Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-06-10
Wersja aktualna od 2024-06-10
obowiązujący
DECYZJA Nr 53/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 czerwca 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw przygotowania i monitorowania procesu tworzenia wojskowej uczelni medycznej w Łodzi
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438) oraz § 1 pkt 10 i pkt 14 lit. a oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Zespół do spraw przygotowania i monitorowania procesu tworzenia wojskowej uczelni medycznej w Łodzi, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - osoba zajmująca kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej, której podporządkowano Departament Wojskowej Służby Zdrowia;
2) I zastępca przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia;
3) II zastępca przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego;
4) sekretarz - przedstawiciel Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia;
5) członkowie, po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez:
a) Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
b) Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej,
c) Dyrektora Departamentu Infrastruktury,
d) Dyrektora Departamentu Kadr,
e) Dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego,
f) Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego,
g) Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia,
h) Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
2. Dyrektorzy (szefowie) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, o których mowa w ust. 1 pkt 5, wyznaczą swoich przedstawicieli i przekażą ich dane Dyrektorowi Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w terminie siedmiu dni od dnia wejścia w życie decyzji.
3. W uzasadnionych przypadkach członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
4. Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§ 3. Do zadań Zespołu należy:
1) przygotowanie projektu ustawy o utworzeniu wojskowej uczelni medycznej w Łodzi, zwanej dalej „Uczelnią” oraz innych wymaganych dokumentów normatywnych, w tym wynikających z:
a) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.1)),
b) ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) oraz aktów wykonawczych z zakresu spraw będących przedmiotem prac Zespołu, w tym pragmatyki służby wojskowej i funkcjonowania Uczelni jako jednostki wojskowej;
2) przygotowanie rozwiązań niezbędnych do utworzenia Uczelni, w tym dotyczących:
a) kwestii organizacyjnych,
b) zabezpieczenia logistyczno-finansowego i infrastruktury,
c) zasobów osobowych, w szczególności personelu dydaktycznego i szkoleniowego;
3) monitorowanie realizacji zadań wynikających z niniejszej decyzji oraz wypracowywanie i przedstawianie propozycji działań w przypadku wystąpienia utrudnień.
§ 4. 1. Zespół obraduje na posiedzeniach lub z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (VTC) w miejscach i terminach wskazanych przez przewodniczącego Zespołu lub upoważnionego zastępcę.
2. Prace i posiedzenia Zespołu mogą mieć charakter niejawny, stosownie do przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 632).
3. W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu jego funkcję sprawuje I zastępca przewodniczącego, a w przypadku nieobecności obu wymienionych, funkcję sprawuje odpowiednio II zastępca przewodniczącego lub sekretarz. Osoby zastępujące przewodniczącego Zespołu wykonują zadania, o których mowa w § 5 pkt 1-5.
4. Dla ważności posiedzeń Zespołu konieczna jest obecność co najmniej połowy jego członków.
5. Ustalenia i decyzje podejmowane są zwykłą większością głosów członków Zespołu obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
6. Z przebiegu posiedzenia sporządzany jest protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu.
7. Przewodniczący Zespołu lub wskazany przez niego zastępca może zarządzić rozpatrzenie, rozstrzygnięcie lub uzgodnienie projektów dokumentów w trybie obiegowym.
§ 5. 1. Do zadań przewodniczącego Zespołu należy:
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu i ustalanie ich porządku;
2) kierowanie pracami Zespołu i wyznaczanie zadań dla jego członków zgodnie z właściwością reprezentowanej komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej;
3) określanie harmonogramu prac Zespołu;
4) powoływanie, w miarę potrzeb, grup roboczych w celu realizacji szczegółowych zadań Zespołu;
5) występowanie o przygotowanie eksperckich opinii w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu;
6) przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdań i informacji z działalności Zespołu o postępie prac.
2. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w posiedzeniach Zespołu ekspertów, których doświadczenie, umiejętności i wiedza mogą być przydatne w jego pracach. Eksperci uczestniczą w pracach Zespołu z głosem doradczym, bez prawa udziału w głosowaniach.
§ 6. Obsługę organizacyjną i kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Wojskowej Służby Zdrowia.
§ 7. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, stosownie do swojej właściwości, udzielą niezbędnej pomocy w zakresie realizacji zadań określonych w decyzji.
§ 8. 1. Zespół powołuje się na okres wykonywania zadania, o którym mowa w § 1.
2. Z dniem utworzenia Uczelni:
1) Zespół rozwiązuje się;
2) decyzja traci moc.
§ 9. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: z up. C. Tomczyk
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1088, 1234, 1672, 1872, 2005 oraz z 2024 r. poz. 124 i 227.