Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-05-26
Wersja aktualna od 2022-05-26
obowiązujący
DECYZJA Nr 71/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 maja 2022 r.
w sprawie realizacji dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na potrzeby korpusu szeregowych w 2022 r.
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196 oraz z 2022 r. poz. 655), art. 130 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1, art. 143 ust. 2 i art. 144 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655), § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) i § 5 ust. 3 i § 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. poz. 1078) ustala się, co następuje:
§ 1. Pełnienie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zwanej dalej "DZSW", na potrzeby korpusu szeregowych w 2022 r. realizować do 15.000 ochotników w ramach:
1) szkolenia podstawowego w wytypowanych centrach i ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych w wymiarze:
a) 28-dniowych turnusów w terminach:
- od dnia 6 czerwca do dnia 3 lipca,
- od dnia 4 lipca do dnia 31 lipca,
- od dnia 1 sierpnia do dnia 28 sierpnia,
- od dnia 5 września do dnia 2 października,
- od dnia 3 października do dnia 30 października,
- od dnia 14 listopada do dnia 11 grudnia,
b) 12-dniowych turnusów, dla absolwentów szkół ponadpodstawowych realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji w dziedzinie obronności państwa oraz programy edukacyjne związane z obronnością państwa, nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, w terminach:
- od dnia 27 czerwca do dnia 8 lipca,
- od dnia 4 lipca do dnia 15 lipca,
- od dnia 1 sierpnia do dnia 12 sierpnia;
2) szkolenia specjalistycznego połączonego z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostkach wojskowych (centrach i ośrodkach szkolenia) w wymiarze do 11 miesięcy.
§ 2. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:
1) poprzez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcę Garnizonu Warszawa, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych:
a) typuje do realizacji DZSW centra i ośrodki szkolenia oraz jednostki wojskowe,
b) sprawowuje nadzór na realizacją DZSW w centrach i ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych;
2) poprzez Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych:
a) nadzoruje proces zabezpieczenia logistycznego realizacji DZSW we wszystkich działach zaopatrzenia,
b) wyposaża i zabezpiecza funkcjonowanie wojskowych centrów rekrutacji, stosownie do zakresu realizowanych badań psychologicznych, zgodnie z zapotrzebowaniem przedstawionym przez Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji;
3) poprzez Szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień - P1:
a) zapewnia dostosowanie funkcjonalności systemu informatycznego SEW online do nowych wymagań projektowych w zakresie dotyczącym procesów rekrutacji i pełnienia DZSW, wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i aktów wykonawczych do tej ustawy oraz zmienionych potrzeb integracji z innymi systemami informatycznymi,
b) współdziała z Szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w zakresie potrzeb uzupełnieniowych jednostek wojskowych oraz realizacji pełnienia DZSW,
c) stosownie do potrzeb, wprowadza oraz skreśla stanowiska etatowe przeznaczone dla DZSW, bez konieczności ujmowania zamierzeń organizacyjnych z tym związanych w planie zamierzeń organizacyjnych i dyslokacyjnych;
4) poprzez Dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych zbiera i upowszechnia wnioski i doświadczenia z realizacji pełnienia DZSW.
§ 3. Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia zabezpieczy funkcjonowanie systemu orzecznictwa wojskowo-lekarskiego na potrzeby procesu rekrutacji i pełnienia DZSW.
§ 4. Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej:
1) prowadzi działania informacyjno-promocyjne na potrzeby DZSW;
2) opracuje i zabezpieczy materiały informacyjno-promocyjne na potrzeby DZSW.
§ 5. Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni:
1) dostosuje narzędzia informatyczne wspomagające proces rekrutacji i naboru do służby wojskowej stosownie do przedłożonych przez organizatorów systemów informatycznych wymagań projektowych wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i aktów wykonawczych do niej;
2) zabezpieczy funkcjonowanie systemów informatycznych wspierających procesy rekrutacji i pełnienia DZSW i zapewniających aktualne dane komórkom i jednostkom organizacyjnym resortu obrony narodowej.
§ 6. Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji:
1) zorganizuje i koordynuje przedsięwzięcia związane z planowaniem rekrutacji oraz procesem powoływania ochotników do DZSW;
2) w ramach szkolenia podstawowego DZSW wskazuje ochotnikom perspektywę dalszej służby wojskowej;
3) współdziała z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w zakresie potrzeb uzupełnieniowych jednostek wojskowych oraz realizacji pełnienia DZSW;
4) określa zadania uzupełnienia pokojowego dla wojskowych centrów rekrutacji na potrzeby DZSW;
5) zapewni opracowanie i przekazanie do Organizatora Systemu Informatycznego SEW online i Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wymagań projektowych na dostosowanie narzędzi informatycznych wspierających procesy rekrutacji i naboru oraz pełnienia DZSW, zgodnych z zapisami ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i aktów wykonawczych do tej ustawy.
§ 7. Szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego polecam zapewnić osłonę kontrwywiadowczą jednostek wojskowych wydzielonych do szkolenia ochotników w ramach DZSW.
§ 8. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, stosownie do właściwości, udzielą niezbędnej pomocy w realizacji zadań określonych w decyzji.
§ 9. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: M. Błaszczak