Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2008-10-08 do 2010-11-09
Wersja archiwalna od 2008-10-08 do 2010-11-09
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 36
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
z dnia 19 października 2007 r.
w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej
(ostatnia zmiana: DUMKiDN. z 2008 r., Nr 6, poz. 56)
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) w związku z art. 153 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zarządzenie określa nadzór i kontrolę nad całością gospodarki finansowej państwowych instytucji filmowych i instytucji kultury, jednostek badawczo-rozwojowych, uczelni artystycznych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zwanych dalej „jednostkami podporządkowanymi”, w formie przeprowadzania okresowych analiz i ocen ich działalności, w szczególności:
1) zgodności wydatków z planowanym przeznaczeniem;
2) prawidłowości wykorzystywania środków finansowych;
3) zakresu realizowanych zadań;
4) prawidłowości wykorzystania dotacji udzielanych z budżetu państwa pod względem zgodności z przeznaczeniem oraz wysokości wykorzystanej dotacji a stopniem realizacji zadań przewidzianych do sfinansowania dotacją z budżetu państwa.
§ 2.
Materiałami stanowiącymi podstawę analiz i ocen dokonywanych przez komórki organizacyjne, którym według właściwości przedmiotowej przypisano nadzór nad jednostkami podległymi lub nadzorowanymi, zwane dalej „departamentami nadzorującymi”, oraz Departament Finansowy [1] są w szczególności:
1) plany finansowo-rzeczowe opracowane na formularzu nr 1, którego wzór jest określony w załączniku do „Zasad i trybu opracowywania planu finansowo-rzeczowego”, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia;
2) sprawozdania finansowe i budżetowe opracowane na formularzu nr 2, którego wzór jest określony w załączniku do „Zasad i trybu opracowywania planu finansowo-rzeczowego”, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia;
3) karta rozliczenia dotacji, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia;
4) wyniki kontroli.
§ 3.
1. Przedmiotem analiz i ocen w odniesieniu do wydatków bieżących jest w szczególności:
1) przebieg wykonania zadań przewidzianych do realizacji w okresie, którego dotyczy analiza i ocena;
2) prawidłowość wykorzystania dotacji udzielonych z budżetu państwa pod względem zgodności z przeznaczeniem;
3) prawidłowość wykorzystania dotacji pod względem wysokości pobranej dotacji a stopniem realizacji zadań przewidzianych do sfinansowania dotacją.
2. Przedmiotem analiz i ocen w odniesieniu do wydatków majątkowych jest w szczególności:
1) prawidłowość wykorzystania dotacji udzielonych z budżetu państwa pod względem zgodności zakresu rzeczowego realizowanego zadania inwestycyjnego z przeznaczeniem określonym w decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwanego dalej „Ministrem”, o przyznaniu dotacji;
2) prawidłowość wykorzystania dotacji pod względem wysokości wydatkowanych środków a stopniem realizacji zadań przewidzianych do sfinansowania dotacją; ocenie podlega w szczególności możliwość wykorzystania kwoty przyznanej dotacji do końca roku budżetowego;
3) terminowość wykorzystania dotacji, którą określa się na podstawie wskaźnika zasilenie/plan i wydatkowanie/plan, wraz ze wskazaniem ewentualnych odchyleń między kwotą uruchomioną i kwotą faktycznie wydatkowaną;
4) legalność wydatkowania dotacji pod względem zgodności poniesionych kosztów z kosztami realizacji inwestycji określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. Nr 120, poz. 831).
3. W przypadku rozbieżności pomiędzy planowanym zakresem rzeczowym zadania a zakresem realizowanym departament nadzorujący występuje na wniosek jednostki podporządkowanej do Ministra o akceptację zmian w planowanym zakresie rzeczowym.
4. Ocena wydatków majątkowych jest sporządzana osobno dla każdego zadania inwestycyjnego, dla którego została wydzielona odrębna kwota w planie inwestycyjnym. Zadania inwestycyjne realizowane przez danego inwestora mogą być oceniane łącznie, jeżeli w planie inwestycyjnym nie zostały wydzielone odrębne kwoty.
§ 4.
1. Jednostki podporządkowane przekazują do departamentów nadzorujących:
1) informacje o realizacji planu finansowo-rzeczowego na formularzach nr 1 i 2, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, w których dane prezentuje się narastająco do końca okresu, którego dotyczy informacja – do dnia 20 lipca za pierwsze półrocze danego roku budżetowego oraz do dnia 15 lutego następnego roku za drugie półrocze danego roku budżetowego;
2) kartę rozliczenia dotacji, o której mowa w § 2 pkt 3 niezwłocznie po zakończeniu każdego z zadań w trakcie roku budżetowego oraz zbiorczo za dany rok budżetowy do dnia 15 lutego następnego roku budżetowego;
3) informację o wykorzystaniu dotacji celowej na wydatki majątkowe, w terminach określonych w pkt 2, składającą się z:
a) części tabelarycznej: „Wykaz dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków majątkowych”, której wzór jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia,
b) części opisowej obejmującej zrealizowany zakres rzeczowy zadań inwestycyjnych, zestawienie kwoty dotacji uruchomionej i wydatkowanej, wraz ze wskazaniem przyczyn ewentualnych różnic, a także porównanie wydatkowanej dotacji ze stopniem realizacji zadań przewidzianych do sfinansowania dotacją, w tym ocenę możliwości wydatkowania pełnej kwoty przyznanej dotacji do końca roku budżetowego;
4) inne materiały, o których mowa w § 2, w terminach określonych w pkt 1.
2. Materiały powstałe po terminie ich przekazania dla potrzeb okresowej oceny są niezwłocznie przekazywane do departamentów nadzorujących.
§ 5.
Departamenty nadzorujące przekazują zaopiniowaną kartę rozliczenia dotacji, o której mowa w § 2 pkt 3, do Departamentu Finansowego [2] niezwłocznie po rozliczeniu każdego zadania w trakcie roku budżetowego oraz zbiorczo za dany rok budżetowy do dnia 28 lutego następnego roku budżetowego.
§ 6.
1. Na podstawie materiałów, o których mowa w § 4, departamenty nadzorujące dokonują oceny działalności jednostek podporządkowanych i przedkładają ją Departamentowi Finansowemu [3] do dnia 15 sierpnia za pierwsze półrocze danego roku budżetowego oraz do dnia 15 marca następnego roku za drugie półrocze danego roku budżetowego. W przypadku wydatków majątkowych ocenę stanowi „Karta oceny zadania inwestycyjnego”, której wzór jest określony w załączniku nr 4 do zarządzenia.
2. Departament Finansowy [4] do dnia 15 września za pierwsze półrocze danego roku budżetowego oraz do dnia 15 kwietnia następnego roku za drugie półrocze danego roku budżetowego sporządza zbiorczą ocenę działania jednostek podporządkowanych i przedkłada ją Ministrowi, z tym że jednostki, które uzyskały negatywną ocenę, umieszcza się w odrębnym zestawieniu.
§ 7.
Tracą moc:
1) zarządzenie Nr 18 Ministra Kultury z dnia 6 lipca 2004 r. w sprawie trybu przeprowadzania okresowych ocen całości gospodarki finansowej jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Kultury (Dz. Urz. MKiDN Nr 6, poz. 31);
2) zarządzenie Nr 25 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad wykonywania nadzoru nad państwowymi instytucjami kultury (Dz. Urz. MKiDN Nr 5, poz. 46).
§ 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 238, poz. 2390, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 187, poz. 1381, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 88, poz. 587, Nr 115, poz. 791 i Nr 140, poz. 984.
Załączniki do zarządzenia Nr 36 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 19 października 2007 r.
Załącznik nr 1
ZASADY I TRYB OPRACOWANIA PLANU FINANSOWO-RZECZOWEGO [5]
§ 1.
1. Do dnia 31 marca jednostki podporządkowane przekazują do departamentu nadzorującego szczegółowy projekt planu działalności bieżącej i inwestycyjnej na przyszły rok budżetowy, wraz z wnioskowaną kwotą dotacji, na formularzu nr 1. Do formularza powinien zostać dołączony opis merytoryczny działalności.
2. Do dnia 25 kwietnia departamenty nadzorujące sporządzają dla Departamentu Finansowego wykaz rekomendowanych przedsięwzięć bieżących i inwestycyjnych, które powinny być zrealizowane przez jednostki podporządkowane w roku następnym, wraz z proponowanymi kwotami rocznymi dotacji.
§ 2.
Departament Finansowy przedkłada do zatwierdzenia Ministrowi „Plany rzeczowe zadań realizowane ze środków budżetowych”, zgodnie z notą budżetową, przygotowane na podstawie materiałów, o których mowa w § 1, oraz na podstawie jednostkowych formularzy planów rzeczowych sporządzonych przez:
1) jednostki podporządkowane;
2) Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w zakresie uczelni artystycznych.
§ 3.
1. W terminie 5 dni od otrzymania z Departamentu Finansowego, zgodnie z projektem założeń do projektu budżetu na przyszły rok budżetowy, szacunkowych wielkości przyszłorocznego budżetu, departamenty nadzorujące przedkładają Departamentowi Finansowemu propozycje wysokości dotacji na działalność bieżącą i inwestycje dla poszczególnych jednostek podporządkowanych.
2. W terminie wynikającym z prac nad budżetem Departament Finansowy, uwzględniając propozycje departamentów nadzorujących, przedstawia do decyzji Ministra podział limitu wydatków budżetowych na przyszły rok budżetowy dla części 24 w podziale na działy, rozdziały, poszczególne jednostki podporządkowane i zbiorcze wielkości dla uczelni artystycznych.
3. Departament Finansowy przekazuje departamentom nadzorującym zatwierdzone przez Ministra projekty planów finansowych sporządzonych na formularzach z noty budżetowej.
§ 4.
1. Po przyjęciu budżetu przez Radę Ministrów Departament Finansowy informuje jednostki podporządkowane oraz departamenty nadzorujące o wysokości dotacji podmiotowej i inwestycyjnej oraz występuje z wnioskiem o przygotowanie projektów planów na drukach planistycznych. W zakresie uczelni artystycznych poszczególne jednostki są zawiadamiane przez Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.
2. Do dnia 1 grudnia jednostki podporządkowane przedkładają Departamentowi Finansowemu oraz departamentom nadzorującym projekty planów sporządzone na drukach z noty budżetowej oraz skorygowany projekt planu, o którym mowa w § 1 ust. 1, na formularzu nr 1.
§ 5.
1. Po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ustawy budżetowej oraz sporządzeniu układu wykonawczego Departament Finansowy zawiadamia departamenty nadzorujące i jednostki podporządkowane o wielkości dotacji zgodnie z ustawą budżetową, stanowiącej dla tych jednostek podstawę sporządzenia planów finansowo-rzeczowych. W zakresie uczelni artystycznych poszczególne jednostki są zawiadamiane przez Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.
2. W terminie 14 dni od dnia zawiadomień, o których mowa w ust. 1, departamenty nadzorujące otrzymują od jednostek podporządkowanych plan finansowo-rzeczowy w dwóch egzemplarzach na druku planistycznym ustalonym przez Ministra Finansów oraz dodatkowym druku inwestycyjnym wraz z opisem i wykazem zadań do realizacji, w tym również zadań inwestycyjnych, oraz informacją o terminach realizacji tych zadań, na formularzu nr 1.
3. Plany finansowo-rzeczowe są oceniane i akceptowane przez departamenty nadzorujące, a w przypadku państwowych instytucji filmowych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zatwierdzone przez Ministra. Departamenty nadzorujące przesyłają w terminie 7 dni od dnia akceptacji albo zatwierdzenia planów jeden egzemplarz planu do Departamentu Finansowego.
4. Ustalony zgodnie z ust. 2 i 3 plan finansowo-rzeczowy jednostek podporządkowanych jest podstawą oceny, o której mowa w zarządzeniu.
Załącznik nr 3
WZÓR – Wykaz dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków majątkowych
[1] § 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.
[2] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.
[3] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.
[4] § 6 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.
[5] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.
[6] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 33 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 października 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadzoru i kontroli nad państwowymi instytucjami kultury, państwowymi instytucjami filmowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami artystycznymi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (Dz.U.MKiDN. Nr 6, poz. 56). Zmiana weszła w życie 8 października 2008 r.