DECYZJA Nr 147/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 listopada 2024 r.
w sprawie zasad i zakresu prowadzenia prac standaryzacyjnych w budownictwie służącym obronności państwa, realizowanym na terenach zamkniętych resortu obrony narodowej
Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438 oraz z 2024 r. poz. 1222) oraz § 1 pkt 8 lit. f, pkt 12 lit. b oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
§ 1. Decyzja wprowadza zasady zapewnienia możliwości wyboru rozwiązań powtarzalnych, najkorzystniejszych pod względem użytkowym, technicznym, ekonomicznym i przestrzennym, przy realizacji procesu inwestycyjnego wojskowych obiektów budowlanych na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1151) przez podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 pkt 1-5 decyzji Nr 118/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie zasad opracowywania i realizacji centralnych planów rzeczowych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 190, z późn. zm.1)).
§ 2. Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1) Inwestor - realizator zadania rzeczowego z obszaru inwestycji budowlanych ujętego we właściwym centralnym planie rzeczowym resortu obrony narodowej;
2) karta projektu powtarzalnego - skrócony zbiór najważniejszych informacji o projekcie powtarzalnym;
3) kompleks nieruchomości wojskowych (kompleks wojskowy) - teren oznaczony numerem ewidencyjnym, obejmujący nieruchomości wojskowe wraz ze wszystkimi znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi oraz infrastrukturą podziemną i naziemną;
4) obiekt budowlany - obiekt, o którym mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725, 834 i 1222);
5) projekt powtarzalny - projekt przeznaczony do wielokrotnego zastosowania, którego właścicielem i posiadaczem wszelkich praw do niego jest resort obrony narodowej;
6) standaryzacja - działalność zmierzająca do uzyskania optymalnego, w danych okolicznościach, rozwiązania z punktu widzenia określonego kryterium jakości (np. kosztu, wydajności, czasu realizacji), poprzez ustalanie schematów przeznaczonych do wielokrotnego stosowania.
§ 3. 1. W celu realizacji zadań, o których mowa w § 1, osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwa do spraw infrastruktury, zwana dalej „osobą zajmującą kierownicze stanowisko właściwą do spraw infrastruktury”, w drodze decyzji wydaje, aktualizuje lub wycofuje Wytyczne w zakresie programowania, projektowania i wykonawstwa wojskowych obiektów budowlanych, zwane dalej „Wytycznymi”.
2. Wydane decyzje, o których mowa w ust. 1, oznacza się kolejnym numerem porządkowym, skrótem pochodzącym od nazwy Biura Infrastruktury Specjalnej, zwanego dalej „BIS”, oraz rokiem i rejestruje w dzienniku ewidencyjnym prowadzonym przez BIS.
§ 4. Podstawą do opracowania wytycznych jest:
1) zamiar do planowania działalności osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury;
2) wytyczne do planowania działalności osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury;
3) plan działań na dany rok osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury;
4) plan działań na dany rok dyrektora Departamentu Infrastruktury;
5) zasady opracowywania i realizacji centralnych planów rzeczowych w resorcie obrony narodowej;
6) Program Rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - na dany okres planistyczny.
§ 5. Jednostką organizacyjną resortu obrony narodowej odpowiedzialną za prawidłowy przebieg procesu opracowywania, wycofywania i ewaluacji Wytycznych jest BIS.
§ 6. Wytyczne opracowują zespoły autorskie powołane decyzją dyrektora Departamentu Infrastruktury. Do zespołów autorskich, w składzie przewodniczący zespołu oraz członkowie zespołu, są powoływani przedstawiciele resortu obrony narodowej, po uprzednim uzgodnieniu z zainteresowanymi podmiotami. W razie potrzeby, na posiedzenia zespołu mogą być zapraszani przedstawiciele spoza resortu obrony narodowej.
§ 7. Zakres Wytycznych obejmuje rozwiązania funkcjonalne, powtarzalne, użytkowe i techniczne rekomendowane w resorcie obrony narodowej, które nie zostały zdefiniowane w przepisach techniczno-budowlanych wydanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz innych aktach prawnych.
§ 8. Przewodniczący zespołu autorskiego przesyła opracowany projekt decyzji i Wytycznych do wstępnej akceptacji dyrektora Departamentu Infrastruktury.
§ 9. W przypadku braku akceptacji dyrektora Departamentu Infrastruktury opracowanego projektu decyzji i Wytycznych, zostaje on zwrócony przewodniczącemu zespołu autorskiego celem uzupełnienia i dalszych prac.
§ 10. Zespół autorski kończy działalność po akceptacji przez dyrektora Departamentu Infrastruktury opracowanego projektu decyzji i Wytycznych. Dyrektor Departamentu Infrastruktury przekazuje zaakceptowany projekt decyzji i Wytycznych do BIS w celu przeprowadzenia uzgodnień w resorcie obrony narodowej.
§ 11. BIS informuje członków zespołów autorskich o akceptacji dyrektora Departamentu Infrastruktury opracowanego projektu Wytycznych i zakończeniu prac zespołów.
§ 12. Po zakończeniu procesu uzgodnień BIS poprzez dyrektora Departamentu Infrastruktury, przekazuje uzgodniony projekt decyzji i Wytycznych do osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury celem jego podpisania.
§ 13. 1. Wytyczne, o których mowa w § 12, są udostępniane na portalu BIS w systemie teleinformatycznym MILNET-Z.
§ 14. Wytyczne podlegają cyklicznej, nie rzadziej niż co pięć lat, ewaluacji pod względem ich aktualności, celowości i skuteczności.
§ 15. Ewaluacji Wytycznych dokonuje zespół powołany rozkazem dyrektora BIS. Do składu zespołu mogą zostać powołani przedstawiciele resortu obrony narodowej, po uprzednim uzgodnieniu z zainteresowanymi podmiotami. W razie potrzeby, na posiedzenia zespołu mogą być zapraszani przedstawiciele spoza resortu obrony narodowej.
§ 16. Wnioski i rekomendacje z ewaluacji przedstawiane są do akceptacji dyrektorowi Departamentu Infrastruktury. Przepisy § 9-12 stosuje się odpowiednio.
§ 17. Wykaz Wytycznych, których wzór stanowi załącznik nr 1, prowadzony jest przez BIS i udostępniany na portalu BIS w systemie teleinformatycznym MILNET-Z oraz przesyłany raz na kwartał do instytucji, które nie posiadają dostępu do portalu w systemie teleinformatycznym MILNET-Z.
§ 18. 1. W przypadku budowy nowego obiektu budowlanego, Inwestor każdorazowo, z zastrzeżeniem § 22, opracowuje projekt powtarzalny dla wojskowych obiektów budowlanych wskazanych przez przełożonego.
2. W przypadku realizacji nowej inwestycji powtarzalnej przez kilku Inwestorów w tym samym czasie, przełożony wskazuje Inwestora realizującego projekt, zapewniając mu zabezpieczenie finansowe na ten cel.
§ 19. Dyrektor Departamentu Infrastruktury monitoruje proces opracowywania projektów powtarzalnych.
§ 20. Inwestorzy zobowiązani są do zawierania umów z biurami projektowymi opracowującymi projekty, o których mowa w § 18, zapewniających przejęcie wszelkich praw, w tym majątkowych praw autorskich do dokumentacji projektowych, uprawniających do ich modyfikacji oraz wielokrotnego wykorzystania w dowolnych lokalizacjach przez Inwestorów.
§ 21. Prace związane z opracowaniem projektów powtarzalnych są finansowane w ramach inwestycji budowlanych.
§ 22. Na każdym etapie planowania oraz realizacji zadania inwestycyjnego, Inwestorzy zobowiązani są do analizy możliwości wykorzystania będących w posiadaniu resortu obrony narodowej projektów powtarzalnych, o których mowa w § 25, i Wytycznych, o których mowa w § 13, w zakresie budowy nowego obiektu budowlanego.
§ 23 1. W przypadku zasadności rezygnacji z użycia projektów powtarzalnych, wynikającej z analizy, o której mowa w § 22, Inwestor zobowiązany jest do uzyskania zgody osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury. Przedmiotową zgodę należy dołączyć do dokumentacji inwestycji w części dotyczącej dokumentacyjnego przygotowania zadania.
2. W przypadku zasadności rezygnacji z użycia Wytycznych lub odstępstw od wymagań zawartych w Wytycznych, wynikającej z analizy, o której mowa w § 22, Inwestor zobowiązany jest do uzyskania zgody osoby zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury. Przedmiotową zgodę należy dołączyć do dokumentacji inwestycji w części dotyczącej dokumentacyjnego przygotowania zadania.
3. Z obowiązku uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1 i 2, zwolnieni są Inwestorzy w zakresie zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej, podpisanej w Warszawie dnia 15 sierpnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2153) (EDCA) oraz w ramach „Programu Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa” (NSIP).
§ 24. 1. Inwestor opracowuje kartę projektu powtarzalnego, której wzór stanowi załącznik nr 2, i przekazuje ją do BIS. Prace związane z opracowaniem karty projektu powtarzalnego mogą być finansowane w ramach inwestycji budowlanych. Karty projektów powtarzalnych są udostępniane na portalu BIS w systemie teleinformatycznym MILNET-Z oraz przesyłane raz na kwartał do instytucji, które nie posiadają dostępu do portalu w systemie teleinformatycznym MILNET-Z.
2. Inwestor najpóźniej na etapie zatwierdzania protokołu Komisji Oceny Projektu Inwestycyjnego, o której mowa w decyzji Nr 118/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie zasad opracowywania i realizacji centralnych planów rzeczowych, dotyczącego zakresu dokumentacji projektowej (na projekt powtarzalny) zobligowany jest do opracowania lub spowodowania opracowania przez wykonawcę dokumentacji projektowej karty projektu powtarzalnego. Dokument ten powinien być aktualizowany bezpośrednio po zajściu zmian w zakresie danych, które zawiera karta projektu powtarzalnego.
§ 25. Wykaz projektów powtarzalnych, którego wzór stanowi załącznik nr 3, prowadzony jest przez BIS i udostępniany na portalu BIS w systemie teleinformatycznym MILNET-Z oraz przesyłany raz na kwartał do instytucji, które nie posiadają dostępu do portalu w systemie teleinformatycznym MILNET-Z.
§ 26. Do dnia 31 marca każdego roku Inwestorzy przesyłają do BIS analizę wykorzystania Wytycznych i projektów powtarzalnych za rok poprzedni, której wzór stanowi załącznik nr 4.
§ 27. Do dnia 31 maja każdego roku BIS przedstawia osobie zajmującej kierownicze stanowisko właściwej do spraw infrastruktury, za pośrednictwem dyrektora Departamentu Infrastruktury, analizę wykorzystania Wytycznych i projektów powtarzalnych w resorcie obrony narodowej za rok poprzedni wraz z wnioskami i rekomendacjami.
§ 28. Traci moc decyzja Nr 97/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie zasad i zakresu prowadzenia prac standaryzacyjnych w budownictwie służącym obronności Państwa, realizowanym na terenach zamkniętych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 116).
§ 29. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: z up. C. Tomczyk
1) Zmiany wymienionej decyzji zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2021 r. poz. 275, z 2022 r. poz. 139 i 201 oraz z 2023 r. poz. 5.
Załączniki do decyzji Nr 147/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 15 listopada 2024 r. (poz. 185)
Załącznik nr 1
WZÓR - WYKAZ WYTYCZNYCH W ZAKRESIE PROGRAMOWANIA, PROJEKTOWANIA I WYKONAWSTWA WOJSKOWYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH
Załącznik nr 2
WZÓR - Nazwa obiektu (np. Garaż)
Załącznik nr 3
WZÓR - WYKAZ PROJEKTÓW POWTARZALNYCH Z PRZENIESIONYMI PRAWAMI AUTORSKIMI NA RZECZ RESORTU OBRONY NARODOWEJ
Załącznik nr 4
WZÓR - Zestawienie danych dotyczących wykorzystania projektów powtarzalnych oraz wytycznych specjalistycznych w zakresie programowania, projektowania i wykonawstwa wojskowych obiektów budowlanych
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00