy i adresu zamawiającego,
b) podstawy prawnej zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia,
c) nazwy postępowania nadanej przez zamawiającego,
d) nazwy (firmy) albo imienia i nazwiska wykonawcy, z którym zawarto umowę o wykonanie zamówienia albo informację o nieudzieleniu zamówienia i jego przyczynach.
§ 3. 1. Zobowiązuję kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanych do składania Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawozdań o zamówieniach na dostawy lub usługi:
1) z zakresu działalności kulturalnej o wartościach, o których mowa w § 1 ust. 1, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do zarządzenia, albo informacji o braku udzielania takich zamówień;
2) o wartościach równych albo wyższych niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do zarządzenia, albo informacji o braku udzielania takich zamówień.
2. W przypadku szkół i placówek artystycznych, dla których organem prowadzącym jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiorcze sprawozdanie składa Centrum Edukacji Artystycznej.
3. Sprawozdania składa się za rok kalendarzowy w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczą sprawozdania, za pośrednictwem dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawującego nadzór merytoryczny nad jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanymi według właściwości przedmiotowej departamentów określonej w Regulaminie Organizacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
§ 4. 1. Dyrektorzy, o których mowa w § 3 ust. 3, obowiązani są do:
1) analizy złożonych sprawozdań, o których mowa w § 3 ust. 1, celem sporządzenia zbiorczego sprawozdania;
2) informowania Biura Audytu Wewnętrznego i Kontroli o ewentualnych nieprawidłowościach w danych umieszczonych w sprawozdaniu lub w zastosowaniu przez kierownika jednostki organizacyjnej wyłączenia, o którym mowa w art. 4 pkt 8b ustawy, celem przeprowadzenia kontroli;
3) informowania Departamentu Legislacyjnego o ewentualnych problemach ze stosowaniem wyłączenia, o którym mowa w art. 4 pkt 8b ustawy, celem wystąpienia do Urzędu Zamówień Publicznych o wytyczne ujednolicające praktykę stosowania przepisów prawa dotyczącą udzielania zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej.
2. Zbiorcze sprawozdanie dyrektorzy, o których mowa w § 3 ust. 3, przekazują Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nadzorującym kierowane przez nich komórki organizacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego członkom kierownictwa w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
3. Zbiorcze sprawozdanie sporządza się na podstawie:
1) analizy sprawozdań, o której mowa w ust. 1 pkt 1;
2) wyników kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2, o ile taka kontrola została przeprowadzona.
4. Zbiorcze sprawozdanie zawiera informacje o:
1) terminach zamieszczania ogłoszeń, o których mowa w § 2 ust. 2, w Biuletynie Informacji Publicznej;
2) rodzajach zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej, których dotyczyły wyłączenia na podstawie art. 4 ust. 8b ustawy, z podziałem na następujące kategorie:
a) wystawy, koncerty, konkursy, festiwale, widowiska, spektakle teatralne,
b) przedsięwzięcia z zakresu edukacji kulturalnej,
c) gromadzenie materiałów bibliotecznych,
d) gromadzenie muzealiów;
3) łącznej wartości zamówień dla poszczególnych rodzajów dostaw lub usług z zakresu działalności kulturalnej, których dotyczyły wyłączenia na podstawie art. 4 ust. 8b ustawy, z podziałem na kategorie, o których mowa w pkt 2;
4) najniższej, średniej i najwyższej wartości zamówienia dla poszczególnych rodzajów dostaw lub usług z zakresu działalności kulturalnej, których dotyczyły wyłączenia na podstawie art. 4 ust. 8b ustawy, z podziałem na kategorie, o których mowa w pkt 2;
5) rodzajach zamówień na dostawy lub usługi o wartościach równych albo wyższych niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy;
6) trybach udzielanych zamówień, o których mowa w pkt 5;
7) łącznej wartości zamówień, o których mowa w pkt 5;
8) najniższej, średniej i najwyższej wartości zamówienia, o której mowa w pkt 5;
9) wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
§ 5. 1. Nadzór nad przestrzeganiem zarządzenia w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawują dyrektorzy tych komórek organizacyjnych.
2. Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są obowiązani do zapoznania z treścią zarządzenia podległych im pracowników oraz kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanych.
§ 6. Kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub przez niego nadzorowanych złożą informację o wykonaniu obowiązków, o których mowa w § 1 i 2, w terminie do dnia 31 maja 2014 r.
§ 7. Pierwsze sprawozdanie, o którym mowa w § 3 ust. 1 oraz § 4 ust. 1 pkt 1, składane jest za 2014 r.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: B. Zdrojewski
|
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 248, poz. 1482).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 984, 1047 i 1473.
Załącznik do zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 1 kwietnia 2014 r. (poz. 19)
Załącznik nr 1
Podstawowe reguły sporządzania regulaminów udzielania zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej o wartościach pomiędzy wyrażoną w złotych równowartością kwoty 30 000 euro a kwotą określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2013 r. poz. 907, z późn. zm.)
1. Regulaminy udzielania zamówień sporządza się z uwzględnieniem następujących zasad:
1) przejrzystości postępowań o udzielenie zamówienia;
2) równego traktowania podmiotów zainteresowanych wykonaniem zamówienia;
3) dostosowania postępowania o udzielenie zamówienia do specyfiki dostawy lub usługi będącej przedmiotem zamówienia;
4) uzyskania zamówienia najlepszej jakości za daną cenę;
5) celowości, oszczędności i racjonalności dokonywanych wydatków.
2. Realizacji zasad wymienionych w pkt 1 służy w szczególności:
1) dokonywanie zamówień w sposób zaplanowany co najmniej w ramach przedsięwzięcia z zakresu działalności kulturalnej uzasadniającego wyłączenie stosowania ustawy;
2) przewidzenie niekonkurencyjnego trybu postępowania o udzielenie zamówienia, w szczególności w odniesieniu do dostaw i usług z zakresu działalności twórczej lub artystycznej albo związanych z prawami wyłącznymi podmiotu zainteresowanego wykonaniem zamówienia;
3) przewidzenie co najmniej jednego konkurencyjnego trybu postępowania o udzielenie zamówienia, w ramach którego dopuszcza się do udziału więcej niż jednego potencjalnego wykonawcę, w przypadku gdy jest to możliwe ze względu na przedmiot zamówienia;
4) dokumentowanie przebiegu poszczególnych postępowań: konkurencyjnych i niekonkurencyjnych, w tym uzasadnienia dla dokonania zamówienia na podstawie art. 4 pkt 8b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych oraz wyboru określonego trybu postępowania;
5) zabezpieczenie należytego wykonania zamówienia, np. poprzez stosowanie następujących instrumentów prawnych:
a) wadium,
b) kar umownych za nienależyte wykonanie zamówienia, w tym opóźnienia w działaniach wykonawcy,
c) możliwości odstąpienia od umowy, w szczególności w razie zwłoki w działaniach wykonawcy albo uporczywego nienależytego wykonywania zamówienia;
6) zamieszczania w umowach o wykonanie dostawy lub usługi będącej przedmiotem zamówienia klauzul dopuszczających zmianę treści umowy, w szczególności w zakresie dopuszczalnej przepisami prawa zmiany przedmiotu zamówienia lub terminu jego realizacji na skutek nadzwyczajnej zmiany okoliczności;
7) wyłączenia od prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia osób pozostających z podmiotem zainteresowanym wykonaniem zamówienia w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób.
Załącznik nr 2
WZÓR – SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE ZAMÓWIEŃ NA DOSTAWY LUB USŁUGI Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ Z ZASTOSOWANIEM WYŁĄCZEŃ NA PODSTAWIE ZMIENIANEGO ART. 4 PKT 8B USTAWY Z DNIA 29 STYCZNIA 2004 R. PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Załącznik nr 3
WZÓR – SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE ZAMÓWIEŃ NA DOSTAWY LUB USŁUGI O WARTOŚCIACH RÓWNYCH ALBO WYŻSZYCH NIŻ KWOTA OKREŚLONA W PRZEPISACH WYDANYCH NA PODSTAWIE ART. 11 UST. 8 USTAWY Z DNIA 29 STYCZNIA 2004 R. PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH