DECYZJA Nr 148/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 listopada 2024 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej „Medal 100-lecia utworzenia Lotniczej Akademii Wojskowej”
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76), art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438 oraz z 2024 r. poz. 1222) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej, ustala się, co następuje:
§ 1. Wprowadza się odznakę okolicznościową „Medal 100-lecia utworzenia Lotniczej Akademii Wojskowej”, zwaną dalej „odznaką”.
§ 2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki określony w załączniku nr 1;
2) wzór legitymacji odznaki określony w załączniku nr 2;
3) wzór wniosku o nadanie odznaki określony w załączniku nr 3.
§ 3. Nadaje się regulamin odznaki określony w załączniku nr 4.
§ 4. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: W. Kosiniak-Kamysz
Załączniki do decyzji Nr 148/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 18 listopada 2024 r. (poz. 186)
Załącznik nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL 100-LECIA UTWORZENIA LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ”
awers
rewers
baretka
Załącznik nr 2
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL 100-LECIA UTWORZENIA LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ”
Załącznik nr 3
WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL 100-LECIA UTWORZENIA LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ”
Załącznik nr 4
REGULAMIN ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL 100-LECIA UTWORZENIA LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ”
1. Odznaka okolicznościowa „Medal 100-lecia utworzenia Lotniczej Akademii Wojskowej”, zwana dalej „odznaką”, jest formą uhonorowania osób zasłużonych w kultywowaniu tradycji Sił Powietrznych oraz szkolnictwa wojskowego. Odznaka jest symbolem tożsamości z Lotniczą Akademią Wojskową, zwaną dalej „Akademią”, oraz więzi łączącej żołnierzy i pracowników, której podstawą są wyszkolenie, etos służby i charakter wykonywanych zadań.
2. Odznakę stanowi koło o średnicy 40 mm w kolorze oksydowanego srebra. Na awersie umieszczony jest pośrodku wizerunek logo stulecia Akademii, przedstawiające liczbę „100” ze stylizowanym wizerunkiem przelotu samolotu F-16 i napisem „lat Szkoły Orląt”. W górnej części odznaki znajduje się napis „GRUDZIĄDZ 1925”, nawiązujący do miejsca lokalizacji i daty powstania Oficerskiej Szkoły Lotnictwa, do której tradycji nawiązuje Akademia. W dolnej części znajduje się napis „2025 DĘBLIN”, nawiązujący do daty jubileuszu i miejsca lokalizacji Akademii. Na rewersie umieszczono godło Akademii, przedstawiające wizerunek wznoszącego się orła z mieczem w dziobie nad gniazdem orląt, utworzonym z liści laurowych i dębowych, między którymi znajduje się wizerunek szachownicy lotniczej - symbolu Sił Powietrznych. W górnej części na obwodzie odznaki umieszczono napis „PRO PATRIA SEMPER”. W dolnej części na obwodzie odznaki znajduje się napis „LOTNICZA AKADEMIA WOJSKOWA”. Odznaka zawieszona jest na czerwonej wstążce szerokości 38 mm z umieszczonym pośrodku pionowym szarym pasem szerokości 22 mm z białymi pionowymi liniami szerokości 2 mm po bokach.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Rektorowi - Komendantowi Akademii, zwanemu dalej „Rektorem - Komendantem”, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w Akademii co najmniej pięciu lat lub którzy w 2025 r. służyli w Akademii, a w dwóch ostatnich opiniach służbowych otrzymali średnią ocenę bardzo dobrą (5,00) lub wyższą;
3) pracownikom resortu obrony narodowej po przepracowaniu w Akademii co najmniej pięciu lat;
4) innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla Akademii, na wniosek Komisji, o której mowa w pkt 8.
4. Odznakę nadaje Minister Obrony Narodowej.
5. W przypadku osób określonych w pkt 3 ppkt 2 i 3 wniosek o nadanie odznaki składa przełożony żołnierza lub pracownika. W odniesieniu do osób wskazanych w pkt 3 ppkt 4, odznakę nadaje się z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej, Rektora - Komendanta lub na wniosek Komisji, o której mowa w pkt 8.
6. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie odznaki, zwaną dalej „legitymacją”, i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
7. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
8. Rektor - Komendant powołuje Komisję w składzie:
1) przewodniczący - Prorektor do spraw wojskowych;
2) zastępca przewodniczącego - Szef Wydziału Kadr;
3) sekretarz - przedstawiciel Wydziału Wychowawczego;
4) Dziekan Wydziału Lotnictwa;
5) Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Lotniczego;
6) Dyrektor Instytutu Nawigacji;
7) Dyrektor Instytutu Logistyki i Transportu;
8) Kanclerz;
9) przedstawiciel korpusu oficerów;
10) przedstawiciel korpusu podoficerów;
11) przedstawiciel korpusu szeregowych;
12) przedstawiciel pracowników Akademii.
9. Imienny skład oraz wszelkie zmiany w składzie Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym Rektora - Komendanta.
10. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie prawa do odznaki;
2) prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji nadanych odznak;
3) wnioskowanie o przyznanie prawa do odznaki osobom, o których mowa w pkt 3 ppkt 4;
4) wnioskowanie o pozbawienie prawa do odznaki.
11. Dla ważności posiedzeń Komisji wymagana jest obecność 7/12 jej członków.
12. Opinie Komisji o nadaniu lub wnioski, o których mowa w pkt 10 ppkt 3 i 4, zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Treść opinii i wniosków w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia, podpisanym przez wszystkich obecnych członków Komisji, który przedstawia się Rektorowi - Komendantowi.
13. Rektor - Komendant za pośrednictwem dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw szkolnictwa wojskowego przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej protokół z posiedzenia Komisji wraz z projektem decyzji o nadaniu odznaki.
14. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się z okazji Święta Lotniczej Akademii Wojskowej oraz innych szczególnie ważnych okoliczności dla Akademii i służby żołnierza.
15. Odznakę wręcza Minister Obrony Narodowej lub wyznaczony przez niego przedstawiciel.
16. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych oraz medalach resortowych. Zamiast odznaki można nosić baretkę.
17. Prawo do posiadania odznaki tracą żołnierze i pracownicy Akademii skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek. W uzasadnionych przypadkach prawa do odznaki mogą być pozbawieni żołnierze prawomocnie ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
18. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Minister Obrony Narodowej z własnej inicjatywy lub na wniosek Rektora - Komendanta bądź Komisji.
19. Od decyzji, o której mowa w pkt 18, przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy złożony na piśmie do Ministra Obrony Narodowej w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu odznaki. Decyzja Ministra Obrony Narodowej jest ostateczna.
20. Fakt pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w decyzji Ministra Obrony Narodowej.
21. Wizerunek odznaki może być umieszczany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzacyjnych Akademię, za zgodą Rektora - Komendanta.
22. Pierwszy egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego, a jego zakupu dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.
23. Koszty wykonania matrycy i pozostałych odznak finansowane są z limitu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych naliczonych na stanowisko Rektora - Komendanta.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00